Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Portul de arma ..intre autoaparare si nebunie .

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1104 replies to this topic

#1
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008
https://www.defenser...ZaQUK1Q1G8deRb4


Guvernatorul republican al Texasului a promulgat miercuri o lege care permite portul de armă în public şi fără permis, cea mai recentă măsură dintr-o serie de decizii care extind drepturile în privinţa armelor de foc în statele conservatoare din SUA, relatează AFP.
Legea, adoptată în mai de Senatul şi Camera Reprezentanţilor din acest stat din sud, dominate de republicani, permite oricărei persoane de cel puţin 21 de ani să deţină o armă de foc în public fără permis, dacă nu are o interdicţie specifică în acest sens. Legea va intra în vigoare la 1 septembrie, transmite Agerpres.
==============

Nu imi dau seama daca e de bine sau nu .

Sunt la fel de multe argumente pentru ambele variante .

Edited by Daco_Get, 17 June 2021 - 16:50.


#2
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Cu alte cuvinte, arme inclusiv la nebuni și la orbi. Dar na.. Ca-n texas!

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In caz de razboi, SUA beneficiaza de o armata populatie instruita in folosirea armelor de foc.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Care o sa se impuste intre ei.

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Aia in Texas nu au apa si curent electric, dar vor sa construiasca un zid pe granita si acum legalizeaza armele.
Asta voteaza, asta primesc.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
astia s-au impuscat dintotdeauna numai noi ne miram ca de urs

#7
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
In state ce mai mare frica a spargatorului nu este sa dea nas in nas cu Politia,  este sa nu se intilneasca cu proprietarul inarmat in casa si cum majoritatea au arme asta-i tine in friu pe hoti mai mult decit Politia.

#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 pasilla, on 17 iunie 2021 - 16:59, said:

In caz de razboi, SUA beneficiaza de o armata populatie instruita in folosirea armelor de foc.

Adevarul ca urmatoarele razboaie (nu vorbim de alea interne, civile) se for "tine" cu pistoalele de la bracinari. Eu mi-am luat deja popcorn in asteptarea mai multor stiri cu dementi impuscand in stanga si-n dreapta.

#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Cand se mai da pe la noi o lege Dan Pulea, sa va aduceti aminte de astia.

#10
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 pasilla, on 17 iunie 2021 - 16:59, said:

In caz de razboi, SUA beneficiaza de o armata populatie instruita in folosirea armelor de foc.
Cine dracu ii invadeaza pe aia pe teritoriul lor intr-un razboi conventional? Mi-au placut Red Alert si World in Conflict la vremea lor, da' serios acuma...
Singurul razboi conventional posibil pe teritoriul continental al SUA e un razboi intre americani si americani.

Quote

oricărei persoane de cel puţin 21 de ani să deţină o armă de foc în public fără permis
Incerc sa-mi imaginez oameni plimbandu-se casual pe strada cu AR-15 la ei.

Edited by shefu_de_combinat, 17 June 2021 - 17:27.


#11
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,881
  • Înscris: 15.04.2007

 Ion_Bumbu, on 17 iunie 2021 - 17:09, said:

In state ce mai mare frica a spargatorului nu este sa dea nas in nas cu Politia,  este sa nu se intilneasca cu proprietarul inarmat in casa si cum majoritatea au arme asta-i tine in friu pe hoti mai mult decit Politia.
Cica la fel e si in Elvetia.

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 shefu_de_combinat, on 17 iunie 2021 - 17:24, said:


Incerc sa-mi imaginez oameni plimbandu-se casual pe strada cu AR-15 la ei.

Am auzit ca se vor organiza safari pt observarea localnicilor in "habitaclul" lor natural.


#13
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Ce ne doare pe noi de texani... Sa poarte arme toti, care e problema ? Nu o sa trec prea curand pe acolo.
Ai o intreaga industrie cu vanzatori, service-uri, producatori etc.. O gramada de oameni mananca o paine de pe urma lor. Chiar si spitalele private castiga bine. Din banii astia multi, unii se duc catre mass media si catre politicieni, legal, prin lobby.
Costurile? 15 mii de morti anual, la o populatie de 330 de milioane; fata de 38 de mii de morti din cauza masinilor; deci.. nu e chiar asa de rau cu armele; sunt mai "vizibile" intamplarile nefericite cu armele, dar, sunt mai putine decat accidentele auto. Credeam ca sunt mai periculoase armele... m-am inselat.
Pe de alta parte, nu e rau sa fie democratie.. de ce sa interzica statul sa cumperi ceva ? Romania, Polonia si Olanda sunt cele mai restrictive tari din Europa; doar 2.5 arme la 100 de locuitori; fata de 40 de arme la 100 de sarbi sau 120 de arme la 100 de americani. Pe de alta parte, avem o tara relativ linistita, nu e rau nici asa.

#14
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

 Mizu, on 17 iunie 2021 - 17:05, said:

Aia in Texas nu au apa si curent electric, dar vor sa construiasca un zid pe granita si acum legalizeaza armele.
Asta voteaza, asta primesc.

Texasu' nu a votat pentru stoparea construirii zidului si nici nu au aplicat pentru pozitia de babysitters pentru turma de imigranti cu care s-au trezit peste noapte.

#15
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
Daca ar fi sa emigrez in SUA, Texasul e unul dintre statele in care ma gandeam sa ma stabilesc, asta si prin prisma jobului (petrol si gaze).
Faptul ca armele sunt "la liber" ar ajuta mult in decizia mea, desi ca imigrant nu stiu daca as avea acces...

#16
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008
Pana sa ne pese de ce fac texanii... sa ne pese de politistii nostri handicapati care nu stiu sa foloseasca o arma desi au permis si, teoretic, au primit instruire.

#17
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 03.10.2014

 pasilla, on 17 iunie 2021 - 16:59, said:

In caz de razboi, SUA beneficiaza de o armata populatie instruita in folosirea armelor de foc.
Banuiesc ca vor fi invadati de canadieni!

#18
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 shefu_de_combinat, on 17 iunie 2021 - 17:24, said:

Incerc sa-mi imaginez oameni plimbandu-se casual pe strada cu AR-15 la ei.
There you go:
https://www.motherjo...en-carry-texas/
https://www.newsweek...r-1453145?amp=1

Edited by garett, 17 June 2021 - 18:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate