Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

notebook vs unitate fixa

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
TheSpy

TheSpy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2004
Atunci imi cer scuze pentru proasta presupunere :D In cazul asta ar fi mai bine sa mentioneze si daca monitorul e LCD sau CRT desi n-ar conta prea mult la voturi.

#20
xannt_x

xannt_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 13.06.2005

View PostTheSpy, on Mar 30 2006, 16:48, said:

Atunci imi cer scuze pentru proasta presupunere :D In cazul asta ar fi mai bine sa mentioneze si daca monitorul e LCD sau CRT desi n-ar conta prea mult la voturi.


monitorul este crt...dar nu vad un impediment fata de unul lcd.

deci????  laptopul sau  sistemul fix?

#21
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Este mult mai obositor un CRT decat un LCD/TFT, daca zici ca stai multe ore pe zi in fata monitorului.

Deci, inca un plus pentru laptop.

#22
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Eu am acasa un laptop si un desktop.
Sunt doi ani de zile de cand am renuntat sa mai lucrez pe desktop si cred ca asta spune multe.
Portabilitatea, spatiul ocupat pe masa, linistea din jurul lui si ergonomia au fost principalele motive pentru care am renuntat la desktop.
Sa va povestesc ce chin era sa pun camera foto pe usb? Misca hardughia, baga mana pana la mufa sa vezi pe unde e, inceara sa bagi cablul, etc (astea deoarece nu il tin pe birou langa mine). Apoi dupa ce ai facut toate astea observi ca te-ai murdarit ca naiba de praf :)

Din pacate, notebookurile sunt de viitor. O spun destule studii de specialitate. In curand ...

Edited by Cristist50, 30 March 2006 - 19:24.


#23
ExxonValdez

ExxonValdez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.03.2006
Eu as merge clar pe laptop. Orice ai face la un desktop tot are zgomot. Laptopul e super silent. In timp vei simti asta. Nu-l vei mai duce acasa dupa servici, dar in concediu...

#24
xannt_x

xannt_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 13.06.2005
MUltumesc tuturor pentru nobilele intentii, dar s-a rezolvat de la sine. eu m-am procopsit cu un desktop  si sefu :death:  cu notebookul

#25
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View PostExxonValdez, on Mar 30 2006, 20:37, said:

Eu as merge clar pe laptop. Orice ai face la un desktop tot are zgomot. Laptopul e super silent. In timp vei simti asta. Nu-l vei mai duce acasa dupa servici, dar in concediu...

Nu zau! Poate inainte cand puterea de calcul era mult mai mica comparativ cu un desktop mai mergea afirmatia asta. La 3 giga vrei nu vrei trebuie sa ai cu ce sa-l racesti. Asa ca multe jucarii din categoria asta sunt la partea din spate veritabile aspiratoare.

Ptr Crsitist50 sa stii ca mai nou carcasele au un port USB si in partea din fata. Si chiar daca unitatea este mai veche , cazul meu, te costa in jur de 15 - 25 RON un Hub USB. Eu asa am facut. Acum am conectat cablul de la camera digitala, camera web, adaptor Irda si imprimanta la hub si nu ma doare capul cu umblatul prin spate.

Oricum omul este singurul in masura sa decida cum este mai avantajos ptr. el. Personal as opta ptr. varianta mobila cu o singura exceptie. Mouse si tastatura wireless. Partea asta ma chinuie teribil la un laptop. Ca fapt divers un prieten la o firma de crewing foloseste un laptop HP la care este conectat un monitor CRT ptr simplul motiv ca de la 12 la 16 ii este imposibil sa lucreze cu display-ul LCD. Este mult prea mult soare.

#26
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Fiind in administratie ma indoiesc foarte mult de existenta unor mufe usb, dar tot ce este posibil.
Daca ai fi lucrat pe ambele in paralel sunt curios ce ai mai spune.
Eu si la servici am un desktop, Compaq Evo (inca se mai produc) foarte mititel comparativ cu un desktop de la noi, pot spune ca are cam aceleasi dimensiuni cu un laptop, doar ca este de 3-4 ori mai gros.
Si totusi nu sunt multumit ...

#27
gyany

gyany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 26.12.2001

View Postxannt_x, on Mar 30 2006, 21:15, said:

MUltumesc tuturor pentru nobilele intentii, dar s-a rezolvat de la sine. eu m-am procopsit cu un desktop  si sefu :death:  cu notebookul

super tare faza ..

#28
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
sa povestesc
mi-am luat un laptop dell D610 (centrino 2.13, 1 gb ram, 80 gb hdd, 4 usb,ps2..etc.)... ma dispera touch pad-ul asa ca ii pun un mouse; mai tarziu ma incomodeaza si tastatura mica, inghesuit, asa ca ii pun tastatura separata..ecranul e mic (14''), am pus un lcd de 19''; m-am legat si la o retea de bloc, asa ca imi trebuia o alta placa de retea
(noroc cam gasit un adaptor usb-ethernet mai ieftin)... uite asa am laptop +  o duzina de fire (nu am spus de tv-out,imprimanta, cablul pt internet si modem) .. ..

#29
notebook_man

notebook_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 25.03.2006

View Postaeon, on Mar 31 2006, 11:21, said:

sa povestesc
mi-am luat un laptop dell D610 (centrino 2.13, 1 gb ram, 80 gb hdd, 4 usb,ps2..etc.)... ma dispera touch pad-ul asa ca ii pun un mouse; mai tarziu ma incomodeaza si tastatura mica, inghesuit, asa ca ii pun tastatura separata..ecranul e mic (14''), am pus un lcd de 19''; m-am legat si la o retea de bloc, asa ca imi trebuia o alta placa de retea
(noroc cam gasit un adaptor usb-ethernet mai ieftin)... uite asa am laptop +  o duzina de fire (nu am spus de tv-out,imprimanta, cablul pt internet si modem) .. ..

ce ti-ai luat tu este din gama ultraportabilelor si este gandit special pentru cei ce calatoresc mult si le trebuie un notebook usor si puternic sa isi faca treaba repede ... si pe care nu ii intereseaza ca are ecranul mic si restul la fel ...
deci daca tu ti-ai luat notebook sa il folosesti la birou, parerea mea este ca ti-ai luat modelul gresit .... mai bine luai un DELL Inspiron 9300 cu care poti sa te joci ultimele jocuri - cred - la ce performante (procesor, pvideo) si ecran are ...

#30
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Aeon, iti iau eu portabilul si iti dau un desktop in loc, cu specificatii apropiate sau identice. Ce zici?

#31
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Parca ar intreba: ce vrei, pix sau creion.
...
Unde se duc taxele si impozitele noastre.
Cum mai evolueaza lumea.
Acum 17 ani, mi-aduc aminte ca m-a intrebat sefu, daca vreau halat sau salopeta.
...

Pacat ca rezultatele nu sunt pe masura investitiei. Notebook pentru Solitaire, Excel si Word.
Auzi, UE. M-apuca rasul.

O sugestie: Notebook-ul sa ti-l dea cu floppy.
Stiu ca toate normativele in vigoare, prevad ca rapoartele agentilor economici sa fie predate pe disketa.

Third millenium.

No comment.

#32
RoAp

RoAp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 22.01.2006

View Postphidias, on Apr 1 2006, 21:38, said:

O sugestie: Notebook-ul sa ti-l dea cu floppy.
Stiu ca toate normativele in vigoare, prevad ca rapoartele agentilor economici sa fie predate pe disketa.

Third millenium.

No comment.


#33
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

View Postcrz, on Mar 30 2006, 00:20, said:

Un laptop e bun daca iti poti lua ce ai de lucru acasa.......

Nu e sanatos sa-ti iei de lucru acasa!

#34
RoAp

RoAp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 22.01.2006
Daca ati sti cata dreptate are ! Este un cosmar .
Eu mi-am luat extern . E bun pe langa raportari si la instalat driverele SATA pt hdd .

#35
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003

View Postphidias, on Apr 1 2006, 21:38, said:

Parca ar intreba: ce vrei, pix sau creion.
...
Unde se duc taxele si impozitele noastre.
Cum mai evolueaza lumea.
Acum 17 ani, mi-aduc aminte ca m-a intrebat sefu, daca vreau halat sau salopeta.
...

Pacat ca rezultatele nu sunt pe masura investitiei. Notebook pentru Solitaire, Excel si Word.
Auzi, UE. M-apuca rasul.

O sugestie: Notebook-ul sa ti-l dea cu floppy.
Stiu ca toate normativele in vigoare, prevad ca rapoartele agentilor economici sa fie predate pe disketa.

Third millenium.

No comment.

Ce razi bre de discheta. Al meu de exemplu are de toate, inclusiv floppy, mai putin cititor de carduri si BT/WiFi. Si nu depaseste 3 kg :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate