Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Firma pt mobila de bucătărie la comandă

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#73
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Nu esti in SUA.

In RO firmele mici nu iau niciun client de pe net, nici macar unul in 16 ani, deci orice investitie in site este doar sa fie, desigur pt. imagine dar conteaza mult mai putin decat crezi.
La fel si adresa de e-mail. Una cu domeniu propriu nu are avantaje practice, trebuie insa platita pt. zero beneficii.
AVA Design Group inca sta bine fata de alte firme - plateste ca sa apara prima la cautare cand cauti pe google.ro ( afara mai exista si altele fara legatura)
Chiar au schimbat siteul de mai multe ori de-a lungul timpului, cu fotografii noi, deci chiar au investit in asta, cu toate ca sunt sigur ca nu iau clienti de pe net, asa cum nu iau nici alte firme cu target similar.
Firmele de mobilier la comanda din RO - toate care lucreaza cat de cat decent, iau comenzi exclusiv din recomandari. AVA cred ca nu are nici showroom, si mai sunt si altele asa.
Cele care au si showroom fizic mai agata clienti si de acolo, insa plata chiriilor si salariul celor de pe stand face cat profitul comenzilor luate asa, deci nu pare rentabil.
In timp se poate aduna o baza de clienti si recomandari in urma clientilor castigati in showroom, insa asta era o treaba pana in 2008, cand targetul de clienti era mai larg.
Dupa 4 decembrie 2008 lucrurile s-au schimbat dramatic, iar in prezent cand anul trecut materialele s-au scumpit cu 30% si anul asta cu inca 35%, plus termene de livrare prelungite la majoritatra firmelor intre 45 si peste 90 de zile, targetul de clienti este si mai strans.

Insa asa de amuzament, recent am fost la un client care lucra la IKEA si a spus ca el nu ia mobila de la IKEA, excludea complet varianta asta, si prefera sa faca la comanda cu o firma pt. care avea recomandari.




#74
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postloock, on 04 septembrie 2021 - 20:17, said:

Nu esti in SUA.

In RO firmele mici nu iau niciun client de pe net, nici macar unul in 16 ani, deci orice investitie in site este doar sa fie, desigur pt. imagine dar conteaza mult mai putin decat crezi.
La fel si adresa de e-mail. Una cu domeniu propriu nu are avantaje practice, trebuie insa platita pt. zero beneficii.
AVA Design Group inca sta bine fata de alte firme - plateste ca sa apara prima la cautare cand cauti pe google.ro ( afara mai exista si altele fara legatura)
Chiar au schimbat siteul de mai multe ori de-a lungul timpului, cu fotografii noi, deci chiar au investit in asta, cu toate ca sunt sigur ca nu iau clienti de pe net, asa cum nu iau nici alte firme cu target similar.
Firmele de mobilier la comanda din RO - toate care lucreaza cat de cat decent, iau comenzi exclusiv din recomandari. AVA cred ca nu are nici showroom, si mai sunt si altele asa.
Cele care au si showroom fizic mai agata clienti si de acolo, insa plata chiriilor si salariul celor de pe stand face cat profitul comenzilor luate asa, deci nu pare rentabil.
In timp se poate aduna o baza de clienti si recomandari in urma clientilor castigati in showroom, insa asta era o treaba pana in 2008, cand targetul de clienti era mai larg.
Dupa 4 decembrie 2008 lucrurile s-au schimbat dramatic, iar in prezent cand anul trecut materialele s-au scumpit cu 30% si anul asta cu inca 35%, plus termene de livrare prelungite la majoritatra firmelor intre 45 si peste 90 de zile, targetul de clienti este si mai strans.

Insa asa de amuzament, recent am fost la un client care lucra la IKEA si a spus ca el nu ia mobila de la IKEA, excludea complet varianta asta, si prefera sa faca la comanda cu o firma pt. care avea recomandari.

Tot nu ai prezentat nici un argument pentru care sa merg pe mana unuia care face dupa ureche mobila vs ingineria IKEA.

Imi zici si mie ce functie avea cel care lucra la IKEA?
Si eu am intalnit idioti care lucrau la un dealer Dacia care-si cumpara BMW second hand de 200,000km. Asta nu inseamna nimic.

Mie raspunde-mi la alta intrebare:

"Cum inlocuiesti ingineria IKEA cu ceea ce face pe genunchi o firma autohtona?"

Daca clientul tau lucra in proiectare IKEA, testate IKEA, QC IKEA, eram chiar insteresant de ce nu o face si de unde ia din alta parte, asa interventia ta e inutila.

Sa mai revin cu o reactie, poate destul de puternica.
Pentru mine estetica e pe locul 4, locul 1,2,3 sunt luate de practicalitate, robuestete si pret.
Deci daca vrei sa continuam, vino cu concurenta la ingineria IKEA

Sa mai vin cu inca ceva.
@yahoo.com inseamna ca firma asta pune pe primul plan pretul final. Asta inseamna dupa mine ca fac economii si la cheltuieli.

Stii cum m-ar atrage o alta firma?
Sa existe reviews-uri cu nume si adresa de email care cumpara DIN NOU, dupa 8-10 ani mobila de bucatatrie de la firma respectiva.
Si as vrea asa vreo 10-12 chestii d-astea pe care le pot verifica, altfel imi este prea frica.
Scopul meu este sa asamblez o bucatarie functionala si s-o folosesc. ATAT.
Nu vreau sa mai am de a face cu ea in urmatorii 10 ani.

Romanul stiu ca nu e cladit asa cum sunt eu format. Pe el nu-l deranjeaza sa mai puna un surub acolo, sa mai dea cu WD40 pe altceva, sa mai peticeasca undeva, sa mai puna o garnitura.
Well, eu vreau robustete, care NU EXISTA in lipsa ingineriei si in prezenta costului de fabricatie cat mai mic fara testari anterioare

#75
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Exemplul tau cu masini SH nu se potriveste deloc, ba chiar din contra - deoarece mobilierul facut la comanda bine costa mai mult decat la IKEA, si ar fi chiar absurd sa nu fie asa.

Pana acum 5-6 ani a fost o perioada lunga in care extrem de paradoxal preturile mobilierului facut bine la comanda in RO putea sa fie la unele firme comparabil cu preturile de la IKEA pt. mobilier de serie mare. Era o situatie absurda, justificata de adausuri comerciale mari pt. produsele IKEA.
Apoi au inceput sa se se scumpeasca materialele, iar IKEA RO a preferat sa foloseasca materiale mai ieftine decat restul producatorilor, de ex PAL facut special doar pt IKEA RO din rumegus romanesc presat in Polonia si facut PAL si apoi adus inapoi la IKEA RO, plus folosirea de vopseluri mai ieftine pt MDFul vopsit - ajungand la situatii ridicole de bucatarii cu garantie 25 de ani la care se scorojeau majoritatea usilor dupa 8 luni..., si inclusiv accesorii mai ieftine, inclusiv balamale diferite de cele facute cu dedicatie de blum.

Am avut clienti care si-au luar bucatarii cu fronturi din MDF vopsit de la IKEA, cu garantie de 15 si 25 de ani,  si dupa 8 luni aveau usile scorojite. La una erau scorojite toate usile mai putin cea de la corpul de hota care in mod normal e prima care sufera...a fost acum.5-6 ani, bucataria IKEA l-a costat atunci 8000 lei fara incorporabile. A reusit sa-si recupereze banii, cu greu, facand presiuni. A facut alta la comanda cu o firma mica cu 10000 lei. E o problema mare cu vopseaua pt. ca normele europene RoHS obliga la folosirea celor pe baza de apa, nu se mai folosesc cu rasini de multi ani, apoi cele pe apa care sunt si poliuretanice sunt foarte scumpe, si in fine cele mate nu au lac deci daca nu e nici poliuretanica si nici cu lac nu prea are ce sa tina pigmentul...E o problema comuna, asa sunt si cele folosite de alti producatori, deoatece cele piliuretanice bune costa porcos de mult, si sunt oricum foarte scumpe si astea care se folosesc uzual. Deci problema mare e la cele mate fara lac, si sunt multi clienti care vor mate. Desigur sunt si cazuri ridicole chiar si la cele lucioase in care unii producatori apeleaza la vopsitorii ordinare - tot pt pret mic, care mai uita sa matureaza lacul in cuptor si ramane moale - am vazut asa ceva la un client care a cerut unei firme de mobilier sa-i vopseasca niste manere si le-a primit amprentate de la ambalajul creponat pe ele, fiind nevoit sa le ceara sa fie refacute toate. Insa sunt si producatori de mobilier care nu se incurca cu astfel de prostii, insa pretul nu are cum sa fie redus.
In ultimii 2 ani materialele de mobilier si preturile au crescut foarte mult, 30% anul trecut si inca 35% anul asta, asta cand erau si inainte oameni care nu-si permitrau nici cu preturile vechi.



#76
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Legat de omul care lucra la IKEA si alegea lui sa nu ia de acolo mobilier, nu sunt sigur exact ce post avea. A zis el ceva atunci - am fost la el anul trecut odata si anul asta din nou pt. alt ansamblu de mobilier, insa nu sunt sigur.
A zis ca-si ia doar saltele de la IKEA.
Am fost sa le testez in urma recomandarii lui, chiar modelul de care spunea, si mie nu mi-au placut...
Am mai avut acum cativa ani inca un client care lucra la IKEA si nu lua mobilier de acolo...

Produsele de serie facute in ziua de azi sunt tratate special si facute special sa se strice cat mai repede, si asta e valabil inclusiv la produse premium si superpremium cu tzaspe clase peste IKEA.

Am vazut cum e facut si am si montat cu mana mea mobilier IKEA pt niste clienti carora le-am proiectat si facut eu la comanda mobilier fain, dar aveau si cate ceva luat din IKEA, si m-au rugat sa-i ajut cu montajul, si ca sa nu-i incurc si incetinesc pe montajistii mei cu asa ceva, le-am montat eu in paralel. Sincer am fost dezamagit in sensul de scarbit, legat de de cat de prost sunt gandite si facute. Niste porcarii ridicol de subrede, care nu pot fi exemplu de rezistenta ci exact opusul.

Edited by loock, 06 September 2021 - 19:46.


#77
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Ai si linkuri care sa sustina ce scrii tu aici? Ca si eu pot debita tampenii.
Ia sa vedem.

Da-mi un link oficial in care mobila de ia IKEA se scorojea dupa 8 luni
Da-mi un link oficial de PAL facut special doar pt IKEA RO din rumegus romanesc presat in Polonia si facut PAL si apoi adus inapoi la IKEA RO

De unde ai scos:
"Produsele de serie facute in ziua de azi sunt tratate special si facute special sa se strice cat mai repede", ? Ce baza ai?

Aici te-ai cam dat de gol:
"Sincer am fost dezamagit in sensul de scarbit, legat de de cat de prost sunt gandite si facute. Niste porcarii ridicol de subrede, care nu pot fi exemplu de rezistenta ci exact opusul."
pentru ca tu ai zis:
"clienti carora le-am proiectat si facut eu la comanda mobilier fain"

Deci cu asta te ocupui.
Acum da-mi un exemplu de "porcarii gandite si proiectate prost"
UN EXEMPLU doar.

Nu-mi vinde mie castraveti, vinde-le altora.

N-am zis ca IKEA face mobila Ludovic din lemn masiv, am zis ca o face inginerita, testata si functionala.
Ce fac "meseriasii romani", ala cu adresa @yahoo.com, poate si tu, e lucru pe genunchi, echivalentul mecanicului roman care stie el ce ulei sa pui in masina, care stie el ca dacia e proasta chiar daca faci 600,000km cu ea, :lol:

#78
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Cand porti o discutie cu cineva, trebuie sa incerci sa fi rezonabil, altfel este inutila discutia, si inutil jicnitoare pe deasupra timpului pierdut.

Am precizat mereu de multe ori ca sunt designer de mobilier, deci formularea "te-ai dat de gol" este nu doar o prostie ci chiar o imbecilitate - cineva trebuie sa-ti spuna verde in fata in speranta ca poate te intorci cu picioarele pe pamant - esti rupt de realitate.

Au fast mai multi care ti-au atras atentia cum sta treaba, oameni fara interese ascunse, doar cu bunavointa si dorinta de a ajuta si lumina.
Inclusiv eu nu am interese ascunse, nu esti in targetul meu de clienti, si am scris clar mai sus ca NU am luat niciodata clienti de pe net din 2005 incoace, si nici nu ma astept la asta, lucrand exclusiv pe recomandari. Imi rezerv dreptul de a refuza chiar si recomandari, deoarece prietenii si chiar rude apropiate, inclusiv frati ai clientilor, pot fi oameni extrem de diferiti de clientii mei, cu filozofii complet diferite legat atat de buget, design, proiectare, idei preconcepute legate de designeri, cat si despre ce inseamna mobilier bun.

Intre oameni exista si asemanari si deoasebiri.

De ex. si mie imi plac lucrurile indestructibile, sau care macar sa reziste 50++  ani fara un abuz barbar.
In masura posibilitatilor chiar incerc sa proiectez si fac asta, si sa si cumpar astfel de produse.

Insa sunt limitari legate de materiale, chiar si pt un buget mult mai larg.
Am mai povestit de multe ori...

Insa pt. mine designul si proiectarea se refera atat la constructie cat si la estetica, sunt similar de importante. Am pretentia ca ambele sa fie la un nivel inalt, simultan.
Si ma asigur ca lucrez cu producatori care pun in opera ce proiectez la o calitate cat mai buna. Sunt putini dar exista.

Edited by loock, 06 September 2021 - 20:43.


#79
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View PostTsunnnami, on 06 septembrie 2021 - 20:08, said:

Da-mi un link oficial de PAL facut special doar pt IKEA RO din rumegus romanesc presat in Polonia si facut PAL si apoi adus inapoi la IKEA RO

Am stat un pic si m-am gindit daca este bine sa comentez prin scris . Nu mi-o lua in nume de rau . Aceeasi confuzie o fac multi .
P.A.L.- este o prescurtare si acesta NU se face din rumegus . Exista un proces tehnologic.
Si da se poate face P.A.L. pentru o firma de mobila mai special daca  exista o conventie  intre parti .

#80
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Erata: in postarea anterioara se inlocuiest "tratata" cu "testata".

Proiectarea, testarea si constructia speciala pt. degradare accelerata cat mai rapida dupa garantie sunt comune in proiectare si productie inca de acum 101 ani de cand au fost introduse de GM in industria auto, si de atunci a devenit ceva tot mai comun si tot mai raspandit, ajungand ca dupa 2001-2005 si mai ales din 1010 sa afecteze - catastrofal as spune - inclusiv produse de la producatori orientati exclusiv pe zona premium, si evident au afectat si ceilalti producatori.
Avand in vedere ca in mobilier se lucreaza cu niste materiale produse in serie de terti, PAL, MDF, lemn, panel, lacuri, vopseluri, feronerie, accesorii, etc., exista niste limitari legate de rezistenta chiar si pt buget mult mai larg decat uzual.

Am avut cu mai multi ani in urma un client care a lucrat chiar la un producator de mobilier din Italia, si mi-a povestit ca in Italia  mobilierul era deja de multi ani proiectat, testat si construit special sa reziste 2 ani dupa ca sa se desfaca in bucati - asta e citat din ce a spus...
Si pe vremea aia erau materiale si accesorii mai bune decat acum.


#81
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postloock, on 06 septembrie 2021 - 20:36, said:

Am precizat mereu de multe ori ca sunt designer de mobilier,

Spune-asa
Atunci e normal sa-ti puta IKEA. Iti face competitie.
Totusi nu vii cu dovezi a ceea ce ai scris despre IKEA ca ar avea marfa proasta si nici ca e proiectata sa se strice.
Vino cu ceva serios daca tot intri in discutie ca nu m-am nascut ieri

View Postloock, on 06 septembrie 2021 - 21:07, said:

Am avut cu mai multi ani in urma un client care a lucrat chiar la un producator de mobilier din Italia, si mi-a povestit ca in Italia  mobilierul era deja de multi ani proiectat, testat si construit special sa reziste 2 ani dupa ca sa se desfaca in bucati - asta e citat din ce a spus...
Si pe vremea aia erau materiale si accesorii mai bune decat acum.

Testarile de care pomenesc eu, se fac pentru productie de serie sau masa, altfel nu renteaza.
Sa cumperi o masina care sa-ti tranteasca o usa de un milion de ori te costa de te inebuneste. Costul ala trebuie sa-l scoti din pretul piesei vandute cu o perioada de amortizare mica sa zicem de un an.
Trebuie sa faci milioane de piese, exact ca in domeniul auto de unde ai dat exemplu

View Post71cristian, on 06 septembrie 2021 - 20:58, said:


Am stat un pic si m-am gindit daca este bine sa comentez prin scris . Nu mi-o lua in nume de rau . Aceeasi confuzie o fac multi .
P.A.L.- este o prescurtare si acesta NU se face din rumegus . Exista un proces tehnologic.
Si da se poate face P.A.L. pentru o firma de mobila mai special daca  exista o conventie  intre parti .

Nu eu am amintit de PAL. Eu am cerut sa citesc oficial unde scrie asa ceva care mie mi se par baliverne. Adica sa scoti un material prost specific si sa-l vinzi numai in Romania ... e de domeniul fantasticului. Costa mai mult decat sa faci global aceeasi piesa cu acelasi PAL obtinut prin metode deja aprobate.

#82
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Nu consider ca IKEA este concurenta.
Are alt target de clienti.
De altfel am amintit ca si unii din angajatii lor sunt clienti de-ai mei...
Cand era nou venita IKEA in RO am crezut ca o sa fie concurenta, insa dupa 4 decembrie 2008 piata de mobilier la comanda s-a schimbat dramatic, asa de mult incat cu sau fara IKEA diferenta era insignifianta, efect mult sub 1%.
Clientii mei atunci cand iau ceva de serie, iau de la Rovere sau Berloni, fie pt. ca au vazut ceva care le-a placut si e la super oferta / lichidate de stoc cu reducere mare si nu iese pret mai bun la comanda, eventual le aleg chiar eu modele de acolo de mobilier, canapele, perdele, draperii, etc.
Am si clienti care mai iau unele maruntisuri de la IKEA, si pt ei si prin alte case si apartamente daca mai inchiriaza, am povestit mai sus ca am montat cu mana mea unele lucruri de la Ikea ca sa nu-i tin pe montajistii mei care erau ocupati cu ansambluri mari proiectate de mine.

Edited by loock, 06 September 2021 - 21:48.


#83
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
Parca era o vorba “fiecare cioara isi lauda puii” …

Va invit sa luati o masuta de aia ikea de 30 de lei sa o faceti bucati si sa vedeti inseamna engineering corespunzator - sa faci rahatu bici din carton, la final un produs f ok , pret minim si tine la ceva suturi si tavaleala cu anii…

Marota asta cu produse sau masini proiectate sa tina doar cat e garantia nu o cred.

Totul e pe Premium si lux in Romania, stim asta…

#84
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Mie cartoanele alea - de care nici n-am scris mai sus, imi provoaca dezgust.

Nu sunt o noutate, se gaseau si fabricau si in RO  inca de acum 50 de ani, dar erau mai bune pe vremea aia.
Ma refer la PFL melaminat si prins pe sasiuri din lemn, cu goluri la interior.
Insa PFLul era gros, melamina era chiar melamina si de 100 X mai groasa decat foita de tigara impregnata de acum, lemnul din sasiuri era chiar lemn sau chiar panel stratificat, etc. Si alea se burteau daca apasai pe ele - naspa - nu as fi luat asa ceva nici gratis, insa oricum erau mai rezistente decat ce face IKEA acum.

Oamenii sunt diferiti, fiecare are tolerantele lui, bugetul lui, pasaricile lui, gustul lui, filozofia lui, si este si ceva schimbator sau care se balanseaza in f. de produs, subiectivism, bugetul temporar, etc. Acelasi om care intr-un an ia premium la comanda, daca in anul urmator nu mai castiga bani - poate avea  o viziune mult alterata asupra realitatii...

Eu in general nu ma entuziasmez usor la produse ieftine ( nu super-oferta ci ieftin de la inceput), ba chiar din contra, insa este irelevanta media pt. ca in practica si eu fac exceptii, dar de obicei aleg produse foarte decente mereu, indiferent de pret.







#85
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
Noi ne laudam pe vremuri ca faceam mobila de lemn masiv, exportam in Caer, russia,  si intre timp ikea a cucerit lumea…

Am tot vazut prin case mobila custom, lux la  pret triplu si cu canturi dezlipite.

Hai sa n-o luam personal dar e legendara seriozitatea mesterilor/meseriasilor de pe la noi.

#86
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Eu am vazut canturi dezlipite si la mobilier nu de 3X ci de 30X mai scump decat cel din IKEA. Mobilier superpremium facut custom la firme de arhitectura superpremium cu atelier propriu sau chiar custom facute la comanda super-porcos de premium in Italia, din panel stratificat, cu furnir de nuc.
Dar aveau blinduri ( canturi din lemn) dezlipite aproape de noi...

Si canturile din ABS de 2mm, 1mm, 0,8mm, 0,4mm, lipite cu rasina topita la 180 C pe masini robotizate  de 80 K euro, cu functie de tundere suplimentara a placilor inainte de cantuire, si asistate suplimentar si cu LASER pt. fuzionare si inchiderea porilor, calibrate la zi cu mii de euro cheltuite la cateva luni pt intretinerea lor in regim de uz industrial, chiar si ele uneori - rar, pot sa se dezlipeasca, mai ales daca au fost aplicate in anotimpul rece pe PAL/ MDF rece sau insuficient preincalzit, si uneori chiar si pus vara - se intampla foarte rar asa ceva, dar se poate intampla - cred ca am vazut de 3 X in 16 ani - la mobila facuta de firma foarte buna, si mobilierul nu era nici abuzat cu aburi si/sau caldura - ca atunci se dezlipesc toate.
Sora-mea avea damblaua sa foloseasca plita cu flacara fara sa dea drumul la hota telescopica  incorporata in mobilier, cu usa deasupra. Evident ca se umfla usa de la aburi si se dezlipea cantul de la caldura, indiferent cat de bine era pus. Era sora-mea - asa ca intr-o zi mi-am facut timp si l-am prin cu 7 holsuruburi ingropate cu zenc si l-am sigilat la margini cu lac de unghii...; nu am mai facut niciodata asa ceva - dar interesant e  nici nu a fost nevoie.

Edited by loock, 06 September 2021 - 22:51.


#87
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View Postloock, on 06 septembrie 2021 - 22:08, said:

Mie cartoanele alea - de care nici n-am scris mai sus, imi provoaca dezgust.

Nu sunt o noutate, se gaseau si fabricau si in RO  inca de acum 50 de ani, dar erau mai bune pe vremea aia.
Ma refer la PFL melaminat si prins pe sasiuri din lemn, cu goluri la interior.
Insa PFLul era gros, melamina era chiar melamina si de 100 X mai groasa decat foita de tigara impregnata de acum, lemnul din sasiuri era chiar lemn sau chiar panel stratificat, etc. Si alea se burteau daca apasai pe ele - naspa - nu as fi luat asa ceva nici gratis, insa oricum erau mai rezistente decat ce face IKEA acum.

Oamenii sunt diferiti, fiecare are tolerantele lui, bugetul lui, pasaricile lui, gustul lui, filozofia lui, si este si ceva schimbator sau care se balanseaza in f. de produs, subiectivism, bugetul temporar, etc. Acelasi om care intr-un an ia premium la comanda, daca in anul urmator nu mai castiga bani - poate avea  o viziune mult alterata asupra realitatii...

Eu in general nu ma entuziasmez usor la produse ieftine ( nu super-oferta ci ieftin de la inceput), ba chiar din contra, insa este irelevanta media pt. ca in practica si eu fac exceptii, dar de obicei aleg produse foarte decente mereu, indiferent de pret.

Perfect adevarat . Nici eu nu puteam scrie chestiile astea mai bine ca tine pentru care ti-am dat like .
Sa ne intelegem asupra unui lucru pe care vad ca l-ai scris de 2 ori gresit sau eronat ( nu am gasit alta formulare ) :

View Postloock, on 06 septembrie 2021 - 22:37, said:

.........., din panel stratificat,........

Suntem si scriem in romaneste , si de-aici formularea de panel stratificat  nu exista . Cind spui panel  din lemn pentru cei ce au ceva studi se intelege clar . Este ca si cum spui ca ,, am cazut jos " . Exista panel altul decit din lemn si la termopane .
Am mai intilnit persoane care confunda P.F.L.-ul si  M.D.F. cu cartonul , insa un lucru este comun cu acestea adica procedeul umed fara de care acestea nu se pot realiza
Si mare dreptate ai cu melamina care a devenit mai subtire fata de cea din trecut .La treaba asta cred ca si tehnologia si=a spus cuvintul.
Si mai sunt multe de spus dar ma opresc .

Edited by 71cristian, 07 September 2021 - 07:53.


#88
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjakota, on 06 septembrie 2021 - 21:49, said:

Parca era o vorba “fiecare cioara isi lauda puii” …

Va invit sa luati o masuta de aia ikea de 30 de lei sa o faceti bucati si sa vedeti inseamna engineering corespunzator - sa faci rahatu bici din carton, la final un produs f ok , pret minim si tine la ceva suturi si tavaleala cu anii…

Pai asta inseamna inginerie.
Mai cunosc eu mecanici care inca mai lauda Volga, pentru ca avea tabla de 2mm.
Inginerie inseamna robustete si lucrurl ala sa te tina in regum normal de functionare atata timp cat este puiblicat.
Sa stii ca acelasi lucru e si in State si in Canada si in Germania, ca de la toate am cumparat.

Da, nu e "wow", dar pentru mine e suficient. Isi face treaba cat am eu nevoie, cat mai eficient. Imi iau gandul de acolo.
Daca as avea scopul asta sa am mobila de lemn masiv, in Romania ar trebui sa pierd mii de ore sa gasesc un furnizor corect si sa-l controlez in fiecare secunda sa nu ma fure. Chiar si asa produsul nu va fi inginerit asa cum vreau eu, dar da, poate i-as da pe oaspeti pe spate.
Fiecare cu placerile lui

View Postloock, on 06 septembrie 2021 - 22:08, said:

Nu sunt o noutate, se gaseau si fabricau si in RO  inca de acum 50 de ani, dar erau mai bune pe vremea aia.

:lol:
In 88 a dat soacra-mea 10,000 lei pe un dormitor care a inceput sa se desele dupa un an, :lol:
Lasa-ma cu exemple d-astea de 2 lei

Voi ce-ati cumpara acum cu €10,000? O Volga sau un Logan nou?
:lol:

Cam asta e dezbaterea

#89
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View Post71cristian, on 07 septembrie 2021 - 07:51, said:


Legat de panel, considera ca folosesc un fel de liceanta poetica - literara in cazul asta, motivata nu stilistic ci pt. a ajuta transmiterea intelesului catre cei care nu cunosc bine termenul. Este desigur un pleonasm, dar cu rol intentionat de clarificare.
Intr-o lume in care si PAL-ul e prea scump, sunt foarte multi care habar nu au ce este acela panel, mai ales ca finisarea - cantuire cu blinduri de lemn, slefuire, umezire, slefuire, baituire, grunduire, lacuire multipla, il face de cel putin 4X mai scump decat PALul.
Plus ca se foloseste cuvantul si pt. ecrane de monitor, care si acelea sunt stratificate, dar multi probabil considera ca e doar o forma de a spune panou in limbaj de monitoare...
  Deci imi rezerv dreptul de a folosii licenta si cu alte ocazii.
As putea poate sa pun o virgula la mijloc...

Edited by loock, 07 September 2021 - 12:16.


#90
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Apropo de erori, e doar un i la folosi.
Si licenta nu liceanta.
Sunt erori de tastare, am scris de pe smartphone.
M-a sunat un amic cand scriam, si nu am mai putut sa editez dupa ce am vorbit.

Edited by loock, 07 September 2021 - 12:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate