Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pareri mini seria Mare of Easttown cu Kate Winslet

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Sper sa nu imi trezesc hate, insa nu am mai facut niciodata (de obicei serialele bune "le pastrez" sa mai am episoade si uneori mi s-a intamplat SA SI UIT DE ELE), ei bine aseara de la ora 19 incepand l-am vazut la foc continuu, integral.
Mi se pare realist, dramatic, psihologic. Trebuie vazut pana la ep 7, nu va asteptati la nu stiu ce rasturnare de situatie, dar clar s-a lucrat intr-o directie foarte buna si s-a apelat la multe clisee si trucuri "ieftine" incat vazut de-a intregul a meritat pe deplin. Ideea este ca nu ma puteam desprinde (noi avem HBOGO) sa nu ne mai uitam, ne-am culcat la aproape 3 (Deh, am mai facut si pauze). Ce sa mai, ii dau 9/10 doar de dragul de a nu ii da 10, caci nu exista perfectiune, Kate Winslet a facut un rol de zile mare si i se potriveste la fix rolul (din pacate, caci am avut multe vise umede cu dansa dupa Titanicul din '97 :D)

https://www.imdb.com...f_=nv_sr_srsg_0

P.S. aduce cu s1 din True Detective, este un serial politist (Iar eu chiar nu prea sunt fan, dar acesta este clar ce trebuie).

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Deci i-ai dat 9 din 10 doar ca sa nu ii dai 10? :)
Mie mi-e placut foarte mult. Au fost revelatii si pe parcurs, inclusiv rasturnari de situatie, dar nu la fel de dramatice ca in ultimele episoade.

Un pic offtopic: recomand si seria 'Sharp Objects' oricui i-a placut Mare of Easttown.

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
as zice decent. pe alocuri plictisitor.serialele au inceput sa fie destul de previzibile, asta a fost asa si asa, eu i-as da un 7. mi s-a parut mai ok the undoing cu nicole kidman. sau the night of.
hai ca incep si eu la sharp objects daca zici ca e ok.
eu ma uitam la documentarul regizat de tom hanks cu zborurile pe luna.

chiar, sa intreb. eu am avut netflix la inceput, vreo 2-3 luni cred. mi s-a parut foarte naspa si golas la vremea aia, asa ca am ramas pe hbo care chiar are multe chestii misto. a inceput si netflix sa fie ok sau?

Edited by bobitad, 21 June 2021 - 19:31.


#4
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Un serial excelent. Cat despre Kate Winslet, nota 10 pentru ca a refuzat photoshop-ul la unele scene.

Edited by Shock-G, 21 June 2021 - 19:28.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAl3xandrus, on 21 iunie 2021 - 18:39, said:

am avut multe vise umede cu dansa dupa Titanicul din '97 Posted Image)

Daca dupa Titanic ai avut vise umed,inseamna ca dupa The Reader ai fi dat in dambla,

View PostShock-G, on 21 iunie 2021 - 19:28, said:

Un serial excelent. Cat despre Kate Winslet, nota 10 pentru ca a refuzat photoshop-ul la unele scene.

Chestia cu PS-ul este cu dus si intors
Nota 10 pentru faptul ca-i actrita de calibru greu,castigatoare de Oscar si nominalizata la multe alte.Plus restul de premii.

#6
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,287
  • Înscris: 08.11.2016
Acum il urmaresc. Mi se pare foarte bun.

#7
Florin__Adrian

Florin__Adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 11.05.2019
Foarte buna mini seria. E pe locul I pentru mine pana acum anul asta.

Mi se par mult mai ok mini seriile decat un serial cu nu stiu cate sezoane, stai si asteapta 1-2 ani pana apare urmatorul sezon, daca mai apare si nu se anuleaza intre timp si povestea ramane in aer.

#8
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 12.03.2010
Uhmm, sorry, n-am putut trece de primul episod (si nici ala intreg), simteam, asa, cum iese Hortensia Papadat Bengescu prin pixelii ecranului, sau vreun film romanesc de dupa '89.

Am incercat sa-l vad doar asa ca sa ma lamuresc despre ce iapă din Easttown e vorba, sau poate despre vreun primare (poate l-or fi pronuntind ca francezii numele ala) dar nope, si nu mai sint de mult fan al serialelor politiste, ultimul a fost Law&Order de prin anii '90.

#9
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 15.11.2005
man, nu e un film cu super eroi...si daca nu esti fan gen, clar nu are ce sa iti placa, asa cum mie nu imi plac alea cu super eroi, pe care le consider super mizerii, a mea e mai mare ca a ta, micul mega eroul pozitiv il omoara pe uriasul mega erou negativ, etc
Serialul chiar de exceptie, probabil cel mai bun de anul asta.

#10
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Chiar ca nu prea au ce cauta preferintele "super eroi" (pe care si eu le urasc efectiv, nu stiu, cred ca e si varsta deja si mi se par lame de tot - e drept ca nici acum 10-15 ani nu le haleam deci varsta poate doar a accentuat) vs genul acesta de filme/mini serii altfel nu s-ar mai fi postat pe aici (efectiv ma bucur ca nu am fost singurul "nebun" pe care l-a prins genul acesta de drama) si da, si eu zic ca este unul dintre cele mai bune facute din ultima vreme.

Undoing cu Nicole Kidman iar este o serie foarte reusita, insa, eu zic ca nu il poate depasi, dar evident, pot fi subiectiv, iar gusturile nu se discuta. Totusi, ma mira faptul ca HBO poate sa creeze astfel de serii de calitate in timp ce Netflix este low very low, afara de unele spaniole (desi si acolo pot da chix vezi "who killed sara" la care nu am putut trece nici macar de ep 1) "the Innocent" sau "Casa del papel"(aici iar sunt parerile mult prea impartite, insa pe mine m-a prins).

Este pe lista "Sharp Objects" , il vazusem mai demult la recomandari, dar cea mai buna recomandare totusi vine de aici, multumesc pentru ea :)

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Sharp Objects, ca si Undoing, reprezinta ecranizari ale unor carti.
Netflix mizeaza pe cantitate si diversitate, HBO pe calitate, din motive de buget mai consistent. Are si Netflix-ul niste reusite dar nu este aici locul potrivit pentru a dezvolta aceasta discutie.

Edited by AlexEn, 22 June 2021 - 11:29.


#12
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

View PostAlexEn, on 22 iunie 2021 - 11:29, said:

Sharp Objects, ca si Undoing, reprezinta ecranizari ale unor carti.
Netflix mizeaza pe cantitate si diversitate, HBO pe calitate, din motive de buget mai consistent. Are si Netflix-ul niste reusite dar nu este aici locul potrivit pentru a dezvolta aceasta discutie.

Are si Netflix unele si da, nu e locul de dezbatere insa e o parere de rau totusi, caci nu mi se pare ca ar fi avut un buget nelimitat Mare of Easttown vs multe alte esecuri Netflix care din pct meu de vedere aveau bugete nelimitate. Si, da, e clara directia cu cantitatea si diversitatea vs calitatea de la HBO sau Prime, dar totusi, uneori cu anumite porcarii sfideaza logica intelectului Posted Image Imi place (...not!) faptul ca au inceput si astia de la HBO sa se strice cu Lgbt la greu (adica cel putin in seria de fata a fost fortata maxim din pct meu de vedere treaba cu lesbianismul, mai degraba a fost dusa spre comic toata situatia fetei).

Edited by Al3xandrus, 22 June 2021 - 11:35.


#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Stii vorba aia, daca vrei sa gasesti nod in papura, o sa gasesti :)

#14
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

View PostAlexEn, on 21 iunie 2021 - 19:10, said:

Deci i-ai dat 9 din 10 doar ca sa nu ii dai 10? Posted Image
Mie mi-e placut foarte mult. Au fost revelatii si pe parcurs, inclusiv rasturnari de situatie, dar nu la fel de dramatice ca in ultimele episoade.

Un pic offtopic: recomand si seria 'Sharp Objects' oricui i-a placut Mare of Easttown.

Pai poate d-asta in general nu dau 10/10 nici la oameni, productii, masini, ma rog in general, daca e sa gasesc nod in papura se poate gasi, "perfectiune" nu se gaseste, trebuie sa fii foarte necopt sa mai crezi in asta (Inclusiv in relatii) :)

#15
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 19.05.2002
Foarte bun.
Pe mine m-a deranjat frecventa schimbarilor de situatie/episod.
Mai ales in episoadele 6-7.
Cred ca mai trebuiau cateva episoade...poate chiar o serie...dar poate s-au terminat banii.
Si l-au cam dat peste cap.
Kate Winslet superactrita!

#16
FValeriu

FValeriu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 01.04.2021
Este o miniserie bună.Kate ca de obicei in stilul personal, adică foarte bună...

#17
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005

View Posthellmarvel, on 22 iunie 2021 - 06:36, said:

Uhmm, sorry, n-am putut trece de primul episod (si nici ala intreg), simteam, asa, cum iese Hortensia Papadat Bengescu prin pixelii ecranului, sau vreun film romanesc de dupa '89.

Am incercat sa-l vad doar asa ca sa ma lamuresc despre ce iapă din Easttown e vorba, sau poate despre vreun primare (poate l-or fi pronuntind ca francezii numele ala) dar nope, si nu mai sint de mult fan al serialelor politiste, ultimul a fost Law&Order de prin anii '90.

Primul episod m-a tinut si pe mine departe, de fapt chiar recomand, celor care nu au apucat sa il vada, sa sara partea asta, caci nu ajuta deloc si nu se pierde nimic.
Mai departe, da... filmul ofera mult, e neasteptat, foarte bine facut, in simplitatea lui. Merita efortul...

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlexEn, on 21 iunie 2021 - 19:10, said:

Un pic offtopic: recomand si seria 'Sharp Objects' oricui i-a placut Mare of Easttown.

Și ăsta, Mildred Pierce.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate