Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

schimbare sticla (nu tot ecranul) P10 Lite

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

black78

black78

Junior Member

• Grup: Junior Members
Am 2 telefoane (moto x gen1 si p10lite) cu sticla touch sparta (led-ul de sub e ok).
Am vazut tutoriale (din india) in care se schimba sticla, inclusiv cu laminare.
Ar fi singura solutie sa le mai pot recupera, pt ca un displau complet costa aproape cat telefonul.
am intrebat la cateva service-uri mari din BUC si TM iar raspunsul a fost, in toate cazurile: pt aceste telefoane se schimba display complet.
are sens sa imi mai bat capul? Orice sugestie e bine venita, sau sa renunt la vise din astea cu schimbat numai sticla?
multumesc

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

• Grup: Senior Members
Nu, nu are sens sa iti bati capul. Cine face chestii din astea fie le face ieftin si prost, fie le face scump si atunci ajungi la aceeasi dilema.

modoran

modoran

Senior Member

Pentru p10 lite displayul insusi ar fi cam 150 lei inclusiv transport, fara manopera ( chinezesc, nu original ). Inlocuirea sticlei costa mai mult si se face doar la telefoanele scumpe.

rumegus

rumegus

Guru Member

Plus riscul de a se sparge si displayul, deci nu se pfea risca lumea sa schimbe doar sticla, chiar de e posibil. Cum sunt f rare cazurile, nici nu e rentabila investitia in scule si dispozitive.

Stecheru

Stecheru

Member

• Grup: Members
Eu la astia mi-am schimbat doar sticla la un Samsung dupa ce la ESD mi-au zis ca trebuie tot ecranul.
Am avut si variante, sticla chinezeasca sau sticla originala Samsung.

Da-le un telefon, zi-le modelul si iti zic ei daca se poate ori ba. Daca se poate, ei isi asuma riscul spargerii ecranului cu totul.
Vezi ca sunt "profesionisti", incep programul dupa ora 12 la pranz si pana la 17 maxim, sa nu oboseasca, deci abia dupa 12.30 incearca-i cu un tel.

Kraft Service GSM
https://www.kraftservice.ro/
0736609016
[email protected]
Strada Stanislav Cihoschi nr 10, București 010593
https://goo.gl/maps/aTTShRN8GWuKukP68

Edited by Stecheru, 11 June 2021 - 08:12.

Scurthea211

Scurthea211

Active Member

Au incercat la mine sa schimbe doar sticla la un P9 Lite si mi-au zis din start ca exista riscul sa nu resuseasca sa o dezlipeasca pe cea  sparta fara sa strice folia de polarizare de sub ea, Nu au resusit asa ca a fost nevoie sa schimbe tot display-ul. Deci chiar daca iti spune cineva ca iti face operatia, e posibil ca pe parcurs sa ajungi tot la schimbat display.

tehnics

tehnics

acolo unde vara-i zi la miezul noptii

black78, on 11 iunie 2021 - 05:44, said:

Am vazut tutoriale (din india) in care se schimba sticla, inclusiv cu laminare.
Nu mai crede toate tutorialele indiene care le vezi. Multe sunt fake-uri.

vlad_skz

vlad_skz

Junior Member

In Buc exista extrem de putin gsm-uri care schimba doar sticla, si se feresc si ei sa o mai faca deja, exista riscuri multe si e mai mare bataia de cap, pe la iphone-uri faceau multe operatii de astea pt ca renta si prin constructia ecranului (mai putine riscuri), asta e ce mi-a spus un cunoscut cu service gsm.
Ecranele nu sunt asa scumpe, atat timp cat nu vrei original, la un P9 Lite al prietenei mele am dat 180Ron.

Mult succes.

Magicwisewolf

Magicwisewolf

Senior Member

Cred ca mai rentabil este sa le vinzi asa cum sunt (gasesti cumparatori) sau sa le vinzi pentru piese.
Cat iei pe ele + cat ai da pe un display daca vrei sa il schimbi, mai pui un pic si iti iei un telefon nou.
Greu de crezut ca oricare din cele doua telefoane de acum multi ani ar fi mai bun, mai performant chiar si decat unul chinezesc de acum - Oppo, Xiaomi, Huawei, Moto, Nokia, etc. Parerea mea...

Edited by Magicwisewolf, 11 June 2021 - 10:56.

YOUR_GOD

YOUR_GOD

Not assigned

Cam la orice telefon se schimba sticla, dar... Sa faci asta, costa. Eu as cere mai mult pe schimbare sticlei, decat a ecranului integral. Pentru un telefon a carui inlocuire de ecran complet nu se justifica, atunci, nici a sticlei nu merita.
Si ce vezi ca se face usor si simpu pe net, este o inregistrare din zeci. Nu ma ocup cu asta, sunt doar pasionat, dar cand fac asa ceva, precizez ca pot distruge AMOLED-ul. Tu spui ca ai LCD. Daca intre sticla si AMOLED poti intra, gandestete ca LCD-ul e solid si subtire.

black78

black78

Junior Member

am citit atent si voi merge pe 2 cai separate. P10 lite il vand.
In motoZ sunt investit emotional (scuzati romgleza), in sensul in care am accesoriul wireless si este extraordinar de comod. este si AMOLED. avantajele se opresc aici, fiind cu android 8 si obsolite moral si fizic.
TL: pentru motoZ voi incerca cu cei de la Kraft.
Va multumesc frumos pt raspunsuri. Este extraordinar cate raspunsuri rapide si explicite am primit. Respect

mephistotel

mephistotel

Member

Schimbatul sticlei are sens cand e vorba de amoled. Pt LCD nu merita efortul.
Ecran de P10 lite gasesti ieftin si se schimba usor daca nu ai 2 maini pe stanga.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate