Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Locuri de parcare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006
Salutare tuturor.
Se da urmatorul caz.
Se da o strada cu vecini de treaba.
Unul dintre vecini a deschis o mica firma de multi ani.
Intre timp firma a evoluat destul de bine, iar momentan are multe masini.
Din pacate toate masinile ne ocupa toate locurile de parcare din strada.

Firma respectiva are autorizatie de functionare valabil, emis de primaria respectiva.
Probabil cand a fost inregistrat firma la camera comertului, a avut acordul vecinilor.
Atunci era o firma mica, la inceput si nu a deranjat pe nimeni.

Dar momentan are multe multe masini care ocupa spatiul din fata vecinilor.
Iar cand vin musafiri la vecini, nu au unde parca.

1. Ce se poate face ca restul locatarilor sa nu aiba de suferit din cauza firmei respective.
2. Este vreo cale legala, cand firma isi prelungeste la primarie autorizatia de functionare, ca ceilalti locatari sa fie intrebati daca sunt de acord cu asa firma mare (sau macar sa fie limitat locul de parcare)

Multumesc frumos pt sfaturi

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 djxhouse, on 22 iunie 2021 - 19:06, said:


Din pacate toate masinile ne ocupa toate locurile de parcare din strada.

Plătiți pentru locurile alea de parcare?

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Ce ai remarcat tu este o " micro" problema.
Aceasta problema este generalizata la nivelul intregii tari.
Firmele care " conteaza", corporatiile au parcuri auto imense, carora NU le asigura locuri de parcare.
Situatia a fost "rezolvata" in bunul stil romanistan.
Soferii acestora le  parcheaza pe locurile "cetatenesti".
Totul cu complicitatea autoritatilor locale.
Nu este corect, nici legal, nici moral ca in fata unul bloc cu numar limitat de locuri de parcare, soferii masinilor imatriculate de corporatii , date in folosinta angajatilor cu contracte care eludeaza taxele fiscale, sa concureze cu cetatenii care NU "fenteaza" si NU optimizeaza profitul.
CSF? NCSF, romanistan.
Mai mult de atat, in parcarile de resedinta sunt chiar dube, camione, microbuze, adica vehicule cu utilizare strict in scopuri comerciale.

Edited by tioopedi, 22 June 2021 - 19:19.


#4
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020
Firmele care au multe mașini seara sunt parcate pe un teren mare tot al firmei și angajații pleacă acasă cu mașinile lor pe care le-au parcat tot pe terenul ăla mare în timpul zilei.

Sediile firmei sunt în oraș dar nici o mașină nu stă parcată în fața sediilor.

Edited by -__-, 22 June 2021 - 19:23.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pravaliile ar trebui obligate sa asigure locuri de parcare pentru flota proprie cat si pentru clienti.

#6
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Atata timp cat nu exista legi... sau sunt cu amenzi infime... sau nu se aplica este normal sa continue asa... ba se si escaladeaza si se ajunge la violente fizice... doar suntem un popor civilizat :)
Marea majoritate a populatiei spune ca doreste disciplina in acest domeniu... insa doar pentru altii :)
In cazul respectiv nu ar trebuii sa aiba voie sa parcheze pe strada respectiva nici riveranii, nici neriveranii, nici firma x sau y, nimeni... din cate stiu eu strada este pentru circulatie auto si trotuarul pentru circulatie pietoni.
Cei care doresc locuri de parcare ar trebuii sa-si cumpere sau sa-si inchirieze pe NUMAI in spatii special amenajate in acest sens... nu sunt ? Normal ca nu sunt... cine investeste bani in parcari daca nimeni nu cumpara/inchiriaza pentru ca oricine poate parca unde doreste fara consecinte usturatoare...

#7
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 djxhouse, on 22 iunie 2021 - 19:06, said:

Din pacate toate masinile ne ocupa toate locurile de parcare din strada.
Locurile alea de parcare sunt obținute cu acte de la primărie? Dacă da, sunați la poliția locală și-i vor amenda pe făptași. Dacă sunt la liber, nu aveți ce face. Decât mârlănisme.

 djxhouse, on 22 iunie 2021 - 19:06, said:

Firma respectiva are autorizatie de functionare valabil, emis de primaria respectiva.
Probabil cand a fost inregistrat firma la camera comertului, a avut acordul vecinilor.
Nu ai nevoie de acordul vecinilor decât dacă locuiești la bloc.

Eu zic să vă înțelegeți cu vorba bună, să negociați cum să folosiți locurile de parcare. Legal nu aveți ce face. Desigur, dacă sesizați vreo neregulă în funcționarea firmei, puteți sesiza organele abilitate.

#8
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 neur0, on 22 iunie 2021 - 19:46, said:

Locurile alea de parcare sunt obținute cu acte de la primărie? Dacă da, sunați la poliția locală și-i vor amenda pe făptași. Dacă sunt la liber, nu aveți ce face. Decât mârlănisme.
Sunt la liber pentru persoane fizice. Pentru persoane juridice exista alte legi. Legi diferite.

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 djxhouse, on 22 iunie 2021 - 19:06, said:

Iar cand vin musafiri la vecini, nu au unde parca.
Astia sunt tot aia care fac crize cand nu gasesc loc de parcare in usa supermarketului desi la 50-80 metri mai incolo sunt locuri libere cu duiumul.

#10
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005
N-am vazut sa fi scris dar aia e strada de case sau blocuri? Masinile alea de firma sunt parcate doar ziua sau si peste noapte? In principiu nu prea ai ce sa le faci atata vreme cat locurile de parcare sunt pe principiul "primul venit, primul servit". Alte locuri apropiate prin zona mai sunt? Eu as sta de vorba cu vecinul ala cumsecade cu firma lui care sufoca parcarea si i-as spune ceva de genul "dragule, am inteles, o masina, doua, trei, daca ai parc auto cu tot respectul dar am mai parca si noi prin zona daca tot locuim aici" Posted Image

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 jm2010, on 22 iunie 2021 - 19:56, said:

Sunt la liber pentru persoane fizice. Pentru persoane juridice exista alte legi. Legi diferite.
Referitoare la parcări?

#12
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003

 Friskey, on 22 iunie 2021 - 19:59, said:

Astia sunt tot aia care fac crize cand nu gasesc loc de parcare in usa supermarketului desi la 50-80 metri mai incolo sunt locuri libere cu duiumul.
Cum nu gasesc locuri de parcare??! Pai alea albastre nu-s pentru ei?

#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 ericmario, on 22 iunie 2021 - 19:14, said:

Plătiți pentru locurile alea de parcare?
nu dar platesti impozite mai mari daca stai in centrul orasului.in fata casei maturi tu acolo unde vine ghiolbanu si-si arunca mucul de tigara pe jos daca nu chiar toata scrumiera din masina.intelegi?

vin  si parcheaza le lasa acolo  iar dimineata le iau?

Edited by EMPP, 23 June 2021 - 05:52.


#14
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006
Locurile de parcare - sunt gratuite. Primul venit, primul servit. Cam asa merge.
Nu plateste nimeni pentru acele locuri de parcare.
Este zona de locuit cu case. (Nu sunt blocuri).
Era o strada faina, cu locuri de parcare - dar cu firma asta cum s-a dezvoltat, 99% din riverani sunt deranjati de aceasta problema - cu parcarea.

Nu este nici o cale legala?

#15
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

 djxhouse, on 23 iunie 2021 - 07:30, said:

Locurile de parcare - sunt gratuite. Primul venit, primul servit. Cam asa merge.
Nu plateste nimeni pentru acele locuri de parcare.
Este zona de locuit cu case. (Nu sunt blocuri).
Era o strada faina, cu locuri de parcare - dar cu firma asta cum s-a dezvoltat, 99% din riverani sunt deranjati de aceasta problema - cu parcarea.

Nu este nici o cale legala?
Atata timp cat nu are nimeni abonament platit la primarie, pentru un loc de parcare, nu are nimeni ce sa faca. Primul venit, primul servit. Vine locala si arde tot la o adica
Te inteleg perfect, e aiurea ca o "casa/firma etc" sa ocupe toate locurile de parcare.
Aceasi situatie e si la noi la birou, pe strada, nu sunt locuri de parcare, vis-a-vis de noi, este un service, tot trotuarul il ocupa el, dar faza e ca, seara mai pune si galeti, pentru a tine locurile ocupate pe dimineata. Intr-o dimineata, nu am avut unde parca, si am mutat o galeata, ghici ce? A venit repede proprietarul service-ului la mine, ca de ce i-am mutat galeata, e locul lui. Sunt o fire mai calma, i-am explicat frumos cu bun simt, ca nu e locul lui, ca il inteleg, dar in aceea dimineata nu aveam unde parca, si trebuie sa ma inteleaga si el pe mine, nu e locul nimanui, e al primariei. Tot asa a tinut-o, pana l-am intrebat: Daca sun la politia locala, pentru ca blocam trotuarul, ne luam amenda amandoi? De atunci, nada, a inteles, si aia e.
P.S: in Romania, daca cineva parcheaza o saptamana la rand pe un loc de parcare, se pune stapan pe el

Depinde si de orasul in care esti, de exemplu, la Cluj, trotuarul este destinat in exclusivitate pietonilor, asadar, daca nu e loc cu abonament, si suni la politia locala, ei vin si o amendeaza/ ridica. Poate asa e si la tine, nu am vazut prin comentarii de unde esti, dar poti face o sesizare, cum ca incurca circulatia, pietonilor/autovehiculelor, si mai trece locala, dar... asa o poti musca si tu/voi, restul proprietarilor din zona

#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
daca ai casa,asta nu inseamna ca ti-ai luat si strada
a venit recent fratele din Italia la mine,mi-a dat o duma de m-am crucit
ma gandesc ca sunt zone doar,tu proprietar de casa nu ai voie sa-ti parchezi masina in fata portii,apai sa mai emiti pretentii pt restul strazii
stai la casa,baga cotetu in curte,vine ceva musafir o poate lasa in poarta

#17
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

 ceanu1980, on 23 iunie 2021 - 10:18, said:

daca ai casa,asta nu inseamna ca ti-ai luat si strada
a venit recent fratele din Italia la mine,mi-a dat o duma de m-am crucit
ma gandesc ca sunt zone doar,tu proprietar de casa nu ai voie sa-ti parchezi masina in fata portii,apai sa mai emiti pretentii pt restul strazii
stai la casa,baga cotetu in curte,vine ceva musafir o poate lasa in poarta
Exact, problema este ca cei care au casa, se pun stapani pe toata strada din fata gardului lor ( nu cred ca e cea mai bun exprimare, dar intelegeti ), si mai sunt unii, pur si simplu n-ai cu cine, dar n-ai cu cine ca nu inteleg.

Da, la cluj in majoritatea cazurilor, nu poti parca in fata portii tale, incurci circulatia, ori o bagi in curte si dormi linistit, ori speri sa nu iti faca nimeni o mica sesizare

#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
ar fi frumos si la noi sa bage asa ceva,acum las in poarta(de lene)
sa vezi atunci ce scandal ar fi,foarte frumoase ar fi strazile fara nici un cotet in drum,iarna simplu pt deszapezire,vara simplu la maturat,eu sa  fiu autoritate locala si sa primesc sesizari ca nu le mai ajunge strada,bag stationare interzisa si rezolvat problema,initiator ai fi de acord?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate