Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

De ce sunt dubluri HD si SD in grilele CATV?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,112
  • Înscris: 22.01.2004
Ai incurcat complet faza cu drepturile. Daca ar fi cum spui tu nici un program strain, cum nici RTL nu ar avea voie sa fie difuzat in Ro fiindca nici o televiziune din Ro nu are cumparate drepturile pentru Unter Uns sau Gute Zeiten, schlechte Zeiten care sunt seriale ce se difuzeaza pe RTL. Stii tu ceva dar nu le-ai prins bine. Este vorba de drepturile exclusive de difuzare, care erau in mare voga acum vreo 10 ani dar care au devenit prea scumpe pentru televiziunile din RO si nimeni nu mai cumpara acum asa ceva. Adica de ex PRO TV a cumparat drepturile exclusive pt Herry Potter si nici o alta televiziune care transmitea in Ro nu mai avea dreptul sa o faca. Dar asta e o chestie care a ramas in trecut si in prezent nu se mai aplica decat la competitiile sportive.

Drept urmare si pe RTL si PRO 7 care e difuzat in grilele CATV din RO ruleaza productii care au drepturi de difuzare pe RO cumparate de Comedy Central, Pro TV (care difuzeaza si pe Pro TV si pe Pro X) si altele. Vezi CSI-urile, Familia Simpson si asa mai departe, sunt foarte multe. La fel si Film +, RTL+, tv2, m1 si m2 si multe altele.

Quote

TVR1, cel mai vechi canal tv si "national" nu il vezi in strainatate.
Dar poti sa vezi TVR International.

TVR precum si restul programelor romanesti sunt disponibile la vizionare in toata Uniunea Europeana prin Orange TV GO BOX https://www.orange.r...v-go/tv-go-box/ si online pe Focussat, Horizon de la Vodafone si Telekom online. Apropo, Focussat va introduce un pachet de programe cu plata din Italia. In trecut se bloca pe online difuzarea anumitor programe cu drepturi exclusive, aparea un ecran negru pe care scria "Acest program nu este disponibil pentru difuzare online" insa acum nu mai este cazul, se transmite si se poate vedea tot.

Edited by Alexis, 22 June 2021 - 18:52.


#38
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,112
  • Înscris: 22.01.2004
La Focussat poti vedea LEGAL programele de pe satelit oriunde in UE. https://www.focussat...fara-abonament/

#39
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008

View PostAlexis, on 22 iunie 2021 - 17:14, said:


Sunt multe FTA care ar putea fi preluate, mi-ar placea sa vad macar cate un post de la tarile din toata europa, Ucraina, Cehia, Polonia, Austria, etc. Nu cred ca ar fi greu sa gaseasca macar cate un post FTA din fiecare tara.

Daca imi spui cum pot verifica daca un post poate fi retransmis in Romania, o voi face.

O doleanță corect formulată.

Un bun candidat pentru retransmisia în România este un program liber la retransmisie, care difuzează în principal producții proprii, nu producții pentru care plătește licențe, adică nu filme și nu emisiuni care implementează formate speciale.

Compania de cablu sau satelit trebuie să obțină un acord de retransmisie scris, atât de la televiziunea în cauză, cât și de la regulator, adică CNA.

.

#40
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,112
  • Înscris: 22.01.2004
In general in categoria asta ar putea sa se afle televiziunile de stiri din tarile respective. majoritatea programului ar fi propriu si ar fi interesante fiindca atunci cand se intampla ceva vezi exact de acolo, nu cum interpreteaza retelele mari de stiri evenimentul, sau cum prezinta posturile din Romania. in plus la programele de stiri ai un contact si mai mare cu specificul societatii din tara respectiva.

#41
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
RTL, Pro 7 și altele nu sunt cel mai bun exemplu. Astea sunt la liber și pe satelit, evident e vorba de versiunile SD. Fiind în germană nu prea contează, dacă era în engleză sigur nu ar fi fost F. T. A. Nemții oricum își permit să le lase la liber, până și EURO 2020 e la liber în HD.

#42
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,112
  • Înscris: 22.01.2004
Austria: NTV , Belarus: Belarus 24, Belgia: TV Vlaanderen informatiekanaal, Aljazeera Balkans, Bulgaria: BTV, Croatia: Aurora TV, Cehia: CT1, Estonia: 7d7, Finlanda: YLE TV1, Grecia: ERT1, Islanda: RUV, Irlanda: RTE News, Letonia: LTV1, Lituania: LRT Lituanica, etc.

Toate astea sunt FTA pe satelit, sunt multe, nu stau sa le scriu aici pe toate ca nu are nici un sens. Da, chiar si SD ar fi bune sa inlocuiasca dublurile noastre la HD-uri.

#43
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,729
  • Înscris: 06.11.2018
Mai bine ar introduce niste posturi care au audio si subtitrare in romana in locul dublurilor SD.

Sunt destul de multe lipsa si care sunt disponibile in romana.

Exceptie la muzica, acolo poate intra orice, in orice limba.

#44
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Multe din posturile menționate de Alexis sunt posturile publice din acele țări.

Am încercat să văd care este situația cu RTE, mai ales că au programe în limba engleză, și am văzut că și RTE News, la fel ca și RTE One și RTE2, nu sunt disponibile pentru a fi retransmise în România.

Apoi „bTV” din Bulgaria este parte din CME, la fel ca televiziunile PRO din țara noastră. Au un post generalist și o sumedenie tematice, niciunul din acestea nu este liber la retransmisie.

Majoritatea celor publice nu sunt disponibile pentru retransmisie!

Dacă tot sunt disponibile pe satelit, ca FTA, atunci poate că ar fi mai bine să cumperi o parabolică...

#45
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006

View Postpupama, on 22 iunie 2021 - 10:50, said:

Pai bine si eu daca am un televizor digital, insa non HD ce fac? Vezi, aici nu te-ai gandit
Exista televizoare digitale care nu sunt macar HD ready (720P) dar care sa stie DVB-C? :w00t:  Ma indoiesc.

Iar daca ai un televizor mai vechi, CR sau chiar LCD fara decodor digital, tot iti trebuie STB. Iar semnalul de la STB devine automat SD daca nu ai "scula" potrivita. Deci si mie mi se par inutile dublurile.

Pana acum 1 an si ceva eram abonat Telekom, iar ei nu prea aveau  dubluri SD/HD, decat pe la Eurosport (ceea ce avea sens cand dadeau EPL pe HD si alte sporturi pe SD, dar mai putin cand le-au unificat). Acum au rezolvat baietii problema in stil romanesc: au scos de tot canalele ESP si Discovery, dar au marit pretul abonamentului :P Atunci le-am zis pa-pa si m-am mutat la Digi. Si nu regret nicio clipa :P

#46
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

 KLM2009, on 22 iunie 2021 - 20:52, said:

RTL, Pro 7 și altele nu sunt cel mai bun exemplu. Astea sunt la liber și pe satelit, evident e vorba de versiunile SD. Fiind în germană nu prea contează, dacă era în engleză sigur nu ar fi fost F. T. A. Nemții oricum își permit să le lase la liber, până și EURO 2020 e la liber în HD.
  Draga, chiar daca un program este FTA pe satelit, nu poate fi preluat pentru retransmisie oricum. trebuie acordul scris al detinatorului. o mare parte din programele nemtesti, stiu ca erau reprezentate de o firma de avocatura, K. Loitz, care se ocupa si de colectarea drepturilor de retransmisie, adica cereau bani pentru asta!
deci nu e ca-n folclor!

#47
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Am zis eu că poate fi preluat fără vreun acord?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate