Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Acumulator Bat7000 8IFR27/66 25,6V 3.000mAh

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
AndriesCatalin88

AndriesCatalin88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.06.2021
Salutare am o dilemă mare poate sa ma ajute cineva ? Am un robot de tuns gazonul si acumulatori nu mai tine încărcat! Tipul acumulatorului este Bat7000 8IFR27/66 25,6V 3.000 mAh.Am desfăcut acumulatorul si se afla 8 celule montate în serie de 3,2v 3.000 mAh. Dacă îmi cumpăr aceste 8 celule de 3,6 sau 3,7 cu amperaj mai mare prajesc totul sau fac treabă bună? M-am mai uitat pe net si tensiunea nominal la acest tip de acumulatori e de 3,2v daca nu ma înșel, dar la partea amperajului ce ma preocupă mai mult pentru ca in mare parte de acumulatori care ii gasesc sunt de peste 3,600 mAh, daca pun de amperaj mai mare tot asa risc sa fac vre-o prostie? Țin să precizez că deasupra acumulatorilor are o placa de circuite din care la fiecare celule ajunge un + si un minus ! Mufa la care vine conectat robotul are 12 pini din care unul mort!

#2
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
Acumulatorii de 3.2v sunt litiu fier fosfat sau LFP, nu poti pune alte feluri deoarece nu sunt compatibili cu BMS-ul (nu le incarca) si posibil si cu restul electronicii, poti pune capacitate mai mare, dar trebuie sa fii atent si la viteza cu care pot fi descarcate si incarcate, de obicei pentru scule electrice sunt hi rate 10-30c.

#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Acumulatorii de 3.7V nu vor merge bine pt ca vor fi incarcati ca si cand ar fi de 3.2V adica incomplet. Plus descarcati mai mult decat le place si decat e safe.
amperi×ora (Ah) masoara capacitatea. Nu au nicio legatura cu amperajul (A). Dar daca gasesti acu de 3.2V, nici capacitatea mai mare nici amperajul mai mari nu sunt o problema. Chiar ar fi bine sa dai importanta amperajului sa nu iei acu care sa suporte un curent cel putin egal cu cel al acu originali.

Pentru amperaj va trebui sa cauti specificatiile celulelor pe net dupa codul lor. Ar trebui sa gasesti ceva gen "Maximum curent - xx A"

#4
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020
De regula curentul este normat raportat la capacitatea lor, de exemplu celule 2,5 ah 20 c, pot fi descarcate la 50 A,cat piveste LFP si litiu ion nu se suprapun aproape deloc, LFP este incarcat complet la 3,4 v in timp ce li ion este mai putin de 5%, cu siguranta nu sunt interschimbabile.

#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cand faci un swap te intereseaza curentul nominal nu cel raportat la capacitate pt ca nu iei intotdeauna acu cu aceeasi capacitate.

Daca iei de 3.2Ah in loc de 2.5Ah, nu e nevoie sa dai bani in plus pt unii care suporta 20C. Poti lua si de 15C. (Doar un exemplu.)

Initiator, cred ca cel mai bine in cazul tau e sa iei acumulator nou.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate