Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Tentativa furt bancar pe OLX

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 16.05.2015
Eu unul nu-mi las numarul de telefon pe OLX. Cine este interesat de un produs pus de mine la vanzare, ma poate contacta printr-un mesaj privat. In cazul in care ne intelegem la pret si doreste sa cumpere, facem schimb de numere de telefon.

Edited by borhot, 10 June 2021 - 22:16.


#20
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postaddumi, on 10 iunie 2021 - 20:25, said:

.... si numele Paula Carte, ma abordeaza pe WhatsApp.
Era interesata, culmea, de niste carticele mici cu tot felul de chestii, cele din vechea colectie Caleidoscop, pe care le am puse la vanzare.
...
Posted Image

#21
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
https://sunat.ro/0761996703

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015

View Postwolfenste, on 10 iunie 2021 - 21:38, said:

Nu voia ma carti. Ii dadea un link sa vare date. Daca nu ai auzit de tipul asta de teapa mai bine afli acum sa nu apari data viitoare ca ai 'cumparat' masina vanduta de tine. Posted Image

Eu am inteles. Dar, ai calculator si eventual email, care mai stie ce e ala
Zilnic primesc prostii sa accesez cate un link si nu mai deschid subiecte pe S/pedia

#23
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Mai musca cineva in 2021 teapa asta?

#24
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

View Postvalirex, on 11 iunie 2021 - 00:27, said:

Mai musca cineva in 2021 teapa asta?
Nu te mira daca si in secolul 21 inca mai sunt oameni care acum descopera America........
Teparii se bazeaza pe lipsa de informare a victimelor. Sunt persoane care nu sunt folosesc zi de zi internetul, sunt vanzatori ocazionali, etc.

#25
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
ieri la 10 minute dupa ce am pus un anunt pe OLX, am fost contactat pe Whatsapp.

Si i-am dat instant _I_

E clar ca afacerea le merge si realist nu vad cum pot fi opriti.

+40 737 346 241

cica Reynar Cosmina

Edited by Ahasverus, 11 June 2021 - 05:51.


#26
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Măcar poza de profil era mișto?


#27
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Si pe mine m-a contactat "una" pe watsapp:+40 730 978 952 care spune asa:
EA:-Buna!mai este valabil anuntul?
Eu:-Buna ziua!da este valabil
EA:-Cat timp a fost folosit?Are defecte sau alte probleme?
EU:-Defecte sau probleme nu are.
EA:-Unde ati cumparat daca nu este secret
EU:-Franta
EA:-Bine,as dori sa cumpar,imi trimiteti transport olx?Stiti cum functioneaza?Ati mai utilizat vreodata asa ceva?
Stau 1-2 minute si ma gandesc cum dracu sa trimit un Nissan Qashqai prin curier,il pun in folie,in cutie,il ia currierul la plimbare???Si am blocat-o instant.Ce-i drept cam buna tipa din poza de profil de la watsapp.

#28
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postchilly willy, on 10 iunie 2021 - 21:20, said:

acum zic si eu cat de debil trebuie sa fii sa dai cuiva altceva decat iban-ul daca esti vanzator. Ala e suficient pentru oricine ar vrea sa-ti plateasca direct pe card. Si oricum plata se face in general ramburs, plata in cont e utila doar daca se cunosc deja vanzatorul si cumparatorul ca nu sunt la prima tranzactie. Sunt unii mai incordati care nu vor sa trimita de frica sa nu fie ridicat pachetul si sa plateasca degeaba un tur retur si cer plata in avans dar pentru ei fie renuntati fie trimiteti doar suma de transport cat face curierul.
Toata treaba vine de la chestia aia cu "imi intra banii pe card", "am/n-am bani pe card", etc.
Oamenii cred ca bucata aia de plastic e modul prin care tu primesti bani, sau ca pe ea poti tine banii din cont, nimeni nu le explica faptul ca banii intra in cont, nu pe card.

#29
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Hai să nu punem totul pe o singură parte. Mulți nu se obosesc să se întrebe "ce știu/îmi închipui eu e corect? Ia să verific, că doar e vorba de banii mei." Așteaptă să le pice mură în gură sau să aibă alții grijă de lucrurile lor.
De fapt ar trebui să se întrebe din secunda în care își deschid cont și li se spune de card atașat contului.

#30
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Cum adica tu ca vanzator sa completezi datele? A crezut ca te-ai nascut ieri?
Si eu mai vand pe OLX - pe principiul lasa numele adresa si telefonul. Daca vrei asa bine daca nu pa si pussi. Ba pe unii care par dubiosi ii sun sub pretextul ca anu am inteles ceva la adresa.

#31
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

View PostSTARTREK1, on 10 iunie 2021 - 21:37, said:

d'aia e binevenita (o) - lege cartele doar cu buletinu...

Atâta timp cât în lumea asta tot se pot cumpăra cartele fără buletin, este fix pixul.

View Postchilly willy, on 10 iunie 2021 - 21:51, said:

nu ai nevoie de nicio cartela cu buletinul, daca virezi niste bani catre un iban banca stie al cui e contul si in plus ai dovada la politie ca ai virat niste bani. Acum sa fii si putin atent sa fie o banca din Romania. Cu cartela nu te ajuta foarte tare, e foarte laborios sa dovedesti ca apelul de la cineva a fost in scop de frauda. Poate domnul stelica ministrul ar putea sa creada ca o sa dispara fraudele daca se vand cartele cu buletinul. Si sa fim seriosi daca ti-a dat teapa de 30 lei cat ar fi transportul nu cred ca politia se va mobiliza prea tare, nu rezolva ei cazuri serioase dar o teapa de 30 lei.

Tipii îți cer datele și cu cardul tău cumpără crypto. Te aburesc să le dai codul de confirmare ca fiind un cod necesar înregistrării pentru a primi banii "pe card".

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

View Postaddumi, on 10 iunie 2021 - 20:25, said:

moment in care i-am spus ca m-am plictisit sa o astept, ca mi-e foame si ca are mare ghinion ca s-a fortat de pomana pentru ca nu si-a gasit mustiriul. I-am spus ca o sa-i faca publicitate gratuita pe unde apuc.
Crezi că e o persoana cu care ai conversat? E un script automat ce trimite mesaje pe WhatsApp la numere luate de pe OLX.
Linkul conține numărul anunțului de pe OLX.
Daca îți pui datele acolo și sunt confirmate vine și o persoana care continuă discuția cu tine și îți cere să autorizezi o verificare. De fapt o plata.

#33
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
jale.....

#34
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Care sunt pedepsele pentru faptele astea de sunt asa de frecvente înșelătorie astea?



#35
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Ori nu sunt pedepsite ori li se rupe de pedepse mai nou...

#36
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
Tocmai ce am primit si eu un mesaj de genul. Numarul de telefon cica ar fi din UK. Mi-a spus ca a platit produsul si sa dau click pe un link ca sa imi bag datele cardului. Ce e funny e ca avea si un chatbot. dupa ce am scris ca miroase a tzeapa nu a mai raspuns deloc. fata era draguta in poze. dar parea minora. Si mie imi plac doar alea de vreo 25 de ani si sani medii spre mari.

Edited by mihhay, 11 June 2021 - 22:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate