Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Stilul Nationalei RO. intre Piturca si Radoi

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,562
  • Înscris: 21.03.2020
Stim care sunt stilurile de joc ale celor 2 antrenori. Autobaza la Piturca si atacul lui Radoi.
Cum v-ar place sa joace echipa nationala pe viitor? Credeti ca avem sanse sa ne mai calificam la vreo competitie majora in viitorul apropiat?

Eu sincer apreciez ce incearca Radoi sa faca - un stil de fotbal modern cu posesie si iesire in atac cu mingea la picior din careul nostru, dar nu cred ca a gasit inca fotbalistii romani care sa poata face asta...
Problema e ca in campionatul nostru nu prea gasesti echipe care sa joace asa si care sa aiba in reflex stilul asta de joc. Poate ca ar fi una doua exceptii, dar la nationala nu poti sa aduci jucatori de la 2 echipe interne, iar aia care joaca afara sunt prea putini pentru astfel de sistem de joc.

Problema scartiei rau in aparare si la mijloc unde nu ai jucatori care sa fie polivalenti, parerea mea...

#2
vlad_skz

vlad_skz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 11.02.2021
Eu personal sunt fan acestui stil de joc actual al lui Radoi, consider ca si echipele de club vor mai creste in nivel tehnic si nu vom mai avea mingi lungi pe pivot si atat, vor incepe sa apara si jucatori mai "polivalenti" cum le spui tu odata cu venirile in stafurile tehnice a oamenilor care au o alta mentalitate a fotbalului, mai moderna. Prefer sa pierdem cu 3-2 decat sa parcam autobuzul si sa pierdem cu 1-0, eu am incredere in stilul acesta de joc daca ni-l mentinem.

#3
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,562
  • Înscris: 21.03.2020
Si mie imi palce stilul dar as vrea sa fie si eficient... adica siguranta in aparare ca astfel atacul sa mearga fara griji peste adversari. Stilul cea mai buna aparare e atacul, merge doar daca nu le dai spatii adversarilor sa te cocoseze pe contraatac.

#4
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Cu Piturca nu era bine, ne aparam prea mult si nu marcam, cu Radoi incercam sa atacam insa luam goluri prea multe. Cum o dai nu merge cu romanul. Radoi ar trebui in primul rand sa lase acasa nume precum Keseru, Chiriches, Nedelcearu, Stanciu and Co. Rezultatele de la U21 le-a avut cu... U21, nu cu Budescu si Alibec. Eu zic ca daca ar aduce la nationala doar jucatori tineri, in timp vom juca si noi bine. Mutu nu e cine stie ce antrenor si i-a iesit anul asta cu "copiii", nu l-au batut Germania si Olanda, cu putin "noroc" se califica. Nu putem compara U21 cu nationalele mari, insa, daca ar organiza putin echipa si am avea la fiecare meci aceleasi selectii si aceleasi echipe de start am misca si noi ceva. Nu in martie joci cu Camora, in septembrie cu Bancu sau Ganea.

Edited by Rares95, 18 June 2021 - 09:51.


#5
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Niciodata nu e vina antrenorului... doar a panaramelor care joaca pe teren.
Cred ca daca ma plimb 2 zile prin tara gasesc o echipa de nationala mai buna decat amaratii aia care sunt platiti cu zeci de mii de euro si n-au pic de talent.

Cu nationala actuala e ca si cum ai vrea sa joci sah, dar n-ai decat pioni. Cum sa castigi?

Edited by CryTeku, 18 June 2021 - 09:52.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Nu sunt deloc microbista, dar din ce mai culeg accidental, fotbalul romanesc este ca 3/4 din tara, adica neprofesionist, dar la 4 ace.

Eu nu stiu de ce dracu mai starneste inca atata emotie.
In fiecare an avem un nou low point.

Rotim intre ei Iordanescu/Lucescu/Piturca/Hagi, sperand sa faca din kkt bici, dar nu ne iese.

Cand tu ai doar malai, apa si sare, oricat le amesteci, tot mamaliga iese!

#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,562
  • Înscris: 21.03.2020
Unde ai vazut tu 3/4 din tara la 4 ace? Posted Image

Cu Mutu daca dai un gol in 3 partide nu ai facut nimic, si ala e cu autobaza - culmea ca el era mare ataca(n)t Posted Image

Apropo de maestrii apararilor - italienii, ati vazut ce s-au transformat acum la Euro?

Edited by GlCA_Contras, 18 June 2021 - 10:17.


#8
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Mirel Radoi, in 2020 si 2021 a jucat 12 meciuri, are 3 victorii, 2 egaluri, 7 infrangeri. Romania a marcat 1.4 goluri pe meci si a primit 1.9 (media e de 2 goluri primite pe meci; omul nu stie sa organizeze apararea... ceea ce e ciudat, avan in vedere ca el a fost mijlocas defensiv.. bine, si fundas...dreapta pe la inceputuri)
Victoriile sunt: 3-2 cu Austria, 3-2 cu Macedonia si 5-3 cu Belarus in amical.
A incercat o gramada de jucatori; a variat si tacticile (4-2-3-1, 4-1-4-1, 3-4-3, 4-3-3 ).
Stilul lui ne aduce infrangeri; tot cauta de 1.5 ani jucatori si tactica, dar, nu gaseste ceva care sa mearga. Intr-adevar joaca spectaculos, dar, mie nu imi place sa ma uit la meciuri in care echipa favorita ia batatie.
Offtopic: omul nu se pricepe, n-are noroc, n-are experienta si partea si mai proasta e ca declara public ca nu vrea sa invete din greseli. Meciurile lui dezastruase sunt infrangerea din barajul cu islandezii si infrangerea neasteptata cu Armenia, care, practic, duce la incheierea campaniei pentru mondiale. Acum, trebuie sa ne pregatim pentru calificarile europenelor din 2024.

#9
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,562
  • Înscris: 21.03.2020
Nu poti schimba peste noapte starea de spirit si autobaza inradacinata de zeci de ani in fotbalul romanesc... Trebuie sa cauti solutii, alternative, jucatori care au invatat asta la cluburile lor. Cati din astia avem noi disponibili? Aveti cateva exemple?

Generatia de Aur s-a format la 2 -3 cluburi care luau toti jucatorii din Romania si ii puneau sa joace acelasi stil ofensiv...Steaua Dinamo Craiova. Ii aduceai pe astia la lot si stiau mersul jocului, se intelegeau imediat la tactica de joc. Acum marea campioana a Ro - CFR antijoc, joaca fotbalul ala pagubos cu dam un gol si ne aparam ca la Rovine, daca mai scapam pe contraatac domane ajuta, daca nu, iesim campioni oricum. Asta e stilul care produce in Romania, dar afara e de mult depasit... De aia nici nu mai aveam realizari in Europa, suntem ciuca batailor...si la echipele de club

Pot sa spun ca FCSBul lui Becali mai incearca sa joace modern agresiv dar are problema ca nu exista un antrenor capabil sa-i sudeze, iar Ciobanu saboteaza si micile incercari ale micilor antrenori care mai vin la el. In plus pe el il intereseaza sa vanda branza imediat ce are oferte bune, nu sa castige campionate...

Deci din campionatul intern nu aveam ce lua, din campionatele straine pelvusca si raritati, degeaba avem apararea in sange ca tot nu stim (nu suntem deprinsi) sa o combinam la centru cu un joc agresiv, presing samd.

Edited by GlCA_Contras, 18 June 2021 - 10:34.


#10
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
eu sunt de parere ca ce vrea Radoi sa faca este directia inspre care ar trebui sa ne indreptam. doar ca, pana acum, il tradeaza intr-una apararea. singura certitudine ca si fundas a Romaniei este Burca de la CFR. atat. despre fundasii laterali nici nu vreau sa pomenesc, iar in fotbalul modern fundasii laterali au o contributie foarte mare la faza ofensiva, iar noi aici nu contam, nu existam.
daca reuseste sa incropeasca o aparare decenta, eu zic ca in timp s-ar putea vedea ceva rezultate.
just my 2 cents...

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Nici Piturca, nici Radoi nu sunt vinovati de jocul slab al echipei nationale.

Vinovati in ordinea numerelor de pe tricou:
LPF
FRF
Ministerul Sportului
societatea romaneasca in principal

1. De ce LPF?
Interese meschine, coruptie la greu. Schimba formula ligii cum schimbam eu pamparsii la ala mic cand avea 5 luni. Arbitraje dezastruase generatoare de scandal.

2. De ce FRF?
interese meschine, personal angajat doar ca sa primeasca lefuri babane. Nimeni nu e vinovat acolo, doar jucatorii, spectatorii si portarul care taie bilete la poarta stadionului.

3. De ce Ministerul sportului?
Poate cel mai vinovat. Ore de sport canci, profesori de sport canci, baze sportive canci, competitii sportive nationale/locale care sa motiveze juniorii canci.

4. De ce societatea romaneasca?

Societatea romaneasca creste tineri fara motivatie, fara coloana, fara caracter (ma refer la sport). As putea sa fac o lista luuunga cu juniori care s-au nascut talent si au murit speranta. Pentru mine cel mai elocvent exemplu a fost Torje. A plecat la Dinamo, unde anturajul de acolo l-a facut praf. Altii ajung sa plece pe dincolo si nu reusesc sa se acomodeze, nu pot sa joace la nivel inalt.
Ultimul jucator care a jucat in ultimele faze ale CL a fost ... Chivu??!?! Cred!

Edited by Bursul, 18 June 2021 - 11:16.


#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,562
  • Înscris: 21.03.2020
Societatea creste asa cum isi permite. Aia saracii sigur trag de rup ca sa ajunga fotbaliatori sa se umpe de bani sa iasa din saracie. Sa nu ne plangem ca nu avem destui saraci ca nu e cazul...

#13
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Ma enerveaza ca Burleanu s-a zgarcit la tarate, putea sa aduca un antrenor din afara care e liber de contract gen Lippi, Trapatonni sau Capello. Daca vezi ca nu merge cu antrenori romani, la ce mai insisti? Sunt alte tari mult mai praf decat noi care au apelat la antrenori straini...la noi nu, e un soi de mandrie nationala...Radoi niciodata n-a fost un mare antrenor, n-a avut rezultate notabile, n-a excelat...nu poti sa-i dai pur si simplu pe mana Nationala doar pt. ca la un moment dat a antrenat Steaua!
O echipa de club e cu totul altceva decat echipa nationala, acolo ai si jucatori straini, din diferite tari, pe cand la echipa nationala ai numai romani, si trebuie sa ai un ochi bine format ca selectioner sa ai scouteri peste tot pe unde joaca ai nostri in strainatate, de preferinta titulari, cum tinea Piturca la treaba asta. Puteai sa fii si Dumnezeul fotbalului, daca nu erai titular meci de meci la echipa de club nu pupaI echipa nationala! Sau daca te tineai de batai cu coechipierii, vezi Daniel Niculae, Balgradean sau Radoi (care si-au umflat reciproc ochii intr-un cantonament  la Euro 2008).

#14
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 09.07.2005
Stilul echipei de fotbal este cel cunoscut, se numeste: na-ti-o tie, da-mi-o mie

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Degeaba comparam antrenorii, deoarece jucatorii din teren sunt altii. Piturca a avut o generatie (generatia de schimb intre Piturca (el) si generatia care l-a inclus si pe Radoi), iar Radoi il are pe fiul lui Hagi (ca generatie).

Crezi ca generatia actuala poate face ce a facut o generatie care si-a inceput cariera pe munca proprie?

Ma intreg daca l-am intreba pe Piturca, de exemplu, cum s-a simtit cand a ridicat Cupa Campionilor in 1986 dupa victoria cu Barcelona (in conditiile in care ambele echipe rau campioane), si cum s-a simtit Radoi in semifinala Cupei UEFA in 2005. Din pacate, cam de aici plecam, nu mai spun ca unul era atacant (si stia cum sa intepe o aparare), si unul fundas (care stia cum sa stopeze un atacant).

#16
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View Posttoto_riina, on 18 iunie 2021 - 12:36, said:

Ma enerveaza ca Burleanu s-a zgarcit la tarate, putea sa aduca un antrenor din afara care e liber de contract
Pe Christoph Daum, il uitasi Duculeana ?

#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,562
  • Înscris: 21.03.2020
Un antrenor care se respecta nu iti vine daca nu are jucatori care sa merite deranjul...

#18
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 02.06.2021

View Posttoto_riina, on 18 iunie 2021 - 12:36, said:

Ma enerveaza ca Burleanu s-a zgarcit la tarate, putea sa aduca un antrenor din afara care e liber de contract gen Lippi, Trapatonni sau Capello. Daca vezi ca nu merge cu antrenori romani, la ce mai insisti?

Nu uita ca exista o (mare) bariera lingvistica in cazul multor jucatori si comunicarea in engleza ar fi dificila. Un exemplu elocvent e mai jos. Sunt putini care stiu o limba straina si se vor face ca au inteles indicatiile antrenorului. Parca ii si aud: ies boss, ies.
https://www.google.c...mna-exit-728365

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate