Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Test PCR pentru tari care nu cer test PCR ?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
N1CKH0LAS

N1CKH0LAS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 30.08.2005
Salutare,
As avea doua intrebari legate de necesitatea testelor PCR:
1.Testele PCR sunt necesare PENTRU INTRAREA INTR-O TARA sau sunt necesare si pentru folosirea mijloacelor de transport ( avion, de exemplu ) ?
2. Daca merg intr-o tara care NU cere test PCR, dar am 1-2 escale pana acolo, insa escalele sunt in tari care CER teste PCR ( dar eu nu parasesc aeroportul, bineinteles ), am nevoie sa prezint dovada unui test PCR doar pentru ca am o escala in tarile respective ?

In mod normal, raspunsul ar fi "NU" pentru ambele intrebari, dar nimic nu mai e normal, asa ca e mai bine sa ma documentez. Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Edited by N1CKH0LAS, 14 June 2021 - 23:14.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca vorbesti de escale, atunci cred ca e vorba despre avion.
In cazul asta, companiile aeronautice pot stabili propriile reguli.
Raspunsul il afli la acele companii.

Edited by pasilla, 14 June 2021 - 23:29.


#3
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Am si eu o intrebare asemanatoare si nu cred ca necesita alt topic din moment ce se discuta aici acelasi lucru.

Am fost acum o saptamana in Germania cu masina, dus-intors si nu am avut nevoie de teste. Daca plec cu avionul saptamana viitoare, e necesar test rapid sau test PCR? Am inteles ca ar fi necesar in cazul in care folosesc avionul.

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Daca zbori, da, este nevoie de test, mai putin in situatia in care ai doar escala acolo. Ti se cere testul inainte sa te imbarci in Ro, si probabil si cand aterizezi. Ai nevoie de asemenea sa completezi un formular:

https://einreiseanmeldung.de/#/

Edited by Ann0nyym0us, 15 June 2021 - 06:00.


#5
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
eu am zburat din Italia in Romania (cu escala la Viena) si nu mai trebuie testul inainte sa te urci in avion. Asta pentru ca Romania nu mai cere testul pentru Italia ca s-a linistit oarecum situatia acolo. Dupa aceia trebuie vazut cum este situatia caz pe caz si saptamanal.

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Colegul zboara spre Germania, daca am inteles bine. Am observat si eu ca Romania nu mai cere test pentru multe tari, insa vice-versa nu e mereu valabila. Avem incidenta de 10 ori mai mica decat Spania, si totusi, spaniolii ne cer test.

Edited by Ann0nyym0us, 15 June 2021 - 07:31.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Plus ca unele linii aeriene oricum cer test la imbarcare, indiferent de conditiile tarilor.

Deci practic dac vrei sa mergi intr-o tara e bine sa te interesezi specia lptr acea tara ce conditii sunt si la fel la linia aeriana cu care vrei sa pleci ce conditii au.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Conteaza foarte mult tara (sau tarile) alea misterioase pe care nu le mentionezi si linia aeriana cu care vei zbura.
In linii mari problema vine de la liniile aeriene care cer test PCR indiferent de conditiile din tara de destinatie
Asta pentru ca sufla si in iaurt si/sau le este frica si de umbra lor
Am intalnit caz chiar in Otopeni cu Turkish Airlines unde cativa calatori au venit fara teste pentru ca asa au citit nu stiu pe unde
S-au inselat si ... au ramas pe jos

#9
N1CKH0LAS

N1CKH0LAS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 30.08.2005

 Naijax, on 15 iunie 2021 - 08:50, said:

Conteaza foarte mult tara (sau tarile) alea misterioase pe care nu le mentionezi si linia aeriana cu care vei zbura.
In linii mari problema vine de la liniile aeriene care cer test PCR indiferent de conditiile din tara de destinatie
Asta pentru ca sufla si in iaurt si/sau le este frica si de umbra lor
Am intalnit caz chiar in Otopeni cu Turkish Airlines unde cativa calatori au venit fara teste pentru ca asa au citit nu stiu pe unde
S-au inselat si ... au ramas pe jos

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Am banuit ca sunt cretini, de-aia am si intrebat. Fix cu Turkish Airlines + Tarom erau zborurile (am gasit bilete, nu le-am cumparat inca). Tara de destinatie nu cere test PCR, dar e irelevant din moment ce spui ca unele companii aeriene cer. Presupun ca ai nevoie de test PCR chiar daca esti vaccinat, nu ? Nu m-ar mira nici asta din moment ce totul e pe dos.

Edited by N1CKH0LAS, 15 June 2021 - 13:28.


#10
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Mda, si mie mi se pare o prostie. Bine macar ca ma voi intoarce cu masina din Germania catre Romania, asa ca nu mai fac inca un test si la intoarcere.

#11
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
In mod normal nici o companie aviatica nu-ti cere test PCR doar ca sa te lase la bord. Se asigura doar ca indeplinesti criteriile de intrare in tara de tranzit, daca e cazul (cum era/e cazul la Amsterdam de exemplu, care cer test PCR si doar pentru tranzit in aeroport) si in tara de destinatie. Problema nu e la compania aeriana, ci la angajatii de la checkin, care iti solicita cu de la sine putere test PCR. In mod normal trebuie sa verifice conditiile, dar le e mai usor sa ceara.

In mai am fost in St. Maarten. La dus au cerut test PCR (era normal, se cerea la destinatie). La intors a luat vreo 3-4 minute de discutii la check-in sa le explic sa citeasca exceptiile de la regula ca trebuie test PCR la intoarcerea in Romania (exceptia fiind ca daca ai certificat de vaccinare nu-ti mai trebuie test PCR). Compania fiind Air France, tranzit prin Paris.
In mod normal poti verifica in functie de origine/tranzit/destinatie daca se va cere test PCR sau nu la adresa

https://www.traveldoc.aero

Daca nici punctul de tranzit nici destinatia nu cer test PCR, nu vor cere la check-in test PCR. Sau va trebui sa le explici/demonstrezi treaba asta. Ceva dureri de cap dar asta e...

#12
N1CKH0LAS

N1CKH0LAS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 30.08.2005

 alexxxxx, on 15 iunie 2021 - 15:35, said:

In mod normal nici o companie aviatica nu-ti cere test PCR doar ca sa te lase la bord. Se asigura doar ca indeplinesti criteriile de intrare in tara de tranzit, daca e cazul (cum era/e cazul la Amsterdam de exemplu, care cer test PCR si doar pentru tranzit in aeroport) si in tara de destinatie. Problema nu e la compania aeriana, ci la angajatii de la checkin, care iti solicita cu de la sine putere test PCR. In mod normal trebuie sa verifice conditiile, dar le e mai usor sa ceara.

In mai am fost in St. Maarten. La dus au cerut test PCR (era normal, se cerea la destinatie). La intors a luat vreo 3-4 minute de discutii la check-in sa le explic sa citeasca exceptiile de la regula ca trebuie test PCR la intoarcerea in Romania (exceptia fiind ca daca ai certificat de vaccinare nu-ti mai trebuie test PCR). Compania fiind Air France, tranzit prin Paris.
In mod normal poti verifica in functie de origine/tranzit/destinatie daca se va cere test PCR sau nu la adresa

https://www.traveldoc.aero

Daca nici punctul de tranzit nici destinatia nu cer test PCR, nu vor cere la check-in test PCR. Sau va trebui sa le explici/demonstrezi treaba asta. Ceva dureri de cap dar asta e...

Multumesc mult pentru link, nu stiam de site-ul respectiv. Am verificat si site-ul imi spune ca ar fi totul OK. "You are clear to board this flight. Please check the messages below for any restrictions." Oricum, din ce imi spuneti si din ce am auzit si de la alte persoane, e clar ca sunt cretini astia cu companiile aeriene si n-ai ce-i face din moment ce sunt putine companii si au monopol, mai ales pentru zborurile foarte lungi. Imi fac testul PCR chiar daca nu e nevoie, nu stau sa ma cert cu cretinii prin aeroport pentru $100...  Idioti, n-ai ce sa faci!

Inca o data, multumesc tuturor pentru raspunsuri Posted Image

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu sunt neaparat angajatii companiei aeriene
In Istanbul (noul aeroport) aia care te controleaza la poarta de imbarcare sunt de obicei angajatii aeroportului
Daca aia de la Turkish Airlines sunt imbecili, stai sa-i vezi pe fazanii astia
Caz concret ;
Am calatorit cu un coleg italian vaccinat care zbura Istanbul-Milan
Turkish Airlines s-a uitat la certificatul de vaccinare si i-a dat boarding pass-ul
La poarta de imbarcare angajatii aeroportului - NU ! - Da PCR Test
Pana a dat-o asta in negociere cu ei, pana au venit 2 supervisori sa "verifice", pana s-au lamurit  ... a pierdut avionu'
Mai zi ceva

#14
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 Ann0nyym0us, on 15 iunie 2021 - 05:59, said:

Daca zbori, da, este nevoie de test, mai putin in situatia in care ai doar escala acolo. Ti se cere testul inainte sa te imbarci in Ro, si probabil si cand aterizezi. Ai nevoie de asemenea sa completezi un formular:

https://einreiseanmeldung.de/#/
Dar Romania nu mai este zona de risc conform RKI ......

#15
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 pasilla, on 14 iunie 2021 - 23:28, said:

In cazul asta, companiile aeronautice pot stabili propriile reguli.

Corect, Tarom si Wizz cer pe ruta Tel Aviv-Bucuresti, inclusiv pt. vaccinati, desi Israelul e "verde".

 eiffel, on 15 iunie 2021 - 07:40, said:

Deci practic dac vrei sa mergi intr-o tara e bine sa te interesezi specia lptr acea tara ce conditii sunt si la fel la linia aeriana cu care vrei sa pleci ce conditii au.

Cel mai sanatos...

Edited by Piscopescu, 16 June 2021 - 12:18.


#16
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020

 Romi_, on 15 iunie 2021 - 07:25, said:

eu am zburat din Italia in Romania (cu escala la Viena) si nu mai trebuie testul inainte sa te urci in avion. Asta pentru ca Romania nu mai cere testul pentru Italia ca s-a linistit oarecum situatia acolo. Dupa aceia trebuie vazut cum este situatia caz pe caz si saptamanal.
ma complectez: Din Ro in It cu escala la Monaco m-au controlat de test si la plecare si la Monaco la schimbarea de Gate.

#17
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
salut, ai mai aflat ceva despre necesitatea testarii in cazul zborurilor cu escala?

Din ce observ pe site-urile de bilete, zborurile cu escala sunt cele mai ieftine

As vrea sa zbor catre Barcelona luna viitoare si am gasit urmatoarea stire:

"Ministerul Afacerilor Externe (MAE) anunţă că, începând de luni, românii care merg în Spania cu avionul nu mai trebuie să prezinte certificat care atestă vaccinarea completă împotriva Covid-19, test negativ PCR sau antigen sau certificat de recuperare post-Covid-19, întrucât România nu se mai află pe lista statelor cu risc de infectare.
Potrivit MAE, autorităţile spaniole au revizuit condiţiile de intrare în Regatul Spaniei pentru persoanele care sosesc din România, iar noile măsuri se aplică începând din 21 iunie"

http://www.mae.ro/tr...itions/3747#839

Edited by ReKo, 29 June 2021 - 11:35.


#18
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Pai si unde faci escala daca zbori catre Barcelona?

Pentru Spania, intr-adevar, nu mai ai nevoie de test. Trebuie sa completezi totusi o declaratie si sa generezi un cod QR, inainte sa te imbarci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate