Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Simptome Hipertensiune Arteriala

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006
Buna seara,
Care sunt simptomele hipertensiunii arteriale ?
Rog sa imi raspunda doar medicii de pe forum si bolnavii, ceilalti sa se abtina.
Multumesc,
Ovidiu

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ce simptome ?
Eu am hipertensiune depistata acum vreo 12 ani
Raspunsul e simplu - NU EXISTA SIMPTOME
Boala se mai numeste si - ucigasul tacut - tocmai pentru ca nu simti nimic
Esti nesimtit Posted Image

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
De ce sa raspunda medicii de pe forum si nu un medic real, in carne si oase la care te prezinti pentru consultatie ?

#4
bekali

bekali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 25.11.2006
In functie de cat de grava e , in timp poate genera cam orice boala cadriovasculara si nu numai. Hipertensiunea iti poate afecta rinichii sau vederea.  Cele mai grave infarct si AVC. Totul pe ''silence''.

Edited by bekali, 11 June 2021 - 18:16.


#5
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
doar tensiunea nu e neaparat sa prezinte simptome.
poti avea si ischemie si sa fie tacuta.
HTA se masoara si se rezolva din alimentatie si stres.
inca nu se cunoaste 100% cauza, insa e clar ca stresul, obezitatea, nesomnul sau chiar alimentatia, pot fi cauze.
cu alte cuvinte, masori tensiunea si vezi ce si cum, n astepti simptomele.

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,367
  • Înscris: 11.08.2003
Te costa 100-200 de lei ca sa vezi (cand vrei) daca ai HTA sau nu. Iti cumperi un tensiometru si ti-l legi de mana, daca esti ipohondru.
Oricum, de ceva vei muri, macar sa fie o boala care nu doare.

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
De ce nu-ti iei un tensiometru ? Cel mai bun ar fi Omron dar e prea scump si nu merita diferenta de bani. Medisana e foarte  bun si costa 100 de lei (cel pentru incheietura mainii).

#8
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Gust metalic in gura, dureri de cap. Cand te apleci sa-ti legi sireturile iti bate bass-ul in cap. Dupa o betie, mahmureala dureaza ceva mai mult. Raspunsul tot la doctor il gasesti, semnele de mai sus ar trebui sa-ti dea de gandit.

#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,367
  • Înscris: 11.08.2003
Lucian, ete fleosc! Si eu sunt suspect de HTA si... am gust de vin in gura (acum, in rest nimic deosebit), n-am mai avut o durere de cap din 2009, bassul bate in cap doar cu castile in urechi, mahmureala nu am.
In momentele de liniste parca simt un pic mai pronuntat pulsul (pare ceva mai mult decat bataile inimii) dar in rest nimic. Din pacate, nu cred ca va voi putea anunta cand o mierlesc din cauza asta dar, daca nu mai activez o perioada, e clar. Posted Image

#10
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
La mine,singe pe nas,e ca o valva,slava domnului.

#11
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postsorin147, on 11 iunie 2021 - 18:25, said:

,
Oricum, de ceva vei muri, macar sa fie o boala care nu doare.

Chestia e ca,nu-i sigur ca moare.Poate face o comotie cerebrala sa ramana paralizat cativa ani pana-si da duhul.Si va avea nevoie de ingrijire permanenta.Acolo sa vezi bucurie.
Initiator,eu cand am hipertensiune din cand in cand imi bate timpanul noaptea cand pun capul pe perna si peste zi poti avea ameteli.

#12
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Simptomele sunt cand iti iei tensiunea si e mare :)

Cum a spus cineva mai sus, un tensiometru e cel mai bun. Eu am medisana. Cel mai bine faci doua - trei masuratori la un interval de 5 minute si faci media. Niciodata nu iei in calcul prima masuratoare.
Eu simteam presiune in ceafa, pulsul in urechi cand ma culcam si aveam dureri de cap destul de dese. Unele treceau doar cu aspirin + C, altele doar cu fasconal. La fiecare control medical de rutina toate doctoritele ramaneau impresionate de cat de mare o am. Nu cred ca am avut-o niciodata mai mica de 14 cu 9. La mine 15 cu 9-10 era ceva normal. Ba chiar am avut-o si 18 cu 11-12 si culmea nu simteam nimic.
De vreo cateva luni am inceput sa iau pastile la recomandarea medicului si aia e. Raman cu ele pana la final. Ia ca mi-am luat-o si acum, 12 cu 8.

#13
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postarkhangel, on 11 iunie 2021 - 22:01, said:

am inceput sa iau pastile la recomandarea medicului si aia e.

Ce ti-a prescris?

#14
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
noliprel forte

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate