Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Scaune moi copil 3 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
saklak

saklak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.04.2007
Va salut,

Fetiță de 3 ani si 2 luni, Luni dupa amiza face febra usoara 37.7, strănut, muci, seara ii dam un nurofen, a doua zi dimineața inca unu, febra se duce, raman mucii, apar scaune moi 2 marti, miercuri incepe de la4 dimineața si face 8 scaune moi ( nu apoase doar moi ), seara face unul la 8:00 si apoi la 7:30 dimineata joi.

joi mai face inca 5, cu tot cu regim, orez, paine prajita, piept pui prajit, brânză vaci
si cu tot cu un pliculet enterol, la recomandarea pediatrului care e plecat si nu poate sa o vada. E vioaie, se hidrateaza 700ml apa pe zi, mananca normal.

coprocitograma negativa, rotavirus/adeno negativ, coprocultura in lucru.

Vreo idee ?

Edited by saklak, 10 June 2021 - 20:55.


#2
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Probabil o toxinfectie alimentara usoara ori un virus comun. Sunt destul de frecvente la copiii de varsta asta. Fireste, asta e parere de pe forum, nu am vazut copilul sa imi dau  o parere mai obiectiva. Cateva zile de dieta (orez, mere, paine, carne de pui la cuptor (nu prajita!), branza pasteurizata (nu branza telemea!)) si ar trebui sa isi revina singura. Daca situatia persista ori se agraveaza, la medic.

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
am observat ca multi copii sunt raciti in perioada asta, inclusiv al meu, care are 3 ani jumatate si care nu mai facuse nimic de 2 ani.

as lua niste chestii dalea pentru reglarea florei intestinale, daca tot zici ca o zi e ok in alta face de multe ori, sincer chiar am uitat cum se numesc. ma indoiesc ca la coprocultura o sa gasesti ceva, avand in vedere istoricul.

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Toti mucosii sunt muciti acum. A mea e la reluare acum. Tot de luni si ea.
Acum vreo luna a mai fost odata mucita dar cu febra atunci.

8 scaune intr-o zi la 700ml de apa = deshidratare. Mai ales vara. Ai grija cu asta.

Sa nu fie de la medicamente. Poate are vreo sensibilitate la vreun ingredient...

In rest, semn de relaxare covrig. Anul trecut nu misca nimic in front :)

Edited by underb, 10 June 2021 - 21:19.


#5
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

 bobitad, on 10 iunie 2021 - 21:04, said:


as lua niste chestii dalea pentru reglarea florei intestinale, daca tot zici ca o zi e ok in alta face de multe ori, sincer chiar am uitat cum se numesc. ma indoiesc ca la coprocultura o sa gasesti ceva, avand in vedere istoricul.
Probiotice.... La ai mei merge "Culturelle".

#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017

 clorel_utnapishtim, on 10 iunie 2021 - 21:14, said:

Probiotice.... La ai mei merge "Culturelle".
corect. eu parca am luat linex baby.

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu cred ca e merg probioticele fix acum. Daca nu au fost recomandate de cineva in masura sa o faca, bineinteles.

Dupa ce se pune pe picioare, nu ar trebui sa fie probleme.

Oricum, la cate prostii de pe jos baga mucosii astia in gura, m-as mira sa aiba nevoie :))
Nu cred ca e nevoie sa zic care-i treaba cu probioticele ca nu-s cea mai apetisanta chestie...

Noi ne distrugem flora cu tot felul de conservanti.

Edited by underb, 10 June 2021 - 21:25.


#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
N-as da probiotice unui copil cu flora intestinala data peste cap.
Iaurt bio, daca i-a trecut diaree sau dureri de burta fara sa fi luat antibiotice sau pastile sa-i distruga flora.
Daca are diaree, smecta sau varianta pentru copii, nu mai stiu cum ii zice dar e un medicament mai putin gretos decat smecta, pe care in general copiii mici il refuza.
Daca nu trece rapid(1 zi), cel mai probabil e ceva bacterian, trebuie un antibiotic, ceva recomandat de medicul de famile, ca-s tot felul de antibiotice ei le stiu mai bine. In niciun caz dat antibiotic dupa ureche.
Ma rog, nu sunt medic, dar asa as face eu, pentru o chestie usoara la un copil, in situatia cand sunt departe de medicul de familie si nu-l poate vedea.

#9
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Copil cu febra, muci etc si voi cautati solutia pe internet?
Si ii mai dati si medicamenta dupa ureche
Mergeti la un medic sa o vada ca de aia sunt medici

#10
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Spuneti si voi caca (caca moale -> nu-i nicio rusine) ca orice persoana normala, ca intrasem aici sa vad ce scaune de masina moi va trebuie.

Edited by Groot, 11 June 2021 - 07:45.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Poți să-i dai smecta sau debridat. Ceai de menta neindulcit, mai poți să-i dai banană, mar copt, supa crema de morcov, covrigi simpli, carnea ar trebui sa fie fiarta, nu prăjită. Sa facă o pauza de câteva zile de la lapte, fructe, legume crude. Laptele obișnuit poate fi înlocuit cu o varianta fără lactoza.  Și dă-i săruri de rehidratare orala, prin diaree/scaune moi pierde electroliți și minerale.

Edited by corinadaniela, 11 June 2021 - 08:10.


#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

 saklak, on 10 iunie 2021 - 20:55, said:

Vreo idee ?
Hemoleucograma si proteina C reactiva sunt in limite normale?

#13
saklak

saklak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.04.2007
Revin cu un update. Nu au trecut nici acu scaunele moi in totalitate.
Tasecta si enterol i-am dat vreo 7 zile, mergea bine a ajuns la 1-2 scaune pe zi, normale.
Am continuat dieta inca vreo 2 zile, fara tasectan si enterol, iar ok. I-am dat un iaurt,
din noi 4 scaune in jumătate de zi, am mai dat tasectan si enterol, si a revenit 1 scaun,
lapte fara lactoza, doua scaune in interval de 2 ore, iar tasectan.

coprocitograma/coprocultura vreo 3, lab diferite sunt ok
proba de digestie ph 6, dar n ar fi intoleranță la lactoză
coproprazitologic / antigen giardia nimic

analize la sange n am facut deocamdată.

acum, am scos laptele si suntem cu kreon, 2 doctori  vazut.



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate