Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

posibilă aritmie

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
GeorgeGeo25

GeorgeGeo25

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.06.2021
Salutare la toți.
Tocmai ce mi-am luat tenisunea de cateva ori și de vre-o 3 ori mia spus aparatul "posibilă aritmie.
Tensiunea mare e între 12 și 13,5 și aia mică între 7-8. Bătăile inimii între 57 și 65 max.
Am 1.80 înălțime și 89-90kg
Mai fac sport din când în când.
Ce înseamnă aritmie mai exact atunci când bate inima mai tare sau mai accelerat Pentru o durată lungă? Mi-e mi sa părut că la un momendat inima batea normal și apoi 2 batai la rând mai rapid asta este aritmie?
Sigur nustiu cât de bun este aparatul de măsurat dar este destul de nou si Prima data când îmi zice chestia asta cu posibilă aritmie.
Am 25 de ani si de fel sunt o persoană destul de anxioasă adică chiar am o problemă cu aniexetate și încerc să trec peste această problemă de mult timp.
Asta a apărut de când eram mai mic și am avut niște supărări sa spun așa.

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Mergi la cardiolog si faci un EKG, un test de efort, o ecografie cardiaca sau ce mai zice doctorul. Undeva la 300 este o consulatie completa la cardiologie si scapi de un stres care si asta poate duce la altele.

#3
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Aritmia e cand nu ai batai regulate.
Tahicardia e cand bataile inimii sunt peste 90-100.
Eu am constant 90-100 bpm. Am fost la 3 doctori, nu mi-au gasit nimic.  Nu stiu care ar putea fi cauza
Pe tine te doare in piept, ai palpitatii? Ce simptome ai?

#4
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Nu vreau să te sperii, dar ca idee, Christian Eriksen are sau avea cel puțin aritmie (severă), ci nu a făcut infarct cardiac la meciul cu Finlanda. Deci, de la aritmie se poate muri și tânăr. Deci, EKG, analize.
https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8
https://www.mediafax...nfarct-20138237

Edited by onisifor12, 19 June 2021 - 02:37.


#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postcarturarulobosit, on 18 iunie 2021 - 21:51, said:

Aritmia e cand nu ai batai regulate.
Tahicardia e cand bataile inimii sunt peste 90-100.

Gresit! Tahicardia e tot o aritmie. Aritmiile pot fi si cu ritm cardiac regulat: flutter atrial, tahicardie sinusala etc. Fibrilatia atriala si aritmiile extrasistolice sunt aritmii cu ritm neregulat.

Initiator, posibil sa ai ceva extrasistole, sper ca nu fibrilatie atriala. Mergi si fa-ti un consult cardiologic. Fibrilatia atriala e periculoasa si e bine sa afli exact ce ai. Dar cel mai important e SA NU INTRI IN CERCUL VICIOS al anxietatii si pe aceasta problema a suferintei cardiace.

Edited by ursamajor, 19 June 2021 - 09:03.


#6
GeorgeGeo25

GeorgeGeo25

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.06.2021
Hai sa nu dramatizăm așa de mult problema.Sigur poate o să trebuiască un control.Poate fi și defect aparatul că mi-a scos aia mare 16 cu 13 și după după 1 minut a esit normala 12jum cu 7-8.
Mă simpt bine in general nu am nici o durere in piept sau altceva puțin obosit mă simpt.
Ieri am terminat un tratament cu o problemă la stomac.
In general am facut multe analize acum câțiva ani la inimă și mi-a zis doctorul că am o inimă sănătoasă dar sunt stresat si trebuie să mă calmez.

Recent am făcut analize la sânge și am avut puțin cholesterol mărit ...in rest au esit bine nustiu dacă asta ajută la ceva.

Edited by Dany_Darke, 19 June 2021 - 16:43.


#7
GeorgeGeo25

GeorgeGeo25

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.06.2021
Tocmai ce mi-am luat tenisunea de două ori nu am mai zis posibilă aritmie aparatul.
Normal daca ai o problemă de genu ar trebuii să apară mai des nu?
Tensiunea este ok 13.1 aia mare și aia mică 80 și cam 65-67 batai pe minut.Nu m-am odihnit vreo 10 minute înainte de a lua tensiune pentru că știu că normal așa trebuie.
Aseară aveam 57 batai când stăteam în pat.
Fac sport in general dar în ultimă perioada nu prea pentru că muncesc in construcții bine că și ăsta e un fel de sport la cum trag.
Am cheltuit destui bani cu o problemă la stomac care nici nu am rezolvat o încă. Am luat un tratament care nu are nici un farmec.
Decomandata nu am bani să merg la un control la inimă dar sper sa merg să-mi iau de grijă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate