Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Firma pt mobila de bucătărie la comandă

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbuntzi, on 21 iunie 2021 - 06:02, said:

Păi, strict la topic, nu știm ce buget (măcar aproximativ) are la dispoziție colega. Așa că na, ne distrăm și noi și dăm cu presupusul...
Mai există și mici meseriași care execută lucrări de bună calitate ("omul meu" le face chiar de foarte bună calitate, e perfecționist tipul), dar ei tind să fie restricționați de dimensiunile materialului pe care îl au la dispoziție. "Omul meu" tinde să dimensioneze mobilierul în așa fel încât să maximizeze utilizarea foilor de PAL la care are acces, și fix de-asta prețurile nu sunt mici. Dacă se mai pune problema de ceva culori deosebite, iarăși crește prețul pentru că șansele să folosească din materialul rămas la alt proiect sunt minime.
Sincer, mă așteptam ca acolo în zona Sibiului să fie mai ușor de găsit oameni care să lucreze în lemn natur, dar aparent nu e cazul...

Nici macar nu e vorba de pret.
Bucatariile alea nu ar avea loc nici intr-o casa nromala in State, ce sa mai vorbesc de Romania. Europa n-o mai iau in calcul, ca acolo-s si mai mici casele

#38
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostIoana_1138, on 20 iunie 2021 - 19:14, said:

Buna ziua! Imi doresc sa achiziționez o mobila de bucătărie la comandă și am primit recent o recomandare: firma Bismobil Kitchen....

Posted Image  ... era un subiect strict pentru bucatarii destul de serios si nu intelegeam de ce s-a deschis subiect separat ... aveam deja dubii ca e utilizator nou si ca nu prea se implica in subiect... acum am inteles... pacat de raspunsul meu Posted Image  si de altele...  

Eu l-as inchide sau adauga la altul ...parerea mea .

Posted Image

#39
Ioana_1138

Ioana_1138

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.06.2021

View Postsuperm, on 20 iunie 2021 - 14:26, said:



Multumesc mult pentru sfaturi. Voi tine cont de ele.

Am primit recent o recomandare: firma Bismobil Kitchen. Am cautat recenzii si pareri pe internet, însă nu am gasit prea multe. Am fost la ei la showroom si am ramas placut impresionata de ce am văzut, chiar daca preturile erau putin cam "piperate". Ma tem totusi ca ce este expus la showroom poate arata si funcționa mult mai bine decat ceea ce imi vor aduce acasa daca voi decide sa colaborez cu ei. Intrebarea mea este daca merita sa fac aceasta investitie, să achizionez mobila de bucătărie de la ei. As aprecia nespus de mult niște păreri și experiențe personale sincere.  Va multumesc mult!

View Postsuperm, on 21 iunie 2021 - 11:40, said:



Păi am incercat sa mai deschid un nou subiect legat de firma Bismobil Kitchen (am primit-o drept recomandare), insa nu am reusit. Cat despre implicarea in conversatie... Daca nu ma implic nu inseamna ca nu citesc mesajele sau nu tin cont de ele, însă nu am vazut nicio intrebare care sa mi se adresează direct si am incercat sa tin replicile (care aparent sunt limitate) pentru astfel de situatii. Imi pare rau daca te-am jignit in vreun fel. Nu asta a fost intenția mea.

Edited by Dany_Darke, 21 June 2021 - 15:04.


#40
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
... deschizi subiecte cât recomandări primești?
... Aici nu am văzut recomandarea asta
... Ce spui după bună ziua,  un titlu de carte... Intri și poc firma bx...curios e ca e firma noua, nu întru în detalii
... Aici nu e fb... Nu merge orice..


Scuze dar ma retrag. Succes.

Edited by superm, 21 June 2021 - 16:56.


#41
Ioana_1138

Ioana_1138

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.06.2021

View Postsuperm, on 21 iunie 2021 - 16:54, said:

... deschizi subiecte cât recomandări primești?
... Aici nu am văzut recomandarea asta
... Ce spui după bună ziua,  un titlu de carte... Intri și poc firma bx...curios e ca e firma noua, nu întru în detalii
... Aici nu e fb... Nu merge orice..


Scuze dar ma retrag. Succes.

Ok. Mie mi sa parut ca pot pune intrebari la care sa primesc răspunsuri. Da, firma asta este noua, de aceea NU am incredere sa colaborez cu ei pana nu mai primesc niste opinii. Legat de faptul ca nu ai vazut aici aceasta recomandare... pana la urma nu au fost prea multe recomandări, iar aceasta recomandare a fost facuta de o prietena care, la fel ca si mine, dorește să achiziționeze o mobila de bucatarie. Aceasta firma mi-a lăsat o impresie placuta, de aceea pot spune ca "mi s-a cam pus pata pe ea". Nu vad diferența între a discuta despre ea sau despre Ikea. Si repet, am cerut diverse recomandări pentru că sunt conștientă că mai există alte sute de firme. Mobila o doresc la comandă deoarece spațiul nu imi prea permite sa merg la Ikea sau la orice alt magazin si sa cumpăr mobila dupa niste masuri.

#42
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Ok, nu trebuie sa ajungem la un consens. Subiectul tău, deci succes.


... Cum ți-a recomandat o prietena o firma noua și mai ales ce a recomandat dacă și ea
are nevoie de bucătărie?!... Plus ca eu asa avea încredere în recomandările prietenilor fata de ale străinilor pro sau hate de pe forumuri.

Scuze de off topic... Vremea o fi de vina?!

Edited by superm, 21 June 2021 - 20:10.


#43
Ioana_1138

Ioana_1138

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.06.2021
M-am exprimat putin incorect (da, probabil de la vreme ni se trage:))). Ea a auzit de această firma si mi-a spus despre ea (eu am exprimat asta ca "recomandare"). Nici prietena mea nu a incheiat inca un contract cu ei deoarece nici ea nu este 100% convinsă. Din această cauză am cerut pareri si despre aceasta firma (bineinteles, in cazul in care exista pareri). Firma nu este chiar atat de noua... din cate am intes sunt de aproximativ 8 ani pe piata sau asa ceva, însă nu pe cea din Romania. Sunt o firmă din Republica Moldova parca. In orice caz, nu stiu sigur daca voi colabora cu ei.. au preturi ceva cam maricrle si nu stiu daca merita sa investesc atatia bani... mai ales că, într-adevăr, nu prea exista recenzii care sa ma faca sa cred ca merita.

In plus toate recenziile pe care le am gasit sunt facute in colaborare cu firma sau asa ceva, fapt ce nu imi prea inspira incredere... Posted Image(

Edited by Dany_Darke, 21 June 2021 - 21:59.


#44
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Ioana, totul se rezuma la suma de bani pina la urma.

Ai 2 maini stangi si buget e mai safe cu o firma ce face la comanda, dar nu se stie ce ‘value for money’ o sa obtii.

Cel mai ieftin si safe va fi tot Ikea, pt ca sunt gandite/ facute pt self-service, solutii globale , testate.

Se poate si mai ieftin: servicii de taiere, cantuire PAl, blaturi si accesorii de mobila se gasesc de care vrei si pe la toti bricolerii (Dede, Arabesque, Leroy,  Horn etc), dar ramine proiectarea si engineering-ul si nu e chiar usor.

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostIoana_1138, on 21 iunie 2021 - 11:57, said:

Păi am incercat sa mai deschid un nou subiect legat de firma Bismobil Kitchen (am primit-o drept recomandare), insa nu am reusit.

M-ai facut sa merg pana la ei
O sa scriu impresiile aici

View Postjakota, on 21 iunie 2021 - 21:48, said:

Ioana, totul se rezuma la suma de bani pina la urma.

Cel mai ieftin si safe va fi tot Ikea, pt ca sunt gandite/ facute pt self-service, solutii globale , testate.

Nu numai

E vorba de incredere, de timp, de seriozitate in primul rand

Putem continua discutia aici

La IKEA m-am oprit pentru ca MA GRABESC si pentru ca odata bucataria instalata NU VREAU SA MAI AM PROBLEME CU SUBIECTUL
Si am de cumparat 3 bucatarii
Nu-mi permit sa ma joc.

Ce nu-mi place la IKEA este ca ... trebuie sa fac programare sa vina la masuratori apoi dureaza cam o luna pana vin la instalare

O sa merg la astia sa vad ce spun si cum o spun, apoi revin cu impresii

Daca-mi lasa o impresie buna, o iau si pe mandra. De regula n-o iau la inceput pentru ca ea gandeste cu ochii si inima.
Mie mi se rupe de estetica. Eu vreau functionalitate si robustete

#46
Ioana_1138

Ioana_1138

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.06.2021
Super! Ma bucur mult ca o sa pot obtine o parere obiectiva! Recunosc ca și eu am fost putin "furata" de aspect și ca au o strategie de marketing buna (iti expun tot felul de beneficii care nu sunt poate chiar atât de wow precum ti le prezintă ei.. eu mi-am dat seama de asta ulterior), însă mobila expusă chiar parea calitativă. Astept cu nerăbdare impresiile... Eu am zis ca sun maine sa fac o programare pentru joi sa vad cam la ce pret ma va duce. Dacă vă reusi sa imi dea și o imagine cu viitoarea bucătărie o sa o postez sa vad ce părere aveți și voi, daca considerati ca merita...

Edited by Dany_Darke, 22 June 2021 - 05:00.
nu mai cita inutil si nu mai reposta acelasi mesaj de 2-3 ori ca sa fie la numar. nu suntem papagali


#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostIoana_1138, on 21 iunie 2021 - 22:59, said:

iti expun tot felul de beneficii care nu sunt poate chiar atât de wow precum ti le prezintă ei..

Asta e motivul pentru care n-o iau pe mandra cu mine

In general ii cred, dar daca simt ceva in prezentarea lor care nu e tocmai adevarat, analizez si pun intrebari
Daca ii prind e "la revedere"

#48
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostTsunnnami, on 21 iunie 2021 - 22:17, said:

M-ai facut sa merg pana la ei
O sa scriu impresiile aici


..am fost ...
- evident nu este premium sau lux conform reperelor din Europa sau Romania. Pentru unii poate fi "un lux" dar pe o scara de la 1 la 100 este pe la 20-30 max.
- preturi destul de mari pentru ce ofera ca si materiale si showroom. Showroom-ul in general costa destul de mult si se vede in preturi la un moment dat...aici procentul de cost al showroom-ului nu ar trebui sa fie mare.
- materiale in general clasice, mediocre (adica in zona medie/submedie) si care se gasesc cam peste tot ...ok Hettich ...aparate Teka expuse ...deci asta e nivelul
- in zona de lucru al KitchenExpert, Sipro, inovo, Bucaria, Atelieruldebucatarii, etc (prin hdmall ghencea)
- ca organizare cred ca sunt ok la prima vedere ....nu am luat oferte sau bucatarie de la ei :) dar se agita in showroom sa te traga la discutii ...e si vreun sef care sta cu ochii poate :)


In linii mari asta este ... un magazin de mobila de bucatarie pentru volum si piata din Romania asa cum este vazuta de multi de aici si de pe afara ...
La preturi mai complicat ca trebuie ceruta o oferta pentru ceva anume cu care sa poti compara...dar ce e in showroom si cataloage pare scump pentru ce contine ca materiale...

Succes.

#49
Ioana_1138

Ioana_1138

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.06.2021

View Postsuperm, on 25 iunie 2021 - 14:45, said:



..am fost ...
- evident nu este premium sau lux conform reperelor din Europa sau Romania. Pentru unii poate fi "un lux" dar pe o scara de la 1 la 100 este pe la 20-30 max.
- preturi destul de mari pentru ce ofera ca si materiale si showroom. Showroom-ul in general costa destul de mult si se vede in preturi la un moment dat...aici procentul de cost al showroom-ului nu ar trebui sa fie mare.
- materiale in general clasice, mediocre (adica in zona medie/submedie) si care se gasesc cam peste tot ...ok Hettich ...aparate Teka expuse ...deci asta e nivelul
- in zona de lucru al KitchenExpert, Sipro, inovo, Bucaria, Atelieruldebucatarii, etc (prin hdmall ghencea)
- ca organizare cred ca sunt ok la prima vedere ....nu am luat oferte sau bucatarie de la ei :) dar se agita in showroom sa te traga la discutii ...e si vreun sef care sta cu ochii poate :)


In linii mari asta este ... un magazin de mobila de bucatarie pentru volum si piata din Romania asa cum este vazuta de multi de aici si de pe afara ...
La preturi mai complicat ca trebuie ceruta o oferta pentru ceva anume cu care sa poti compara...dar ce e in showroom si cataloage pare scump pentru ce contine ca materiale...

Succes.

Multumesc mult pentru parere si pentru ca ti-ai facut timp sa treci pe acolo. M-am gândit și eu ca cea mai buna optiune ar fi să cer un pret pe o bucătărie asa cum imi doresc si sa compar aceste preturi la mai multe astfel de firme pentru a vedea cum este mai ok.. Va fi mai mult timp pierdut, însă macar asa voi sti ca am ales ceva ce "merita"..

#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Eu n-am reusit dar nu am lasat-o moarta
Doar ca...

Ieri am pus 14L de benzina in rezervorul de motorina, iar azi am facut actele la apartamentul pe care l-am cumparat.
Asa ca... mai asteptati

#51
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View Postldpe, on 20 iunie 2021 - 09:07, said:

Avantajele ikea sunt ca au cumparat padure la noi, cara lemnul brut la ei, taie la circular busteanul , ramane mult talaj, pune rasina epoxidica peste, il preseaza , infoliaza, debiteaza pe xy dupa schita , ambaleaza frumos totul si iti vinde tot tie produs finit .
Important este ca folia melaminata e frumoasa .
La comanda manopera este intre 200 si 400%

Ce am citit spun ca daca privesc din prisma unui nepriceput este OK  . Dar din prisma unui meserias care a facut si ceva studii in domeniu este jale .

#52
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
Eu recomand cu tarie firma Mobela din Ploiesti.  Nu am primit inca mobila comandata anul trecut dar daca iese naspa sa ia si altii teapa ca mine   Posted Image *
Eventual va recomand instalatorul care a montat cabina de la dusurile din baie, sa va dea si voua gauri in teava de apa calda cand fixeaza profilul care tine geamul ala.

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 Tonic Water, on 09 iulie 2021 - 21:04, said:

Eu recomand cu tarie firma Mobela din Ploiesti.

Nu am primit inca mobila comandata anul trecut

:lol:

Multumim pentru recomandare

 Tsunnnami, on 21 iunie 2021 - 22:17, said:


M-ai facut sa merg pana la ei
O sa scriu impresiile aici

Mi s-au parut destul de alunecosi cand a venit vorba de data de livrare.

Am ramas la IKEA
Maine am intrevederea cu ei si tot maine voi plati in jur de 16,000 ma astept

#54
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Ce suprafață ai la bucătărie de plătești 16.000 de lei ?
Și ai 20 de zile de când tot îi aștepți, nu e cam mult ?
Bașca că nemaifiind producție de serie, s a cam dus de suflet ingineria aia, nu ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate