Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

De ce sunt dubluri HD si SD in grilele CATV?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Cine stie limba specifica unei tari nu stie sa se informeze si asteapta la TV? Ai BBC, CNN (si CGTN Posted Image ).

Edited by neagu_laurentiu, 22 June 2021 - 11:44.


#20
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 22.01.2004
Ma refeream ca una este sa ai pe tv toate programele de la care sa te informezi decat sa folosesti calculatorul, daca vrei sa le vezi pe tv sa conectezi calculatorul la tv, sa nu mai poti lucra pe calculator in timpul asta, adica daca putem sa ne complicam de ce sa nu o facem, nu? Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image  Pe Digi de ex nu ai nici CGTN, nici Euronews, nici RT, nici FoxNews.

#21
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Posturile alea au aplicatii pentru tv-urile smart, nu mai stai cu pc-ul conectat la tv. Plus ca ai telefon, tableta, etc, nu doar calculator.

#22
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 22.01.2004
Nu toate posturile au. Dar exact ce ziceam, de ce sa fie in lista de programe daca putem sa ne complicam viata cu calculator, telefon, tableta, etc. Atunci pentru ce se mai transmit pe cablu posturile care pot fi vazute pe net?

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Pentru ca unii inca mai castiga din TV clasica. Dar mult nu mai au, generatiile noi sunt cu tehnologia la purtator.

Edited by neagu_laurentiu, 22 June 2021 - 11:58.


#24
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 22.01.2004
Gata, ai ingropat si dvb-c-ul Posted Image Posted Image Posted Image  Sau poate ca sunt distribuite fiindca transmisia dvb-c este mult mai stabila decat cea de pe internet de pe diverse site-uri si aplicatii. Nici serviciile IPTV legale, oferite de Telekom sau Digi (unde a fost in teste) nu sunt la fel de stabile ca dvb-c-ul. In afara de asta sunt multe zone din tara unde internetul, mobil sau fix, fie el asa-zis broadband, nu poate sustine un stream video fara intreruperi, decat poate numai la 320p.

Edited by Alexis, 22 June 2021 - 12:02.


#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Nu eu am ingropat ci astia mai mici ca noi.
Cand o sa ia avant suficient, o sa ai stabilitate, nu trebuie ca toti N milioane sa se conecteze la un singur server si acestea vor fi distribuite si vor deservi un nr. de clienti incat sa mearga bine.

Edited by neagu_laurentiu, 22 June 2021 - 12:08.


#26
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 22.01.2004
CDN-uri deja exista si nu cred ca e vreun provider serios care sa nu il foloseasca. Cu toate astea nu reusesc sa livreze calitatea si stabilitatea dvb-c-ului. Hai totusi sa continuam discutia pe aria IPTV, topicul asta e despre altceva.

Edited by Alexis, 22 June 2021 - 12:15.


#27
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Postromanasu, on 22 iunie 2021 - 10:50, said:

Poate pentru ca nu toti au televizoare ce suporta HD.
Și totuși televizorul meu non-HD vede liniștit canalele HD. Și se vede și diferența de calitate a imaginii.

View PostKoal, on 22 iunie 2021 - 11:30, said:

Scoaterea din grilă a SD-urilor nu va însemna adăugarea unor posturi noi în grilă, nici nu prea mai sunt multe de adăugat, iar multe din cele care sunt deja prezente în grilă, sunt transmise cam degeaba, prea puțini fiind cei care le urmăresc.
Ar cam fi momentul să apară posibilitatea de pachete după gustul clientului - să-mi pot face grila mea personalizată. Din alea peste 100 canale cu care se laudă furnizorul meu urmăresc fix 11 curent. Alte 14 sporadic și restul deloc. Practic plătesc 75% din canale degeaba.

Edited by radunic, 22 June 2021 - 13:15.


#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002

View PostAlexis, on 22 iunie 2021 - 11:17, said:


Dar eliminand un canal SD poti face loc altui canal SD care nu este dublat cu HD

da, dar ca sa aiba si un continut interesant postul ala e pe bani.

#29
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 22.01.2004
Nici o problema, pachete de programe pe bani, cum e la Orange cu Panonia. Eu sunt dispus sa platesc.

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
pai mergi la orange.

#31
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 21.08.2008

View Postradunic, on 22 iunie 2021 - 13:14, said:


Ar cam fi momentul să apară posibilitatea de pachete după gustul clientului - să-mi pot face grila mea personalizată. Din alea peste 100 canale cu care se laudă furnizorul meu urmăresc fix 11 curent. Alte 14 sporadic și restul deloc. Practic plătesc 75% din canale degeaba.

De fapt genul acesta de recepție ar complica inutil lucrurile.
Cele mai urmărite canale sunt și cele pentru care operatorul plătește niște abonamente, cele mai multe canale din grilă sunt transmise gratuit.

Plătești pentru:
- ProTV,
- Antena1,
- KanalD,
- și pentru majoritatea canalelor tematice străine.

.

#32
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 22.01.2004

View PostFane, on 22 iunie 2021 - 16:51, said:

pai mergi la orange.

nu ai inteles. ma refeream sa se scoata dublurile SD si sa se bage posturi nationale din alte tari, sau posturi de stiri sau mai stiu eu de care, posturi care nu sunt in prezent in grila nici unui operator catv. asa ca degeaba ma duc la Orange. am dat Orange doar ca exemplu. Orange are un pachet Panonia cu posturi maghiare, care e platit separat. asa ar putea face si operatorii cu alte posturi nationale straine daca retransmisia acestora nu e gratuita, sa faca pachete separate de programe pentru care as fi dispus sa platesc. din pacate nu ma intereseaza posturile maghiare, asa ca nu are nici o logica sa ma duc la Orange.

Edited by Alexis, 22 June 2021 - 17:02.


#33
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 21.08.2008
Apropo, ieri m-am uitat la BNT4 (bulgari) pe internet, am vrut să-mi aduc aminte de copilărie! :)

CGTN este în grila DIGI, la fel ca și Deutsche Welle, Rai uno, Rai tre, CNN, TV5 Monde, RTL (Germania), BBC World News, Super RTL și Duna.

Pe vremuri erau recepționate și TVE international (este FTA și ar putea fi preluat și acum), dar și programe care nu erau retransmise contractual și care nu au drept de emisie pe teritoriul României: M6, La5, Italia1 și celelalte canale Mediaset și altele pe care nu reușesc să mi le amintesc.
.

@Alexis

Problema a mai fost dezbătută, nu este nici în avantajul abonaților și nici al operatorilor împărțirea grilei în mai multe pachete de programe.

Pe alte fire de discuție există și programe noi propuse pentru retransmisie, dar nu sunt numeroase, și majoritatea acestora nu sunt din rândul celor gratuite, deci adăugarea lor presupune o creștere a cheltuilelilor presupuse de grilă.

.

Apropo, încearcă să alcătuiești și tu o listă cu programele de care ești interesat, încă absente din grilă, și vezi dacă acestea pot fi retransmise în România!
.

#34
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 22.01.2004
Bucuresti, sector 3, la digi cu pachetul complet dvb-c nu am CGTN nici pe decodor, nici pe tv digital, nici pe tv tuner dvb-c.

Sunt multe FTA care ar putea fi preluate, mi-ar placea sa vad macar cate un post de la tarile din toata europa, Ucraina, Cehia, Polonia, Austria, etc. Nu cred ca ar fi greu sa gaseasca macar cate un post FTA din fiecare tara.

Daca imi spui cum pot verifica daca un post poate fi retransmis in Romania, o voi face.

Edited by Alexis, 22 June 2021 - 17:14.


#35
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
E pe frecventa 402Mhz, nu stiu ce alte posturi tv sunt pe aceeasi frecventa. Via DVB-C, tot sector 3.

Edited by iZet, 22 June 2021 - 17:23.


#36
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Este o problema cu canalele tv "nationale" ale altor tari pe care ai vrea sa le vezi in grila.

TVR1, cel mai vechi canal tv si "national" nu il vezi in strainatate.
Dar poti sa vezi TVR International.

Te-ai prins de ce?

Sa zicem (ipotetic) ca RTL a cumparat drepturile de difuzare pentru ceva (spectacol, serial, competitie) dar TVR sau Digi (sau alt televiziune din Ro) nu.
RTL nu are voie sa transmita international acea emisiune. Poate sa o faca doar pe teritoriul Germaniei.

Daca de gandesti ca nu e asa ca oricum poti vedea postul acela tv online te inseli. IP de Ro va fi restrictionat.

Edited by radurus, 22 June 2021 - 17:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate