Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Mitsubishi si Daikin Made in Turkey

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010

View Postpui, on 21 iunie 2021 - 17:49, said:

Eu am un Hitachi de 3 ani. De anul trecut nu mai funcționează. S-a dus placa de bază.
Sunt dezamăgit: a fost folosit foarte puțin iar firma instalatoare, agreată Hitachi, total neserioasă (administratorul ei, de fapt).

fac offtopic dar MARE atentie cine iti instaleaza ac-ul
poti sa ai tu mama lui aer conditionat, daca vine o echipa de prostalai care fie n-au chef, nu-s intr-o pasa buna, n-au timp etc, ti se duce si ac-ul rapid

reprezentantele sunt in colaborare (sau au contacte) cu echipe de instalatori agreati de ei care isi fac treaba pe bune (de asta am si recomandat sa faci achizitia de la ei)
si orice ar zice oricine ca nu e nevoie de pompa de vid, fara ea sa nu le permiti sa ti-l instaleze!!!

#38
andyred

andyred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.05.2006
nu toti, sunt praf si multi dintre aia agreati de reprezentante sau importatori. exclusa instalarea fara pompa de vid, am discutat asta in prealabil cu firma care va instala.

Edited by andyred, 21 June 2021 - 21:54.


#39
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004

View Postandyred, on 21 iunie 2021 - 19:15, said:

@xymzar multumim pentru participare, nu ai contribuit cu nimic util, si spor la trolling in alte postari.

p.s. orice replica ulterioara a ta va fi complet ignorata.
Exact cum am banuit, "destept" baiat.
Si daca o ignori ce? Putin imi pasa!
Zic ce vreau cand vreau unde vreau atata timp cat ma incadrez in regulament.
Raman la parerea mea, cumpara Gree. Posted Image Posted Image Posted Image

#40
andyred

andyred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.05.2006
Topicul se poate inchide, s-a mers pe varianta Mitsubishi.

#41
Z_E_U_S

Z_E_U_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 15.01.2020

View Postandyred, on 27 iunie 2021 - 09:04, said:

Topicul se poate inchide, s-a mers pe varianta Mitsubishi.

Ai făcut cea mai bună alegere! De curiozitate, ce model ai ales, preț, și când se va face montajul?

#42
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,423
  • Înscris: 24.02.2017

View Postmikaell, on 21 iunie 2021 - 21:28, said:

si orice ar zice oricine ca nu e nevoie de pompa de vid, fara ea sa nu le permiti sa ti-l instaleze!!!


Dude, aerul din instalatie se purjeaza singur o data ce intra freonul in ele. Lasa naiba miturile astea.
Am aparat montat in 2005, deci acum 16 ani , care merge perfect si astazi.

#43
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Exista o logica pentru care se videaza intai instalatia. Aerul din conducte+unitatea interna are umiditatea atmosferica. Care acum este foarte mare. Daca dai drumul la agentul frigorific in instalatie, ca sa purjezi ulterior aerul -  pot aparea cristale de gheata care sa infunde duzele de vaporizare.
Nu aerul in sine e problema - ci umiditatea din el.

Un alt aspect este ca prin vidare poti verifica etansietatea instalatiei, inainte sa dai drumul la agentul frigorific. Se videaza, se lasa o perioada instalatia cu ceasul pe ea si se urmareste daca scade vidul. Daca da - atunci inseamna ca undeva nu e etans. Daca nu , atunci e ok.

Fara sa faci vidarea....dai drumul la agent in instalatie la risc, sperand ca nu va pierde. Poti avea noroc....sau nu.


In alta ordine de idei -  azi mi-au pus si mie in functiune un Mitsubishi 9000 BTU. MUZ-HJ25VA unitate externa + MSZ-HJ25VA unitate interna. 1600 lei + 500 lei instalare(care a inclus tevi "la colac", cablu...etc). Fabricate in Thailanda.
Functioneaza bine, silentios si intern si extern - pare eficient, in aproximativ o ora, pe ventilatie minima a racit de la 28 la 25 grade o suprafata de aprox 35 mp.

Nu are functii "fancy", doar setari mai "de baza, asa - insa telecomanda e foarte intuitiva, simplu de reglat orice. Baleiaj doar vertical - orizontal are doar manual.

Edited by florinel, 07 July 2021 - 18:44.


#44
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010
sa-l folosesti sanatos florin!
si eu tot acelasi model il am doar ca de 12k btu. fanta orizontala nu ma deranjeaza pentru ca nu o folosesc.
de obicei cand vreau sa racesc rapid dau pe a 2-a treapta iar cand atinge temperatura dorita il pun pe modul eco.

nu mai insist cu pompa de vid. sunt destule subiecte pe tema asta
cine nu vrea s-o foloseasca, sa nu o faca. cine doreste sa mearga la risc treaba lui. cine vrea o instalare corecta sa procedeze ca atare.

#45
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Dupa primul an de zile - AC-ul functioneaza ca in ziua in care s-a montat. Cred ca a fost o alegere inspirata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate