Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

notebook vs unitate fixa

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
xannt_x

xannt_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 13.06.2005
lucrez  in administratie si la noi  a sosit un lot de calculatoare:   statii si notebookuri.  Am posibilitatea sa aleg intre  o statie ( calc cu UC si monitor   de 17 inci ) sau un notebook. Ambele sisteme au configuratii asemanatoare.

care ar fi alegerea mai buna pentru birou??? astept sa ma sfatuiti,  dar sa va si argumentati pozitia. multumesc

Edited by xannt_x, 29 March 2006 - 20:48.


#2
aliniusb

aliniusb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.01.2006
depinde ... daca sistemul ai vrea sa'l deplasezi , sa'l folosesti si in alta parte exceptand biroul , atunci ia notebook'ul. Eu as alege notebook daca zici ca are configuratie asemanatoare cu acel calc.

#3
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Avand in vedere domeniul in care lucrezi as opta pentru laptop in locul tau.
:peacefingers:

#4
notebook_man

notebook_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 25.03.2006
daca au configuratia asemanatoare si nu se vor face upgrade-uri prea curand .. ia un notebook ... din 2 motive :
1. circuite mai scurte si deci rapiditate mai mare la aceeasi configuratie (un electronist ar putea sa dea mai multe detalii despre acest lucru ... parerea mea este sprijiita mai putin de teorie dar mai mult de practica)
2. portabilitate

#5
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postnotebook_man, on Mar 29 2006, 22:26, said:

daca au configuratia asemanatoare si nu se vor face upgrade-uri prea curand .. ia un notebook ... din 2 motive :
1. circuite mai scurte si deci rapiditate mai mare la aceeasi configuratie (un electronist ar putea sa dea mai multe detalii despre acest lucru ... parerea mea este sprijiita mai putin de teorie dar mai mult de practica)
2. portabilitate
:huh:
Asta cu circuitele mai scurte n-am mai auzit-o. Adica un laptop mere mai bine decat un desktop pentru ca sunt firele intre componente mai scurte ?! Nu pentru ca toate componentele sunt optimizate?

#6
CUSTOMERCUS

CUSTOMERCUS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.01.2004
foarte tare aia cu circuitele mai scurte :first:

#7
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005
Daca zici ca sunt echivalente la configuratie, atunci totul devine o chestiune de preferinte. Personal, as alege un desktop solid, deaorece mi se pare mult mai comod in utilizare.

Avantaje:
- ai in fata ochilor un ecran mare de 17 inci, bine luminat  si perpendicular pe privire, cum foarte putin probabil sa fie si la laptop, unde probabil vei avea o diagonala mai mica si o luminozitate mai scazuta
- tastatura normala, suficent de lata, fara taste inghesuite, fata de cea de laptop
- mouse in loc de touchpad (se poate pune mouse si la laptop da' nu-mi place ideea)
- unitatile de CD/DVD si floppy mai usor de folosit, nu sunt pe lateral; la un laptop foarte probabil sa nu ai floppy deloc, iar uniatatea asta mai este inca utila
- mai usor de configurat/depanat in caz de nevoie
- mai ieftin, chiar daca firma isi permite


As zice ca daca nu exista motive solide sa foloseti neaparat notebook, mai bine te rezumi la desktop. dar, dupa cum am zis, e o chestiune de preferinte. Eu unu detest tot ce tine de notebookuri si nu le-am vazut niciodata utilitatea.

#8
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postianus, on Mar 29 2006, 23:52, said:

Daca zici ca sunt echivalente la configuratie, atunci totul devine o chestiune de preferinte. Personal, as alege un desktop solid, deaorece mi se pare mult mai comod in utilizare.

Avantaje:
- ai in fata ochilor un ecran mare de 17 inci, bine luminat  si perpendicular pe privire, cum foarte putin probabil sa fie si la laptop, unde probabil vei avea o diagonala mai mica si o luminozitate mai scazuta
- tastatura normala, suficent de lata, fara taste inghesuite, fata de cea de laptop
- mouse in loc de touchpad (se poate pune mouse si la laptop da' nu-mi place ideea)
- unitatile de CD/DVD si floppy mai usor de folosit, nu sunt pe lateral; la un laptop foarte probabil sa nu ai floppy deloc, iar uniatatea asta mai este inca utila
- mai usor de configurat/depanat in caz de nevoie
- mai ieftin, chiar daca firma isi permite
As zice ca daca nu exista motive solide sa foloseti neaparat notebook, mai bine te rezumi la desktop. dar, dupa cum am zis, e o chestiune de preferinte. Eu unu detest tot ce tine de notebookuri si nu le-am vazut niciodata utilitatea.
Un laptop e bun daca iti poti lua ce ai de lucru acasa...In general marele lui avantaj e portabilitatea :).

Altfel chiar nu se justifica (adica daca nu ai nevoie de acesta caracteristica).

#9
notebook_man

notebook_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 25.03.2006

View Postcrz, on Mar 29 2006, 23:18, said:

:huh:
Asta cu circuitele mai scurte n-am mai auzit-o. Adica un laptop mere mai bine decat un desktop pentru ca sunt firele intre componente mai scurte ?! Nu pentru ca toate componentele sunt optimizate?


View PostCUSTOMERCUS, on Mar 29 2006, 23:46, said:

foarte tare aia cu circuitele mai scurte :first:


a zis cineva de fire ? oricum este o parere a mea ce poate fi sustinuta sau nu cu argumente de oricine (de abia astept niste argumente solide ;) )... ce nu au venit ... au venit decat premii :D ironice dar fara sens, parerea mea ...

optimizate ?
fata de un desktop pe bucati da !
dar fata de un desktop brand ? nu sunt tot la fel de optimizate ?

procesul de "fabricatie" este acelasi : firma HP, sau oricare alta, da comanda la fabrica X sa ii faca nush ce Notebook sau Desktop cu componentele x,y,z .. cu carcasa m ... cu nush ce componenta n ... si tot asa ....
si atunci de ce ar fi diferenta de performanta intre un desktop si un notebook HP cu acceasi configuratie ?

hai sa zicem ca poate de la rotatiile hddurilor ... dar exista si notebook cu 7200 rpm !

si in rest ? de ce merge mai bine un notebook ?

#10
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postnotebook_man, on Mar 30 2006, 00:42, said:

a zis cineva de fire ? oricum este o parere a mea ce poate fi sustinuta sau nu cu argumente de oricine (de abia astept niste argumente solide ;) )... ce nu au venit ... au venit decat premii :D ironice dar fara sens, parerea mea ...

optimizate ?
fata de un desktop pe bucati da !
dar fata de un desktop brand ? nu sunt tot la fel de optimizate ?

procesul de "fabricatie" este acelasi : firma HP, sau oricare alta, da comanda la fabrica X sa ii faca nush ce Notebook sau Desktop cu componentele x,y,z .. cu carcasa m ... cu nush ce componenta n ... si tot asa ....
si atunci de ce ar fi diferenta de performanta intre un desktop si un notebook HP cu acceasi configuratie ?

hai sa zicem ca poate de la rotatiile hddurilor ... dar exista si notebook cu 7200 rpm !

si in rest ? de ce merge mai bine un notebook ?
Astept si eu cu interes argumente in favoarea afirmatiei tale. Mi se pare interesant faptul ca lansezi o afirmatie si astepti sa vina altcineva cu argumente. :w00t:

Legat de optimizarile notebook-urilor si de configuratiile 'identice'...

Nu cred ca poti spune ca sunt notebook-uri cu configuratii identice cu desktop-urile. Pur si simplu nu este rentabil sa folosesti componentele create special pentru laptopuri in altceva decat...laptopuri :D. Pentru ca se pune accent pe miniaturizare si, in general, se incearca obtinerea unui maxim de performanta folosind cat mai putin spatiu. Deasemenea, caldura degajata de componente este un factor destul de important.

La desktop nu prea ai probleme de acest tip...Cui ii pasa ca are in carcasa 2 hdd-uri si un cooler pe procesor care impreuna se apropie ca volum de dimensiunile unui laptop? :)
Evident, nici in cazul desktopurilor nu e neglijabil aspectul degajarii de caldura, dar sunt destule procesoare de exemplu care si cu turbine mari ating temperaturi relativ ridicate...


Nu stiu ce fel de desktop-uri ai vazut tu, dar eu sunt destul de sigur ca performantele unui desktop sunt mai bune decat ale unui laptop echivalent ca pret. Deci nu vad unde este avantajul notebook-urilor...

#11
notebook_man

notebook_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 25.03.2006
eu am raspuns unor remarci ce nu isi aveau rostul !
pentru "afirmatia" (a fost o parere spusa cu glas tare) mea o sa vin cu argumente sugestive cat de curand o sa am timp sa le caut pe internet si sa dau linkuri ...

nu mai continui offtopicul ... cum zici tu e ok CRZ ;)

ps. astept totusi parerile unor cunoscatori ai notebook-urilor (aici sau pm) si eventual chiar sa se "nasca" o categorie specializata pe notebookuri.

Edited by notebook_man, 30 March 2006 - 00:27.


#12
gyany

gyany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 26.12.2001

View PostCUSTOMERCUS, on Mar 29 2006, 23:46, said:

foarte tare aia cu circuitele mai scurte :first:

everybody is f**********g critic!!! Bleah .. mi se face scarba


View Postnotebook_man, on Mar 30 2006, 01:26, said:

ps. astept totusi parerile unor cunoscatori ai notebook-urilor (aici sau pm) si eventual chiar sa se "nasca" o categorie specializata pe notebookuri.
Foarte bine man .. ne trebuie lobby pt treaba asta...:)

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Ambele sisteme au configuratii asemanatoare.

Dar nu identice... Banuiesc, ca pe undeva Desktopul va fi o idee mai performant. Asta gandindu-ma ca ambele compuri nu vor fi de top - destinate doar muncii de birou - placa video on board.

Acum e la alegerea ta. In ce ma priveste as alege Notebook-ul. Motive - portabilitate, ocupa mai putin loc pe birou, si "da" mai bine la "imagine". Cu rezerva ca mi-as lua si un mouse pe USB ptr el.

#14
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005

View Postnotebook_man, on Mar 29 2006, 22:26, said:

daca au configuratia asemanatoare si nu se vor face upgrade-uri prea curand .. ia un notebook ... din 2 motive :
1. circuite mai scurte si deci rapiditate mai mare la aceeasi configuratie (un electronist ar putea sa dea mai multe detalii despre acest lucru ... parerea mea este sprijiita mai putin de teorie dar mai mult de practica)
2. portabilitate

relativa treaba
contactul dintre 2 metale diferite=cati metri de cablu?
1 contact imperfect= cati metri de cablu?

#15
xannt_x

xannt_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 13.06.2005

View Posteiffel, on Mar 30 2006, 11:56, said:

Dar nu identice... Banuiesc, ca pe undeva Desktopul va fi o idee mai performant. Asta gandindu-ma ca ambele compuri nu vor fi de top - destinate doar muncii de birou - placa video on board.

Acum e la alegerea ta. In ce ma priveste as alege Notebook-ul. Motive - portabilitate, ocupa mai putin loc pe birou, si "da" mai bine la "imagine". Cu rezerva ca mi-as lua si un mouse pe USB ptr el.

sistemele  sunt
fix la 3 gh  si 512  ddr
notebookul  la 2, 8 ( cam asa ceva)  tot cu 512 si p video de 128  ddr


View Postcrz, on Mar 30 2006, 00:20, said:

Un laptop e bun daca iti poti lua ce ai de lucru acasa...In general marele lui avantaj e portabilitatea :).

Altfel chiar nu se justifica (adica daca nu ai nevoie de acesta caracteristica).

daca lucrezi  9 am / 19sau 20  pm, iti mai arde sa iti mai  iei si  teme pentru acasa????

Edited by xannt_x, 30 March 2006 - 12:52.


#16
Adi Ivan

Adi Ivan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.03.2006
Vreau doar sa spun ca notebook-ul poate fi si desktop...dar viceversa.... :D
E super-oferta...2 in1  B)

#17
TheSpy

TheSpy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2004

View Postxannt_x, on Mar 29 2006, 21:46, said:

Am posibilitatea sa aleg intre  o statie ( calc cu UC si monitor   de 17 inci ) sau un notebook.
Monitoarele de 17" au 15.4"-15.7" suprafata vizibila. Se stia doar ca cel putin la partea asta nu vad avantajul monitorului de la un desktop in schimbului ecranului de notebook.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Monitoarele de 17" au 15.4"-15.7" suprafata vizibila. Se stia doar ca cel putin la partea asta nu vad avantajul monitorului de la un desktop in schimbului ecranului de notebook.

Si daca e Monitor LCD ? Ca nu zice nimic de tipul monitorului ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate