Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Mixer Reloop RMX 90 DVS si inregistrare pe canale separate

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Va salut! Am primit recent un mixer Reloop RMX 90 DVS de la un prieten. As dori sa-l folosesc pentru a inregistra cu el melodii create pe orga (doar cu sunetele orgii nu midi, vst).
Pana acum eu inregistram astfel: orga era cuplata cu un cablu audio in line in la placa onboard a calculatorului realtek si inregistram cu acid pro. Inregistram de exemplu un acompaniament iar apoi pe alte canale instrumentele pentru a le putea regla ulterior. Foloseam asio4all. Dar totusi se inregistra un bazait (care era acoperit de muzica, dar daca inregistram pe gol se auzea)

Prietenul mi-a dat acest mixer in speranta ca voi scapa de zgomotul de fond. Asa este, inregistreaza fara zgomot de fond absolut deloc insa nu reusesc sa-l fac sa mearga cum trebuie.

Am cuplat mixerul la pc prin cablu USB, il vede ca pe o placa audio si se aud prin el sunetele calculatorului. Insa in Acid Pro nu pot selecta la audio device RMX 90 deoarece imi da eroarea "The device RMX-90 does not support the curent sample rate or bit deth". Am lasat selectat pe Asio4All, asa merge, inregistreaza (desi cam incet si trebuie data orga la maxim si din mixer cam la maxim toate) dar daca doresc dupa aceea sa trag pe un alt canal sa zicem un alt instrument se inregistreaza si ritmul inregistrat pe un alt canal ulterior. Am tot incercat diverse setari prin asio dar nu vrea si pace.

Acest lucru se intampla si in alte programe de editare audio de exemplu audacity, deci nu programul Acid este de vina. Nu as dori sa il schimb deoarece am toate salvarile facute in el si oricum pe mine ma intereseaza doar sa inregistrez ce redau din orga, nu ma intereseaza lucrul cu VST-uri si programe de creat muzica pe calculator.

Edited by gerbil, 19 June 2021 - 11:22.


#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006

View Postgerbil, on 19 iunie 2021 - 11:19, said:

Am cuplat mixerul la pc prin cablu USB, il vede ca pe o placa audio si se aud prin el sunetele calculatorului. Insa in Acid Pro nu pot selecta la audio device RMX 90 deoarece imi da eroarea "The device RMX-90 does not support the curent sample rate or bit deth".
Ai instalat driverul? https://www.reloop.c...loop-rmx-90-dvs

View Postgerbil, on 19 iunie 2021 - 11:19, said:

daca doresc dupa aceea sa trag pe un alt canal sa zicem un alt instrument se inregistreaza si ritmul inregistrat pe un alt canal ulterior. Am tot incercat diverse setari prin asio dar nu vrea si pace.
Sunetul redat de pc (cel înregistrat deja) este redat tot în mixer. După ce instalezi driverul ar trebui să-ţi vadă la placa de sunet a mixerului 8 canale, USB1, 2 până la 8 şi să selectezi audio in doar din canalul în care ai orga (pt CH1 de ex USB1 şi USB2).
Dacă nu, ai putea încerca să dai din softul de înregistrare redarea pe placa realtek

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate