Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sa ma mut din Romania? Ce ati face, in locul meu?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
418 replies to this topic

#325
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

View PostFluk3, on 16 iunie 2021 - 13:35, said:


Ok sa punem atunci subiectu pe fagas :)

Dupa voi, aia care sunteti deja acolo pe udne sunteti, a meritat sa emigrati de la conditia si chestiile pe care le aveati in RO la timpul respectiv ?

Care ar fi 3 lucruri pe care le-ati regreta (poate schimba) pt ca ati plecat dincolo ?


Iarba din curte.. ?
100% da, ca putere financiara stau ceva mai bine, desi nu era rau nici in ro, dar eu nu am plecat pt bani ci pt sanse pt copii si civilizatie.
Regret ca n-am facut-o mai devreme, am pierdut aiurea niste ani prin ro.

Edited by _-livio-_, 16 June 2021 - 13:46.


#326
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

View PostAlexEn, on 16 iunie 2021 - 13:41, said:

His precious?


Attached File  Gollum.jpg   62.21K   1 downloads
ya, ya, ya

#327
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019

View PostFluk3, on 16 iunie 2021 - 13:35, said:

Dupa voi, aia care sunteti deja acolo pe udne sunteti, a meritat sa emigrati de la conditia si chestiile pe care le aveati in RO la timpul respectiv ?

Absolut da.
Pe moment imi doresc sa caloresc prin lume, sa vad tinuturi si oameni noi, sa incerc diverse experiente culturale. Pe moment.
Mai incolo investitii etc.
2 ani de UK mi-au permis deja sa strang o suma substantiala cu care pot deja vizita multe tari si astfel sa-mi indeplinesc visul.Desi momentan, din cauza pandemiei sulii, am reusit deocamdata  doar Mallorca si Egipt.
Si am plecat din Clujul minunat al lui utopium, the horror.
Ca una e sa stai intr-un loc toata viata si alta sa cunosti lumea.

#328
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

View PostIn_sunetul_muzicii, on 16 iunie 2021 - 13:46, said:


Ca una e sa stai intr-un loc toata viata si alta sa cunosti lumea.
Habar nu ai ce-ai pierdut. Urmeaza poezia cu Jazz in parc si festivalul de tropaieli in

one

two
...

#329
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

Si am plecat din Clujul minunat al lui utopium, the horror.
Ca una e sa stai intr-un loc toata viata si alta sa cunosti lumea.
Eu m-am nascut in minunatie si pot sa spun ca nu-i chiar asa minunata...
Adevarat ca mai bine cunosti lumea... discuti altfel pe urma si vezi cam cat de mica a fost lumea ta...

#330
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

View PostFluk3, on 16 iunie 2021 - 13:48, said:

discuti altfel pe urma si vezi cam cat de mica a fost lumea ta...

Curios e ca unii (miau) o dau c-au vazut 95% din Ioropa si aparent n-au inteles nimic din ceea ce au vazut pe acolo.

Acu cativa ani am avut un client din Bucuresti. Tanar. Reprezentant de ceva firma. Si am ramas foarte socat cand din vorba in vorba mi-am dat seama ca tanarul ala nu a iesit din Romania.

#331
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
Bucuresti

#332
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostFluk3, on 16 iunie 2021 - 13:35, said:

Dupa voi, aia care sunteti deja acolo pe udne sunteti, a meritat sa emigrati de la conditia si chestiile pe care le aveati in RO la timpul respectiv ?
Care ar fi 3 lucruri pe care le-ati regreta (poate schimba) pt ca ati plecat dincolo ?
Iarba din curte.. ?
Realizezi, sper, ca raspunsurile primite vor fi foarte subiective, in directa legatura cu experientele fiecaruia in parte.

Dar, hai sa spun situatia mea:
Eu (noi, ca am plecat cu familia) am plecat nu din cauza banilor, ci din cauza nivelului de civilizatie din jurul nostru si pentru a putea asigura copiilor o viata linistita, cu mai putin stres si realizari mai mari.
Financiar eu castigam binisor peste medie cand am decis sa plecam, in 2012 (undeva pe la 2600 euro net, in Bucuresti) iar sotia era exact pe media bucuresteana de atunci. Deci rau nu se putea spune ca o duceam din puctul asta de vedere asadar aspectul financiar nu s-a schimbat prea mult. Acum castigam in valoare absoluta mai mult, dar si cheltuielile sunt mai mari asadar nu as pune ca financiar am fazut vreo schimbare (ca putere de cumparare sau posibilitati de trai, ca familie).

Ce am simtit insa din plin, pozitiv vorbind: o societate care functioneaza, sisteme publice care isi fac treaba, respect, siguranta, stare de bine.
Nu vad fețe triste cand ies din casa ... nu vad cersetori la tot pasul, nu imi caut loc printre masini ca sa ajung la magazinul din colt, nu am calcat intr-un rahat de caine (desi am vazut cred ca 3 in ultimii 8 ani), nu trebuie sa schimb claxonul la fiecare 3 luni (desi se gasesc si pe aici "bombardieri" pe strazi, dar mult mai rar).

Si acum la lista celor 3 lucruri care la mine sunt de fapt 2: 1. as cauta un loc unde sa fie munti mai aproape Posted Image ... si 2. as cauta sa investesc imobiliar in casa proprie mai repede decat am facut-o.
In rest sunt multumit de deciziile pe care le-am luat si cum s-a dezvoltat viata mea in urma lor.

Edited by ro_explorer, 16 June 2021 - 14:02.


#333
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Dupa voi, aia care sunteti deja acolo pe udne sunteti, a meritat sa emigrati de la conditia si chestiile pe care le aveati in RO la timpul respectiv ?
Da. Si ma bucur ca am luat decizia asta cand aveam 26 de ani.

#334
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

Realizezi, sper, ca raspunsurile primite vor fi foarte subiective, in directa legatura cu experientele fiecaruia in parte.

Realizam cu totii asta si tocmai asta e partea faina... ca vedem toti lumea prin ochii cuiva... nu doar a noastra.

Da... din pacate asta am tot auzit-o e ca o tema recurenta : "societatea care functioneaza" si "fetzele triste" sau ma rog care nu sunt triste Posted Image

Si e interesant sa stii.... desi uite, cum zice Utopium, ca mai nou si la noi se castiga bine... ma rog unii castigau de mult bine si cu toate astea totusi apar pe strada fetele alea triste sau la ghisee tantile alea care sunt ofticate ca nu cumperi sau pe la primarii oamenii aia plictisiti ca iara ai venit pe la ei cu cine stie ce problema...

Eu zic ca intr-o societate nu e destul ca doar unii sa castige bine... adica degeaba faci media aia de salarizare cand preturile sunt cum sunt...plus ca parerea mea, e necesar ca aceasta perioada de "bunastare" sa fi fost realizata de cativa zeci de ani pt ca societatea in general sa nu se mai gandeasca cu ce camasa se imbraca maine...

O chestie interesanta pe care mi-o spunea si un var care a plecat in 2017 in Perth e ca oameni chiar cu multi bani adica venituri de 500k pe an umbla cu un kkt Nissan si li se rupe...

Edited by Fluk3, 16 June 2021 - 14:07.


#335
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postro_explorer, on 16 iunie 2021 - 13:58, said:

Si acum la lista celor 3 lucruri care la mine sunt de fapt 2
Am mintit, este si lucrul al 3-lea: ar fi trebuit sa plec cu 15 de ani mai devreme.

#336
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View PostFluk3, on 16 iunie 2021 - 14:02, said:

O chestie interesanta pe care mi-o spunea si un var care a plecat in 2017 in Perth e ca oameni chiar cu multi bani adica venituri de 500k pe an umbla cu un kkt Nissan si li se rupe...

Fiindca aia care au bani destui in general nu sunt interesati sa epateze si nu le pasa de capra vecinului.

#337
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttehnics, on 16 iunie 2021 - 13:59, said:

Da. Si ma bucur ca am luat decizia asta cand aveam 26 de ani.

E periculos sa dai un sfat d-asta.
D-aia eu i-am recomandat sa nu plece

#338
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View PostTsunnnami, on 16 iunie 2021 - 14:12, said:


E periculos sa dai un sfat d-asta.
D-aia eu i-am recomandat sa nu plece
N-am dat nici un sfat...am raspuns la intrebare

#339
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFluk3, on 16 iunie 2021 - 14:02, said:

O chestie interesanta pe care mi-o spunea si un var care a plecat in 2017 in Perth e ca oameni chiar cu multi bani adica venituri de 500k pe an umbla cu un kkt Nissan si li se rupe...

Sa presupunem ca vii acasa cu €10,000 net pe luna
Cu ce masina ai circula?
Eu cred ca as alege un Focus RS pentru fun.

View Posttehnics, on 16 iunie 2021 - 14:17, said:

N-am dat nici un sfat...am raspuns la intrebare
Te gandesti si la cel care o pune, si care nu stie sa intrebe

#340
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Mazda Miata, evident :lol:

#341
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFluk3, on 16 iunie 2021 - 14:02, said:

cum zice Utopium, ca mai nou si la noi se castiga bine...

E suficient ca unii castiga bine???

View PostAlexEn, on 16 iunie 2021 - 14:18, said:

Mazda Miata, evident Posted Image

neah incomoda si "too gurlie" pentru mine, poate un RX, dar si aia e incomoda

#342
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View PostTsunnnami, on 16 iunie 2021 - 14:18, said:

Te gandesti si la cel care o pune, si care nu stie sa intrebe
Eu de unde sa stiu ce stie el ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate