Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Ce capitole din matematica sunt relevante in programare?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Hexius

Hexius

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.08.2020
Ce capitole din matematica de Liceu constituie o baza necesara in programarea uzuala a unui licean care se pregateste sa dea Bacalaureatul la anul la informatica si admitere la universitate de Informatica (Liceu-Bac-Admitere Facultate). Pentru inceput vreau sa aprofundez cat mai eficient cele mai importante capitole si concepte din matematica care au relevanta pana la Facultate. Stiu ca mai departe depinde de ce vreau sa fac sau daca ma duc pe ML sau AI, Statistica variaza mult tipul de matematici folosite sau ce se va mai preda in facultate, dar deocamdata pe ce ar trebui sa imi indrept in mod special atentia pana la facultate. Ce capitole de matematica constituie baza absolut necesara de ex pentru rezolvarea tipurilor de probleme de pe PbInfo si Info Arena?
Multumesc frumos! :)

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 10.08.2005
Acum serios, intr-o sectiune in care descrierea este "Intrebari/probleme legate de IDE-uri, compilatoare, tehnologii" tu intrebi "ce sa invat".

Am mutat eu disctutia.


Quote

Ce capitole de matematica constituie baza absolut necesara de ex pentru rezolvarea tipurilor de probleme de pe PbInfo si Info Arena?
Raspunsul este dependent de repertoriul celor de pe InfoArena si PbInfo, vezi ce probleme sunt acolo, identifica partea comuna, fa un grafic, o histograma, o pondere, etc.
La final tragi o concluzie avizata.

Edited by MarianG, 20 June 2021 - 22:46.


#3
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 31.07.2017
Raspuns: cam niciunul, dupa 17 ani de munca, o singura data, am facut pentru un diliu ceva cu ecutia de gradul 1. dar iti zic eu ce este esential, abilitatea de a rezolva probleme in general, pe care matematica o antreneaza in special. cand esti invatat sa cauti, sa te chinui, ti se va parea programarea ceva mai usoara. dar in programare, nu exista cale simpla.

#4
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Aha, si tu esti exemplul beton care se aplica tuturor programatorilor din Univers :)

Quote

dar deocamdata pe ce ar trebui sa imi indrept in mod special atentia pana la facultate.
Din moment ce vrei sa faci facultate, toata matematica este necesara.

#5
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Toata matematica de liceu e necesara.

Recomand Khan academy pentru fixarea cunostintelor.

#6
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
E bine sa stii matematica in general, nu doar pentru programare

#7
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Toata matematica e utila, lojik. Poate structuri algebrice sa zicem ca sunt mai irelevante fiind mai teoretice asa. Daca stii sa programezi si in alte limbaje inafara de BoringLand sau cum se numeste ce se studiaza in liceu baga-te mai bine la o privata parerea mea, cat sa ai hartia si trage tare sa te angajezi. La absorbirea facultatii vei fi mai castigat cu cel putin 1500e lunar net in plus.

#8
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Cred ca: kopac@ si parabellum sunt cele doua extreme, unul poate demonstra ca aproape nu ai nevoe de matematica, celalat poate demonstra ca fara sa stii de ex teorii recursive nu existi. Posted Image

Practic dupa mine sa calculezi o medie, un max, un min, ecuatii de nivel mediu, factorial, modulo, logica matematica, puteri, progresii...

Edited by iulian_1976, 21 June 2021 - 01:48.


#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015
Doar primul capitol si urmatoarele, dar primul e cel mai important

#10
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Eu in aprox 4 ani de programare am folosit cam tot. Analiza, algebra, trigonometrie, un pic de geometrie, un pic de statistica. Nu neapărat de nivel Fields dar un pic acolo sa fie.

Edited by KiloW, 21 June 2021 - 08:13.


#11
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 Hexius, on 20 iunie 2021 - 19:03, said:

Ce capitole din matematica de Liceu constituie o baza necesara in programarea uzuala a unui licean care se pregateste sa dea Bacalaureatul la anul la informatica si admitere la universitate de Informatica (Liceu-Bac-Admitere Facultate). Pentru inceput vreau sa aprofundez cat mai eficient cele mai importante capitole si concepte din matematica care au relevanta pana la Facultate. Stiu ca mai departe depinde de ce vreau sa fac sau daca ma duc pe ML sau AI, Statistica variaza mult tipul de matematici folosite sau ce se va mai preda in facultate, dar deocamdata pe ce ar trebui sa imi indrept in mod special atentia pana la facultate. Ce capitole de matematica constituie baza absolut necesara de ex pentru rezolvarea tipurilor de probleme de pe PbInfo si Info Arena?
Multumesc frumos! :)

Logică matematică

#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Capitolele relevante sint nici unul sau toate, in functie de job. Eu in 20 de ani am folosit urmatoarele capitole din matematica: adunare, scadere, inmultire, impartire, modulo, radical si ridicare la putere.

#13
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Una este sa te duci in extreme sa spui ca ai folosit tot cand esti constient ca jobul tau este o nisa si alta sa fii corect  in explicatii.

Cam toti care scriu aici,  stiu ca au avut nevoie de un max, min, modulo, logica matematica... etc hai sa ne umflam un pic sa bagam mare cate stim noi  Posted Image

Edited by iulian_1976, 22 June 2021 - 09:39.


#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 10.08.2005
in npm exista pachete numite isEven si isOdd. Oare de cata matematica este nevoie pentru asta?
Si daca exista aceste pachete, ce rost mai are sa stii modulo?

#15
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
matematica folositoare direct? relativ putina.

Ideea cu matematica e ca ajuta la dezvoltarea unui mod de gandire asemanator ce ce e nevoie in programare. Asa cum la matematica ti se da o cerinta initiala si ti se cere un rezultat final (fara sa fie mereu clar pasii intermediari) asa e uneori si in programare.

#16
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Relativ putina pentru ce?

Daca faci grafica pe calculator, de-aia 3D, trebuie sa stii geometrie (inclusiv analitica), trigonometrie, algebra liniara/spatii vectoriale (de exemplu sa nu te uiti ca boul la poarta noua cand trebuie sa treci de la un sistem de referinta la altul) si o gramada de alte chestii, inclusiv legate de probabilitati si statistica daca intri ceva mai tare in subiect.

Daca bagi ceva computer vision, poate inclusiv 3D, din nou ai nevoie de matematica daca vrei sa fii dincolo de code monkey.

Idem pentru machine learning.

Idem pentru foarte multe altele, pentru ca software-ul poate sa faca mult mai mult decat sa bage niste edit box-uri pe ecran si sa traga niste liniute colorate. De exemplu, poate simula curgerea unor fluide, sau fortele implicate intr-o structura de-aia inginereasca, inclusiv deformari, etc.

Cum nimeni nu are un glob de cristal, neputand ghici viitorul, nu are de unde sti daca o sa aiba sau nu nevoie de matematica aia. Sigur, poti sa ajungi la 'self fulfilling profecy', pentru ca daca esti tabula rasa cu matematica, n-o sa te angajeze nimeni in pozitie unde sa ai nevoie de matematica. Asa ca ramai la nivelul de code monkey si gata, 'eu n-am avut nevoie de nici o matematica'.

#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Termenul de "code monkey" n-are nici o legatura cu folosirea matematicii sau nu.

#18
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Folosirea matematicii prin copy/paste sau apelarea de biblioteci care folosesc matematica nu se pune.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate