Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Modificare oferta de vanzare teren extravilan

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Am depus o oferta de vanzare a unor terenuri agricole la o primarie de comuna.
Acum doresc sa refac oferta si sa cresc pretul, iar angajatul primariei imi spune ca trebuie sa fac cerere de retragere a ofertei, sa astept o perioada, apoi sa depun iar alta oferta.

In lege scrie asa:
În cazul în care, în termenul de 45 de zile lucrătoare prevăzut la art. 6 alin. (2), respectiv în termenul de 10 zile prevăzut la alin. (6), vânzătorul modifică datele înscrise în oferta de vânzare, acesta reia procedura de înregistrare a cererii prevăzute la art. 6 alin. (1), cu respectarea dispozițiilor prezentei legi.


Nu inteleg exact procedura, in lege zice ca se reia procedura de inregistrare, dar nu zice ca trebuie facuta cerere de retragere a ofertei, zice de modificarea datelor inscrise in oferta doar.

Si inca ceva, angajatul imi zicea ca in cererea de retragere trebuie sa justific retragerea si ca preemptorii au 10 zile dreptul de contestatie. Contestatie la ce? Contesta faptul ca vreau sa retrag oferta, ma pot obliga sa le vand cu forta, sau ce? Nu mai inteleg nimic.

Edited by Notsure, 22 June 2021 - 13:26.


#2
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
As avea si eu ceva terenuri pe care vreau sa le vand - dar nu cu 1 leu mp. Cum pot sa le ofer Primariei pe o suma mai decenta? Zici ca toti s-au inteles nimeni nu vrea sa dea mai mult de 100 lei pe ar adica 1 leu mp. La pretul asta mai bine le dau in ciuda la altii numai sa stiu ca cei ce le vor cu adevarat nu beneficiaza de ele.

Edited by AztecWarrior, 22 June 2021 - 14:28.


#3
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Inseamna ca ori e slab calitativ, ori nu sunt interese destul de mari in zona pentru acele terenuri. (societati agricole/ferme in apropiere) Eu am oferta cu 2 lei mp si s-au aruncat toti preemptorii si se cearta intre ei, incearca cu acte false etc, deci vreau sa urc la 2.5 lei ca sa ii linistesc, ca e ca-n filmele cu piranha acum.

Faza cu primaria nu o inteleg, ce legatura are primaria?

Si apropo, ai putea sa iti faci topic separat, sa nu il deturnezi pe al meu inca de la prima postare, cand inca n-am apucat sa lamuresc nimic. Cand deturnezi un thread, o faci macar dupa ce s-a lamurit initiatorul cu problema lui.

Edited by Notsure, 22 June 2021 - 14:51.


#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,529
  • Înscris: 01.08.2006
Cu organul statului nu te poti pune. Daca asa stie el ca trebuie, asa trebuie facut.
N-am trecut prin situatia ta, dar acel verb "reia", prin ceea ce inseamna, spune ca trebuie sa iei procedura de la inceput, adica sa o reiei. Deci tot trebuie sa depui o noua oferta, doar ca nu stiu daca cealalta trebuie retrasa. Pe de alta parte, tot logica imi spune ca daca nu o retragi pe prima, o sa ai 2 oferte active. Ceea ce nu e bine, ca daca ramane activa si oferta cu pretul scazut, nu vad de ce ar alege cineva oferta a doua, cu pretul mai mare.
Chestia cu contestatia, cred ca e ceva standard. Au dreptul sa depuna contestatie, dar probabil doar daca exista temei.

Nu cunosc toata legea de mai sus, dar poate tot gasesti ceva norme de aplicare daca citesti toata legea, nu doar punctul 6 din ea.

Poate o fi prin zona cineva care chiar a trecut prin situatia ta sau vreun jurist. Sau mai bine apelezi tu la un jurist.

#5
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Doar un notar iti confirma sau nu ce ti s-a spus de la primarie.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
(4) Înainte de împlinirea termenului prevăzut la art. 6 alin. (2) din lege, vânzătorul poate depune la primăria unde a fost înregistrată cererea de afișare a ofertei de vânzare o cerere prin care solicită retragerea ofertei. În acest caz, primăria va încheia un proces-verbal de anulare a procedurii prevăzute de lege și va comunica o copie a acestuia structurii centrale sau structurii teritoriale, după caz, și A.D.S.

Mai multe informatii aici.

Edited by pasilla, 22 June 2021 - 15:52.


#7
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Asta am inteles, dar eu vreau sa modific oferta, nu sa o retrag. Acolo zice si despre modificare si reluarea procedurii de la capat. Nu imi e clar deloc.

Oricum ar fi, un lucru e bun, macar acum nu ne mai iau strainii terenurile. Uite cum imi plang eu in pumni de la o lege data pentru unii care nu au nici pamanturi si nici creier, ci doar buletin si drept de vot.

Edited by Notsure, 22 June 2021 - 16:40.


#8
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,494
  • Înscris: 04.12.2003
Parca exista o chichita in lege  si anume : se poate vinde teren agricol prin  " dare in plata "

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNotsure, on 22 iunie 2021 - 16:36, said:

Asta am inteles, dar eu vreau sa modific oferta, nu sa o retrag.
Orice modificare a ofertei insemna retragere, validare retragere in 10 zile si depunere oferta noua cu tot ce decurge de aici ( alte termene, etc.)

#10
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postpasilla, on 22 iunie 2021 - 16:53, said:

Orice modificare a ofertei insemna retragere, validare retragere in 10 zile si depunere oferta noua cu tot ce decurge de aici ( alte termene, etc.)

Ai dreptate, cam asa se contureaza, cred ca inca eram in faza de negare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate