Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cat de pregatite sunt femeile din Politia Romana?

* * * - - 13 votes
  • Please log in to reply
255 replies to this topic

#253
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postechoshoworacle, on 08 ianuarie 2023 - 17:08, said:

Femeile în poliție ar trebui să existe dar în teren doar alea pregătite pentru așa ceva.
Cred ca e valabil si pentru barbati.

#254
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,947
  • Înscris: 21.02.2022

View Postpasilla, on 08 ianuarie 2023 - 17:11, said:

Cred ca e valabil si pentru barbati.
Sigur; dar nu poti merge doar pe competenta pesupunand ca in Ro chiar se poate asa ceva cand vrei sa produci o schimbare majora, epocala. Sa recunoastem ca traim intr-o societate profund patriarhala si ca sa shimbi asta ai nevoie de un seism. Femeia nu e libera cu adevarat pana n-are si putere. Ok, ai legalizat avortul, s-a inventat contraceptia, poate vota, poate detine proprietati dar... nimic din astea nu sunt ireversibile(dupa cum bine vedem pe ici pe colo...) in lipsa puterii politice reale de cel putin doua generatii.
LE
Ca sa nu jignesc conationalii ortodocsi, si eu printre ei, ar fi cea mai mare schimbare in societate in ultimii 2000 de ani!

Edited by echoshoworacle, 08 January 2023 - 17:51.


#255
AlexVoinea1993

AlexVoinea1993

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 27.01.2015
Ele sunt puse acolo pentru (o relatie, casatorie, casual ... etc). Gen daca esti politai, si iti este lene sa iti faci cont pe Bumble, Tinder etc. Ai toata garnizoana la dispozitie. Acum ceva timp chiar intrebam pe cineva in legatura cu doamnele in politie si daca imi poate face cunostiinta cu una din ele. Ce imi spune el: astia se ... intre ei pe aici. Deci ti-am raspuns la intrebare in legatura cu "pregatirea feminina din politia romana". Acum depinde si cu cine vorbesti. Daca aude o fata, ca iti permiti sa critici puterea feminina, din politie sau in general in orice domeniu, unde sunt si ele bagate. Automat esti catalogat ca fiind misogin. Realitatea este alta, pe care si ele o cunosc, dar din pacate in ultimii 15 ani s-a tot promovat. Puterea feminina in orice domeniu!
Sau mai exact cum pot si ele sa urce pe anumite culmi, din simplul fapt ca ti se baga pe gat orice fel de porcarie numita "sa fim corecti politic", sau daca preferi "egalitati de sanse" dar nu neaparat ca sunt si capabile sa faca ceva in domeniul respectiv.

O sa auzi foarte des cate o domnisorica care o sa iti spuna: dar ce voi barbatii puteti? Da draga, eu pot la 1.92 si 90 de kg, sincer mai bine decat una ca tine la 1.70 si 50 de kg. Ele nu doresc sa auda, ca in general orice barbat, mai firav sau nu, sta mai bine cu bataita, sau la cate o interventie decat 90% din ele. Dar fiecare intelege cum doreste, si cat doreste. Nu sunt ele vinovate, cat porcaria asta cu "pot si ele ce putem noi", care ma face sa rad cu lacrimi de fiecare data. Dar incercarea moarte n-are nu?
Majoritatea din ele sunt depresive dupa 2 ani de lucru, ce asteptari sa ai ca si cadru MAI? Nu stiu daca ai citit dar in ultimii 3 ani cel putin 4 din ele si au tras cate una in teasta, din "cauza depresiei". Probabil au jucat mult counter strike inainte sa completeze cererea de recrutare, si erau foarte sigure ca ies la 45 de ani la pensie.

Mai ales "cadrele MAI, care au terminat academia de, facut cate un puzzle". Ajuta daca doresti, sa plimbi hartii, daca vine un conflict la scara larga, imi este frica ca emigreaza toti, sau iti depun demisiile la scara larga. Sau probabil se lupta intre ei, cine are cate un document redactat mai bine. Toata lumea se bate cu pumnul in piept, domne ca n-au pregatire!
Da si? Cine doreste sa se perfectioneze trece prin practica, care este sfanta parerea mea. Sau mai exact cine doreste sa se perfectioneze, asculta de persoanele care sunt deja bagate in sistem, si stiu cat de cat cu ce se mananca. Cine doreste sa fie politist, si sa patruleze nu isi pierde timpul "cu Academia". Se duce la Campina si se rezolva, doar nu iti imaginezi ca la cate o interventie vine pustoaica, de 21 de ani, si baiatul de 23, care "au terminat academia si stau prin birouri". Vin tot aia care au terminat la Campina.

Deci pe scurt sunt mai inutile decat noaptea ca si cadre MAI. Dar nu sunt ele vinovate, vinovat este sistemul care accepta asa ceva. Oricum ele nu se omoara cu patrula sau ordinea publica, dupa ceva timp emigreaza tot "prin birouri". Asta ti-o spun din sursa sigura. Deci automat nu este nevoie de ele, este un job barbatesc. La prima ploaie ele stau cu parul ud timp de 2 zile...
MAI-ul a devenit inutil dupa 2010, cand au inceput sa bage tot felul de "habarnam pe usa din spate".

Cand o institutie este oficial putrezita din cauza ca exista prea multi prieteni, iubite, fini, iubiti, cuscrii, unchi, tati, mame care fac parte din ea, si care au nevoie doar de un loc de munca. Atunci intelegi care este problema. Politia in general este inutila, cu ele devine 100% inutila.

Stiu, si peste 1 an sau 10, cand o sa intru sa arunc "un ochi pe aici", o sa fiu facut misogin, sexist sau cine stie ce "alt cuvant corect politic mai exista". Cand la sfarsitul zilei "adevarul doare"

#256
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Asteptarile astea sint cretine. Echipajul de politie nu e forta de interventie. In SUA e mai simplu, pentru ca te impusca, nicidecum nu se lupta politistele mano a mano cu barbatii. E mai degraba o problema de organizare, la situatiile de scandal ar trebui trimisi direct jandarmii aia de 2 metri care bat tot ce prind.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate