Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Viata la casa vs bloc & probleme nespecifice

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
3493 replies to this topic

#901
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postmirc2003, on 14 ianuarie 2022 - 13:24, said:

Da, la pensie si dupa ce au plecat copiii e bine si recomandat sa locuiesti la casa.

La bloc să stai după ce nu mai ai treabă cu copii și să arunci gunoiul direct din casă la ghenă, să nu te intereseze absolut nimic ce e de la ușă pe afară, adică scara blocului sau liftul.

Și să ai pomană de la RADET cu apa caldă și căldura.

Și să se facă și RE-RE-reabilitări termice de sute de milioane de euro din banii primăriei.

La casă te uiți cum se învârte contorul de gaze și dai cu cărămida în el și tot nu se oprește.

Am dat cu cărămidă în contor de gaze și de pe casă și tot NU se oprea.

Făcea ȚAC-ȚAC-ȚAC de parcă era pompă de la benzinărie. Așa de repede se învârtea.

Edited by emeral, 14 January 2022 - 13:39.


#902
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014

View PostAWE, on 14 ianuarie 2022 - 10:37, said:



Pai la firma familiei ce faci? Oricum, traiesti periculos :D in sensul in care daca se intampla sa nu mai mearga firma aia, nu ai alternative pe perioada scurta, ce faci, mori de foame?
Foamea e cel mai bun educator, asa ca...l ar invata multe,
@neaceasca ce intelegi prin relatie, ati facut si dragoste, sau doar ati discutat si va ti strings in brate ? In ce sens s a terminat urit ? V ati batut, ati ajuns la spital, la tribunal ?

#903
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
S-a terminat urat relatia aleia in facultate, a profei de engleza, nu a mea, eu nu am avut nicio relatie, am visat sa leg cu 2 tipe de-alungul vietii, practic 2 vecine, dar nu am reusit.

S-a terminat urat fiindca mama baiatului i-a zis profei de engleza "O sa te mariti doar cand voi vrea eu". Aia a luat-o ca pe un blestem si cel putin pana acum, e adeverit. Mare respingere am resimtit cand am vazut-o.

View Postmirc2003, on 14 ianuarie 2022 - 13:24, said:

Da, la pensie si dupa ce au plecat copiii e bine si recomandat sa locuiesti la casa.
Pe De aLta parte, la pensie veniturile sunt mai mici, costurile la casa mai mari.

View Postemeral, on 14 ianuarie 2022 - 13:32, said:

La bloc să stai după ce nu mai ai treabă cu copii și să arunci gunoiul direct din casă la ghenă, să nu te intereseze absolut nimic ce e de la ușă pe afară, adică scara blocului sau liftul.

Și să ai pomană de la RADET cu apa caldă și căldura.

Și să se facă și RE-RE-reabilitări termice de sute de milioane de euro din banii primăriei.

La casă te uiți cum se învârte contorul de gaze și dai cu cărămida în el și tot nu se oprește.

Am dat cu cărămidă în contor de gaze și de pe casă și tot NU se oprea.

Făcea ȚAC-ȚAC-ȚAC de parcă era pompă de la benzinărie. Așa de repede se învârtea.
Am auzit de apa fiarta pe gazometru si magneti pe apometru. Pe ala de curent chiar nu ai cum sa-l opresti.

LunaCrystal zice notiunea de "curent optim nelimitat", care poate fi si legal si ilegal.

Emeral, gazul era ieftin cand stateai tu la casa. Doar ca stateai la o vila mult mai mare ca a mea si centrala aia era de fapt un calorifer imens cu flacara, o centrala pe gaz foarte primitiva si ineficienta.

#904
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005

View PostNeaceasca85, on 14 ianuarie 2022 - 13:57, said:

Am auzit de apa fiarta pe gazometru

Wut??? Ce face apa fiarta daca o torni pe gazometru??? :D

#905
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Am auzit, nu am incercat. Acum apometrele si gazometrele au doar mecanisme din plastic.

#906
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostNeaceasca85, on 14 ianuarie 2022 - 13:57, said:

Emeral, gazul era ieftin cand stateai tu la casa. Doar ca stateai la o vila mult mai mare ca a mea si centrala aia era de fapt un calorifer imens cu flacara, o centrala pe gaz foarte primitiva si ineficienta.

Eu când dădeam drumul la centrală și aprindeam arzătorul foloseam o bară de fier de 1,5 m lungime și puneam o bucată de ziar în cap pe care o aprindeam.

Deschideam primul robinet și îndreptam flacăra spre arzător.

Făcea BUM și mă dădeam în spate.

După aia deschideam la maxim robinetul 2 și scădea presiunea la gaze pe toată strada.

#907
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
La curent am electronic din 2010. djl inca il are clasic si in apartament. Daca sigurantele imi place sa fie greu accesibile, in schimb contorul imi placea sa fie la indemana, cand eram mic ma uitam cat de repede se invartie la fiecare aparat in parte. Si muream de oftica pentru ca la Spineni curatau porumbul cu o masinarie electrica numai atunci cand eu plecam la Caciulata. Dar si cand am prins, cum am auzit masinaria, m-am trezit si am fugit "pa sala, la contoar" in pijamale. Cel mai repede se invartea cand trecea porumbul prin masinarie. Logic.

Acum la curent avem alte belele: smart meter, smart FV meter.

#908
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Să vă spun cum verificam și ȘTIAM că a scăzut presiunea la gaze pe toată strada când dădeam drumul la centrală.

După flacăra de la aragaz - abia mai mergea.

Eu trăgeam cam 2500 de mc de gaze pe lună din rețea.

Echivalentul unui bloc cu 4 etaje.

La consum de 4000 de mc nu mai era flacără la aragaz decât pâlpâită.

Cine e născut în centru și NU avea presiune la gaze iarna să știe că era din cauza vilelor mari care aveau consum de gaze cât niște blocuri cu 4 etaje.

Edited by emeral, 14 January 2022 - 14:25.


#909
OrinocoFlow

OrinocoFlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 02.10.2021

View PostNeaceasca85, on 14 ianuarie 2022 - 10:31, said:

Nu prea identific ce job mi s-ar potrivi. Poate la statia meteo sa dau raport din ora in ora. In rest, nici la lucrurile de care sunt pasionat, ca am 2 maini stangi.

La RDS doar sa trag de fibra?

Imi place sa scriu la PC, mai ales pe forum. Dar in rest jobul din familie e tot mai greu si cam de 2 ani ma gandesc ce alternative sa gasesc. Sa fac bani din ceva ce imi place.

Cateva sugestii, fara misto:
- vlogging (NU AI CUM sa fii mai respingator decat Bufnici)
- minat bitcoin (ai spatiu, ai temperatura potrivita, scapa de 5 frigidere, nu mai bagati atata in voi)
- bisnita cu lampi si alte obiecte de colectie (cumperi ieftin si vinzi scump, vinzi pe net)
- insuratoare si trait pe banii nevestei

Figo, la unul ca el nu functioneaza self-help.

#910
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Acum la firma la bloc au inlocuit contorul electronic simplu Aem cu Smart Meter de la Chisinau. Atat la fratele acasa cat si la birou indexul contorului a "sarit" mult in fatza, foarte mult la fratele, de l-au schimbat din oficiu, fara cerere, iar aici la birou schimbat dupa depunerea unei cereri in sensul asta, pentru verificare metrologica, sunt 838 kwh "consumati" in perioada vacantei de sarbatori, complet nejustificati, vechiul contor arata aiurea si consumul de moment, asta nou arata corect, 0,X pe fiecare faza, cu frigiderul si calculatoarele oprite.

Electricianul care a facut asta zice ca are centrala pe lemne la casa si nu a renuntat niciodata la ea pentru ca poate baga orice.

#911
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostOrinocoFlow, on 14 ianuarie 2022 - 14:29, said:

Cateva sugestii, fara misto:

- insuratoare si trait pe banii nevestei


Eu imediat am văzut varianta cea mai bună să scap de lipsa banilor dacă eram în locul lui.

Edited by emeral, 14 January 2022 - 15:17.


#912
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Ce nasol am ajuns sa ma simt cand se intalnesc aici la birou fratele si sotul colegei. 2 oameni care stau la casa care amandoi comploteaza pe FV, ceva ce nu mi-as fi imaginat.

Colega s-a mutat la casa in anul 2011, in vremurile mele de aur. Sotul ei era agent la Cola (acum e la o marca de bere) si asa l-a cunoscut maica-mea si in 2016 a angajat nevasta la noi. L-am invidiat ca in toamna 2011 deja avea fibra de RDS si eu nu, abia in mai 2012.

Ca pe vremuri un avantaj la bloc era netul de RDS, in Slatina pana in 2011 nu dadeau decat TV la case.

#913
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 16.03.2008
De ce spui ca au fost vremurile tale de aur? Ce ti s-a intamplat?

#914
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
A murit babacu".
2014 sau 2015
Nea ceasca, solutia vietii tale e simpla ca buna ziua.
Cedezi intreaga ta " avere" fratelui tau. Si casoaiul, si partile din firma, tot, absolut tot, chiar si partea ta din avera mamei.
Pastrezi ( partaj prin buna intelegere) casa de la tara ( aia de la miesti) si o renta viagera confortabila pentru un trai decent la tara.
Sa spunem un salariu minim pe economie, sulta viagera.
Stai la tara, spargi net-ul in miloane , miliarde biti, inveti sa faci shaorma " de casa", si poate isi face pomana o muierusca mai batrana sa-ti fiarba din cand in cand o gaina. Cu putin noroc, daca o imbeti inainte, te lasa sa-i si jumulesti gasca.

Edited by tioopedi, 14 January 2022 - 20:17.


#915
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005

View PostNeaceasca85, on 14 ianuarie 2022 - 17:58, said:

2 oameni care stau la casa care amandoi comploteaza pe FV, ceva ce nu mi-as fi imaginat.

Tie nu ti se pare nimic ciudat la faptul ca urasti fotovoltaicele si repeti asta in mod obsesiv, mai cu seama ca spui ca te pasioneaza chestiile care au legatura cu curentul electric?

#916
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

View PostOrinocoFlow, on 14 ianuarie 2022 - 14:29, said:


Cateva sugestii, fara misto:
- vlogging (NU AI CUM sa fii mai respingator decat Bufnici)
- minat bitcoin (ai spatiu, ai temperatura potrivita, scapa de 5 frigidere, nu mai bagati atata in voi)
- bisnita cu lampi si alte obiecte de colectie (cumperi ieftin si vinzi scump, vinzi pe net)
- insuratoare si trait pe banii nevestei

Figo, la unul ca el nu functioneaza self-help.

? Tu ai citit ce scrie omul asta? Cum sa renunte la frigiderele alea cand are 2 porci in ele? Ii ajunge carnea 5 ani de acum incolo, ultima bucata o sa fie neagra.
Sincer si fara nici o ironie, un psiholog - dar unul bun - i-ar trebui.

#917
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

View PostNeaceasca85, on 14 ianuarie 2022 - 14:06, said:

Si muream de oftica pentru ca la Spineni curatau porumbul cu o masinarie electrica numai atunci cand eu plecam la Caciulata. Dar si cand am prins, cum am auzit masinaria, m-am trezit si am fugit "pa sala, la contoar" in pijamale. Cel mai repede se invartea cand trecea porumbul prin masinarie. Logic.


al drac de ciudata si probabil unica pasiunea asta a te :)

#918
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Obsedat de contoare este RODALCO2007 pe Youtube. Olandez mutat in NZ, electrician acolo la Vector.

Are nevasta si 2 fete.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bBjGe2UieEs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate