Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Recomandare cazare Creta (CHANIA)

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
As dori o recomandare de cazare pt. Creta (aterizare in CHANIA), 3-4 stele, demipensiune si cu ceva taverne in zona, plaja mai izolata (intima). Am scanat oferte pe bookimg.com, car cand am citit recenziile negative am ramas profund dezamagit: "Afară-i vopsit gardul, înăuntru-i leopardul” :). E posibil ca toata Grecia sa fie in declin economic si post-Covid - dar e batai de joc pe litoralul lor - ceea ce reiesea din acele recenzii din ultimii ani. Am vazut poze cu plajele Gramovosa, Balos, Falasarna, Elafonisi, dar ar fi prea frumos sa gasesc si o cazare serioasa in aproprierea lor :) Cineva imi recomanda Avra Imperial Hotel (Kolymvari), dar e prea departe de Chania si e foarte izolat, plus ca are o plaja ingusta, minuscula. Poate sa fie si ceva cazare la particulari de 3-4 stele, dar cu ecomandari serioase :). Multumesc anticipat pt. orice sfat, recomandare

#2
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 15.11.2005
Cand o sa gasesti cazare in apropierea Balos, Elafonisi sa imi dai si mie un pm, pls
Nu stiu ce recenzii ai citit tu dar daca sunt ale romanasilor mai bine le ignori, toate sunt " numai pietre, plaje mica, apa rece, departe de plaje" etc, statz la mamaia taica...

#3
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Îți recomand să cauți cazare chiar în Chania. Noi așa am făcut și ne-am plimbat destul de ușor pe la mai toate plajele interesante. În Chania ai ce face când nu stai la plajă. În stațiunile mici, nu. Chania este un oraș foarte frumos.

Caută ceva prin centru, aproape de port.

#4
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Eu am stat la Yakinthos și a fost mișto.

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Vezi ca "leopardul" e cam rau pe acolo. Au un stil de a minti prin omisiune de ramai tablou, gen:
- ceri camera cu aer conditionat si asta primesti, doar ca telecomanda la AC costa 10eur/zi
- vrei si frigider? se face. 5eur/zi cheia de la el :)
- vrei marea aproape, se face, 100m pana la apa din care 50m direct in jos, de pe stanca... aa, vrei plaja? mica, ingusta, plina de pietroaie sau una bunicica la 2km distanta
- mai toate piscinele au apa sarata, nu am vazut sa scrie asta prin oferte
- apa calda: da, de la soare la multe hoteuri. Nu mai e soare, nu mai e apa calda. Aviz petrecaretilor de noapte, risti sa faci dus cu apa rece (ma rog, nu e asa rece :))
- vezi cu demipensiunea si ce include ea, grecul din Heraklion zicea ca fara bautura. Apa este bautura: 1 eur paharul de la dozator
- vrei excursii? sunt frumoase dar ia-ti provizii atfel risti sa mananci doar ciolan cu varza la 20 eur portia si un pahar cu apa la 3 eur.

#6
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Creta merita vizitata doar daca inchiriezi si masina.
Cand am fost in Creta am stat pe langa Chania, dar nu am fost niciodata la plaja in partea de nord a insulei. Nu stiu cum poti sa te duci in Platamonas cand ai Balos, Elafonisos, Falasarna si alte plaje mai misto.
Din pacate cazarea in parte de sud a insulei lasa de dorit asa ca stai in Nord si te duci cu masina in sud.

#7
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Topicul asta
https://forum.softpe.../page__st__3420
e mai potrivit zic eu.

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Am facut 2 vacante in Creta de cate 10-11 zile fiecare si am condus cam 800km in fiecare. Creta se cere explorata altfel e pacat.

#9
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Chania - portul vechi - Cretan Renaissance - impecabil anul trecut. Dar e cam 150 euro pe noapte cu MD. Se jur imprejur zeci de restaurante la care poti lua cina, anul trecut era in regula.

#10
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 08.08.2018
Sa mergi in Creta si sa stai intr-un hotel cu demipensiune si plaja proprie mi se pare o irosire de resurse. Poti gasi asa ceva pe partea continentala. Ori all-ul de la turci. Pe insula trebuie sa fii mobil, iar masa o rezolvi cu usurinta la nenumaratele taverne si restaurante pe care le vei gasi in peregrinarile pe acolo. In momentul in care nu te mai intereseaza masa si plaja proprie (care nu va fi grozava, oricum), gasesti zeci de variante de cazare impecabile in Chania, n-ai decat sa le ordonezi pe Booking si sa te opresti la cele cu peste 10-20 impresii si un scor peste 9.5, citesti cu atentie impresiile, pentru ca nu cumva aspectele care pe tine te deranjeaza sa fie trecute cu vederea de ceilalti turisti. E greu sa recomanzi cazare cuiva, pretentiile si asteptarile difera foarte mult. In principiu, ignora cea mai ieftina treime a selectiei.

#11
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Dupa parerea mea demipensiunea e utila celor cu probleme de mobilitate sau celor care vor sa-si controleze foarte bine bugetul de acasa. Altfel, una din placerile vacantei la mare este sa iei cina la restaurant, sa-ti alegi unde mananci, ce mananci, la ce ora, samd.

#12
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 relu_24, on 17 iunie 2021 - 11:03, said:

Creta merita vizitata doar daca inchiriezi si masina.
Nu am închiriat mașină. Am mers cu autobuzul sau feribotul pe unde am vrut. Au un transport destul de bun pe insulă.

#13
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Noi am stat la "The Garden of Zephyrus", pe care o recomand.
Dar am plecat de la alte nevoi/considerente. Zborul retur era foarte devreme si am vrut apropae de aeroport.
Am inchiriat masina (daca ai nevoie am si aici recomandare) si in fiecare zi mergeam in alta zona, la alta plaja.

LE: recenzii are pe airbnb

Edited by crocko.dilul, 17 June 2021 - 15:41.


#14
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007

 neur0, on 17 iunie 2021 - 14:55, said:

Nu am închiriat mașină. Am mers cu autobuzul sau feribotul pe unde am vrut. Au un transport destul de bun pe insulă.

Pe mine nu m-ar fi dus niciun autobuz sau feribot pe unde am umblat cu mașina. Și nici n-am depins de programul lor. Avantaje și dezavantaje, veșnica dilemă.

#15
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Fost în Creta. Baza în Rethmino, iar de acolo vizitat și mâncat în funcție de recomandările de pe Tripadvisor. Asta a însemnat mașina închiriată, un Chevrolet Matiz care a fost pregătit de când am aterizat la Heraklion, foarte inspirată decizie. Să nu cumva să ratezi excursia de o zi în Santorini.

#16
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Cea mai buna varianta este mers pe Creta si intors din Santorini - acum sunt curse cu wizz spre ambele insule. Din excursia de o zi la Santorini nu se intelege mare lucru - 2-3 zile sunt minim necesare de stat acolo. 7-10 zile Creta+ 4 zile Santorini e o combinatie buna.

Edited by T Irina, 17 June 2021 - 23:43.


#17
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007

 Tetelu1980, on 17 iunie 2021 - 21:19, said:

... Să nu cumva să ratezi excursia de o zi în Santorini.
După mine nu merită. Numai câteva ore, fără măcar o seară ..

#18
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 08.08.2018
Nu merita, pentru ca poti sa o faci separat, la un cost mai mic. Verificand pe Wizz, un zbor dus-intors (cu doua nopti acolo, ca sa apuci sa te dumiresti ce si cum) este 85 euro de persoana, doar cu rucsac mic la tine, evident. Mai costa ~120 euro  cazarea doua nopti. Asta pare a fi o solutie mai buna decat excursia din Creta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate