Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Tenis de Masa: Paleta custom sau preasamblata in maxim 300 de lei?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Aalexutu

Aalexutu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.12.2018
Buna! Recent ma gandeam sa imi achizitionez o paleta "ceva mai buna" decat cea pe care o am acum. Ca pret maxim as fi dispus 300 de lei, insa nu prea sunt sigur daca are rost sa incerc sa imi iau ceva custom sau una gata facuta (va rog sa imi faceti ceva recomandari in oricare directie ma sfatuiti sa ma duc). IMPORTAT: tin sa precizez ca sunt amator si nu am facut in viata mea cursuri de tenis de masa cu un profesor, si nu intentionez sa particip la concursuri. Am invatat singur sa ma joc cu un set de 2 palete la 30 de lei din decathlon. Dupa parerea mea nu sunt chiar incepator (cam de nivel mediu).
Si inca ceva, cunosc pe cineva care a jucat la competitii si mi-a dat si mie sa ma joc cu paleta lui custom pe la 400-500 de lei. Mingea sarea super tare din paleta si dadeam mult mai usor peste masa de tenis in out. Spinul imi iesea mult mai bine, insa am o oarecare reticenta legata de acesta "adaptare" pe care ar trebui sa o fac.

Also, cineva mi-a rexomandat kokutaku 868 ca fete, si ceva lemn de la Huieson training cu 5 straturi allround, e ceva de capul lor?

Daca aveti orce intrebari, le puteti lasa mai jos si va voi raspunde bucuros! Multumesc si o zi frumoasa!

#2
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
servus

uite, asta e o varianta okayish
de noua ar fi in jur de 750 lei

https://www.tenisdem...8-paleta-yasaka

iar cu kokutaku 868 + lemn Tuttle Ocean, ai ajunge cam la 250 lei, insa toate materialele ar fi noi

Edited by mediasick, 21 June 2021 - 15:14.


#3
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Discutia poate fi infiorator de lunga , in functie de gabarit , forta , stil de joc , tehnica , preferinte personale , etc. mult . Paleta colegului de ''competitii'' probabil scolare ca una de competitie costa mult mai mult , are fete ofensive si din acest motiv dai mingile afara . Au patit-o cu totii cand si-au pus de exemplu fete Tenergy .
Depinde si cat esti dispus sa joci , ca daca te obisnuiesti cu paleta aluia de ''competitie'' nu vei mai dori sa te intorci inapoi .
La ce informatii ai dat , eu as lua o paleta BUTTERFLY TIMO BOLL ALLROUND si niste fete de genul DONIC Slice 40 CD Control 10 Viteza 5- Spin 10++ .
Cand ti se va pare ca vrei mai multa viteza , vei trece la fete mai rapide .
succes !

Edited by Alltrack, 21 June 2021 - 15:36.


#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Eu zic ca nu are rost sa strici banii. Paleta o schimbi cu ceva mai bun cand simti ca i-ai depasit performantele, dar tu daca esti amator tot atatea jocuri o sa castigi si cu paleta de 1000 lei, chiar mai putine la inceput.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
La paletele de concurs sau profi se schimba doar fetele, astea din magazin sunt "tocatoare".

#6
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Am jucat si eu tenis de masa, la nivel de amatori. Si tare m-as apuca iar.
Exact ca si tine, jucand cu o paleta un pic mai profi, sarea ca din coltul mesei din ea. Chestie de obisnuinta. Si asa cum ai observat, spinurile ies altfel din niste fete noi si mai profi.

Eu joc acum (vorba vine, am 3 ani de cand n-am jucat) cu o paleta considerata scandura de cei mai bunicei cu care am jucat. E vorba de un Meteor antic, foarte obosit, cumparat de pe OLX. Cand am invatat eu sa joc, foloseam tot un Meteor, dar extraordinar de usor, cu care imi iesea tot ce voiam. Aceasta e un alt model, dar poate autosugestia/nostalgia m-au facut sa imi placa paleta.

Sfatul meu e sa joci cu o paleta pe care o simti bine in mana si cu care te distrezi, nu paleta cu care joaca Vasile, Costel sau Timo Boll. Mai ales ca probabil nu intentionezi sa ajungi profesionist.

Ca fapt divers, eu nu stiu nici in ziua de azi sa joc bine pe forehand, nici in ofensiva, nici in defensiva. Il folosesc doar cand nu am de ales, in rest intorc reverul in cele mai nastrusnice pozitii, ceea ce m-a facut sa par incepator, dar fix asa am castigat cu adversari, amatori, bineinteles, ce erau chiar bunicei.

#7
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005

View PostAalexutu, on 21 iunie 2021 - 14:52, said:

Buna! Recent ma gandeam sa imi achizitionez o paleta "ceva mai buna" decat cea pe care o am acum. Ca pret maxim as fi dispus 300 de lei, insa nu prea sunt sigur daca are rost sa incerc sa imi iau ceva custom sau una gata facuta (va rog sa imi faceti ceva recomandari in oricare directie ma sfatuiti sa ma duc).

Gasesti palete gata facute in orice categorie de pret, incluzand unele de peste 2000 de lei dar ideal e sa iti faci una custom care sa se potriveasca stilului tau de joc. Cel mai probabil in momentul actual ti-ar folosi o paleta mai permisiva, cu control bun in detrimentul vitezei, recomandarea lui @alltrack e foarte buna.
Stiu oameni care dupa cateva luni de jucat s-au aruncat sa isi ia combinatii de lemne si fete scumpe cum au vazut ei ca folosesc Boll sau Ovtcharov si au avut o surpriza destul de neplacuta, cel putin la inceput cand au constatat ca dau mingile in out ca la balamuc. Momentul ala cand joci mai prost cu o paleta de 1600 de lei decat cu una de 200 Posted Image O sa iti dai seama cand e momentul sa treci la ceva mai bun/rapid.

View PostAlltrack, on 21 iunie 2021 - 15:34, said:

La ce informatii ai dat , eu as lua o paleta BUTTERFLY TIMO BOLL ALLROUND si niste fete de genul DONIC Slice 40 CD Control 10 Viteza 5- Spin 10++ .
Cand ti se va pare ca vrei mai multa viteza , vei trece la fete mai rapide .
succes !

Foarte de acord!

#8
Wilee_Coyote

Wilee_Coyote

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.08.2021
La 300 de lei poti lua un lemn si fete excelente nou-noute. Paleta gata facuta poti lua un second eventual de la un profesionist sau amator bun care si-a facut o achizitie nou si o vinde pe cea veche. Nu exista paleta buna gata facuta.
Nu e un brand extrem de cunoscut dar face scule bune si extrem de ieftine, https://tt-store.eu/yinhe-galaxy

#9
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005

View PostWilee_Coyote, on 13 august 2021 - 17:08, said:

Nu exista paleta buna gata facuta.

Ba da, dar sunt asamblate de magazin din lemnul si fetele pe care le alegi, uite aici un exemplu mai ieftin dar foarte ok si aici unul mai extrem Posted Image

LE: @initiator, paleta din primul link de mai sus ti-o recomand fara nicio retinere! E cu 25 de lei peste bugetul tau dar ma gandesc ca nu e asta un mare impediment.
Nu te arunca la palete rapide cum sunt cele cu care joaca campionii din top 10 mondial, o sa fii super dezamagit de rezultate si nici macar exersand nu iti vei putea defini stilul, e un pic mai complexa chestia aici, de asta toti antrenorii recomanda sa incepi cu lemne mai flexibile si fete de paleta mai soft, tocmai pentru ca desi nu ai viteza mare cu alea, ai control mult mai bun si iti poti forma tehnica mult mai usor. Eu ma consider incepator desi am jucat acum multi ani la nivel upper-intermediate, dar la ora asta cam trebuie sa o iau cu pasi mici din nou.

Sa nu uit: daca iti permiti, ia cateva ore cu un antrenor, tehnica proasta e foarte greu de corectat uiterior!

Edited by AWE, 14 August 2021 - 22:29.


#10
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Dintre Yasaka extra 3D si new Sweeden classic care s-ar potrivi la un nivel incepator/intermediar? Si cu ce fete? Multumesc

#11
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005
Sweden classic - un pic mai mult control in detrimentul vitezei, dar intre modelele astea doua nu e oricum mare diferenta. Ca si fete... nshpe variante, as merge pe Yakasa Rakza 7 soft si vezi de acolo inspre ce te indrepti.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 Aalexutu, on 21 iunie 2021 - 14:52, said:

....
te duci la o sala unde au de inchiriat dupa pofta inimii.
vezi ce-ti place si incepi de acolo.

#13
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
clar
nu cumperi decat ce incerci si ii place

restul e can can

#14
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Cornilleau excel 3000 este o paleta buna? Stiu ca este altceva cu lemn +fete. Cu set-up de sus as iesi pe la 580ron (yasaka sweeden clasic +raska 7soft) , cam mult la cat joc eu si nivelul la care evoluez .As ramane totusi la lemn yasaka sweeden +doua fete mai ieftine (ce fete? ) daca excel 3000 e de evitat..

Edited by ascu, 29 August 2021 - 20:48.


#15
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005

 ascu, on 29 august 2021 - 20:46, said:

Cornilleau excel 3000 este o paleta buna?

Nu am jucat cu asa  ceva dar vezi quote-ul de mai jos:

 AWE, on 14 august 2021 - 22:22, said:

... uite aici un exemplu mai ieftin dar foarte ok ...

Vezi paleta din link, pentru pretul ala e excelenta si e cu aproape 200 lei mai ieftina decat combinatia de yasaka sweden + rakza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate