Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Intrebare loc de munca

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Buna, am si eu o intrebare, daca la un loc de munca esti in CFS(concediu fara salar/plata) si lucrez altundeva cu contract, ma gandesc ca e o problema mare, nu? :)

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Legislația nu limitează numărul de contracte de munca, în firme diferite. Poți avea liniștit și 10 contracte de munca.

#3
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Ideea e ca m-am bagat intr-un mic rahatel sa spun asa, locul actual unde lucrez sunt in CFS de ceva timp, faza e ca nu vreau sa plec de aici, pentru ca am prins alt post altundeva, mai bun sau mai prost nu stiu asta, tocmai de asta vreau sa ma duc sa vad, si sa aleg dintre cele doua, dar acolo clar o sa faci contract, si aici sa nu apara problema sa ma gaseasca in cealata parte cu contract iara..  ca nu vreau sa pierd postul anterior, daca ma intelgeti...

iar legat de ce spui tu stiu ca nu poti avea 2 contract de 8 ore la 2 companii diferite, poarte una 8 si alta part-time. Pe mine ma intereseaza mai mult treaba cu CSF la una si contract la alta.

Edited by Calypsso, 17 June 2021 - 14:43.


#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Știi greșit.

#5
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009
Codul muncii:

Art. 35. [cumulul de functii]
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.

Deci nu este o problema

#6
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Asa e legea romaneasca tampita. Patronii pot lucra 100 ore pe saptama.
Bugetarii pot face 5-6 joburi salarizate in acelasi timp - numa uitati cate functii ocupa unii. La noi in infectul de Salaj unul care e senator, mai este membru in consiliul de administratie al ecluzei de la Agigea, sef a nu stiu ce comisie in total vreo 4 job-uri renumerate.
Vedeti si infecta de Gabriela Firea cate joburi avea la stat, nu doar de primar, toate platite

Edited by AztecWarrior, 17 June 2021 - 14:49.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Da dom'le se poate
Pur si simplu in cazul concediului fara plata contractul de munca este suspendat
Nu merge vechimea - nu merge nici contributia la pensie
E ca si cum ai fi neangajat
De asemenea, asa cum spum si colegii, poti avea 2 contracte de munca la angajatori diferiti - no problem
Problema poate fi doar cu angajatorul unde ai contractul suspendat
Cat de fraier crezi ca poate fi sau cat crezi poate tine un post blocat ?

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Recomandarea ar fi sa nu depasesti 24 de ore contractuale intr-o zi, in rest nu ai probleme. Poti fi in concediu fara plata la o firma si sa lucrezi 20 de ore la alta.

Doar sa ai in vedere ca perioada maxima de concediu fara plata este de 90 de zile (3 luni). Poate s-a schimbat, poate nu, dar ar trebui sa stii si asta.

Unde esti fara plata, nu vei acumula vechime si nu vei fi asigurat (asta in cazul in care incetezi contractul la slujba 2).

@Naijax: depinde cat de credibil a fost si daca au mai folosit si altii scuza lui.

#9
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Nu poți avea 2 contracte cu normă întreagă. Și chiar dacă nu le spui angajatorilor de existența celuilalt contract, al doilea nu poate fi introdus în REVISAL sau și dacă e păcălit programul de aspectul suspendării primului, vor fi probleme la reluarea lui.

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Depinde
Legea spune ca nu poti munci mai mult de 48 de ore pe saptamana (inclusiv orele suplimentare)
Daca faci 48 ore la 3 angajatori -  DA - no problem

In cazul lui contractul de munca este suspendat (aproape sigur) deci "inregistreaza" zero ore

#11
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
N-am ma inteles nimic, unu spune ca se poate altul ca nu, in CFS sunt de ceva vreme 4 luni, iar acuma am prins un post la alta firma, dar acolo sa-mi faca contract, eu asta intreb... ca la una sunt in CFS, adica eu nu mi-am dat demisia, si o sa urmeze sa semnez altul maine, ambele  sunt norma intreaga, doar ca ala CFS e evident, ca nu frecventez.

Ideea e ca ati prins spilu ce vreau sa fac..

Edited by Calypsso, 17 June 2021 - 15:10.


#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
De ce nu citesti tu legea ?

DA-DA-DA
Poti avea contracte de munca la angajatori diferiti
ARTICOLUL 35 / CODUL MUNCII

NU-NU-NU
Nu poti depasi 48 de ore pe saptamana (inclusiv orele suplimentare)
ARTICOLUL 114 / CODUL MUNCII

Deci ... ce zici ?
Se poate sau nu ?

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
In concediu fara plata tu nu mai activezi 8 ore la locul de munca respectiv.
Fiind in concediu fara plata,tu poti face ce doresti.Daca te angajezi apari la ITM cu doua locuri de munca,dar cu 8 ore lucrate pe zi.
Nu-i nici o problema.
Baga mare,cauta-ti locul de munca convenabil.Macar atat sa poti face.De restul au grija angajatorii.

ps.
Ma mir ca se accepta concediu fara plata de catre angajator.

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Se accepta fara probleme pentru rezolvarea unor probleme personale
Eu ma mir ca situatia dureaza de 4 luni
Asa ceva ... in Romania ...

#15
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Fa-ti treaba ce o ai, nu e problema ca ai contracte de munca la 2 angajatori diferiti. Poti sa ai cate vrei, ca nu intereseaza pe nimeni. Cu atat mai bine ca ai mai multe contracte, ca ajung mai multi bani la stat din taxe.
Faza cu 48 de ore pe saptamana e pentru munca pe acelasi contract. Adica pe un post nu poti lucra mai mult de 48 de ore. Dar poti sa fii angajat pe cate posturi vrei.
Doar in cadrul aceleasi firme nu ai voie sa fii angajat, cumulat, pe mai mult de 12 ore pe zi.

#16
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Ce operatii pe cord deschis stii sa faci tu de te tin aia de 4 luni in CFS ?

#17
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

View Postvictord36, on 17 iunie 2021 - 15:57, said:

Ce operatii pe cord deschis stii sa faci tu de te tin aia de 4 luni in CFS ?
Pe intelesu tau, Medic Radiolog

Multumesc frumos pentru raspunsuri, am inteles Posted Image atunci am sa merg inainte, sa vad ce se intampla pe, postul de maine, si daca nu e ok, trec inapoi.

Edited by Calypsso, 17 June 2021 - 17:32.


#18
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Am inteles partial,si profesia si specializarea cu litera mare ? In timpul raposatului mai vedeai asa ceva pe usa apartamentului,ing,prof.si numele locatarului.Alege-l pe ala care e la stat.Se pare ca ai nevoie.Bafta !

Edited by victord36, 17 June 2021 - 17:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate