Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Modificare aplicație pt. Windows

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

miki74

miki74

Active Member

• Grup: Members
Salutare tuturor!
Folosesc o aplicație veche pentru Windows XP/ 7 (merge și pe W10), destul de simplă - Hioki data viewer for FT3470.
Mă interesează dacă se pot rezolva două probleme:
1 - rezoluția de afișare a aplicației este mică (800x600 ?) și incomodă pe monitor cu rezoluție mare. Se poate mări (dubla) rezoluția de afișare?
2 - axa Y pe grafic  (magnetic flux density), pentru fiecare interval de lucru are o scală fixă (ex.1 - pt R0 - 2,0uT afișează axa pana la 3,6uT). Aș vrea sa pot da zoom pe axa Y, astfel incat valorile mici (ex 0,100uT) sa poata fi vizualizate pe grafic, sau măcar să afișeze doar până la 2,0uT (print-screen 1)
Programul are o autoscalare pe axa Y, dar se raportează întotdeauna la valorile maxime, astfel că valorile normale nu mai pot fi vizualizate pe grafic (print-screen 2)
Se poate rezolva sau există o aplicație terță mai simplă ca Excel care să deschidă/ utilizeze fișierul CSV salvat și să îmi facă un grafic unde să dau „zoom” să vizualizez mai bine valorile mici ?

Se poate rezolva vreuna din problemele de mai sus? Și care ar fi costurile?

Attached Files

Edited by miki74, 19 June 2021 - 23:19.

Dany_Darke

Dany_Darke

✠ Fear of the dark ツ

• Grup: Super Moderators
The copyright to the executable program file and associated documents is owned by HIOKI E.E. CORPORATION.
This utility may not be bundled with software or other publications which are sold for profit without the express written permission of the copyright owner.
Further, this product may not be modified without the express written permission of the copyright owner.

https://www.hioki.com/en/contact/form/

View Postmiki74, on 19 iunie 2021 - 23:14, said:

pentru Windows XP/ 7 (merge și pe W10)

Operating Environment
Windows 7(32-bit or 64-bit)

rickysyv

rickysyv

Senior Member

• Grup: Senior Members
Mergi la Settings -> System-> Display -> Change the size of text, apps and other items
Vezi ce mărime îți convine din lista aia.

miki74

miki74

Active Member

View PostDany_Darke, on 20 iunie 2021 - 02:15, said:

This utility may not be bundled with software or other publications which are sold for profit without the express written permission of the copyright owner.
Further, this product may not be modified without the express written permission of the copyright owner.

Operating Environment
Windows 7(32-bit or 64-bit)
Am vorbit deja cu ei, sunt foarte amabili dar nu au chef să modifice programe antice. Pot însă să le cer acordul pentru modificare pentru uz propriu.
Eu folosesc pe W10/64bit, dar merge și pe XP/W7 (poză atașat)

View Postrickysyv, on 20 iunie 2021 - 03:27, said:

Mergi la Settings -> System-> Display -> Change the size of text, apps and other items
Vezi ce mărime îți convine din lista aia.
Nu mă pricep dar bănuiesc că setarea schimbă dimensiunea la toate aplicațiile. Nu cred că e o soluție pentru mine, vreau să folosesc in continuare programele la rezoluția nativă a monitoarelor.

Attached Files

tEo

tEo

Senior Member

daca softul ala e antic, nu exista un altul, mai actual?

Edited by tEo, 20 June 2021 - 11:04.

Alice

Alice

Big Boobs

Sa modifici o aplicatie Windows fara surse este greu spre imposibil.
Daca zici ca ai CSV-ul cu toate datele, cauta o aplicatie pt. facut grafice din CSV - de exemplu https://www.microsof...vot:overviewtab (https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8)

miki74

miki74

Active Member

View PostAlice, on 20 iunie 2021 - 11:45, said:

Daca zici ca ai CSV-ul cu toate datele, cauta o aplicatie pt. facut grafice din CSV - de exemplu https://www.microsof...vot:overviewtab (https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8)
Sper să reușesc, aplicația indicată pare foarte bună, exact ce caut. Din păcate (probabil pentru că nu mă pricep), la import îmi afișează un tabel în loc de un grafic.
Vă rog, îmi poate cineva explica ce am de făcut ca să arate ca un grafic? - am atașat un exemplu cu fișierul CSV exportat.
Mulțumesc!

View PosttEo, on 20 iunie 2021 - 11:03, said:

daca softul ala e antic, nu exista un altul, mai actual?
Nu, nu există. Am crezut că se înțelege din postările anterioare.

Attached Files

Edited by miki74, 20 June 2021 - 15:39.

pcezar

pcezar

Member

Print to .pdf ... și apoi cu zoom ?

iulian_1976

iulian_1976

Active Member

Codul sursa? In ce limbaj este facut?

ovidiu007

ovidiu007

Junior Member

Dacă am înteles bine problema.
Inițiatorul dispune de un echipament conectat la PC, echipamentul fiind controlat prin intermediul unei aplicații software.
Datele furnizate de echipament sunt prezentate sub forma unui grafic în fereastra aplicației. Suplimentar datele respective sunt încărcate într-un fișier CSV.
Din anumite motive  forma în care aplicația trasează graficul nu convine.

Nu îmi este clar ce se dorește:

A) O aplicație cu totul nouă, care să intermedieze comunicația între PC și echipament, prevăzută cu toate comenzile din aplicația inițială și în plus, graficul să fie trasat în forma și la dimensiunile dorite?
Nu este imposibil, dar problema este destul de dificilă și necesită ceva timp. În acest caz, în primul rând, este necesar să fie cunoscut protocolul de comunicație între PC și echipament.

B) Un program care să proceseze fișierul CSV furnizat de aplicația inițială, care să prezinte grafic datele în forma dorită?
Aceasta este o problemă mai simplă, inițiatorul primind deja câteva sugestii.

Pentru că  s-a evocat aspectul legal al problemei, vreau să fac 2 comentarii:

Relativ la cazul (A).
Forte mulți producători, odată cu echipamentul și cu aplicația sofware “originală”, furnizează documentația în care descrie protocolul de comunicație cu PC (de regulă prin portul serial sau USB).
Mai mult decât atât, producătorul oferă textul sursă în mai multe variante (de exemplu în C#, C++ și VB) pentru aplicații ce permit efectuarea unor comenzi simple.
Nu este nimic ilegal, ca pe baza acestora să se facă o aplicație proprie, în locul celei “originale”, daca aceasta corespunde mai bine scopului urmărit.

Relativ la cazul (B)
Fișierul CSV “fabricat” de către o aplicație, poate fi procesat în orice fel, de către orice altă aplicație care permite acest lucru. Nu trebuie cerut voie nimănui pentru aceasta.
Evident fiecare din cele două aplicații să fie instalate legal.

miki74

miki74

Active Member

View PostAlice, on 20 iunie 2021 - 11:45, said:

Am rezolvat, functioneaza minunat cu aplicatia indicata de tine. Acum pot trasa suplimentar pe grafic limite pentru expunerea publica sau expuneri profesionale. Multumesc!
PS. topicul se poate inchide

Attached Files

• Attached File  5.jpg   539.42K   36 downloads

Edited by miki74, 22 June 2021 - 16:18.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate