Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Intesa Sanpaolo Bank Romania - rata buna dobanda plan de economii

- - - - -
  • Please log in to reply
1170 replies to this topic

#253
Gabu16

Gabu16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 01.01.2023
Am citit de mult acel pdf,intelesesem ce si cum doar ca nelamurirea era pentru site.Pe site este o optiune "regular payment",cred ca aceasta se refera la plata lunara a dobanzii in contul curent.
O sa fac un depozit de proba cu o suma mai mica ca sa vad ce si cum si trebuie sa mi fac si un drum pana la sucursala.

#254
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 31.07.2015
Nu exista termenul ăsta "capitalizare la scadență". E ori cu, adică cu prelungire, sau fără.

#255
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 26.01.2019

 addryanns, on 19 ianuarie 2023 - 16:28, said:

E ori cu, adică cu prelungire, sau fără.

Dar daca e cu prelungire, suma din depozitul nou poate fi egala cu
  • suma depusa initial in depozitul vechi iar dobanda se duce in contul curent => fara capitalizare
  • suma depusa initial in depozitul vechi + dobanda castigata => cu capitalizare

Edited by darkangel2, 19 January 2023 - 16:38.


#256
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

 Gabu16, on 19 ianuarie 2023 - 15:57, said:

Pai exact asta este nelamurirea,daca dobanda se vireaza lunar incontul curent sau in acel depozit.
Sa zicem depozit pe 12 luni,dobanda se va vira lunar sau la data scadenta a depozitului?

Cand am avut depozite pe 3 sau 6 luni, dobânda o primeam la final.
Daca închideam depozitul înainte de termen pierdeam dobânda, primeam doar cea "la vedere"

Edited by amadeus79, 19 January 2023 - 19:33.


#257
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 16.01.2023

 Gabu16, on 19 ianuarie 2023 - 15:57, said:

Pai exact asta este nelamurirea,daca dobanda se vireaza lunar incontul curent sau in acel depozit.
Sa zicem depozit pe 12 luni,dobanda se va vira lunar sau la data scadenta a depozitului?
la data scadenta a depozitului cand se retine si impozitul la sursa

#258
Gabu16

Gabu16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 01.01.2023
Am facut un depozit de proba,si dobanda se poate vira si lunar,nu doar la data scadenta.
Este o optiune pe site iar apoi este stipulata si in contract,plata dobanzii:lunar.
Mi se pare mult mai bine sa primesti dobanda lunar fata de data scadenta.
Cu banii primiti lunar din dobanda de la depozit ii poti baga in planul lor de acumulare si practic jonglezi mai eficient.

#259
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Super info! Am verificat acum la ei pe site si au urmatoarele conditii:

Plata dobanzii:
1. Lunar, fara capitalizarea dobanzii: viramentul sumelor se efectueaza lunar in contul curent al clientului (cu exceptia depozitelor la termen in valuta si a depozitelor cu maturitate mai mare de 12 luni),
2. La scadenta depozitului, fara capitalizarea dobanzii: viramentul sumelor se efectueaza la scadenta depozitului in contul curent al clientului,
3. La scadenta depozitului, cu capitalizarea dobanzii: se poate aplica doar in cazul prelungirii automate, situatie in care dobanda platita la scadenta se incorporeaza in suma depozitata anterior pentru o noua perioada de depozitare similara cu cea a depozitului anterior,
4. Semestrial, doar in cazul depozitelor cu maturitate mai mare de 12 luni: viramentul sumelor se efectueaza la implinirea fiecarui interval de 6 luni, calculat de la constituirea depozitului, in contul curent al clientului.

Ultimul punct mi se pare cel mai tare, pentru ca poti face depozite pe 3 ani cu plata la 6 luni a dobanzii - asa te poti incadra mult mai usor la limita de 6 salarii medii anuale pentru CAS.

#260
Gabu16

Gabu16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 01.01.2023
Da este super ok chestia aia sa primesti dobanda la jumatate de an,poti evita plata unor anumite sume de bani.
Si pana la urma e si pacat sa nu faci un astfel de artificiu.
Cred ca intesa are cele mai bune dobanzi la depozite,din tara,insa ei ca si banca lasa mult de dorit...au un site,pentru contul curent,groazniic!
Efectiv zici ca e de acum 20 de ani.
Si site ul anaf este mai primitor.
Insa cum spuneam...au dobanzi bune si se poate trece usor peste acesta mica mare problema.

#261
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Nu tot timpul au avut dobânzi bune. In 2022 le au majorat fix ultimii. Motiv pt care i am parasit deși acum îmi pare rau că erau buni la schimb valutar.

#262
Gabu16

Gabu16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 01.01.2023
Din ce m am documentat acum pe piata bancara,au cele mai bune dobanzi,avand si acel prag de 100k in caz de Doamne fereste,ceea ce tbi bank nu prea au.
Pacat ca nu au o aplicatie de internet banking,dar poate pe viitor o sa rezolve si ei.

#263
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 23.12.2022

 Gabu16, on 25 ianuarie 2023 - 18:27, said:

Din ce m am documentat acum pe piata bancara,au cele mai bune dobanzi,avand si acel prag de 100k in caz de Doamne fereste,ceea ce tbi bank nu prea au.
Pacat ca nu au o aplicatie de internet banking,dar poate pe viitor o sa rezolve si ei.
Si-au pierdut multi clienti, au revenit la dobanzi mai atragatoare, era si timpul, de principiu multi ani au avut oferte bune

#264
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 27.11.2008
Schimba si pe web IB si vor adauga si pe mobile aplicatie noua, in cateva luni

#265
djmattt

djmattt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.03.2010
Salutare tuturor!

Ma tenteaza sa deschid un plan de acumulare la aceasta banca. Am inteles ca trebuie sa deschid un cont curent, ulterior urmand sa deschid inca unul aferent planului de acumulare/economii. Va fi interesant sa trimit bani din contul de la o alta banca, in cel curent de la Intesa si apoi in cel de economii. Exista vreo "automatizare" in sistem sa traga automat x RON din cont curent, in cont de economii?

Am cateva intrebari pentru cei care lucreaza cu aceasta banca de mult:
1) feedback vis-a-vis de internet banking. Au si aplicatie mobila?
2) situatii mai putin placute pe care le-au intampinat.
3) usurinta de transfer bani intre contul curent Intesa si cel de economii.
4) alte situatii pe care le-ati intalnit si pe care le considerati utile ca watch-out.

Multumesc anticipat!

#266
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 26.01.2019

 djmattt, on 27 ianuarie 2023 - 18:03, said:

1) feedback vis-a-vis de internet banking. Au si aplicatie mobila?

Nu au (se zvoneste ca ar lucra la una).
Sigur ca poti accesa aplicatia web dintr-un browser mobil dar probabil ca va trebui sa faci mult scroll...

 djmattt, on 27 ianuarie 2023 - 18:03, said:

2) situatii mai putin placute pe care le-au intampinat.

Depozitele la termen online se deschid doar de luni pana vineri, intre 8:30 si 16:30 (sau ceva de genul asta)...
Cum de ce? Citeste cu atentie ce am scris: este ONLINE... :D

#267
Sm1th

Sm1th

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 17.05.2021
depozitele la termen online se pot deschide si fara cont curent, cum e la TBI?

#268
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 26.01.2019
Nu

#269
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 23.12.2022

 Drizzt89, on 25 ianuarie 2023 - 19:46, said:

Schimba si pe web IB si vor adauga si pe mobile aplicatie noua, in cateva luni
Daca lucreaza IT-ul de la Hidro si aici ...

#270
Gabu16

Gabu16

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 01.01.2023
Da...pe partea de internetbanking sunt execrabili.
Am incercat sa deschid un depozit la termen si nu m a lasat(fiind trecut de 16:30,mi s a parut cel putin straniu).
Au un token care iti genereaza o parola cu care te loghezi pe site.
Site ul este...cam de 10 ori mai slab decat cel de la anaf🤣🤣.
Insa au dobanzi tentante,cum am mai spus,sunt cam cele mai mari.
La contul de economii,trebuie doar sa ai banii in contul curent si se trag singurei de acolo.
Una peste alta mi se par foarte ok,poate o sa rezolve si cu o aplicatie si este perfect.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate