Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Firma pt mobila de bucătărie la comandă

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#91
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

 loock, on 07 septembrie 2021 - 12:11, said:

Legat de panel, considera ca folosesc un fel de liceanta poetica - literara in cazul asta, motivata nu stilistic ci pt. a ajuta transmiterea intelesului catre cei care nu cunosc bine termenul. Este desigur un pleonasm, dar cu rol intentionat de clarificare.
Intr-o lume in care si PAL-ul e prea scump, sunt foarte multi care habar nu au ce este acela panel, mai ales ca finisarea - cantuire cu blinduri de lemn, slefuire, umezire, slefuire, baituire, grunduire, lacuire multipla, il face de cel putin 4X mai scump decat PALul.
Plus ca se foloseste cuvantul si pt. ecrane de monitor, care si acelea sunt stratificate, dar multi probabil considera ca e doar o forma de a spune panou in limbaj de monitoare...
  Deci imi rezerv dreptul de a folosii licenta si cu alte ocazii.
As putea poate sa pun o virgula la mijloc...

Nu-ti inteleg comentariul .Mai bine ramaneai la fraza asta

 loock, on 07 septembrie 2021 - 12:11, said:

Este desigur un pleonasm, dar cu rol intentionat de clarificare
In RO- exista o tehnologie a lemnului ( ca nu vorbim de altceva ) dupa care studiaza ,,niste oameni " . Aici nu merge cu nuantari mai ales din partea cuiva care se ocupa cu lemnul si produse din lemn : vorba cuiva de pe youtube : une-i lege nu-i tocmeala .
Si eu la rindul meu mi-am luat-o in ,, freza "  aici : https://forum.softpe...ge__st__54  - si asta este ca nu am studi .  Am considerat ca cineva vrea sa ma  ,, batjocoreasca " ca dezvalui ceva.  Am participat fizic la asa ceva si stiu , si chiar raman uimit cum cineva din RO ajutat de cineva poate sa cistige in 8-9 ore de munca lejera ( aici in se include si deplasarea \ transpotul )  vreo 5-6 mii euro . Nu vreau sa dau detalii ca nu vreau sa ma cert cu persoana respectiva care poate citi pe aici . Asta ca o mica paranteza .

#92
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca as discuta doar cu oameni din domeniu, sau care stiu sigur despre ce este vorba, nu as face precizarea respectiva, dar acest thred nu se adreseaza lor, ci celor din afara domeniului, care au nevoie de mobilier.

Repet, pot pune o virgula intre cuvinte, care transforma pleonasmul intr-o repetitie cu rol de intarire - clarificare in cazul asta.

Edited by loock, 07 September 2021 - 15:53.


#93
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Mda, tot degeaba scri si celor ce nu sunt in domeniu ca tot nu stiu despre ce este vorba .  
Eu am inlocuit o litera unde am mentionat si m-au facut ca pe o albie de porci . Pai eu eram de meserie !! NU , atrageam atentia la cit se cistiga din indeletnicirea aia .

#94
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cu toate ca mai sus nu ma adresam celor din domeniu - ar fi fost inutil pe acest thred, daca tot a venit vorba despre cunoscatori, este justificata specificarea stratificat si pt. ei, pt. a face diferenta dintre panel stratificat si panel multistratificat.

Cel multistratificat este cel clasic, cu multe straturi relativ subtiri, ideal puse alternativ cu fibra incrucisat.
Cel care se foloseste mai uzual la mobilier nu este multistratificat, ci are un miez mai gros, de ex. pt. 18mm poate avea 11,2-11,6mm, facut de obicei din brad/rasinoase ca sa fie mai usor, dar exista si cu miez de stejar si de alte feluri, apoi are pe ambele parti 2,8-3mm de lemn - uzual de fag, dar exista si cu stejar si de alte feluri, si pe pe fete are furnir de 0,4mm - apropo de tehnologie moderna, uzual de stejar nu tocmai selectionat, dar exista si selectionat, si albit, cat si alte specii de lemn, mesteacan, frasin, artar, nuc de diverse feluri, etc., inclusiv exotice si superexotice.

Alta chestie este ca de +/- 20 de ani, cu toate ca se mai foloseste si PFL si placaj, in general producatorii de mobilier folosesc HDF de 2,5mm pt. spatele corpurilor, atunci cand nu se pune PAL/MDF/panel.
De prin 2006-2007 si pana prin 2015 - nici nu mai retin exact, se folosea in paralel si PFL de Losan melapal Bucuresti, care avea cam acelasi paletar si pt PAL si pt PFL, mult mai bogat decat era atunci la egger si kronospan, si se folosea cu PAL de toate felurile - si de egger si de la alti producatori, si cu panel, lemn, si inclusiv cu usi din lemn.

Unii producatori dubleaza cu adezivare HDFul pt. funduri de sertare tandem si tandembox, preferand asa in loc de PAL de 8-10mm. Desigur pt. heavy duty se poate pune si TEGO antiderapant de 6,5-7-8-10mm.
Simplu e cam fragil, mai ales la sertare mari.
La sertare cu front de peste 90cm - cu tandem se fac pana la front de 130 cu un singur cuib, si se pot face si mai mari cu mai multe cuiburi, eu pun obligatoriu si inter in cuib, excentric - de ex 37cm sau peste  la interior partea mica la front de 950 - 120  sau 47 si peste la 130, sau centrat daca se prefera.

Edited by loock, 08 September 2021 - 01:16.


#95
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

 Ioana_1138, on 21 iunie 2021 - 11:57, said:

Am primit recent o recomandare: firma Bismobil Kitchen. Am cautat recenzii si pareri pe internet, însă nu am gasit prea multe. Am fost la ei la showroom si am ramas placut impresionata de ce am văzut, chiar daca preturile erau putin cam "piperate". Ma tem totusi ca ce este expus la showroom poate arata si funcționa mult mai bine decat ceea ce imi vor aduce acasa daca voi decide sa colaborez cu ei. Intrebarea mea este daca merita sa fac aceasta investitie, să achizionez mobila de bucătărie de la ei. As aprecia nespus de mult niște păreri și experiențe personale sincere.  Va multumesc mult!

Până la urmă, ai facut mobila la ei?
Ești mulțumită?

#96
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View PostTsunnnami, on 04 septembrie 2021 - 07:17, said:

Ca siguranta, IKEA nu are competitie.

Clar.
Am schimbat la ei iar și iar, adevărat, unele greșite de ei, dar și răzgîndeli" de ale mele.

Nu cîrtesc, nu nimic, returnezi, primești contravaloarea.

Dacă au trecut 14 zile nu mai iei bani, dar primești voucher valoric, ceva de luat/schimbat în casă, ai tot timpul cîte ceva, așa că este bun un voucher.

Ieri am luat ceva de la ei, după ce mai înainte am consumat un voucher, tot de la ei.
A, mai avem totuși 3 lei pe el  🤭

#97
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View PostTonic Water, on 09 iulie 2021 - 21:04, said:

... teapa ca mine   Posted Image *
Eventual va recomand instalatorul care a montat cabina de la dusurile din baie, sa va dea si voua gauri in teava de apa calda cand fixeaza profilul care tine geamul ala.

Măi nene, dar ce ghinionist!  :roflmaofast:

#98
n0iz3

n0iz3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.01.2005
Am citit tot threadul asta sa gasesc o recomandare de firma, dar vad mai mult discutii (pro si) contra Ikea.

Eu am avut o experienta foarte buna cu bucataria de la Ikea. Montata in zi libera (de 1 decembrie), cu 2 oameni, rapid si bine.
Da, dupa vreo 5 ani mi s-a stricat un front de sub chiuveta putin, ca tot a curs apa pe el, dar o sa-l schimb pentru ca am 25 de ani garantie.
Ce alta firma mai ofera 25 de ani garantie pentru o mobila de bucatarie si iti inlocuieste totul fara sa comenteze?

N-o fi cea mai stralucita, dar nici asa proasta cum citesc pe aici.

In concluzie, avem niste recomandari de firme care lucreaza pe comanda?
Nu de alta, dar la ikea nu prea ma mapez pe corpurile lor inalte, am nevoie de 2.70m inaltime.

#99
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
Intre timp am mai cumparat 2 bucatarii de la IKEA, montat singurel.
No problem, vreti poze?

#100
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

 n0iz3, on 25 septembrie 2022 - 22:33, said:

Nu de alta, dar la ikea nu prea ma mapez pe corpurile lor inalte, am nevoie de 2.70m inaltime.
Ai tavanul la 3m sau mai inalt ?Posted Image


 Tsunnnami, on 26 septembrie 2022 - 06:08, said:

Intre timp am mai cumparat 2 bucatarii de la IKEA, montat singurel.
No problem, vreti poze?
Ia baga niste poze sa vad cu ce te lauzi . Ca mi-a placut si pozele de acum 2 ani cu cositoarea din state tinuta in garaj .Posted Image AproposPosted Image ce-ai facut cu ea ?? ai adus-o in tara ?? sau ai lasato acolo ?Posted Image

#101
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 71cristian, on 26 septembrie 2022 - 07:07, said:

Ia baga niste poze sa vad cu ce te lauzi . Ca mi-a placut si pozele de acum 2 ani cu cositoarea din state tinuta in garaj .Posted Image AproposPosted Image ce-ai facut cu ea ?? ai adus-o in tara ?? sau ai lasato acolo ?Posted Image

Am vandut-o la pretul cu care o puteai cumpara noua, :lol:

Lasa-ma cu pozele nitel ca azi imi vin blaturile

#102
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 n0iz3, on 25 septembrie 2022 - 22:33, said:

In concluzie, avem niste recomandari de firme care lucreaza pe comanda?
Nu de alta, dar la ikea nu prea ma mapez pe corpurile lor inalte, am nevoie de 2.70m inaltime.

Da, Ava Design. Am facut cu ei mobila destul de complexa (nu doar bucatarii, ci un proiect mai mare cu chestii complet noi) si au fost incredibil de buni. Pe toate planurile: comunicare, executie, promptitudine, calitate umana.

Pentru cine vrea chestii standard, nu poti bate Ikea. Ofera enorm de multe chestii pentru cat costa, se vede ca e extrem de multa inginerie si economie de volum (pe care o paseaza cumparatorilor) acolo.

Edited by figo1988, 26 September 2022 - 10:44.


#103
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 figo1988, on 26 septembrie 2022 - 10:42, said:

Da, Ava Design. Am facut cu ei mobila destul de complexa (nu doar bucatarii, ci un proiect mai mare cu chestii complet noi) si au fost incredibil de buni. Pe toate planurile: comunicare, executie, promptitudine, calitate umana.

Pentru cine vrea chestii standard, nu poti bate Ikea. Ofera enorm de multe chestii pentru cat costa, se vede ca e extrem de multa inginerie si economie de volum (pe care o paseaza cumparatorilor) acolo.

IKEA e un fel de Logan al mobilei.
Ieftin, usor de montat, garantie buna si fiabil

#104
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Eu as zice chiar ca e o marca chiar mai buna. Prietenii nostri cei mai buni au bucatarie ikea, la un alt apartament am pus bucatarie ikea, ambele se tin foarte bine, au finisaje frumoase, iar daca iau cat am dat pe bucataria de acasa vs cat ar fi costat la ikea, cei din urma castiga din toate punctele de vedere. Eventual, poti pune un blat premium (cand am luat noi nu au aveau decat optiuni cu lemn) si atunci chiar iese ceva super.

#105
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Este chiar un Opel/Ford/etc.
Așa am făcut și eu, dar am și fost nevoit, am pus un blat austriac.
Asta este singura problemă la Ik#a, blaturile, nu au dimensiuni mamut, ca magazinele de bricolaj, este o scăpare pe care nu o înțeleg  🤷

#106
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 figo1988, on 26 septembrie 2022 - 12:57, said:

Eu as zice chiar ca e o marca chiar mai buna. Prietenii nostri cei mai buni au bucatarie ikea, la un alt apartament am pus bucatarie ikea, ambele se tin foarte bine, au finisaje frumoase, iar daca iau cat am dat pe bucataria de acasa vs cat ar fi costat la ikea, cei din urma castiga din toate punctele de vedere. Eventual, poti pune un blat premium (cand am luat noi nu au aveau decat optiuni cu lemn) si atunci chiar iese ceva super.

Nu-ti place ultimul Logan?
Eu il gasesc super

 71cristian, on 26 septembrie 2022 - 07:07, said:

Ia baga niste poze sa vad cu ce te lauzi . Ca mi-a placut si pozele de acum 2 ani cu cositoarea din state tinuta in garaj .Posted Image AproposPosted Image ce-ai facut cu ea ?? ai adus-o in tara ?? sau ai lasato acolo ?Posted Image

Attached File  IMG_5702.jpg   116.46K   56 downloadsAttached File  IMG_5703.jpg   84.37K   53 downloads

#107
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Americane, să îmi trag palme, ai pus blat ca al meu, imitație de beton  🤷😂
Luat de la Hornba#h?

Ai făcut bine că ai pus plită cu inducție, are design curat, este ușor de întreținut.
Dar cuptorul, bănuiesc că este pe gaz, văd țeava de gaz deasupra corpurilor de mobilă.

#108
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 Tsunnnami, on 20 iunie 2021 - 09:43, said:



Cuptorul ala e demential, e folosit de mii de ori mai mult decat cuptorul mare
Microundele, folosite rar, in general la floricele si la incalzire mancare.

Microundele-s rapide
Minicuptorul, mic, dar nu prea mic (intra o pizza mare)
Mi-a placut de cand l-am luat din State:
(acolo se numea Breville)

https://www.amazon.d...0?ie=UTF8&psc=1

Loc e destul, daca vrei iti pun dimensiunile
breville gasesti si la noi.

 Tsunnnami, on 26 septembrie 2022 - 12:54, said:



IKEA e un fel de Logan al mobilei.
Ieftin, usor de montat, garantie buna si fiabil
la ikea ce e ieftin e facut la super economie, nu e lemn ci carton cu fagure la mojloc.
ce e bun e scump rau.

am o gramada de dulapuri de la ikea, si alte mobile dar pe termen lung jale.

plm dupa 2 luni terebuie sa punem salteau pe jos ca scartaie patu de trezim si vecinii si stam la parter.

bucataria am facut-o dupa proiectul nostru cu un nenea. neanea a luat 30% din pretul palului pentru facut corpurile si montat. a iesit super.
dupa cca 4ani nu e nimic lasat sau deformat.
iar blatul are 75cm adancime.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate