Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Fedex vs DHL la import PF in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ina2605

ina2605

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 20.09.2020
Salutare, comunitate ! Vă cer sfatul din experiențele pe care le-ați avut. Și să lăsăm topicul aici,pentru cei interesați. Posted Image
Eu una, după ce m-am trezit prea târziu în țeapă cu manevrele DHL, încerc să aflu dacă are rost să apelez vreodată la FedeX pentru livrare de colet din afara Uniunii Europene. Cu DHL am semnat pe 7 pdf-uri și i-am împuternicit să mă reprezinte la vamă (naiba știe ce însemnă asta cu exactitate - tot ce știu e că am de dat taxă de protecție la DHL $$$$$). Încă n-am primit chiloții pentru care i-am împuternicit. Posted Image
Poate avem situații în care e necesar să vină mai repede o comandă. Ce facem cu vama ? Dacă DHL și-a făcut un renume la modul ”feriți-vă de DHL„ , Fedex e mai puțin cunoscut cu reclamații. Sau nu ? Ce experiențe ați avut cu livrarea de la ei ? Ca taxe/comisioane plătite și timp de livrare, pe cine ați alege ? Fedex /  DHL  ? Posted Image

#2
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
Vrei servicii premium platesti
la fel o sa fie si cu fedex, poate o diferenta plus minus de 5-10 euro

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu sunt diferente intre Fedex si DHL,

#4
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018
nu stiu cum decurg lucrurile in Romania, este adevarat, dar pentru feeling here it goes: stat membru fondator UE, importuri Japonia, persoana fizica.
am incercat Fedex, de 2 ori (masochist?…), si mi-a ajuns. de fiecare taxe vamale/handling calculate/platite online apoi Fedex revenit asupra metodologiei de calcul, la 2 saptamani dupa prima plata si dupa primirea coletului, cum ca exista extra-uri de plata. timp de livrare 1 saptamana, in medie. Fedex -> cocalari

DHL -> taxe vamale/handling calculate/platite online, niciodata revenit asupra sumei de plata cu “texte” de americani opariti, gen Fedex. timpi de livrare max. 5 zile/min. 4 zile calendaristice (este adevarat, marfa o aduc din Sapporo iar DHL are un centru de colectare/triaj/vama a pachetelor fix la periferia Sapporo). transport aero propriu DHL la Hong Kong in centrul de sortare DHL dupa care marfa ajunge in UE, la usa destinatarului. DHL -> ok

ca pret Fedexul este sensibil peste DHL atat la volum cat si la greutate.

Edited by freaka-da-disk, 11 June 2021 - 23:11.


#5
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Am comandat acum aprox 2 luni 2 chestii prin Fedex, bineinteles din SUA.

1. am stiu exact ce si cat am de platit cu tot cu taxe, de la inceput
2. a trebuit sa completez un formular sa ma reprezinte, nu 7 milioane de foi tampite
3. taxa aia de smecher DHL eu nu am regasit-o la baietii astia
4. ambele pachete sosite in 5 zile lucratoare in tara, inca 1 respectiv 2 zile aici.

Din punctul meu de vedere, oricand Fedex (sau orice alta alternativa) versus DHL.

#6
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
Cum de il contraziceți pe passila? El a spus ca nu sunt diferențe. (sunt curios daca a primit vreodata ceva prin dhl sau fedex).

#7
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015
O singura interactiune cu DHL .Vazut ceva in USA si placut.Trimis produsul  din USA prin DHL la adresa mea cu plata transportului prin avion care nu a fost prea mica .Intr-o zi(fara a se respecta timpul de livrare,adica cu intarziere) a sunat o domnita de la DHL daca eu nu am cumva drum prin Bucuresti sa iau coletul de acoloPosted Image Posted ImagePosted Image Posted Image .Eu locuiesc in Brasov ,si ea stia,iar transportul era platit pana la mine acasa,dar ce conteaza acest mic aspect insignifiant.A pus problema de parca Bucurestiul era vreun cartier la periferia Brasovului sau invers Posted Image Posted Image Posted Image .No coment.

Edited by PiticVerde, 12 June 2021 - 12:00.


#8
ina2605

ina2605

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 20.09.2020

View Postfreaka-da-disk, on 11 iunie 2021 - 23:03, said:

nu stiu cum decurg lucrurile in Romania, este adevarat, dar pentru feeling here it goes: stat membru fondator UE, importuri Japonia, persoana fizica.
am incercat Fedex, de 2 ori (masochist?…), si mi-a ajuns. de fiecare taxe vamale/handling calculate/platite online apoi Fedex revenit asupra metodologiei de calcul, la 2 saptamani dupa prima plata si dupa primirea coletului, cum ca exista extra-uri de plata. timp de livrare 1 saptamana, in medie. Fedex -> cocalari

DHL -> taxe vamale/handling calculate/platite online, niciodata revenit asupra sumei de plata cu “texte” de americani opariti, gen Fedex. timpi de livrare max. 5 zile/min. 4 zile calendaristice (este adevarat, marfa o aduc din Sapporo iar DHL are un centru de colectare/triaj/vama a pachetelor fix la periferia Sapporo). transport aero propriu DHL la Hong Kong in centrul de sortare DHL dupa care marfa ajunge in UE, la usa destinatarului. DHL -> ok

ca pret Fedexul este sensibil peste DHL atat la volum cat si la greutate.

View PostRealThing, on 11 iunie 2021 - 23:04, said:

Am comandat acum aprox 2 luni 2 chestii prin Fedex, bineinteles din SUA.

1. am stiu exact ce si cat am de platit cu tot cu taxe, de la inceput
2. a trebuit sa completez un formular sa ma reprezinte, nu 7 milioane de foi tampite
3. taxa aia de smecher DHL eu nu am regasit-o la baietii astia
4. ambele pachete sosite in 5 zile lucratoare in tara, inca 1 respectiv 2 zile aici.

Din punctul meu de vedere, oricand Fedex (sau orice alta alternativa) versus DHL.

Foarte interesante mi se par aceste 2 cazuri total diferite cu aceiași ofertanți de servicii. E o loterie și aici, până la urmă ? Cineva poate avea complicații, iar altcineva nu ? Oricum, costurile suplimentare ce apar după X perioadă de timp sunt revoltătoare și nu ar trebui tolerate. Că genul ăsta de manevră se „împământenește” și devine normă. :angry2:

View PostPiticVerde, on 12 iunie 2021 - 11:52, said:

O singura interactiune cu DHL .Vazut ceva in USA si placut.Trimis produsul  din USA prin DHL la adresa mea cu plata transportului prin avion care nu a fost prea mica .Intr-o zi(fara a se respecta timpul de livrare,adica cu intarziere) a sunat o domnita de la DHL daca eu nu am cumva drum prin Bucuresti sa iau coletul de acoloPosted Image Posted ImagePosted Image Posted Image .Eu locuiesc in Brasov ,si ea stia,iar transportul era platit pana la mine acasa,dar ce conteaza acest mic aspect insignifiant.A pus problema de parca Bucurestiul era vreun cartier la periferia Brasovului sau invers Posted Image Posted Image Posted Image .No coment.

Ce s-a intamplat pana la urma ? Si cum a indraznit să sune cu asemenea propunere ???  :eheyebrow:

#9
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015

View Postina2605, on 12 iunie 2021 - 12:13, said:

Ce s-a intamplat pana la urma ? Si cum a indraznit să sune cu asemenea propunere ???  Posted Image

Am intrebat-o pe domnisoara cu pricina daca a fost o gluma sau daca asa se procedeaza cu Europa de Est,pentru ca stiu sigur ca pentru  Europa de vest sau USA nu exista astfel de propuneri.Pana la urma coletul a venit la adresa mea dar  intarzieri.

Edited by PiticVerde, 12 June 2021 - 12:23.


#10
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

View Postina2605, on 12 iunie 2021 - 12:13, said:

Foarte interesante mi se par aceste 2 cazuri total diferite cu aceiași ofertanți de servicii. E o loterie și aici, până la urmă ?

probabil, asa cum inclin sa cred ca PiticVerde, mai jos, are dreptate. am adus si aduc pachete de la Soare-Rasare, in Europa, de aprox. 6 ani. inainte, in US, timp de 10 ani, tatal meu a folosit DHL. a adus la un moment dat un pachet de 180Kg din JP. transportul a fost aprox. 1800 USD. oferta Fedex la acel moment a fost de aprox. 2200USD. deci, da, din punctul meu de vedere Fedex = cocalari cu acte in regula. se pot consulta forumurile de profil US. hartia/Softpedia nu suporta invectivele aruncate acolo catre Fedex, cu nume, date, sume de bani, SMSuri.


View PostPiticVerde, on 12 iunie 2021 - 12:22, said:

Am intrebat-o pe domnisoara cu pricina daca a fost o gluma sau daca asa se procedeaza cu Europa de Est


#11
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Depinde foarte mult si ce fel de contract are vanzatorul cu acea firma de curierat.

N-am nicio problema sa recunosc ca pentru trimiteri in interiorul UE, DHL e ok.

Edited by RealThing, 12 June 2021 - 14:40.


#12
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
cu fedex si cu dhl am avut experiente palcute , pana cand am comanda ceva dupa ali express prin dhl. s a schimbat foaia , desi stiam de taxa de imputernicire neavand cod eori. pana la urma totul a fost ok.

#13
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
La FedEx, cu serviciul Economy, am platit zero comision, a stat 2 zile in vama langa Timisoara, zicea ca vrea instructions de vămuire de la importator,  colet < 150 de eur, nu necesita EORI, ahlchimb de email-uri, le-am virat tva prin internet banking.

Edited by CataPro, 24 September 2021 - 03:58.


#14
ALPINAs

ALPINAs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.11.2015
Salutare! La plata TVA trebuie prezentată factura / tranzacția din cont sau se calculează la valoarea declarată?

#15
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.11.2002

View PostCataPro, on 24 septembrie 2021 - 03:56, said:

La FedEx, cu serviciul Economy, am platit zero comision, a stat 2 zile in vama langa Timisoara, zicea ca vrea instructions de vămuire de la importator,  colet < 150 de eur, nu necesita EORI, ahlchimb de email-uri, le-am virat tva prin internet banking.
I-ai imputernicit pe cei de la FedE pentru prezentarea in vama sau ai mers personal.

#16
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Pentru prima data magazinul nu mi'a retinut TVA la plata marfurilor. Ma trezesc cu un email de la o firma numita "IRS" (tot pe strada Fermelor din Otopeni pe undeva cu sediul) pentru vamuire. Pe langa TVA am mai fost jecmanit debitat cu inca 72 lei, comisionul lor.

Coincidenta sau nu, este prima data in 6 ani cand platesc in plus fata de TVA la curierul Fedex. Se pare ca au luat calea DHL. De firma IRS este tot prima data cand aud.

:-(

Edited by george90, 12 November 2023 - 15:37.


#17
genius07

genius07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 06.03.2007
Nu se mai poate fenta taxa DHL mai nou? Am incercat sa imi platesc singur taxele in vama dar ma obliga sa imi angajez broker pentru import?

Edited by genius07, 12 December 2023 - 23:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate