Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

Nano S.I.M. - capacitate de stocare mai mică decât la S.I.M.-ul clasic?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Mi-am luat anul trecut cartelă "Vodafone". Cum e nouă are S.I.M. normal + Micro + Nano. La S.I.M.-ul clasic puteam memora şi 8-10 S.M.S.-uri, acum după 3 îmi zice că nu are spaţiu. Aşa de mică capacitate de stocare au Nano S.I.M.-urile?

Edited by djl, 17 June 2021 - 01:46.


#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Acum 15 ani cand am testat se puteau memora 40 sms-uri pe sim.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Un SIM are 128kb de memorie. Un sms poate sa aiba si o litera si 100 de cuvinte. Si evident, asta creste spatiul ocupat.

Da´ de ce dracu´ vrei sa tii sms-uri pe SIM?

Edited by Ann0nyym0us, 17 June 2021 - 06:39.


#4
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
SIM-urile nu au capacitate mica, doar ca, daca acolo ai salvate si numele din agenda, nu mai ai loc si de nr. maxim de sms-uri. Cel maxim suportat e fara sa ai si contacte salvate.
P.S.: ai vazut ca nici la contactele salvate pe sim nu le poti salva cu numele intreg nume prenume, daca e mai lung.

Edited by toto_riina, 17 June 2021 - 06:56.


#5
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
testeaza si eSIM-ul si zi-ne daca vei trece inapoi la telefonul cu disc.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 Ann0nyym0us, on 17 iunie 2021 - 06:38, said:

Un SIM are 128kb de memorie. Un sms poate sa aiba si o litera si 100 de cuvinte. Si evident, asta creste spatiul ocupat.
Da´ de ce dracu´ vrei sa tii sms-uri pe SIM?
Daca mai contin si diacritice...deja cu un singur SMS ai ocupat deja jumatate din memorie.

#7
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Daca nu ai observat, nano-sim se obtine prin decuparea unui sim normal. Daca decupezi si din cip, posibil sa scada si capacitatea...

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Nu se decupeaza cipul, doar plasticul. Ar fi culmea sa se decupeze cipul :lol:
Cipul este deja in format nano, doar are mai mult plastic in jur ca sa poata sa fie asezat in slotul dedicat, in dispozitiv.

djl-ul, simurile au devenit tot mai mici fiindca memoria interna a telefoanelor a devenit tot mai mare si au aparut si cardurile de memorie. Nu stiu cine mai salveaza agenda sau sms-uri pe sim.

#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
De multi ani sms si nr. de tel. se stochiaza in contul de google si in telefon. Dar daca vrei sa folosesti telefoane de la inceputul erei GSM, iti notezi pe o agenda nr. de tel. si sms-urile.Posted Image

Edited by baribalu, 17 June 2021 - 07:58.


#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Corect ce a zis baribalu.
Eu am totul in icloud. Cand imi schimb telefonul pur si simplu pe telefonul nou am toate asa cum erau pe telefonul vechi. de la aplicatii, setari pana la mesaje si agenda telefonica

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
DjL nu foloseste smartphone.

Am avut nevoie de un SIM care sa poata memora mai mult de 200 de numere (pt modemul care permite deschiderea portii).
Din pacate, sim-urile actuale suporta semnificativ mai putine numere, pt ca cererea e infima.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
SIM-urile, de cativa ani incoace, sunt folosite in aparate in proportie de 99,99% doar pentru semnal. Android vad ca e singurul care te mai intreaba (cel putin la prima salvare a unui contact) unde vrei sa fie salvat. La IOs si (in special) Windows Phone salvarea se face exclusiv in contul asociat (de icloud sau microsoft).

Unul din motive ar fi ca, din moment ce importul de contacte (care contin, pe langa nume si numar de telefon, si alte date: email, data nasterii, alte informatii) se face automat din agenda de email (gmail. icloud, etc), nu mai are rost sa aiba o capacitate de stocare mai mare de cat cea programabila de operator. Nu mai spun ca eSIM e adoptat de o gama din ce in ce mai mare de telefoane.

#13
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Salvarea contactelor (si) pe sim te ajuta in cazul in care esti atehnic si detii un telefon clasic cu butoane, in cazul in care schimbi telefonul chiar si cu unul de tip smartphone. Prima data pe un astfel de dispozitiv te intreaba google daca vrei sa exporti contactele din cloud, si daca nu te pricepi e mai usor sa dai respins, fiindca daca le ai deja salvate pe sim, cand il introduci iti apar automat la Contacte/Agenda cand vrei sa formezi un anumit numar. Nu stii niciodata cand e nevoie sa dai hard restet la telefon si in cazul in care le ai salvate doar pe telefon si nu ai nici cont google, ramai fara ele. pe cand asa, daca le ai pe sim, bagi sim-ul si iti apar imediat.

#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu zic sa faci un upgrade la Nokia 5110. Exista cablu de date pe serial, soft compatibil cu windows 98, poti salva agenda, sms in pc,sau cumperi un simcard reader, cu care poti face la fel.

#15
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
DJL, macar un Nokia din asta nou cu butoane. Ala tine vreo 10 SMS-uri...

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 toto_riina, on 17 iunie 2021 - 09:12, said:

Salvarea contactelor (si) pe sim te ajuta in cazul in care esti atehnic si detii un telefon clasic cu butoane, in cazul in care schimbi telefonul chiar si cu unul de tip smartphone. Prima data pe un astfel de dispozitiv te intreaba google daca vrei sa exporti contactele din cloud, si daca nu te pricepi e mai usor sa dai respins, fiindca daca le ai deja salvate pe sim, cand il introduci iti apar automat la Contacte/Agenda cand vrei sa formezi un anumit numar. Nu stii niciodata cand e nevoie sa dai hard restet la telefon si in cazul in care le ai salvate doar pe telefon si nu ai nici cont google, ramai fara ele. pe cand asa, daca le ai pe sim, bagi sim-ul si iti apar imediat.

Sunt de acord cu tine (persoane atehnice, nu vad rostul de a face upgrade la un telefon mai smart sau, pur si simplu, dorinta de a ramane pe ceva ce merge de (zeci) ani de zile). Dar, riscul sa ramai fara cartela este destul de mare (furtul telefonului, stricare SIM, sticare locas SIM, etc motive pot fi diverse).

#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
Capacitatea de memorie de pe SIM-uri nu a scazut, ba dimpotriva. Insa SMS-urile (ca si alte chestii de pe SIM) sunt stocate intr-un fisier dedicat care are capacitate fixata la initializarea SIM-ului; nu este ca la PC-uri unde fisierele se pot intinde dupa nevoi. Iar operatorii considera ca nu mai ai nevoie de stocat SMS-uri in SIM, asa ca mai aloca doar spatiu pentru 5 SMS-uri. SMS-urile lungi sunt fragmentate si ocupa mai multe sloturi, in mod sigur de aici s-a umplut SIM-ul dupa numai 3 SMS-uri.

#18
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Ce mizerie... nimeni nu a întrebat, ni se bagă pe gât ca de obicei    :disgust:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate