Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Sa ma mut din Romania? Ce ati face, in locul meu?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
418 replies to this topic

#73
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View PostGroh, on 13 iunie 2021 - 22:35, said:

voi reveni in tara si voi trai linistit la pensie.
Eu cred ca o sa-ti mananci pensia prin Spania, Portugalia, Costa Rica etc

View Postdan210, on 13 iunie 2021 - 20:50, said:

incearca prin suburbii, tu ca romanu' direct in centru
In suburbii sunt case/ vile de sute de mii de euro, ce sa caute acolo?
In centru sunt blocuri cu garsoniere/ apartamente de inchiriat

#74
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostTruculMagic, on 13 iunie 2021 - 23:02, said:

Nu cunosc persoana care a plecat in afara si care sa nu aiba o viata linistita si stabila + putere de cumparare mare, comparativ cu noi cu morcovul in fund zilnic, cu o situatie instabila, saraci, etc.
Eu stiu persoane de toate felurile:
- au plecat nu s-au mai uitat inapoi.
- au muncit afara cat sa isi achite rata la apartament si s-au intors in tara.
- merg in concediu la cules capsuni.
- au plecat la munca, nu s-au adaptat si s-au intors
- au plecat la munca si s-au intors in tara unde le e mai bine langa familie.
- au plecat la munca si s-au intors in tara lucrand pentru firma din afara cu acelasi salar.

#75
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdexterash, on 13 iunie 2021 - 23:55, said:

Si s-au intors pentru ca era (mult)) prea bine in afara?
Aia s-au intors pentru ca:
1. nu erau romani, ci rromi.
2. erau restrictionati de pandemie sa nu iasa din case. iar acolo legea e lege. si rromul a ramas faca activitatea lui primordiala, s-a intors in tara, ca aici legile sunt pentru romani nu pentru rromi.

#76
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019

View PostEMPP, on 14 iunie 2021 - 05:33, said:

In vest te compari cu cei ce fac bani acolo si atunci vezi cat este de mic


Sunt destui doctori  care castiga aici mai mult ca tine acolo

Am coomparat cu Ro pentru ca era cineva care facuse comparatia asta.
Nu prea inteleg, am de 5 ori median household income de aici, eu zic ca e destul de ok.

Oricum ideea era ca in Vest in unele meserii ai  potential mult mai mare de dezvoltare profesionala si castig financiar, daca esti pe o nisa care se cere si te pricepi.
Also daca stii ce fel de contract vrei, ca una e contractul general de munca care se aplica la nivelul intregii tari si altul contractul negociat printr-o agentie privata.

#77
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Depinde...daca am apartamentul/casa mea atunci este posibil sa raman.
Daca pana atunci nu vom avea ceva al nostru,atunci va fi mai dificil sa platesti chirie din pensii.
Ma rog,din doua pensii te descurci dar parca nu as da la pensie 1000 euro pe chirie cand pot sta in apartamentul meu din tara iar mia aia de euro sa stau linistit si sa o cheltui pe alte lucruri.
Oricum,vorbim povesti acuma.In 24 de ani se pot si se vor schimba multe.
Sanatosi sa fim pana atunci.

Edited by Groh, 14 June 2021 - 08:27.


#78
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdexterash, on 13 iunie 2021 - 23:55, said:

Si s-au intors pentru ca era (mult)) prea bine in afara?
S-au intors cei care lucrau la negru, altfel ramaneau pe ajutorul de somaj pana isi reluau lucrul. Aici la mine ajutorul mediu de somaj e pe la 1600 euro (net) cu asigurarea medicala, vechimea etc pastrate.
Deci sa renunti la astea merita doar daca ai avea macar ceva comparabil in Ro.
Aia era ceva ciuri-buri care probabil stateau acolo la negru, fara contracte de munca.

View PostGroh, on 14 iunie 2021 - 08:24, said:

Depinde...daca am apartamentul/casa mea atunci este posibil sa raman.
Pai iti iei locuinta acolo, multi romani isi iau, vezi pe topicul asta

#79
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006

View PostIn_sunetul_muzicii, on 14 iunie 2021 - 08:24, said:


Am coomparat cu Ro pentru ca era cineva care facuse comparatia asta.
Nu prea inteleg, am de 5 ori median household income de aici, eu zic ca e destul de ok.

Oricum ideea era ca in Vest in unele meserii ai  potential mult mai mare de dezvoltare profesionala si castig financiar, daca esti pe o nisa care se cere si te pricepi.

Pot sa-ti dau un exemplu din Ro pe care-l cunosc bine, ca si comparatie: o prietena ORL-ista, presteaza la cabinetul ei privat in provincie, oras mediu (150.000 locuitori): profit net oficial pe 2020 = 100.000 euro. Si asta e doar pe incasarile pentru care a emis bonuri (in principal, pacienti cu trimitere - CAS). In afara de asta are si salariul pe cabinet.
Deci in unele meserii ai potential mare si in Romania, comparabil sau chiar mai bun ca in Vest.

#80
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Ce rost are sa postam pe atatea pagini, din moment ce initiatorul a trantit un topic in mod vag, apoi a dat bir cu fugitii si nu va mai intra sa dea detalii ?

#81
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View Postrim80, on 13 iunie 2021 - 19:50, said:

Du-te tata ca afara umbla cainii cu covrigi in coada!
Pe cine intereseaza de caini si de covrigi? :habarnam:

View Postl_dan, on 14 iunie 2021 - 09:03, said:

Pot sa-ti dau un exemplu din Ro pe care-l cunosc bine, ca si comparatie: o prietena ORL-ista, presteaza la cabinetul ei privat in provincie, oras mediu (150.000 locuitori): profit net oficial pe 2020 = 100.000 euro.
Cred totusi ca-i vorba de incasari (am si eu prieten ORL-ist, in oras mai mare, centru universitar).
Daca faci consult +  interventie exploratorie/ terapeutica cum trebuie, conform protocoalelor, la un program normal de lucru poti rezolva vreo 10-12 pacienti (insa nu ai tot timpul unul dupa altul). Inmultesti cu tariful si cu 5 zile pe saptamana, si vezi clar ca astea-s incasarile brute, din care scazi apoi toate cheltuielile.

#82
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nu m-as muta pentru venituri mai mari ci doar pentru munca mai lejera si zona mai calda, nu-mi place iarna :D .

#83
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View Postbaiatulsimplu2019, on 13 iunie 2021 - 19:09, said:

tinand cont de cum stau lucrurile in tara noastra, si la ce viitor ne asteapta.


Lucrurile în țara noastră stau prost față de alte țări din UE. Stau foarte bine față de alte țări din afara UE cum ar fi Belarus, Ucraina, Macedonia, Albania, etc.
Pe fiecare, individual ne așteaptă alt viitor, pe  unii în țară, pe alții în afara țării. Sunt oportunități unice în afara țării dar șiu oportunități unice în țară. Dacă tu crezi că viitorul este în afara țării, atunci pleacă.

#84
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
ce pierzi daca te muti ?
familie , prieteni ?
suntem cu adevărat liberi daca suntem legați de familie/prieteni ?
nu toti isi doresc libertate totala ce-i drept dar mi se pare înjositor sa fii atât de legat de oameni .

Sa iți dorești sa fii atât de bogat cat sa iți permiți o viata decenta /minim-decenta dar fără sa fii nevoit sa mai muncești , nu mi se pare ca e materialism.
(de exemplu : o persoana isi doreste sa ajunga la un nivel la care sa aiba un venit pasiv de 1000euro/luna >>> aceasta persoana nu poate fi considerata materialista)

#85
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Ce contează că în RO serviciile sunt de kakat, ce contează că ești umilit de fiecare instituție publică și că aștepți la coadă pentru orice hârtie emisă de stat, ce contează că persoanele cu handicap sau femeile cu nou născuți nu pot ieși din casă pentru că în țara asta de kacat nu e nimic adaptat și în fața trecerii de pietoni există o bordură cât un bolțar de zidărie, ce contează că mergem pe drumuri ca nemții după război, ce contează că magazinele sunt pline cu produse pentru lumea a treia, ce contează că încă suntem la stadiul de scuipat semințe pe stradă, ce contează că instituțiile statului nu își fac datoria, ce contează că plătești CASS o buuună parte din salariu și nu beneficiezi de nimic, sau mai rău, vii din spital mai bolnav ca și când te-ai dus, ce contează că etc., nu bre,  la noi totul se reduce să câștigi x lei ca să îți umpli mațul și să ai un 'coteț' proprietate personală!

Pentru inițiator, eu nu îți spun să pleci, ci să fugi cât vezi cu ochii și să nu te întorci niciodată.

Baftă!

#86
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

View Postfroome, on 14 iunie 2021 - 10:38, said:

Ce contează că în RO serviciile sunt de kakat, ce contează că ești umilit de fiecare instituție publică și că aștepți la coadă pentru orice hârtie emisă de stat, ce contează că persoanele cu handicap sau femeile cu nou născuți nu pot ieși din casă pentru că în țara asta de kacat nu e nimic adaptat și în fața trecerii de pietoni există o bordură cât un bolțar de zidărie, ce contează că mergem pe drumuri ca nemții după război, ce contează că magazinele sunt pline cu produse pentru lumea a treia, ce contează că încă suntem la stadiul de scuipat semințe pe stradă, ce contează că instituțiile statului nu își fac datoria, ce contează că plătești CASS o buuună parte din salariu și nu beneficiezi de nimic, sau mai rău, vii din spital mai bolnav ca și când te-ai dus, ce contează că etc., nu bre,  la noi totul se reduce să câștigi x lei ca să îți umpli mațul și să ai un 'coteț' proprietate personală!

Pentru inițiator, eu nu îți spun să pleci, ci să fugi cât vezi cu ochii și să nu te întorci niciodată.

Baftă!
Cel mai bun raspuns. Ai dreptate, suntem (inca) la stadiul de scuipat seminte si fe aruncat chiștoace pe strada.

#87
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postrazor01, on 13 iunie 2021 - 21:24, said:


Ce stat din lumea asta are suficenti bani incat nu se imprumuta?

Nici un stat din mUE nu se imprumuta sa plateasca bugetarii si pensionarii in afara de Romania.Pentru alte proiecte strategice da,se imprumuta.Eu am auzit la televizor cand au zis ca Romania daca nu s-ar imprumuta an de an in 6 luni ar da faliment.

View Postfroome, on 14 iunie 2021 - 10:38, said:

Ce contează că în RO serviciile sunt de kakat, ce contează că ești umilit de fiecare instituție publică și că aștepți la coadă pentru orice hârtie emisă de stat, ,

Ca si o remarca,saptamana trecuta mi-am bagat cererile pentru pensia din Austria si Romania.A durat exact 15 minute cu programare.

#88
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View Postquantico2708, on 14 iunie 2021 - 10:35, said:


nu toti isi doresc libertate totala ce-i drept dar mi se pare înjositor sa fii atât de legat de oameni .



Și atunci de ce vrei matale să fii legat? De mașini și celulare? E normal să  fii legat de oameni, de fiecare dată în viață vei fi legat de oameni și ar trebui să fi autist să ignori oamenii din jurul tău.

#89
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020

View Post__Dan__, on 13 iunie 2021 - 19:19, said:

Dacă ai o pilă să te angajeze la stat (politist local, la Apele Romane, măcar brancardier in spital), mai gandeste-te.
Pentru brancardier mita a ajuns la 12 000 euro sa primesti postul. Dar cred ca e mai bine decat sa iti deschizi o afacere cu banii astia. Macar in 6 luni ii ai inapoi. Numai sa nu se privatizeze ca in alte tari. In US nu exista servicii de ambulanta de stat.

#90
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View Postquantico2708, on 14 iunie 2021 - 10:35, said:

Sa iți dorești sa fii atât de bogat cat sa iți permiți o viata decenta

daca despre asta e vorba - o viata decenta, afla ca efortul depus cu emigrarea e mult mai mare decat cel necesar pentru a reusi aici.
un asemenea efort merita un ideal definitoriu, nu decenta - tradusa in telefoane, masini, vacante si un mat prea plin.

Edited by morenno, 14 June 2021 - 12:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate