Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Drum Odesa-Kiev

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
In ce stare e drumul asta, daca a mai fost cineva recent?
Ucraina vad ca tocmai a decis sa primeasca turisti cu vaccin (sau chiar test antigen) si as da o tura.
Vad ca se poate vizita si Cernobalul.

#2
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
https://ukraine-kiev...conditions.html
Aici apare drept very good

#3
alextz

alextz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 05.05.2002
Eu il folosesc pe asta : https://uaroads.com/en/index

#4
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postalextz, on 11 iunie 2021 - 10:04, said:

Eu il folosesc pe asta : https://uaroads.com/en/index

Multumesc.
Vad ca are din cand in cand si mici portiuni proaste (cu rosu) dar in mare e bun.

#5
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
Cernobilul e cu radiatii.....ce va trebuie?

#6
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postpupama, on 11 iunie 2021 - 10:29, said:

Cernobilul e cu radiatii.....ce va trebuie?

Din ce am inteles nivelul de radiatii a scazut foarte mult dupa ce s-a construit noua invelitoare de protectie, acum e cam de 100 de ori mai mic decat o radiografie sau de 3000 de ori mai mic decat o tomografie. Bineinteles, asta daca stai o perioada scurta, nu zile intregi.
Nu stiu daca o sa ma duc neaparat dar vad ca se fac tururi si iti da contor de radiatii, si vezi permanent ce si cum, daca nu iti convine te intorci.

Edited by axisborn, 11 June 2021 - 10:42.


#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View Postpupama, on 11 iunie 2021 - 10:29, said:

Cernobilul e cu radiatii.....ce va trebuie?

unii sunt masochiști, gusturile nu se discută!

#8
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postgushpi, on 11 iunie 2021 - 10:58, said:


unii sunt masochiști, gusturile nu se discută!

Mai degraba unii sunt speriati de bombe si nu vor sa se informeze  ce si cum dar scriu si ei ca sa se afle in treaba.

#9
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014

View Postaxisborn, on 11 iunie 2021 - 10:35, said:

acum e cam de 100 de ori mai mic decat o radiografie sau de 3000 de ori mai mic decat o tomografie.

Scerbyna says:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WGdKJWflEms?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Asta era valabil acum 35 de ani.
Astazi situatia e putin diferita:\

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sc5DKKhTlow?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://aventurescu....itezi-cernobil/

https://www.cistour..../din-bucuresti/

https://www.profit.r...uclear-19153568



Dar na, va apreciez grija Posted Image))

Edited by axisborn, 11 June 2021 - 11:40.


#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Suna interesant. Daca faci drumul sa scrii pe aici cum sunt vamesii si politia cu strainii. Eventual, daca nu vorbesti rusa, cum te-ai descurcat.

#12
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postsebulbus, on 11 iunie 2021 - 13:08, said:

,. Eventual, daca nu vorbesti rusa, cum te-ai descurcat.

Limba internationala "ie"  $$$$ si atunci ai mama si tata in orice tara.

#13
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostKean, on 11 iunie 2021 - 16:05, said:

Limba internationala "ie"  $$$$ si atunci ai mama si tata in orice tara.

Da, clar tre' sa am ceva maruntis pregatit ptr vreo spaga ceva, asa ptr orice eventualitate :)

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
PARIU, că n-ajungi să pui fo' poză acilea?

#15
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021
E fain la cernobil, e o vizita interesanta mai ales dacă ai un ghid care știe să-ți spună chestii interesante. Eu am ajuns de doua ori, ambele înainte de construcția shelterului, din motive profesionale. A doua oara am fost la câteva luni după fukushima, însoțit de un fost lichidator, un "moșulică" de 70 ani însă super in forma care avea o groaza de povesti de spus. Plus ca a făcut câteva prognoze despre ce-o sa se întâmple la fukushima care s-au dovedit ulterior corecte...
Dacă stai în zonele cu asfalt/ciment, si n-o iei de nebun prin pădure riscul de contaminare e minim. Doza de radiații pe care mi-am luat-o în 8 ore petrecute acolo a fost mai mica decât cea din timpul zborului pana la Kyiv.

#16
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postgushpi, on 13 iunie 2021 - 16:48, said:

PARIU, că n-ajungi să pui fo' poză acilea?
Si de crezi tu asta?

Edited by axisborn, 13 June 2021 - 21:33.


#17
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postsebulbus, on 11 iunie 2021 - 13:08, said:

Suna interesant. Daca faci drumul sa scrii pe aici cum sunt vamesii si politia cu strainii.


Am fost. Drumul este ok, de fapt e autostrada in toata regula  (vreo 50 de km dupa Odesa are chiar 3 benzi), doar ca are si treceri de pietoni si poti intoarce cam la cativa kilometri. Dar ajungi lejer, sunt 470 km Odesa-Kiev si am facut vreo 5 ore, deci cu parere de rau pana si amaratii astia stau mai bine ca noi la autostrazi .
Ce m-a mirat este starea drumului E87 dupa ce iesi dupa Galati-Giurgiulesti, de la Reni si pana in Odesa (300 si ceva de km) drumul este perfect, mai bun decat drumurile noastre. Asta daca faci abstractie de portiunea de 2 km de la moldoveni, jalnica , trebuie sa platesti 20 lei  vigneta doar sa treci pe mizeria aia de portiune care are gropi de intra roata cu totul.  
Politia rutiera n-a avut treaba cu mine, erau masini dar nu m-au oprit.
Vamesii- la dus au fost super ok (vorbesc in romana la granita din Reni) , la intors am dat de 2 hahalere care jucau la intimidare, voiau bani, pe fata. Ma rog, le-am dat acolo 20 lei ca sa scap de ei, ca era tarziu si eram obosit si am zis sa nu ma complic ptr 20 de lei (voiau mai mult oricum dar nu am vrut sa le dau mai mult) dar nu era o problema serioasa cred, imi dadusera deja actele, probabil si daca  nu le dadeam nimic ma lasau in pace oricum.
Nu le-a placut deloc cand le-am zis ca am mers in Ucraina in scop turistic, parca au luat foc cand au auzit (prosti, ca doar nu m-am dus sa le cer de mancare, ci sa cheltui bani la ei doar, da na, invidia probabil ca ei lucreaza noaptea si "asta se plimba" ). Daca stiam, le spuneam alt motiv.
In rest, oamenii de rand in Ucraina sunt super-ok.
In Odesa auzi si romana, sunt multi moldoveni, unii mai stiu si engleza (unde am stat la apartamentul de pe booking stiau engleza deasemenea si un baiat de la magazinul de cartele telefonice).
In Kiev insa, pauza totala, marea majoritate nu stiu niciun cuvant in engleza, nici macar "da" sau "nu". m-am descurcat cam greu sa gasesc cazare, ca nu puteai vorbi cu ei la telefon, ci doar prin mesaje, practic toata conversatia s-a purtat prin intermediul google translate(care merge bine, adica ne intelegeam exact in urma traducerii). Iar tipa, proprietara apartamentului in care m-am cazat a zis ca sunt primul roman pe care il vede in kiev .

View Postgushpi, on 13 iunie 2021 - 16:48, said:

PARIU, că n-ajungi să pui fo' poză acilea?

Ai pierdut pariul. O sa pun si poze.

Edited by axisborn, 20 July 2021 - 17:13.


#18
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003

View Postaxisborn, on 11 iunie 2021 - 11:07, said:

Mai degraba unii sunt speriati de bombe si nu vor sa se informeze  ce si cum dar scriu si ei ca sa se afle in treaba.

Genul de oameni care se informeaza doar de la buletinele de stiri... acolo am aflat ca radiatiile de la Fukushima vor ajunge si in Romania (cata prostie - nu se punea ca era vorba de 0,000000001milisievert)
Tot de acolo, de la TV, afli ca in Transnistria se vaneaza romanii iar in Columbia se impusca cartelurile pe strazi (in realitate si de cativa ani buni Medellin este unul dintre cele mai frumoase si turistice orase, din Columbia). Oamenii au ramas cu stiriile de acu' cateva decenii!

In Cernobil se dau oricum aparate de masurat radiatiile... mai mult ca ''obiecte cool'' pentru turisti caci radiatiile sunt oricum infime (acolo unde sunt duse grupurile de turisti)
Odessa este un fel de ''Constanta'' pentru basarabenii cu venituri mai mici (si nu numai)... prefera sa mearga acolo decat sa vina pe litorlalul nostru, cu mult mai scump!

Edited by rz, 20 July 2021 - 17:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate