Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Firma pt mobila de bucătărie la comandă

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#55
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 DarthBane, on 10 iulie 2021 - 23:50, said:

Ce suprafață ai la bucătărie de plătești 16.000 de lei ?
Și ai 20 de zile de când tot îi aștepți, nu e cam mult ?
Bașca că nemaifiind producție de serie, s a cam dus de suflet ingineria aia, nu ?

1.
3m liniari pe peretele vest
Attached File  buc1.jpg   271.18K   51 downloadsAttached File  buc2.jpg   108.84K   48 downloads

2.
Nu-s 20 de zile
Pe 28 iunie am facut comanda pentru masuratori
Pe 7 iulie s-au facut masuratorile, 100 lei
Pe 8 iulie comanda pentru consultanta finala, 100 lei rambursabili
Pe 11 iulie intrevederea de 2 ore si comanda

3. ESTE productie de serie
Cabinetele exista, trebuie doar alese si montate
La fel si appliances-urile si chiuveta

#56
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 Tsunnnami, on 10 iulie 2021 - 23:20, said:

Posted Image

Multumim pentru recomandare



Mi s-au parut destul de alunecosi cand a venit vorba de data de livrare.

Am ramas la IKEA
Maine am intrevederea cu ei si tot maine voi plati in jur de 16,000 ma astept

Cam asa arata, partial montata:
Attached File  IMG_2736.JPG   128.47K   149 downloads

#57
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Mobila e faina, iar eu sunt fan Ikea dar ... mai rau decat faianta, aia, nu ma tulbura decat acele prize, triple Posted Image

#58
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
16.000 cu tot cu aparatura?

#59
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 FlorinManea, on 06 august 2021 - 13:30, said:

16.000 cu tot cu aparatura?
12,000 cu chiuveta, baterie, masina de spalat vase, lumini

#60
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Aaa, păi spune bre tot, păi tu in 16000 ai toată bucătăria cu toate electrocasnicele, aia e altceva, e rezonabil. Spre scump, ce i drept, dar rezonabil.
16.000 de lei doar pt niste lemne înșirate pe pereți era mult prea mult.

#61
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015
Aproape gata:

Attached File  IMG_3049.JPG   138.49K   132 downloadsAttached File  IMG_3050.JPG   154.9K   116 downloadsAttached File  IMG_3051.JPG   133.8K   106 downloadsAttached File  IMG_3052.JPG   75.36K   92 downloadsAttached File  IMG_3053.JPG   151.55K   94 downloads

#62
melcmlc

melcmlc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.08.2008

 Tsunnnami, on 28 august 2021 - 06:52, said:


Blatul a fost separat din ce se vede.
Unde, cat, in cat timp? S-au implicat Ikeistii in montaj?

#63
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015
Yup, blatul este granit, si nevasta-mea mi-a mancat sufletul cu culorile ei.
Blatul m-a dus la 4000

Despre IKEA am de scris o poveste luuuu...nga, dar, parca am mai scris-o, stai s-o caut

#64
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015
Gata, fac un copy/paste de aici:

https://forum.softpe...8#entry28157708

Quote

Revin la povestea IKEA
Merg la ei la consultari, 45 min gratis dupa o programare de 2 saptamani
Platesc 100 de lei si-mi fac masuratorile dupa inca 2 saptamani
Platesc 100 de lei si merg la consultari 2 ore dupa alte 3 saptamani
Dupa care fac comanda pentru cumparare si montaj si mi se returneaza voucere de 200 de lei.

Ma programeaza ca dulapurile sa vina dupa 2 saptamani si, 2 variante de asamblare
1. IKEA cu programare peste o luna jumate
2. Contractori cu programare peste o saptamana, raspunderea IKEA, asta am verificat.
Am ales 2., normal, o data ca vreau sa ma mut, apoi sa nu-mi tin casa blocata cu pachetele o luna jumate. Exclus sa aduca ei obiectele la momentul asamblarii

Contractorii astia sunt firme mici infiintate care lucreaza cu jmekerasi
La mine a venit unul care fusese prin Germania, desi trebuia sa vina 2. Nu prea se poate monta de unul singur

A asamblat vreo 5 ore si n-a terminat pentru ca aveau usi lovite. Am aflat ulterior ca usile le lovise el.

Aveam posibilitatea sa fac reclamatie, si programare sa vina sa ridice usile, apoi programare sa aduca inlocuirile, apoi programare pentru montaj, sau...
"mergi matale si le schimbi, si le facem in regim propriu si scrii ca esti de acord sa iti finalizezi operatia si in 3 zile terminam!"

In ziua aia am alergat si ...aveam usile schimbate.
Sun contractorul de data asta pe cont propriu.
"Nu pot acum", etc, etc, etc

Dupa 2 saptamani imi zice ca "fara 500 nu vin"

Ii zic ca-i dau 500, vine iar singur, lucreaza si imi face lucru de mantuiala, imi rupe un picior de dulap care "asa era", nu termina, ii dau doar 300 si imi zice ca ma asteapta afara.
Am lucrat apoi 3 zile sa desfac si sa gasesc alte surprize si sa le asamblez singur, si asta pentru ca stiam s-o fac si am fost fortat.

Acum am inca doua apartamente care trebuie sa fie gata in decembrie.
Acum nu mai accept contractori, acum voi lucra NUMAI cu echipa IKEA.

Inca lucrez la revirew-ul care o sa-l trimit la IKEA sa se vada calitatea contractorilor lor

Intre timp mi-am pus si carburator la chiuveta din bucatarie si mi-am cumparat si o baterie suplimentara pentru filtru de apa, pe care o s-o instalez in dreapta chiuvetei, cam cum am avut in State:
Attached File  state.jpg   173.52K   60 downloads

#65
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Pentru cine mai citește, recomand Ava Design pentru chestii la comandă.

Dar ban pe ban, ieși mai ieftin și mai bine cu Ikea pentru aceeași calitate. Eventual doar blatul luat din alta parte. Calitatea e ok și la Ikea. Am ambele soluții, într-un apartament închiriat e Ikea, la mine acasă e pe comanda.

#66
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 figo1988, on 04 septembrie 2021 - 06:55, said:

Pentru cine mai citește, recomand Ava Design pentru chestii la comandă.

Dar ban pe ban, ieși mai ieftin și mai bine cu Ikea pentru aceeași calitate. Eventual doar blatul luat din alta parte. Calitatea e ok și la Ikea. Am ambele soluții, într-un apartament închiriat e Ikea, la mine acasă e pe comanda.

Riscul e mult prea mare sa merg pe ceva necunoscut.
Daca mi-as cumpara un fierbator, poate, dar la o bucatarie e mult prea periculos.
Pana si IKEA m-au dezamagit cu serviciile contractate catre jemekerasi.

Nope, IKEA all the way pentru mine. Bucataria nu o schimbi in fiecare an, vreau sa am piese de schimb rapid si ieftin in cazul in care ceva se distruge, vreau sa stiu ca mobila e inginerita si testata mult timp.
Ca siguranta, IKEA nu are competitie.

#67
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Nu chiar, Ikea nu se baga la mobila premium. Daca vrei ceva cu materiale sau aspect deosebit, nu ai ce alege de la Ikea. Dpdv al rezistentei in timp, contează mai degrabă feroneria, dpmdv.

Dar bang for the buck, nu au cum sa bată Ikea

#68
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 22.05.2011
Pai cin’ te pune sa te dai pe mina la jmecherasi? Chiar asa naiv sa fii?

Doar lipsa de de timp poate fi o scuza, si ai “satisfactiile” care le-ai descris…

Doar ce a fost prea mare si nu a incaput in masina am luat cu livrare, restul am facut 2-3 drumuri la depozit Mogosoaia si absolut tot asamblat,montat myself.

Cheaper si fara probleme de quality, retur sau buleli ascunse. Mici greseli s-au facut ca nu le poti sti pe toate, dar per total f ok.


#69
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 22.05.2011
Garantat gasesti aceiasi jmecherasi si printre contractorii aia mexicani gen Flippin’ homes,  de unde vine Tsu’.
Doar ca aia te fac mai cu stil, au pick-up , scule si papagalu superior.

#70
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 figo1988, on 04 septembrie 2021 - 07:28, said:

Nu chiar, Ikea nu se baga la mobila premium. Daca vrei ceva cu materiale sau aspect deosebit, nu ai ce alege de la Ikea. Dpdv al rezistentei in timp, contează mai degrabă feroneria, dpmdv.

Dar bang for the buck, nu au cum sa bată Ikea

[email protected]
Nu pare o firma serioasa de lunga durata, sorry, asta la prima vedere.

Nu numai in Romania dar in mod special in Romania NU CRED publicitatea si pozele.

 jakota, on 04 septembrie 2021 - 07:35, said:

Pai cin’ te pune sa te dai pe mina la jmecherasi? Chiar asa naiv sa fii?

Doar lipsa de de timp poate fi o scuza, si ai “satisfactiile” care le-ai descris…

Doar ce a fost prea mare si nu a incaput in masina am luat cu livrare, restul am facut 2-3 drumuri la depozit Mogosoaia si absolut tot asamblat,montat myself.

Cheaper si fara probleme de quality, retur sau buleli ascunse. Mici greseli s-au facut ca nu le poti sti pe toate, dar per total f ok.

Yep, lipsa de timp si raspunderea IKEA.
Partea proasta este ca am mers pe mana lui, oricum nu mai aveam ce face. In Romania inselatoria e un lucru uzual la care se asteapta romanu'
Asa ca.. "ce bah, nu te asteptai? Atunci ia-o sus!"

 jakota, on 04 septembrie 2021 - 07:55, said:

Garantat gasesti aceiasi jmecherasi si printre contractorii aia mexicani gen Flippin’ homes,  de unde vine Tsu’.
Doar ca aia te fac mai cu stil, au pick-up , scule si papagalu superior.

Nu chiar, aia se cern, in State atitudinea IKEA e mult diferita de IKEA Romania

Acum la noile apartamente o sa fie diferit.
IKEA la livrare, IKEA la instalare, toate appliances-urile de la IKEA si semnez sau nu la receptie.

 figo1988, on 04 septembrie 2021 - 07:28, said:

Nu chiar, Ikea nu se baga la mobila premium.

N-am nevoie de "premium"
Canapele-s okay, destul de confortabile si rezonabil ca pret pt mine, salteaua sunt destul de multumit de HÖVÅG, pe care dorm acum, patul destul de simplu si eficient.
Dar bucataria, aia e cea mai importanta, cea mai utilizata. Nu-mi permit sa inlociuiesc cate o balama sau sa nu-mi etanseze bine la masina de spalat sau chiuveta.

Am o canapea din stejar cumparata in 2003 din Canada.
Din cand in cand trebuie sa-i schimb suruburile de asamblare care functioneaza si ca balamale si sunt solicitate la incovoiere.
Asta inseamna lipsa de inginerie, pe care nu o gasesc la IKEA.
De acord, nu au stejar masiv, dar am avut o canapea extensibila din piele facuta in Romania din piele, cu 2 fotolii, pe care le-am cumparat in Vancouver in 1999.

Acum, cand am vandut casa, desi vroiam sa le arunc, noul proprietar m-a rugat sa o las in casa.
Trebuiau inlocuite 3 perne din burete, care imbatranise. 22 de ani si mutari:
Vancouver - London, ON - Kitchener, ON - Waterloo, ON - Koblenz, Germany - Bucuresti - Farmington Hills, MI - Ann Arbor, MI de 2 ori.

Pentru mine robustetea produsului, adica siguranta cu care-l folosesc la ceea ce a fost proiectat e religie.

#71
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
I-am folosit pe cei de la Ava și au fost foarte buni. Chiar daca au adresa de mail pe yahoo :)

Edited by figo1988, 04 September 2021 - 08:39.


#72
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 figo1988, on 04 septembrie 2021 - 08:39, said:

I-am folosit pe cei de la Ava și au fost foarte buni. Chiar daca au adresa de mail pe yahoo Posted Image

Am inteles, nu contest, dar riscul mie mi se pare prea mare intr-o tara plina de jmecheri, mai ales de unii care fac mobila pe genunchi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate