Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
reparatie zgarietura bara spate

Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

suport/cutie fixare SSD in locul ...
 De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient
 Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte
 Apartament complex rezidential no...

[UNDE] reciclare cd / dvd

Foliere geamuri

Microsoft Defender

Canal stradal pentru montare cabluri DIGI

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

patraulea100

patraulea100

Member

• Grup: Members
Buna ziua,
Stau in Bragadiru pe o strada care urmeaza sa fie asfaltata, case insiruite, noi, date in folosinta anul trecut.
CEi de la DIGI au instalat niste canale prin care au tras cablurile  pe strada si in case inaninte sa ma mut, fara sa intrebe. Intelegere cu dezvoltatorul, combinatiile lor. Pana aici nimic deosebit.Problema mea a aparut dupa ce a ploua foarte mult in aceste zile si am lovit usor un astfel de canal cu masina. Canalul nu are nimic, insa masina e zgariata. M-a  exasperat de prima data canalul pt ca e ridicat la 30 cm de pamant (strada urmand sa fie asfaltata, promite dezvoltatorul) si nu pot parca cum trebuie, chiar in fata casei mele. DIGI nu cred ca are aprobare pt instalarea lor,au facut pur si simplu exces de zel.Canalul este situat pe terenul care, in acte, este tot al meu (dupa asfalatre ar urma sa fie cedat primariei, daca vor fi de acord toti proprietarii). Eu n-am semnat nici un act pt instalarea canalului. As vrea sa dispara canalul sau sa cer macar o reducere substantiala a abonamentului .S-a mai confruntat cineva cu asemenea probleme?

Attached Files

Edited by patraulea100, 17 June 2021 - 16:17.

Naijax

Naijax

Guru Member

• Grup: Senior Members
Adica vrei reducere la abonament DIGI pe motiv ca au facut un sant pe strada ?

Succes Posted Image

In alta dezordine de idei, din 2 randuri aruncate pe un forum nu avem cum sa "vedem" realitatea

sorin147

sorin147

Senior Member

Data viitoare fii mai atent.
Iar daca zici ca e pe proprietatea ta, vorbeste cu Digi sa-l mute sau sa-ti plateasca chirie... cu rugamintea de a ne tine si pe noi in tema. (Ma duc sa-mi iau floricele, o sa fie interesant).

Naijax

Naijax

Guru Member

DA - asa a fost si la mine pe strada
Gura de canal s-a facut mai inalta pentru ca urmeaza asfaltarea - asa se face
Dupa asfaltare ea va fi la nivel - deci va "disparea" de la sine
Cam asta e

Cat despre reducere la abonament DIGI
Inca odata - succes Posted Image

Kip9

Kip9

Member

patraulea100, on 17 iunie 2021 - 16:04, said:

Buna ziua,
Stau in Bragadiru pe o strada care urmeaza sa fie asfaltata, case insiruite, noi, date in folosinta anul trecut.
CEi de la DIGI au instalat niste canale prin care au tras cablurile  pe strada si in case inaninte sa ma mut, fara sa intrebe. Intelegere cu dezvoltatorul, combinatiile lor. Pana aici nimic deosebit.Problema mea a aparut dupa ce a ploua foarte mult in aceste zile si am lovit usor un astfel de canal cu masina. Canalul nu are nimic, insa masina e zgariata. M-a  exasperat de prima data canalul pt ca e ridicat la 30 cm de pamant (strada urmand sa fie asfaltata, promite dezvoltatorul) si nu pot parca cum trebuie, chiar in fata casei mele. DIGI nu cred ca are aprobare pt instalarea lor,au facut pur si simplu exces de zel.Canalul este situat pe terenul care, in acte, este tot al meu (dupa asfalatre ar urma sa fie cedat primariei, daca vor fi de acord toti proprietarii). Eu n-am semnat nici un act pt instalarea canalului. As vrea sa dispara canalul sau sa cer macar o reducere substantiala a abonamentului .S-a mai confruntat cineva cu asemenea probleme?
Care stradă?!?pt ca din fotografie reiese că,canalul dă într-un perete deci nu e în mijlocul unei străzi asa cum zici tu!

patraulea100

patraulea100

Member

sorin 147, te tin la curent. baga si niste bere sa alunece folricelele.Posted Image
kip 9, n-am spus ca e in mijlocul strazii.citeste cu atentie.canalul este langa gardul casei. Daca te uiti cu atentie,apare si masina.
Naijax, multumesc pt sfaturi. De ce spui ca terenul nu este al meu?Poti sa argumentezi, te rog?

Edited by patraulea100, 17 June 2021 - 16:48.

waterman

waterman

Guru Member

Daca acel canal era acolo cand te-ai mutat, nu e terenul tau, mai ales ca pare in fata unui gard, nu la tine in curte.
Doi la mana, cum ai zgariat masina in chestia aia ? Pune poza cu zgarietura, presimt ca l-ai luat cu pragul.

Pune un ceva pe el acolo sa il vezi mai bine cand parchezi...

Problema nu cred ca e la canal, ci la volan.

Si doi la mana, cand vii cu probleme din astea existentiale pe forum si ceri parerea colegilor, care acum isi scot globurile de ghicit ca cum e canalul ala, nu se face sa te iei de fratemeleu Naijax... cu replica asta cocalaristica cum ca " Probabil stai la bloc si iti dai si tu cu parerea de membru in etate."

1. Nu conteaza unde sta, daca te-ai mutat la 30 de kilometri de vreun oras nu esti chiar in mijlocu Londrei sa dai cu tifla altor oameni, si mai ales ca sunt apartamente prin centrele oraselor mult mai scumpe decat o casa din asta facuta asa de niste Dorei, care nu se stie ce forma va avea dupa primul cutremur.
2. Ce treaba ar avea varsta ? Mai ales ca macar asa din pricina celor 7 ani de acasa ar trebui sa respecti persoanele mai mari decat tine.

Si 3, un abonament de net la digi cu tot cu tv si mobil e cateva zeci de lei.
Ce reducere te astepti sa ai?

patraulea100, on 17 iunie 2021 - 16:46, said:

De ce spui ca terenul nu este al meu?Poti sa argumentezi, te rog?

Pentru ca de obicei, terenul tau e la tine in curte, nu in fata gardului.

adisz

adisz

Targu Mures

patraulea100, on 17 iunie 2021 - 16:04, said:

Eu n-am semnat nici un act pt instalarea canalului. As vrea sa dispara canalul sau sa cer macar o reducere substantiala a abonamentului .S-a mai confruntat cineva cu asemenea probleme?

Aia de la DIGI ce raspuns ti-au dat?

ps.
Fara suparare,da' canalul ala-i cat un vapor,cum dracu l-ai lovit?

patraulea100

patraulea100

Member

waterman, de ce te superi asa? Naijax m-a luat la misto cu santul si aia merita....nu inteleg de ce te ambalezi asa...e o discutie, pana la urma...si ce legatura are casa ca e la tara sau ca e facuta de Dorei?vorbim de problema semnalata, nu despre locatie.... nu vreau sa intru in polemica cu tine pt ca esti prea sensibil si arogantsi nici cu prietenul tau pt care ai sarit asa...argumentatia voastra  nu e buna...terenul din fata casei , in acte este al meu pt ca e drum privat, nu este al primariei....fiecare casa are un teren care e cedat pt drum...mari "cunoscatori" ....si tu si "fratele "tau.....

adisz, din neatentie l-am lovit. astia de la DIGI nu mi au raspuns insa, dar o sa ma duc sa vb personal.

Edited by patraulea100, 17 June 2021 - 17:05.

Naijax

Naijax

Guru Member

Mai patraulea ...
Daca terenul ala a fost cedat ptr. drum - repet si subliniez - a fost cedat pentru drum (asa cum ai scris) - cum dreak e al tau ?

Mare ti-e Bragadiru' Doamne !
Si isi muta tot timpu' gardu'

waterman

waterman

Guru Member

patraulea100, on 17 iunie 2021 - 17:04, said:

in acte este al meu pt ca e drum privat, nu este al primariei....fiecare casa are un teren care e cedat pt drum...mari "cunoscatori" ....si tu si "fratele "tau.....

Daca e cedat nu mai e al tau.
Las ca nici cu tine nu mi-e rusine.

În loc să te bucuri că dezvoltatoru a dat și el ceva la erdeeș și aveț internete pe acolo, tu vrei discount că e canalu pe un teren deja cedat, și care o să fie și asfaltat vreodată la calendele grecești. Și că ai zgâriat mașina dă canal că săracul canal nu s-a ferit.

Mișteaux

waterman, de ce te superi asa? Naijax m-a luat la misto cu santul si aia merita...

Nu te-a luat omu la nici un mișto.

Uite ce a zis...

Naijax, on 17 iunie 2021 - 16:16, said:

Adica vrei reducere la abonament DIGI pe motiv ca au facut un sant pe strada ?

Succes Posted Image

Și tu gata l-ai jignit că stă la bloc și că e și bătrân.

După ce-ai dat cu mașina-n plasticu ăla.

Și dacă tot discutăm, unde e bre șanțu ?

Și de ce nu bagi mașina-n curte dacă tot stai la casă ? Și te deranjează capacu ăla ?

Apropo, canalu are RCA?

Edited by waterman, 17 June 2021 - 17:28.

flp014

flp014

Senior Member

terenul tau ....in fata casei :)
adica un teren care de fapt este cedat pentru drum...
De unde apareti fratilor? Si te mai lauzi ca nu ai vazut ditamai caminul sub pretextul ploii. Ca doar nu l-au montat pe ploaie, stiai de existenta lui inainte de a ploua, nu?

_bcristian_

_bcristian_

Senior Member

Uita-te in extrasul de CF, nu cumva e trecut la servituti?
M-as mira ca Digi sa-l fi facut fara acte. E posibil sa fie al primariei de fapt, pentru a avea retea de fibra fara sa fie pe stalpi. Sau chiar reteaua de fibra sa fie a primariei, folosita in comun de toti furnizorii.

patraulea100

patraulea100

Member

terenul urmeaza sa fie cedat, nu a fost inca cedat...e chiar asa de greu de citit?.....trebuie un acord scris, dar, sincer, sunt satul de cei ca voi....asa ca, o sa va las sa aberati....succes

_bcristian_, on 17 iunie 2021 - 17:34, said:

Uita-te in extrasul de CF, nu cumva e trecut la servituti?
M-as mira ca Digi sa-l fi facut fara acte. E posibil sa fie al primariei de fapt, pentru a avea retea de fibra fara sa fie pe stalpi. Sau chiar reteaua de fibra sa fie a primariei, folosita in comun de toti furnizorii.
Nu este al primariei atata timp cat strada e privata si nu e nici drum de servitute.Urmeaza sa fie cedat, insa mai sunt case in constructie, iar primaria cere un acord scris tuturor de pe strada.Mai dureaza.

Edited by RealThing, 17 June 2021 - 17:58.
limbaj

Sef-chenko

Sef-chenko

Senior Member

Mergi la un sediu DIGI.

Eu nu ii inteleg pe astia care isi fac casa si parcheaza jumatate de masina in drum.

Naijax

Naijax

Guru Member

Deci pe un teren cedat

....fiecare casa are un teren care e cedat pt drum...

care nu este cedat

patraulea100, on 17 iunie 2021 - 17:41, said:

..terenul urmeaza sa fie cedat, nu a fost inca cedat...

A aparut un canal cu ocazia unei ploi rebele peste care ai dat cu masina si vrei reducere de la DIGI

E corect gramatical ?

Scurthea211

Scurthea211

Active Member

Colegii incearca sa iti spuna ca practic terenul ala nu mai e al tau ca sa poti cere ceva pentru el, chiar daca e in fata curtii tale. Fiind vorba de un drum de servitute, terenul este detinut in comun atat de tine cat si de restul vecinilor. Aveti x% cota parte, cum este trecut si in actele tale de proprietate. Daca te uiti pe cadastrul lotului de teren aferent drumului o sa vezi ca zona aia figureaza acolo si nu in cadastrul proprietatii tale. E un bun comun in toata suprafata sa. Nu are fiecare y mp in fata curtii.

Noi am facut infrastructura pentru fibra optica pe cheltuiala noastra pe drumul nostru de servitute,asa ca tu de fapt ar trebui sa dai Saru'Mana la RDS pentru canalul ala. Pe banii vostrii sigur nu va iesea asa bine. Pana la urma de ce nu esti suparat pe primarie si nu ceri o reducere la impozit, ca problmea ta poate sa fie la fel de mult atribuita lipsei asfaltului cat si existentei canalului.

Hider141

Hider141

trolling here since 2008

patraulea100, on 17 iunie 2021 - 17:41, said:

terenul urmeaza sa fie cedat, nu a fost inca cedat...e chiar asa de greu de citit?.....trebuie un acord scris, dar, sincer, sunt satul de cei ca voi....asa ca, o sa va las sa aberati....succes

Nu este al primariei atata timp cat strada e privata si nu e nici drum de servitute.Urmeaza sa fie cedat, insa mai sunt case in constructie, iar primaria cere un acord scris tuturor de pe strada.Mai dureaza.
Bravo, bravo...asa sa spui si cand iti ia foc casa (situatie ipotetica) si masina de pompieri nu poate intra deoarece tu spui ca un drum comun e de fapt al tau...BRAVO!!!!!!!!

Edited by Hider141, 18 June 2021 - 09:08.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate