Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Afacere transport produse balastieră.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Razvi22

Razvi22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.06.2021
Salutare domnilor.Vreau sa va cer cateva sfaturi.Momentan sunt șofer pe comunitate si am in plan sa achizitionez un ansamblu basculabil(cap tractor scania an 2007-2009 + semiremorcă noua)cu care sa lucrez in țară.Ce sfaturi imi puteți da? Menționez ca am 22 de ani,am lucrat 3 ani intr-o balastieră deci din punct de vedere al cunoștințelor nu incep chiar de la 0😅.

#2
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Să înalți obloanele pt a putea transporta si cereale :)

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006
De regula prin balastiera se intelege ansamblul de operatii si agregate prin care se spala si sifoneaza bani la greu.Am vrut sa zic se fura.
Balastierele de obicei sunt in proprietatea baietilor destepti,care au toata logistica si nu au nevoie de "intrusi".
Sfatul lui DarthBane insa este de luat in seama.Exista o gramada de silozuri particulare care preiau cerealele de la producatori.Este o paine mancat in zona asta.

#4
Razvi22

Razvi22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.06.2021
Păi mă gandesc că pot transporta si cereale,doar bani sa iasă.Menționez ca ansamblul il cumpăr cu banii jos si imi mai pun deoparte vreo 10.000 bani pentru zile negre.

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

 DarthBane, on 12 iunie 2021 - 18:46, said:

Să înalți obloanele pt a putea transporta si cereale Posted Image
daca sta mai la nord n-are ce face cu ele inaltate asa ca spune zona de lucru

in aceasta afacere  esti si inchiriat si trebuie  sa stii si cine iti vinde sorturi ieftin sa duci la cei ce au nevoie.

mai este si faza  cu camion de 20 si te incarca cu 30 si-ti rupi masina

si esti platit la cursa nu faci tu ciubuc de10T

#6
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Păi poti tu transporta, dar plata se face pe tona kilometru, cerealele sunt usoare, remorca de piatră are volum mic, daca nu inalti obloanele vei avea castig mic.

Asta dacă insiști pe remorca de piatră, deși e cam specializată si cine o foloseste cam are deja.

#7
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Transportul de piatra/nisip/pământ și cereale bâhâie de oferte, cele mai multe semiremorci pentru asta sunt.
Mai bine îți iei o prelată și transporți mărfuri generale între diverse orașe.
Te ajuți de site-urile bursa de transport, unde găsești între fiecare orașe.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
razvi deja a intrat in paine si nu mai are timp de noi.
trage de covrig

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La agregate de balastiera văd ca o duc bine cei cu mașini mai mici. Transportă pentru persoane fizice, cumpără ei agregatele de la balastiera si le vând persoanelor fizice. În general pun 150lei/transport in localitate pentru 3mc. Bâzâie toată ziua, știu unul cu un Iveco Dayli, bagă la greu. De 2-3 ori pe an vine la mine să îi sudez mașina 😂😂.
Face 5-6 uneori si mai multe transporturi pe zi. Încarcă fără milă, când se rupe, vine la mine. Dar scoate banii cu vârf și îndesat pe mașina aia.

#10
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postforeverbanned, on 13 iunie 2021 - 07:12, said:

Te ajuți de site-urile bursa de transport, unde găsești între fiecare orașe.
Merită să te faci camionagiu? Cu cât rămâi dacă lucrezi 40 de ore pe săptămână și scazi toate cheltuielile, taxe, reparații, combustibil, CAS, CASS, impozit etc.?

Edited by neur0, 25 June 2021 - 10:17.


#11
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
merita pe naiba
la 5,60 motorina si 3 lei/km pretul pe tara la 40T, cu plata la 30-60 zile mai bine faci taxi macar dormi acasa nu in cabina pe marginea drumului


#12
Razvi22

Razvi22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.06.2021
Eu locuiesc in Baia Mare,deci activitatea de transport o sa se desfasoare in mare parte in judetul Maramureș.Imi cer scuze ca nu prea am prea raspuns,dar eu deja sunt sofer pe comunitate in Gibraltar si trag de covrig toată ziua.😅

Da,cum zice si Pimi.Acuma eu cum am lucrat in balastiera 3 ani de zile stiu sa lucrez si pe utilaje de terasamente. Excavator/Buldozer/Autogreder.Incă oscilez intre a cumpara un excavator sau un ansamblu basculabil..Probabil ca excavatorul ar fi mai profitabil,dar la el imi trebuie trailer ca sa il pot transporta,deci iar ajung la camion 😅

Edited by Dany_Darke, 26 June 2021 - 00:03.


#13
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Deci vrei sa fii si buldozerist si conducator auto.
Ai atestat de lucrator pe utilaje ?
Iti iei o bena pentru piatra si nisip si un trailer pentru transportul utilajului de sapat si un cap tractor.
Ce ai putea sa extragi din judetul tau ?

#14
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005

 Razvi22, on 25 iunie 2021 - 19:38, said:

Eu locuiesc in Baia Mare,deci activitatea de transport o sa se desfasoare in mare parte in judetul Maramureș.Imi cer scuze ca nu prea am prea raspuns,dar eu deja sunt sofer pe comunitate in Gibraltar si trag de covrig toată ziua.😅

Da,cum zice si Pimi.Acuma eu cum am lucrat in balastiera 3 ani de zile stiu sa lucrez si pe utilaje de terasamente. Excavator/Buldozer/Autogreder.Incă oscilez intre a cumpara un excavator sau un ansamblu basculabil..Probabil ca excavatorul ar fi mai profitabil,dar la el imi trebuie trailer ca sa il pot transporta,deci iar ajung la camion 😅
Eu le-am avut pe ambele,camionul l-am vandut azi si imi pare rau dupa el dar decat sa lucrez pe bani putini si cu multa bataie de cap prefer sa fiu angajat,mai vreo 5500E prime si bani de concediu,mai un medical,program bun,aproape de casa.
MiniExcavatorul de 3.7T l-am luat sa-mi fac ceva lucrari prin curte,gradina si o hidroizolatie la fundatie,m-am invatat cu el,ma bate gandul sa-mi iau si atestate.
Da-l naibii de transport,fara relatii sau o nisa buna nu merita !

Edited by bolo, 01 July 2021 - 23:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate