Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sa ma mut din Romania? Ce ati face, in locul meu?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
418 replies to this topic

#343
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttehnics, on 16 iunie 2021 - 14:20, said:

Eu de unde sa stiu ce stie el ?

Dupa intrebare.
Adica, eu nu vad un arogant ca tine ca intreaba pe forum: "Bah baieti, ce sa fac sa plec, sau nu?"

#344
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019

View PostFluk3, on 16 iunie 2021 - 13:48, said:

Eu m-am nascut in minunatie si pot sa spun ca nu-i chiar asa minunata...
Adevarat ca mai bine cunosti lumea... discuti altfel pe urma si vezi cam cat de mica a fost lumea ta...

E greu. E inconfortabil.

Dar god, it's so more fucking intresting decat sa ramai legat de glie.
Pentru mine cel putin. Evident cineva cu copii nu poate asa ceva.

#345
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Din nou, depinde de fiecare. Prin UK sunt destule orase d'alea faine, cu malluri, cu cinemauri, cu chestii de astea "evoluate", in care ai sa vezi romani cumparand (presupun ca si consumand) Timisoreana la PET. P'astia nu ii vad eu prea integrati si nici nu le dau mari sanse de succes. Ca stiu vreo 2 care o tin tot asa de ani buni. Deci sunt si modele de "asa nu".

P.S. Pe la tara prin UK n'am vazut din astia. Banuiesc ca sunt prea ieftine casele si prea departe magazinele cu bere la pet si de aia nu se inghesuie...

Edited by dexterash, 16 June 2021 - 14:41.


#346
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 29.04.2008

View PostFluk3, on 16 iunie 2021 - 14:02, said:

Eu zic ca intr-o societate nu e destul ca doar unii sa castige bine...

La noi e un fel de furie si de nelinistite perpetue. Neincredere si supiciune. Toti vor mai mult, niciodata nu sunt multumuti cu ceea ce au realizat (stiu ca exista si un aspect bun in asta, dar nu la ala ma refer). De aia suntem noi tristi si amarati si pissed off pe toti si toate. Si ceea ce ma dispera la culme e graba. Ma rog graba si importanta (autoimportanta, mai degraba) dar graba asta continua provenita din lipsa unei pregatiri si planificari minime. Graba ca intarzii la serviciu, desi eu sunt boul care m-am trezit tarziu si am ras-o la Dani si Nu-stiu-cum la A1 sa-i vad tatele lu ... dreaq stie cum o chema si pe aia. Graba ca e vineri, ora 15.30 si am omis sa ma duc sa multiplic plansele cu care trebuie sa plec luni dimineata la Bucuresti, la prima ora. Graba ca e 17.00 si trebuie sa ajung acasa in 5 minute dupa ce am rupt usa la birou.

View PostTsunnnami, on 16 iunie 2021 - 14:18, said:


Cu ce masina ai circula?



Cu orice masina ar consuma mai putin si ar avea portbagaj mai mare decat Skoda lui utopium.




Mint. Ma doare la basca de toate astea.

#347
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,876
  • Înscris: 14.08.2007

View Postro_explorer, on 16 iunie 2021 - 13:23, said:

Nu prietene ... nu altii incearca sa te schimbe pe tine .. tu esti cel care vii mereu si arati ce decizii gresite au luat ceilalti in viata comparativ cu tine, care ai luat absolut cele mai bune decizii, irefutabil de bune.
Nope, nu eu vin si le spun altora ca au locuinte "parlite", desi ei au unele care desi sunt in tari de 3-4 ori mai scumpe, costa la fel ca una "parlita" din Romania Posted Image

View PostFluk3, on 16 iunie 2021 - 13:33, said:

Ajungi tu la Maguri Racatau in 50 de minute cu avionu Posted Image) sau poate la 3 dimineatza dar nu in weekend ca tot omu. Inapoi nici nu mai vorbim...

1300 metri altitidine Marisel Posted Image ... de o viata ma duc pe acolo si desi nu-i urata zona mai nou s-a pocit rau de tot... coada de masini... intr-o zona in care ar trebui sa ai liniste si drumetii...
Nu la Marisel, ma refeream la drumul intre Maguri-Racatau si Marisel. Acolo nu e trafic prea mare, e un drum recent asfaltat cu panorame faine care ajunge si la 1.300 de metri altitudine. Si da, ajungi in 50 de minute in weekend pana acolo. De la mine pana la Vivo in weekend fac de obicei 15-20 de minute.

View Postiladi, on 16 iunie 2021 - 13:39, said:

Plus o ora sa treversezi Nepretuitul
Nu trebuie sa traversezi orasul neaparat ... o pot lua pe centura Valcele - Apahida care e aproape de mine care ma duce pana in DN1 de unde ies usor spre Cheile Turzii. Centura nu e aglomerata, iar drumul spre Turda are doua benzi. Daca nu intri in Turda, n-ai nici o treaba cu aglomeratia nicaieri. Nu e nimic deosebit sa fac 30-35 de minute pana in Cheile Tureni sau Cheile Turzii. Iar ca sa mergi spre Valea Ariseului poti sa nu treci nici prin Turda (unde momentan podul de pe DN1 e in lucru) nici prin Floresti (unde e aglomerat de multe ori), ai drumuri judetene recent asfaltate care te scot la Buru prin Ciurila - Baisoara. Ba cred ca e si mai scurt drumul si mi se pare mai fain.

View Postiladi, on 16 iunie 2021 - 14:44, said:

Cu orice masina ar consuma mai putin si ar avea portbagaj mai mare decat Skoda lui utopium.
La banii aia nici o sansa sa gasesti vreo una Posted Image

Edited by utopium, 16 June 2021 - 15:11.


#348
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Nu stiu cum faci tu de la Iulius 15 minute pana la Polus ca eu din Marasti fac 40-50..

#349
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 01.11.2005

View PostTsunnnami, on 16 iunie 2021 - 14:22, said:

Dupa intrebare.
Adica, eu nu vad un arogant ca tine ca intreaba pe forum: "Bah baieti, ce sa fac sa plec, sau nu?"
Pai fix asa suna intrebarea.
Nu a zis ce a studiat, cati ani are, daca e insurat sau nu, copii, ce ii place si ce nu, ce fel de persoana e etc...
Pur si simplu a trantit o intrebare. E o chestie si asta sa stii sa deschizi un topic....cu subiect si predicat.
Ai vazut macar un topic deschis de mine sa vezi cum arata ?
In primul rand mereu eu incep cu "Salut" si apoi scriu ce am de scris, ca sa inteleaga toti, nu sa creada fiecare ce vrea.

Legat de aroganta mea....na, ma pliez si eu dupa discutie. Cand e topic serios, e serios, cand e caterinca, e caterinca, nu aroganta cum crezi,

Edited by tehnics, 16 June 2021 - 15:05.


#350
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostTsunnnami, on 16 iunie 2021 - 14:18, said:

Sa presupunem ca vii acasa cu €10,000 net pe luna
Cu ce masina ai circula?
Eu cred ca as alege un Focus RS pentru fun.
Probabil ca as avea un daily driver... ceva foarte fiabil gen Honda, Toyota ( nu ca acuma nu am) etc si mi-as inchiria in fiecare luna ce vor muschii mei si restu sa-si bata altii capu cum le repara si intretin Posted Image) Da m-as da bine cu ele..

View PostTsunnnami, on 16 iunie 2021 - 14:20, said:

E suficient ca unii castiga bine???
Clar, nu e suficient. Chiar asta ii spuneam. Pt ca daca o luam asa, pana si in frumosul SF sau NY unii castiga bine... adica poate si 100k pe zi... ok si ?

Edited by Fluk3, 16 June 2021 - 15:18.


#351
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 16 iunie 2021 - 15:04, said:



Ce are Turda cu Apusenii?

View Postcarturarulobosit, on 16 iunie 2021 - 15:04, said:

Nu stiu cum faci tu de la Iulius 15 minute pana la Polus ca eu din Marasti fac 40-50..

N-auzi ca mere pe centura?

#352
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostIn_sunetul_muzicii, on 16 iunie 2021 - 14:30, said:


E greu. E inconfortabil.

Dar god, it's so more fucking intresting decat sa ramai legat de glie.
Pentru mine cel putin. Evident cineva cu copii nu poate asa ceva.
Case si masini oricine poate aduna pana la urma... dar posibil ca experienta aia de viata iti formeaza "sufletul"... ?
Cu cat mai inconfortabil cu atat mai bine... plasticitatea creierului tocmai in asta consta.

View Postiladi, on 16 iunie 2021 - 14:44, said:

La noi e un fel de furie si de nelinistite perpetue. Neincredere si supiciune. Toti vor mai mult, niciodata nu sunt multumuti cu ceea ce au realizat (stiu ca exista si un aspect bun in asta, dar nu la ala ma refer). De aia suntem noi tristi si amarati si pissed off pe toti si toate. Si ceea ce ma dispera la culme e graba. Ma rog graba si importanta (autoimportanta, mai degraba) dar graba asta continua provenita din lipsa unei pregatiri si planificari minime. Graba ca intarzii la serviciu, desi eu sunt boul care m-am trezit tarziu si am ras-o la Dani si Nu-stiu-cum la A1 sa-i vad tatele lu ... dreaq stie cum o chema si pe aia. Graba ca e vineri, ora 15.30 si am omis sa ma duc sa multiplic plansele cu care trebuie sa plec luni dimineata la Bucuresti, la prima ora. Graba ca e 17.00 si trebuie sa ajung acasa in 5 minute dupa ce am rupt usa la birou.
Stii sentimentu ala cnad vii dintr-o tzara aranjata cum ca iti vine sa faci la fel si in tara la tine... incepand de la hartia de pe jos pana la datu de prioritate in trafic si nu numai.... si stii ce repede trece sentimentu asta ? :)) Adica... intr-o saptamana esti roman la loc... Probabil ca majoritatea nu au vazut ceva mai bun si de mai multe ori ca sa le intre bine in cap cum se face...

#353
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,986
  • Înscris: 18.12.2007

View Postiladi, on 16 iunie 2021 - 15:13, said:

N-auzi ca mere pe centura?

Dar gutui pe centura?

Cred ca s-a lamurit bustean initiatorul cu experientele tuturor celor plecati si neplecati si probabil ca e mai confuzat acum decat cand a deschis topicul.

#354
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,876
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 16 iunie 2021 - 15:13, said:

Ce are Turda cu Apusenii?
Pai de la Turda o iei pe Valea Ariesului de exemplu (daca nu o iei pe scurtatura de care am zis mai sus, adica Ciurila - Baisoara - Buru care tinand cont ca podul din Turda e inchis e preferabil in perioada asta) ... acolo sunt o gramada dintre obiectivele majore din Apuseni, pe langa Valea Ariesului. In jurul Turzii ai Cheile Turzii, Cheile Tureni, Cheile Borzesti, cascada Ciucas, evident Salina, astea toate sunt aproape de Turda. Apoi pe masura ce mergi mai spre munte ajungi pe la zonele cu pesteri gen Huda lui Papara, Vanatarile Ponorului, Scarisoara, etc.

View Postcarturarulobosit, on 16 iunie 2021 - 15:04, said:

Nu stiu cum faci tu de la Iulius 15 minute pana la Polus ca eu din Marasti fac 40-50..
Vorbesc de weekend. Nu e greu sa faci 15 minute pana la Polus in weekend in mod normal.

Edited by utopium, 16 June 2021 - 15:32.


#355
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

View Postutopium, on 16 iunie 2021 - 15:04, said:

Nope, nu eu vin si le spun altora ca au locuinte "parlite", desi ei au unele care desi sunt in tari de 3-4 ori mai scumpe, costa la fel ca una "parlita" din Romania Posted Image
Eu nu stiu cat costa a ta (si nici nu ma intereseaza) dar calitatea vietii e alta cand stai in casa individuala, nu la comun cu altii.
Iar faptul ca o casa (dar si multe alte chestii) costa le fel cat in Ro desi salariile sunt de cateva ori mai mari spune ceva sugestiv de puterea de cumparare.

#356
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

Nu la Marisel, ma refeream la drumul intre Maguri-Racatau si Marisel. Acolo nu e trafic prea mare, e un drum recent asfaltat cu panorame faine care ajunge si la 1.300 de metri altitudine. Si da, ajungi in 50 de minute in weekend pana acolo. De la mine pana la Vivo in weekend fac de obicei 15-20 de minute.
Ntz... tre sa-mi iau si eu o Skoda... poate de aia...
Stiu zona ca m-am plictisit de ea... acu vre-o 5 ani am stat si am facut naveta jumate din an pe acolo.

View PostKarhu, on 16 iunie 2021 - 15:33, said:

Eu nu stiu cat costa a ta (si nici nu ma intereseaza) dar calitatea vietii e alta cand stai in casa individuala, nu la comun cu altii.
Iar faptul ca o casa (dar si multe alte chestii) costa le fel cat in Ro desi salariile sunt de cateva ori mai mari spune ceva sugestiv de puterea de cumparare.
Tu nu ai inteles o chestie... ca in Ro preturile nu se fac pt majoritatea ca vor sa cumpere ci mai degraba sunt speculative, pt ala cu multi bani, ala cu firma aia mare care da 5000 EUr chirie, ala care da juma de mil de euro ala ...pe care o sa-l tzepuim, nu exista inca o majoritate care sa-si permita si din cauza asta majoritatea ii cauta pe aia... Si se pare ca au fost si sunt cativa la Cluj si nu numai ca altfel nu vad cum de exista vile la preturi de Riviera Franceza..

#357
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Am vazut duplex in Zorilor cu 400k e. Casa in Andrei Muresan cu 500k e.  In ce lume traim? Cu banii astia iti iei in alta parte

#358
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,876
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKarhu, on 16 iunie 2021 - 15:33, said:

Iar faptul ca o casa (dar si multe alte chestii) costa le fel cat in Ro desi salariile sunt de cateva ori mai mari spune ceva sugestiv de puterea de cumparare.
Costa la fel pentru ca tu compari lucruri diferite ... cand te uiti cat costa un apartament ca al meu intr-un oras dezvoltat de la voi, constati ca e de 3-4 ori mai scump.

View Postcarturarulobosit, on 16 iunie 2021 - 15:37, said:

Am vazut duplex in Zorilor cu 400k e. Casa in Andrei Muresan cu 500k e.  In ce lume traim? Cu banii astia iti iei in alta parte
Dar nu ceva similar, intr-o zona similara. Ceva similar in Munchen in zona similara e 2 milioane de euro.

Edited by utopium, 16 June 2021 - 15:38.


#359
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View Postutopium, on 16 iunie 2021 - 15:38, said:



Dar nu ceva similar, intr-o zona similara. Ceva similar in Munchen in zona similara e 2 milioane de euro.
Cine are 500k sa dea pe o casa nu lucreaza de la 9-5.  Cu banii aia iti iei la Mediterana si te bucuri de viata, nu trebuie sa ramai in aglomeratia urbana

#360
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

Dar nu ceva similar, intr-o zona similara. Ceva similar in Munchen in zona similara e 2 milioane de euro.
Din start nu e ceva similar Posted Image

Pe urma, de ce poti cu aceeasi bani sa-ti iei intr-o zona mai faina de ex ?  Te rog eu, lasa chestiile alea ca nu gasesti oportunitati sau nu sunt firme de it sau nu o sa ai de lucru Posted Image
Iti dau un exemplu, Perth la ocean, casa,  500k AUD.

Hai ca am luat la intamplare :
https://www.realesta... park-136535926
https://www.realesta...rvale-135759902
https://www.realesta...biaco-134185162
https://www.realesta... park-136314242
https://www.realesta...thorn-136257974

Acuma nu-mi zi ca si astea is camine Posted Image sau ca in zonele alea nu ai gradinite utilitati si oportunitati + ocean view daca nu in spatle casei atunic la 5-10 minute...

La aceeasi bani stai intr-un oras in care se schimba la 2 ani dale pe strada principala si e mare lucru asta pt ca inca nu ai infrastructura majora si iaca-te ajungem la milionu de oameni... Posted Image

Edited by Fluk3, 16 June 2021 - 15:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate