Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Cum fac un dvd cu muzica tinand cont de cei 4.7 gb ai dvdului nu de cele 120 de minute

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,373
  • Înscris: 08.02.2011
Ce atata filozofie pentru un amarat de dvd, il scrii, il bagi in combina si gata. Daca merge bine daca nu iarasi bine.

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004
E posibil sa nu-l citeasca.
Combina are DVD, dar ideea e daca poate citi fisiere de pe el, sau doar filme.
Am vazut asa ceva pe vremuri - citea CD-Audio dar DVD doar video.

Oricum deja de cand s-a deschis topicul se putea face proba.
Program de scris - Ales DVD - Data - trase mp-3-urile de scris pe el si dat burn.

Deja s-a zis de cateva ori.
Dupa care - merge sau nu merge. Desi cel mai simplu era de citit specificatiile in manual. Posibil a nu stie nici macar formatul MP3.

#21
IonutMarian754512

IonutMarian754512

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.04.2021

View Posteiffel, on 11 iunie 2021 - 19:45, said:

Combina citeste si dvd cu muzica pentru ca mai am eu unul pe care il citeste.
Chestia e ca nu stiu ce format de dvd sa cumpar
Dvd-r
Dvd-a
Dvd-rw
Si nu stiu cum sa il umplu full cu muzica nu doar 120 de minute cum scrie acolo sa il umplu cu 4.7 gb muzica.

Edited by Ravy, 11 June 2021 - 21:18.


#22
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,705
  • Înscris: 30.08.2006
In manual nu scrie nimic ca poate citi dvd-uri cu mp3. E cam useless. MP3 pe CD-R si CD-RW accepta. Intrebarea este de ce vrei sa te legi la cap cu asa ceva ? Daca e cadou , sa zicem ca e ok in lipsa de altceva. Daca vrei sa-l cumperi , bani aruncati cand poti sa-ti iei niste boxe cu bluetooth.
https://www.manualsl...l?page=9#manual

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004

View PostIonutMarian754512, on 11 iunie 2021 - 19:48, said:

Si nu stiu cum sa il umplu full cu muzica nu doar 120 de minute cum scrie acolo sa il umplu cu 4.7 gb muzica.
Ti s-a spus deja de 10 ori ce sa faci. Cand alegi DVD- DATA la scriere atunci adaugi MP3-uri.
Cate vrei tu.
120 minute e daca scrii probabil DVD-Audio - un format mort - pe care oricum m-ar mira sa-l stie combina aia,

DVD-R - e mai compatibil cu aparatele vechi. Unele aparate nu puteau citi corect DVD-urile sau CD-urile scirse, doar pe cele fabricate.

View PostLeo2006, on 11 iunie 2021 - 20:08, said:

In manual nu scrie nimic ca poate citi dvd-uri cu mp3.
Ne-am lamurit - nu stie.


Stie doar DVD-Audio - nu poate citi DVD-Data cu MP3.
Si nu accepta decat DVD-R - asa cum banuiam.

#24
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 22.05.2003
Orice ai face, e un produs depasit.

Standardul DVD-Audio nu a prins, el suporta muzica in format necomprimat, ca si CD-urile (WAVE).
Cand a aparut DVD-Audio deja mp3 umpluse piata.

Poti incerca sa scrii pe un DVD+R clasic fisiere mp3 cate doresti/incap si sa vezi daca il citeste, dar ma indoiesc.

#25
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,965
  • Înscris: 30.11.2017
Adica dvd-data sunt dvd uri unde s-au pus melodii sub forma de mp3, ca un copy paste adica (prin inscriptionare sau ardere) ? Zic bine?

Iar dvd-audio e analogul de cd-audio doar ca e suport dvd si incap probabil vreo 50-70 piese nu 17-18 ca la cd-audio si e facut cu un soft mai diferit decat copierea unor fisiere?

DVD+R sunt aceleasi ca DVD-RW?

Eu am facut mai demult un cd+r(w) adica reinscriptibil ca si cd audio convertind mp3 uri cu un utilitar, si intrasera vreo 16 piese functiona pe pc ca si cd-audio dar pe radio cd casetofon nu rula. Pe dvd-player nu mai stiu daca rula

Initiator, daca combina nu citeste dvd-data cu mp3-uri pune si foloseste cd uri de 700MB. Vreo 6-7 cd-uri ajung cat un dvd si incap destule piese mp3.

Dar combina aia functioneaza si ptr atasare la televizor?

Edited by cipri2bau, 11 June 2021 - 21:28.


#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,519
  • Înscris: 07.02.2003

View PostIonutMarian754512, on 11 iunie 2021 - 18:25, said:

Uite care e treaba. Eu vreau sa fac un dvd cu muzica in format mp3 care sa fie citit de combina jvc din poza.
Ce tip de dvd imi trebuie si cu ce program il fac ca a intre multe piese pe el adica 4.7 gb de muzica mp3?
Orice program de scris, il faci ca DATA dvd si pui mp3-urile pe el.

#27
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Cauți pe Google Nero 7, îl descarci și instalezi.
Introduci DVD-ul în DVD-rom.
Deschizi Nero Start Smart.
Sus la jumate unde scrie CD/DVD selectezi DVD.
Dacă vrei să le faci mp3, dai click pe Make data DVD.
Adaugi cântecele pe care le vrei în lista respectivă, dar ai grijă să lași un mic spațiu de câțiva MB, să ajungi maxim la limita colorată cu dungă verde.
Le adaugi, poți sau nu să bifezi Verifying data after burning.
Dai burn.
Dacă combina muzicală nu citește mp3-uri, după ce deschizi Nero dai click pe Make audio DVD și respecți aceiași pași, dar tot așa, lași puțin spațiu.
Dacă combina nu citește DVD-uri, după ce introduci CD-ul în DVD-ROM, la mijloc sus dai click pe CD.
Respecți aceiași pași ca pentru DVD.

#28
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,965
  • Înscris: 30.11.2017
Auzi dar banda magnetica de la caseta audio are capacitate de stocare mai mare decat o disketa floppy?

Piesele pe banda de caseta sunt in format audio ca la cd audio cu piste liniare sau se poate inregistra si sub forma de caseta data adica pus mp3 uri pe.caseta? Eu am pus mp3 demult pe discketa si functiona, cred ca pe caseta incap foarte multe, undeva la 100 mp3uri

#29
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 25.01.2002
@cipri2bau
e normal sa poti scrie si citi un fisier audio pe/de pe discheta, ca doar asta a fost scopul ei: stocarea de fisiere (in limita capacitatii, bineinteles)

sti tu ceva cu banda de caseta. in trecut se putea folosi ca si stocare la anumite calculatoare (de ex. hc85, hc90, cip - mai sunoscute la noi, dar si commodore sau spectrum - mai cunoscute la altii). DAR curent NU poti inscriptiona fisiere audio ca si date pe o astfel de banda. si chiar daca ai putea, gindeste-te ca in trecut, jocuri/programe de doar citiva kb ocupau destul de multa banda (mergea casetofonul citeva minute). in plus, orice banda se poate sifona/mototoli, asta ducind la erori de citire/scriere. si nu in ultimul rind, viteza de scriere e absolut infecta...

vikipedia sustine ca:

Quote

The typical encoding method for computer data was simple FSK, typically at data rates of 500 to 2000 bit/s, although some games used special, faster-loading routines, up to around 4000 bit/s. A rate of 2000 bit/s equates to a capacity of around 660 kilobytes per side of a 90-minute tape.

dar si ca:

Quote

The use of better modulation techniques, such as QPSK or those used in modern modems, combined with the improved bandwidth and signal-to-noise ratio of newer cassette tapes, allowed much greater capacities (up to 60 MB) and data transfer speeds of 10 to 17 kbit/s on each cassette.

noa... cite sute de mp3-uri?

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004

View PostAdm, on 11 iunie 2021 - 20:45, said:

Poti incerca sa scrii pe un DVD+R clasic fisiere mp3 cate doresti/incap si sa vezi daca il citeste, dar ma indoiesc.
In manual scrie ca nu poate citi DVD+R...

Multe aparate din vremea aia nu citeau deloc discuri inregistrate.
Puteau fi pacalite cu DVD-R. Eventual in Nero tin minte ca se putea schimba si bitsetting-ul - daca aveai o unitate optica ce stia asta - sa emuleze un DVD de fabrica.

Oricum clar nu poate citi MP3 - ar fi scris in manual.

Stie doar DVD-Audio - ceea ce e destul de mult ptr vremea aia. Practic e Hi-Res. Calitate peste cea a unui CD Audio.

#31
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

costeld69 said:

alegi format mp3-disc, de preferat sa închizi cd-ul (dvd-ul).
cate ceva mai detaliat aici:
https://www.lifewire...-mp3-cd-2438565

Edited by costeld69, 13 June 2021 - 13:42.


#32
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
A zis deja eiffel ca nu poate citi MP3.
Dupa stiinta mea (poate gresesc!), nu exista DVD audio. Exista doar CD audio.

#33
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postlost_in_a_dream, on 14 iunie 2021 - 21:00, said:

.. nu exista DVD audio.
Exista DVD-audio, iar combina muzicala a initiatorului poate reda acest format.,
vezi manualul postat mai sus:
Attached File  Capture.PNG   170.15K   15 downloads

View PostLeo2006, on 11 iunie 2021 - 20:08, said:

In manual nu scrie nimic ca poate citi dvd-uri cu mp3. E cam useless. MP3 pe CD-R si CD-RW accepta.
https://www.manualsl...l?page=9#manual
Probabil informatia despre mp3 nu este completa,
iar intrucat nu citeste cd data, pentru fisiere .mp3 trebuie folosit formatul mp3-disc.

Edited by costeld69, 14 June 2021 - 21:39.


#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,519
  • Înscris: 07.02.2003
Nu merita DVD audio, ramani la CD cu MP3 sau ce stie sa citeasca.

#35
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 25.01.2002

View Postcosteld69, on 14 iunie 2021 - 21:28, said:

Probabil informatia despre mp3 nu este completa,
iar intrucat nu citeste cd data, pentru fisiere .mp3 trebuie folosit formatul mp3-disc.


mp3-disc este un ... data cd!
adica este un cd normal, scris ca si date (adica NU ca si trackuri), care contine doar fisiere mp3 (eventual wma - si acest format este citit de combina de mai sus.)
daca ar contine altceva (de exemplu fisiere executabile, poze, documente, foi de calcul, prezentari, etc), dispozitivul de redare ar reda DOAR ceea ce ar cunoaste. de ex. pt combina de mai sus, pozele (in format jpg).

bineinteles, pot interveni limitari vizavi de citirea acestor tipuri de fisiere. de ex. pozele sa nu fie mai mari de o anumita dimensiune (in mb sau pixeli), sau discul sa fie scris drept complet (cu inchidere), nu sesiune. mai pot aparea probleme de citire si din cauza caracterelor ciudate din numele fisierelor (diacritice, de ex.)

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004
A deschis deja topic ptr CD cu MP3-uri - https://forum.softpe...iteste-combina/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate