Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

România și aderarea la U.E. - istorie

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Când și cum au decis politicienii din România aderarea la U.E.? De ce nu am fost acceptați în 2004 și abia la 1 Ianuarie 2007? Cum s-au făcut negocierile, a avut România vreun cuvânt de spus în privința unor capitole (de exemplu: nu mai aveți voie cu nu știu ce).
Și deși nu face chiar subiectul acestui subiect, de ce a fost așa de mult timp menținută "taxa de lux" la unele produse electronice. Că prin 2002-2004 deja nu cred că mai era așa de mare problemă cu valuta, astfel încât importurile mai mari să creeze destabilizare.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
1. Cand Rusia nu mai putea sa-l sprijine pe Ilici.
2. Doar in 2007 ca abia atunci si-au luat americanii spaga si au batut cu pumnul in masa - am intrat in NATO, ne-am ofecit cu trupe prin Irak si Afganistan, Am dat spaga prin Bechtel...
Si cand a zis americanul baga-i, au fost de acord si nemtii si olandezii si britanicii - ca stia se cam opusesra in 2004.
3. N-au fost cine stie ce negocieri - au cam acceptat totul doar sa fim acolo.
4. Taxa de lux descuraja importurile, nu era ptr valuta. Sa cumperi mai mult de pe piata interna. S-a scos ca in UE n-ai voie cu asa ceva.

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
La inceput a fost bine in UE, primul pas, ieftinire electronice, eliminare taxa de lux care ne-a facut sa stam cu aparatura veche si proasta, am putut sa ne luam un televizor care chiar sa fie color, un PC, un telefon sau niste boxe prin care sa se auda sunet, nu distorsiuni.

Apoi au inceput nasolelile, interzicere becuri cu incandescenta, cu mercur si cu sodiu, limitare putere aspiratoare/foehn-uri, interzicerea inchiderii RADET Bucuresti si finantarea reparatiilor termoficarii, taiere finantare extindere retele de gaz metan, finantare programe cretine de genul casa verde cu fotovoltaice, urasc maxim chestiile astea.

Pentru eco bullshit as iesi din UE.

Poate si faptul ca avem masini si am scapat de Dacii se datoreaza UE. De libera circulatie eu nu am avut nevoie, pentru ca in vacanta merg in Turcia, care tot necesita pasaport.

Nu trebuia sa existe deloc taxa de lux, Romania era o tara vitregita complet de tehnologie si aparatura. Deci importul de electronice trebuia sa fie prioritar.

Ce se mai fabrica pe aici era de o calitate execrabila.

#4
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Snagov, 1995.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Erau odata mai multi taietori de lemne: Germania, Franta, Danemarca, Spania, Italia. Astia taiau bustenii cu drujba. Erau foarte priceputi in ceea ce faceau. De pe margine cu muci la nas se uita Romania si tanjea si ea la o drujba.
- Nenea, nu imi dai si mie o drujba sa tai si eu copaci?
- Te pricepi la asa ceva? Du-te fa-ti lectiile si vine.

Romania se duce acasa, bea o palinca, se face muci si doarme in sant si revine a doua zi.
- Nenea am invatat sa tai cu drujba.
- Ia de aici si taie.

Taie Romania ce taie, dar se termina motorina. Trebuie sa alimenteze drujba.
- Pai trebuie sa alimentez eu asta? intreaba Romania.
- Dar cine? Noi?
- Baga-mi-as!!

Mai tarziu taie ce taie si isi da cu drujba peste picior.
- Fu*** mama ma-sii de treaba! De ce nu ati zis ca-i periculos?
- Pai mai invata sa umblii cu ea, ai zis ca te pricepi.

Mai tarziu Romania taie un copac mare si gros care cade peste caruta cu boi, distruge caruta si mor boii.
- Sa-mi bag p** in ea de drujba ca nu e buna de nimic.

#6
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
Cum adica "cind au decis"? Una din putinele calitati ale politicienilor post '89 (poate singura) e ca TOTI au vrut si sustinut aderarea si conectarea la Occident si NATO inca de la inceput. De frica istoriei, daca nu de altceva.

Apoi, nici nu stiu romanii cit le datoreaza lui Blaga si MCV-ului intrarea in UE in 2007. Calendarul aderarii (bazat pe promisiunile romanilor ca dau jos "steguletele rosii" de la justitie si economie) a fost stabilit in 2004 odata cu aderarea celorlalte tari din Est, dar fara MCV n-am fi intrat nici la 10 ani dup-aia, pentru ca in 2007 nu rezolvaseram nici jumatate din stegulete. Iar Blaga, de unul singur, le-a dovedit europenilor ca cu vointa, romanii pot rezolva probleme dificile. Mai tineti minte cind a intors Spania autocarele cu romani de la granita cu Franta, si nu le mai dadea voie sa intre? Ei, Blaga atunci a bagat mina forte ca romanii fara viza sa prezinte 500 de euro la iesirea din tara, si astfel i-a imputinat radical pe "calatori", si i-a convins pe spanioli si ceilalti europeni ca si romanii vor sa rezolve problema, nu doar s-o verse in capul vesticilor.

#7
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Aveau nevoie de piata de desfacere.

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Absolut, pentru veniturile noastre imense ne-au primit.

#9
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 17 iunie 2021 - 11:25, said:

Când şi cum au decis politicienii din România aderarea la U.E.? De ce nu am fost acceptaţi în 2004 şi abia la 1 Ianuarie 2007? Cum s-au făcut negocierile, a avut România vreun cuvânt de spus în privinţa unor capitole (de exemplu: nu mai aveţi voie cu nu ştiu ce).
Şi deşi nu face chiar subiectul acestui subiect, de ce a fost aşa de mult timp menţinută "taxa de lux" la unele produse electronice. Că prin 2002-2004 deja nu cred că mai era aşa de mare problemă cu valuta, astfel încât importurile mai mari să creeze destabilizare.
Tu chiar nu stii lucrurile astea ? Ca nu s-au intamplat acum o mie de ani. Negocierile de aderare au fost deschise in 1999 , nu e atat de mult timp de atunci. Nu mai stii de capitolele de aderarea cu celebrele stegulete ?! Man, pana la urma tu ce fel de facultate de istorie ai facut, pe ce lume ai trait ?!!!
Totul a fost public, documentatia este pe net, l-ai avut chiar si pe Stan in facultate, chiar nu ai prins nimic ?!!

Edited by Kokoshmare, 17 June 2021 - 13:07.


#10
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

View Postdjl, on 17 iunie 2021 - 11:25, said:

De ce nu am fost acceptaţi în 2004 şi abia la 1 Ianuarie 2007?
Întreabă-l pe Iliescu, și-ți va răspunde. Remember 13-15 iunie 1990 și șansa noastră irosită de a fi în rând cu celelalte state ex-comuniste.

View PostNeaceasca85, on 17 iunie 2021 - 11:59, said:

Apoi au inceput nasolelile, interzicere becuri cu incandescenta, cu mercur si cu sodiu, limitare putere aspiratoare/foehn-uri, interzicerea inchiderii RADET Bucuresti si finantarea reparatiilor termoficarii, taiere finantare extindere retele de gaz metan, finantare programe cretine de genul casa verde cu fotovoltaice, urasc maxim chestiile astea.
Foarte bine, trebuie să investim și pe partea de energii regenerabile, pentru că în 50-100 de ani vor fi epuizate toate resursele bazate pe combustibili fosili, bonus declinul unor țări din Orientul Mijlociu, mai ai parte și de indici de poluare alarmanți, potențial cancerigeni și dăunători pentru sistemul respirator. Nu sunt de acord nici cu energia produsă de hidrocentrale, care pot distruge întreaga faună a unui areal, mai ales dacă acea centrală e construită într-un parc național (cum vor să facă ăștia pe la Răstolița, în Defileul Mureșului Superior).

Aia cu centralele termice de cartier, oricum mi se par o prostie. Dacă se defectează ceva pe la acel CET, ori primăriile refuză să prelungească diverse acorduri cu acele centrale, rămân sute de mii de cetățeni fără apă caldă și căldură pe timp de iarnă. Măcar, cu o microcentrală stai rilex, fără să depinzi de un „mastodont” dintr-ăsta, care alimentează vreo 50000 de apartamente.

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostNeaceasca85, on 17 iunie 2021 - 11:59, said:

La inceput a fost bine in UE, primul pas, ieftinire electronice, eliminare taxa de lux care ne-a facut sa stam cu aparatura veche si proasta, am putut sa ne luam un televizor care chiar sa fie color, un PC, un telefon sau niste boxe prin care sa se auda sunet, nu distorsiuni.

Apoi au inceput nasolelile, interzicere becuri cu incandescenta, cu mercur si cu sodiu, limitare putere aspiratoare/foehn-uri, interzicerea inchiderii RADET Bucuresti si finantarea reparatiilor termoficarii, taiere finantare extindere retele de gaz metan, finantare programe cretine de genul casa verde cu fotovoltaice, urasc maxim chestiile astea.

Pentru eco bullshit as iesi din UE.

Poate si faptul ca avem masini si am scapat de Dacii se datoreaza UE. De libera circulatie eu nu am avut nevoie, pentru ca in vacanta merg in Turcia, care tot necesita pasaport.

Nu trebuia sa existe deloc taxa de lux, Romania era o tara vitregita complet de tehnologie si aparatura. Deci importul de electronice trebuia sa fie prioritar.

Ce se mai fabrica pe aici era de o calitate execrabila.

Hai sa lasam "nasolelile", aia in UE propun niste pricipii care in ro sunt "traduse" cu c..ul ca sa indoape tovarasii de la putere.
Prostii sunt destule in UE dar sa nu exageram..Pentru nostalgici exista coreea de nord, azi declarau ca e e 45 de dolari kilul de banane si e foamete mare.  Si mai aproape, sa ne uitam peste gard la ucrainensi si sarbi. Ce bine e fara eco la ei..

#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postsebulbus, on 17 iunie 2021 - 12:44, said:

Absolut, pentru veniturile noastre imense ne-au primit.

Evident ca (si) pentru veniturile noastre ne-au primit.

Nu neaparat pentru veniturile de atunci, cat si pentru veniturile de acum sau din viitor.

Corporatiile isi fac planuri si pe termen lung si foarte lung si nu lasa o potentiala piata de desfacere de izbeliste.

Daca nu cadeam sub umbrela UE, cadeam sub umbrela altcuiva, ceea ce e posibil sa fi adus mai mari dezavantaje celor din UE decat puterea noastra mica de cumparare de atunci.

Pietele de desfacere pe planeta asta sunt o resursa limitata, nu-ti permiti sa le scapi printre degete.

Edited by Phobos, 17 June 2021 - 13:58.


#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

View Postcarturarulobosit, on 17 iunie 2021 - 12:38, said:

Aveau nevoie de piata de desfacere.
corect. aveau nevoie de piete de desfacere, dar ca sa poata sa vanda vw, audi si renault au nevoie ca si noi sa ni le permitem iar asta-i o treaba tare interesanta pt noi. te-ai prins acu cum sta treaba?

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Hai sa lasam "nasolelile", aia in UE propun niste pricipii care in ro sunt "traduse" cu c..ul ca sa indoape tovarasii de la putere
Aici subscriu.
Am vazut multe directive traduse aiurea in legislatia romana.
Si mai nasol e cand te lovesti de ele si nu le poti pune in practica in mod real ca nu au aplicare asa cum au fost traduse. Dar trebuiesc aplicate. Si improvizezi...

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

View PostPhobos, on 17 iunie 2021 - 13:56, said:

Evident ca (si) pentru veniturile noastre ne-au primit.

Nu neaparat pentru veniturile de atunci, cat si pentru veniturile de acum sau din viitor.

Corporatiile isi fac planuri si pe termen lung si foarte lung si nu lasa o potentiala piata de desfacere de izbeliste.

Daca nu cadeam sub umbrela UE, cadeam sub umbrela altcuiva, ceea ce e posibil sa fi adus mai mari dezavantaje celor din UE decat puterea noastra mica de cumparare de atunci.

Pietele de desfacere pe planeta asta sunt o resursa limitata, nu-ti permiti sa le scapi printre degete.
ucraina, moldova nu-s pietele de desfacere ale ue. vad ca-i multa bogatie acolo.

View Posteiffel, on 17 iunie 2021 - 11:33, said:

2. Doar in 2007 ca abia atunci si-au luat americanii spaga si au batut cu pumnul in masa - am intrat in NATO, ne-am ofecit cu trupe prin Irak si Afganistan, Am dat spaga prin Bechtel...
e posibil ca behtelul, petromul sa fi fost spaga, dar motivul adevarat e ca s-au aliniat stelele (rusia era in criza economica profunda) si le-au dat bine calculele cu noi in ue si nato.

#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View PostFane, on 17 iunie 2021 - 14:03, said:

ucraina, moldova nu-s pietele de desfacere ale ue. vad ca-i multa bogatie acolo.
Nu inteleg ce vrei sa spui.

#17
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postsebulbus, on 17 iunie 2021 - 12:44, said:

Absolut, pentru veniturile noastre imense ne-au primit.
spre 80 % din mâncare de la ei o importăm  și tot ei ne-o vând en detail.ne mulg de tot ce avem.și cum 80% din venituri merg pe mâncare...

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

View Postc4n1b4lul, on 17 iunie 2021 - 13:14, said:

Întreabă-l pe Iliescu, și-ți va răspunde. Remember 13-15 iunie 1990 și șansa noastră irosită de a fi în rând cu celelalte state ex-comuniste.
corect. dar si-a mai spalat din pacate cand psd (dominat la acel moment de ilici) a acceptat totusi sa aderam la ue si nato si la votarea legii care a permis deschiderea spatiului aerian pt nato pt razboiul din iugoslavia s-a abtinut la vot, chestie care a facut legea sa treaca si a deschis calea negocierilor. si ti-o spune unul care nu-i deloc fan ilici si psd-pcr.

View PostPhobos, on 17 iunie 2021 - 14:03, said:

Nu inteleg ce vrei sa spui.
da, suntem piata de desfacere, dar o ducem de 10 ori mai bine decat daca n-am fi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate