Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Golf 5 break vs golf 6 break

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostTsunnnami, on 13 iunie 2021 - 15:54, said:


Posted Image
Good.
Vorbesc despre masini SH etc. Hai, lasa. Ai dreptate!

#38
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

View Postmcd2020, on 13 iunie 2021 - 15:11, said:

In patrie e masina suprema VW,am constatat,e blasfemie sa vorbesti de rau asa ceva...Eu sunt mai afon la masini,vad ca in patrie sunt multe Astra diesel,mai ales in rural,sunt bune de ceva?Nu am mai avut pe mina Opel de cind avea taica-meu Rekord cocosat 1.9e...si eram copil,nu am priceput mare lucru....
Avand in vedere ca e principalul combatant al vw de-a lungul istoriei, ba chiar unele modele de astra fiind chiar mai bune decat golful, eu zic ca-s bune :)

#39
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTsunnnami, on 13 iunie 2021 - 15:43, said:


E clar poate pentru tine care stii tu cel mai bine, nu pentru mine care le proiectez, Posted Image
Ok! Posted Image

#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View PostYOUR_GOD, on 13 iunie 2021 - 15:56, said:

Vorbesc despre masini SH etc. Hai, lasa. Ai dreptate!

Ca mine care isi vand masina la 200,000km, mai rar.
Nu zic ca nu exista, dar, merita riscul?
Io zic ca nu
Dupa 200,000 incep probleme din ce in ce mai multe si din ce in ce mai des. E vorba de statistica

P-asta de-am luat-o eu, o luam si la 200,000 pentru ca aveam nevoie de masina cand ajung in tara, dar in mod normal nu as cumpara asa ceva

Si arabul care mi-a cumparat masina a inteles ca n-o vand sa scap de ea.
Pur si simplu am fost obligat sa cumpar masina noua. Ce dracu sa fac cu aia?

#41
liviustefan89

liviustefan89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.10.2010

View PostTruculMagic, on 13 iunie 2021 - 12:48, said:




Si de ce nu merita o masina sh cu peste 200k km ? Cati km vrei sa aiba o masina de peste 10 ani ? Eu am una cu +300k si in afara de consumabile nu am bagat nimic. (vreo 600lei la suspensie pe o perioada de cativa ani din cauza drumurilor extrem de proaste) Posted Image



Golf 6 e o generatie mai noua, are materiale mai bune, interior mai frumos, motor mai modern, 1.6-le aspirat fara gpl consuma de rupe si nici nu merge ok + ca mai au probleme cu consumul de ulei. 1.4tsi de 122cp chiar e ok, iar distributia o rezolvi, nu-i capat de tara. Eu as lua pe cea mai noua. Vezi ca este si golf 6 1.6mpi din cate stiu. Nu te rezuma la 2 masini, ca poate sunt 2 epave, iar 4-4500 pe un golf 5 1.6benzina mi se pare enorm.
Golf 6 break nu am gasit cu motor 1.6, doar 1.2 si 1.4 tsi! despre 1.4 am inteles ca au probleme cu distributia, restul nu stiu ce ar putea sa mai cada de pe el.
nu sunt axat doar pe golf, m. am uitat la octavia 2 facelift dar e peste buget, m. ar tenta si focus 2 dar nu stiu cat sunt de fiabile!

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View Postliviustefan89, on 13 iunie 2021 - 22:03, said:

Golf 6 break nu am gasit cu motor 1.6, doar 1.2 si 1.4 tsi! despre 1.4 am inteles ca au probleme cu distributia, restul nu stiu ce ar putea sa mai cada de pe el.
nu sunt axat doar pe golf, m. am uitat la octavia 2 facelift dar e peste buget, m. ar tenta si focus 2 dar nu stiu cat sunt de fiabile!

Sa nu fie automatice focusurile

#43
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostTsunnnami, on 13 iunie 2021 - 20:30, said:

Fiecare le stie pe ale lui. Daca ai grija de masina sii ii pui piese bune, ii faci mentenanta la timp si stii sa mergi cu ea sa te tina mult timp, atunci Km nu conteaza. Am vazut Taxi de Germania, cu butoanele specifice. Arata impecabil  suna la fel, are 45 000 Km facuti aici si merge perfect. Masinile se uzeaza cand nu le intretii. Probleme apar cand cumperi o masina folosita d emai multi proprietari. EU la acestea as avea grija. In rest, noi sa fim sanatosi!

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View PostYOUR_GOD, on 13 iunie 2021 - 23:06, said:

Fiecare le stie pe ale lui. Daca ai grija de masina sii ii pui piese bune, ii faci mentenanta la timp si stii sa mergi cu ea sa te tina mult timp, atunci Km nu conteaza.

De acord, eu spun doar ca masina care se vinde cu mai mult de 200,000km e in general un lighean

#45
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Initiator, du-te la golful ala 6 si verific-o cu un mecanic, un tester, masina arata bine, lasa km. Tie trebuie sa-ti placa, tu o conduci, nu NOI!

Referitor la km, eu am cumparat un A4 cu 220.000 km, din 2017, ultima intrare in reprezentata Audi a avut-o la 205k, istoric de la audi etc etc, tind sa cred ca e totul ok, am specificat, TIND, nu sunt 100%, poate sunt putin sceptic, anyway, am o cunostiinta, se ocupa cu masini cumpara de dincolo, vinde aici. Mie imi place sa mai intreb una alta despre masinile pe care le vinde, mic pasionat auto, ce va pot zice sigur e ca toate, dar toate, au intre 185-198k km, si a recunoscut omu, romanu asta cauta, sub 200k, dar daca masina a avut 300 inainte, nu conteaza, sa vada el in bord sub 200k si e fericit. Nu moare masina dupa 200k, hai sa fim seriosi.

Un mic off topic referitor la km: Saptamana trecuta, la un suc cu, un amic si un prieten de-a lui, proprietar de x5 2007, 150k km, ( el fiind al 4-lea sau 5-lea proprietar), se uita la masina mea, si zice, cam multi km nenica, a umblat-o bine neamtul.  You get my point? :-D

#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View PostGaBogdan, on 14 iunie 2021 - 11:59, said:


Referitor la km, eu am cumparat un A4 cu 220.000 km, din 2017, ultima intrare in reprezentata Audi a avut-o la 205k, istoric de la audi etc etc, tind sa cred ca e totul ok, am specificat, TIND, nu sunt 100%, poate sunt putin sceptic, anyway, am o cunostiinta, se ocupa cu masini cumpara de dincolo, vinde aici. Mie imi place sa mai intreb una alta despre masinile pe care le vinde, mic pasionat auto, ce va pot zice sigur e ca toate, dar toate, au intre 185-198k km, si a recunoscut omu, romanu asta cauta, sub 200k,

Nu numai romanu' ci ala desteptu'

Bafta cu Audi-ul tau

#47
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

View PostTsunnnami, on 14 iunie 2021 - 14:50, said:


Nu numai romanu' ci ala desteptu'

Bafta cu Audi-ul tau
Sa-ntelegem ca toti ceilalti, cu 200k+ is batuti in cap? Mare filozof esti, oare unde ai fost pana acum? Din ce ai scris tu in comentariile anterioare, o masina e gata la 200k. La cat de tare iti mentii punctul de vedere, nu ar avea rost sa dezvoltam subiectul.

Asa ca, numai bine!

#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View PostGaBogdan, on 14 iunie 2021 - 15:02, said:

Din ce ai scris tu in comentariile anterioare, o masina e gata la 200k

Unde scrie asta?
Din contra am scris ca am vandut una grozava la km aia
Am zis ca doar n-as cumpara una la peste 200k pentru ca riscul e prea mare

#49
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostGaBogdan, on 14 iunie 2021 - 11:59, said:

proprietar de x5 2007, 150k km, ( el fiind al 4-lea sau 5-lea proprietar), se uita la masina mea, si zice, cam multi km nenica, a umblat-o bine neamtul.  You get my point? :-D
Taree! El statea pe juma de milion de km.Posted Image Posted Image

#50
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Legat de kilometri, e clar că e bine să aibe mai puțini kilometri. Oricine nu e complet afon, știe că toate piesele sunt calculate pentru un anumit MTBF.

Da, o mașină de 300 000 poate fi în stare bună, dacă a fost întreținută de foștii proprietari și a fost schimbat orice la timp. Dar mă îndoiesc că a fost schimbat absolut orice. Sigur, poate să meargă în continuare ceva kilometri fără probleme majore, mai tine și de noroc și unele modele sunt mai robuste.

Poate fi o mașina praf si la 100 000. Dar normal e să verifici mașina la sânge, indiferent de kilometri. Dacă a fost exploatată de un cioban, se va vedea. E normal să cauți o mașina cu mai puțini kilometri.

Nici cu extrem de puțini kilometri nu e bine. Dacă a stat 6 luni - un an pe dreapta, s-ar putea să ai de schimbat destul de multe.

Kilometrajul real se poate verifica. Și când zic asta, nu mă refer la sistemele masinii, înțeleg că până și kilometrii înregistrați de sistemul ABS se pot modifica. Nu mă refer la bășini gen Car Vertical.

În câteva țări, de exemplu România și Italia (și Spania, dar trebuie să ai certificat electronic), kilometrii se înregistrează la inspecțiile tehnice și se pot verifica ușor online. Chiar si din Germania poți găsi o masină fără kilometri modificați. Ori iei de la o persoană privată, ori iei de la o reprezentanță sau de la un dealer serios, care să nu fie turc sau arab sau kurd.

View Postmcd2020, on 13 iunie 2021 - 15:11, said:

In patrie e masina suprema VW,am constatat,e blasfemie sa vorbesti de rau asa ceva...Eu sunt mai afon la masini,vad ca in patrie sunt multe Astra diesel,mai ales in rural,sunt bune de ceva?Nu am mai avut pe mina Opel de cind avea taica-meu Rekord cocosat 1.9e...si eram copil,nu am priceput mare lucru....
Sunt bune, dar până la Astra H, inclusiv. Și depinde de motor. 1.3 pot avea probleme cu distribuția, 1.7 ar fi bune, dar depinde care, 1.9 sunt bune, 2.0 nu.

Edited by neur0, 16 June 2021 - 10:08.


#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
Uite, acum 2 zile mi-a cazut motorul de pe masina. Golf 5, 2008, 110,000km
Se pare ca la schimbarea distributiei LA REPREZENTANTA nu i s-au strans suruburile corect la suportii motor.
A forfecat suruburile dupa vreo 20,000km

Asta e un exemplu de masina SH

#52
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Ăsta nu e un exemplu relevant. Și la o mașină nou poți păti o grămadă de necazuri dacă dai peste un individ neatent la vulcanizare/service.

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View Postneur0, on 16 iunie 2021 - 14:19, said:

Ăsta nu e un exemplu relevant. Și la o mașină nou poți păti o grămadă de necazuri dacă dai peste un individ neatent la vulcanizare/service.

Absolut, dar acolo exista Garantie

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTsunnnami, on 16 iunie 2021 - 13:58, said:

Uite, acum 2 zile mi-a cazut motorul de pe masina. Golf 5, 2008, 110,000km
Se pare ca la schimbarea distributiei LA REPREZENTANTA nu i s-au strans suruburile corect la suportii motor.
A forfecat suruburile dupa vreo 20,000km

Asta e un exemplu de masina SH
Găsești motor ieftin, mai ales daca e 1.9tdi.Vezi pe olx, remat, autovit.ro

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate