Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Windows 11 - instalare pe curat

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
In cele ce urmeaza va voi arata cum sa instalam noua versiunea ( chiar daca e beta ) de windows 11 pe curat
Mai ales ca se pare ca noua versiune va fi ceva mai securizata/greu de instalat fata de windows 10
Asta deoarece m-am lovit de noile cerinte ale MS-ului - Secure Boot/TPM2.0 - si daca in cazul lui - Secure Boot - se poate gasi/activa din bios-ul pl de baza ...
In schimb cu TPM2.0 este mai mult o chestiune hardware , in sensul ca pl de baza trebuie sa aibe un conector dedicat - TPM - si care se conectoeaza un astfel de modul dedicat securitatii , in functie de fabricantul pl de baza - https://www.avadirect.com/TPM-Modules
Metodologia de mai jos NU va tine cont de lipsa ''conectorului TPM'' la unele branduri/modele de pl de baza cum a fost si in cazul meu

Pentru inceput veti avea nevoie de 2 imagini ISO si Rufus

1 - Imagine ISO windows 10 - eu am avut ultima versiune 21H1

2 - Imaginea ISO windows 11 - care circula pe net in prezent

3 - Softul Rufus - pentru a crea un stick usb bootabil

A - Dezarhivati cu WinRAR , imaginea de windows 10

B - Cu Rufus creati stick-ul usb bootabil - se gasesc pe net destule tutoriale pentru asa ceva

C - Din dosarul dezarhivat ''windows 10'' , deschideti sub-dosarul - SOURCES - si stergeti fisierul - install.wim - sau - install.esd
Selectati apoi toate fisierele ramase din subdoarul - Sources - si copiati-le in subdosarul - SOURCES - de pe noul stick bootabil cu windows 11

D - Nu utia-ti sa scoate alimentarea sau cablu de date daca mai aveti si alte hdd-uri/ssd-uri montate pe pc
Vechiul ''windows manager'' cand am sters toate partitiile de pe fostul ssd/unitatea C , mi-a distribuit automat unitatea ramasa conectata in pc ca fiind primara si nu puteam sa instalez nimic pe fostul ssd/unitatea c

E - Da-ti restart la pc si daca nu pleaca/recunoaste automat stick-ul bootabil , incercati si selectati din bios ca fiind bootarea de pe stick-ul usb sau folosind ''F-ul'' corespunzator pentru lista de bootare ( la asus e F8 )

Spor la treaba , mai jos aveti foto/dovada unui windows 11 instalat pe curat

Attached Files



#2
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010

View Postwather, on 17 iunie 2021 - 00:10, said:


C - Din dosarul dezarhivat ''windows 10'' , deschideti sub-dosarul - SOURCES - si stergeti fisierul - install.wim - sau - install.esd
Selectati apoi toate fisierele ramase din subdoarul - Sources - si copiati-le in subdosarul - SOURCES - de pe noul stick bootabil cu windows 11

Copiati / inlocuiti

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce e nou la Win 11 ? De ce ar trebui instalat ?

#4
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Pai in primul rand de curiozitate si apoi vezi daca este mai bun sau nu fata de ce win folosesti in prezent
Pentru mai multe info despre el poti sa cauti cu google si o sa gasesti o gramada de review-uri pro/contra in functie de doleantele fiecaruia
Degeab iti scriu sau altii ca e mai bun sau mai prost , daca nu avem aceleasi doleante

#5
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Probabil insuficient testat și plin de bug-uri așa că lăsăm pe alții să fie beta-testers pentru moment!

#6
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Nu e chiar asa , in afara de 2 aplicatii care nu mi-se deschid complet/cum trebuie pe ecran , apare doar o dunga putin lata de un gri inchis , vezi foto
In rest toate aplicatile/setarile folosite pe win 10 21H1 , functioneaza la fel
Intr-adevar design-ul e putin mai ''a la apple'' si in explorer ai mai multe scurtaturi afisate , cu dezavantajul ca acum trebuie sa dai scroll ca sa poti vedea lista din stanga , la fel cum o vedeai pe win 10 , am activat si HDR-ul la o rezolutie de 4K/60 pe tv

Attached Files


Edited by wather, 17 June 2021 - 05:33.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu vad de ce ar limita Microsoft in legatura cu TPM2.0, stiind ca marea majoritate a placilor de baza poate ca nu au acest modul si implicit nu se va putea instala noul sistem de operare
Microsoft, sa inteleg ca vrea sa lanseze ceva si sa nu se vanda?
Si intr-adevar seamana al naibii de tare cu apple!

Edited by MembruAnonim, 17 June 2021 - 06:28.


#8
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
vor sa lanseze ceva care sa mearga doar pe device-urile lor acreditate. cumparati, cumparati.

widget-urile, iconitele si mutarea stânga dreapta a unor ferestre nu mă încumetă să încerc. obligativitatea impusă de ei, da.

eu o să instalez Windows 13, vine cu AI.

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Recomandarea mea este sa asteptati surse oficiale.
Vedeti si discutiile din topicul anterior: https://forum.softpe...nsa-windows-11/

#10
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Ai in link de ce vrea Microsoft TPM...
https://en.wikipedia...es_and_concerns

#11
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
@All: nu este încă oficial și nu recomand mai mult decât testarea lui (dar nu și folosirea lui în "producție"). Orice cerere sau link către/despre va fi sancționat pentru piraterie iar pentru miștouri folosiți vă rog doar aria FUN

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Mai, eu nu prea am vazut sa semene " a la Apple" meniul de jos decat doar daca schimbi tema iar bara de jos - taskbar-ul - devine gri nu neagra. In rest nu vad nimic deosebit

#13
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016
99% windows 10 cu pictograme schimbate si cateva chestii scoase sau mutate.

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Asta presimt ca o sa fie un fel de Windows Vista, la cate gadgeturi par sa indese in el (rateu)

#15
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
TPM exista de la generatia a 5 a de procesoare Intel deci din 2015 cam asa. Pe modele low end de placi de baza la Desktop-uri nu exista dar pe orice laptop de 1500 RON+ exista. Nu mi se pare asa absurda cerinta.

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Observ ca stocurile de TPM 2.0 LPC pentru MSI  sunt zero pe amazon si ebay. Un procent semnificativ de pc-uri nu au acest modul instalat si prea putini vor trece la alt Windows doar pentru o interfata polisata. E foarte posibil sa vedem un Windows Vista R2 care doar va face tranzitia catre o versiune finala de Windows 12.
Istoria Windowsului:
Windows 3.1   -bun ( fata de ms-dos)
Windows 95 - slab ( fata de asteptari)
Windows 98SE - bun
Windows Millenium -slab ( mai polisat decat 98SE) Mie mi-a placut dar a fost considerat prea instabil
Windows XP - bun
Windows Vista -slab ( s-a adaugat iarasi un polish)
Windows 7 - bun
Windows 8 - slab ( peticit la greu) ( Un polish neinsirat cu interfata tip tableta)
Windows 10 - bun fata de 8 si poate si de  11  ( peticit la greu)
Windows  11 - slab ? ( peticit la greu) ? ( Iarasi un polish discret)   Ramane de vazut daca se adevereste tiparul de lansari cu alternanta bun-slab.

Edited by Leo2006, 17 June 2021 - 09:23.


#17
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Am folosit o metoda similara si am putut instala Windows 11, deci e doar o limitare software. Si sincer, o prostie.

Acum am testat pe PC-ul de la munci - i3 9100F, H310, ATI HD 3450 (folosita doar ca iesire video). Nu vrea, probabil din cauza placii video antice.

#18
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008
Macar au reusit sa grupeze toate optiunile intr-un singur loc sau sunt tot asa imprastiate de le cauti pana zapacesti de fiecare data?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate