Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Tentativa furt bancar pe OLX

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017
Nu stiu unde este mai bine sa postez, prin urmare rog moderatorul ariei sa mute subiectul, daca este necesar.
Exista o arie dedicata tentativelor de frauda online? Imi cer scuze, nu am gasit...

Astazi dupa amiaza, numarul de telefon +40 761 996 703 si numele Paula Carte, ma abordeaza pe WhatsApp.
Era interesata, culmea, de niste carticele mici cu tot felul de chestii, cele din vechea colectie Caleidoscop, pe care le am puse la vanzare.
In speranta ca are in conversatie o persoana usor de manipulat imi tranteste toate cele necesare pana la a-mi spune ca imi va trimite un link in care sa completez datele....toate datele!!!
N-a mai apucat, doar m-a anuntat ca tocmai "aranjez un link", moment in care i-am spus ca m-am plictisit sa o astept, ca mi-e foame si ca are mare ghinion ca s-a fortat de pomana pentru ca nu si-a gasit mustiriul. I-am spus ca o sa-i faca publicitate gratuita pe unde apuc.
Fotografia de pe WhatsApp, luata din online cu siguranta, as atasa-o aici insa nu stiu daca este ok asta.
Preaziv si aviz oricui ar putea cadea in plasa fapturii.

Edited by addumi, 10 June 2021 - 20:29.


#2
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Print screen cu ce link ți-a trimis.

#3
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
pai si de ce nu i-ai trimis niste date false in link?

#4
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 07.01.2014
https://siguranta.ol...ti-phishing-feb

Mai bine arunci un ochi aici

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 addumi, on 10 iunie 2021 - 20:25, said:

Preaziv si aviz oricui ar putea cadea in plasa fapturii.

Avertizare OLX.

https://ajutor.olx.r...es/360017918739






Ai grija la linkurile false pentru "articole platite"! - Recunoaste semnalele unui atac de phishing

OLX iti ofera un mediu sigur de tranzactionare pentru tot ce iti doresti. Profitand de increderea pe o ai accesand platforma, au aparut atacatori care imita conturile OLX pentru a te momi sa iti lasi datele personale si bancare. Fenomenul se cheama “phishing” si e cea mai frecventa frauda din mediul online.
    Ce este phishingul?
“Phishing” se traduce prin “pescuirea de date online”, deoarece presupune oferirea unei momeli pentru a obtine parole si acces la informatii private sau chiar date ale cardurilor pentru a putea sustrage sume din acestea.
Prin website-uri false, e-mail-uri sau SMS-uri care creeaza foarte bine iluzia ca vin din partea unor companii renumite si de incredere, infractorii incearca sa obtina acces la datele tale personale. Tinta lor: parole, date bancare si alte informatii confidentiale.
    Cum poti identifica o incercare de fraudare?
Fraudatorii vin mereu cu metode tot mai dificil de detectat, asa ca e bine sa ramai la curent si sa stii cum sa le depistezi pe toate.
Cel mai recent, tinta tentativelor de frauda este Livrarea prin OLX. Atacatorii genereaza un link fals unde vanzatorilor li se cer datele cardului, soldul contului si codul CVV/CVC sub pretextul de a le fi facuta plata pentru produsul tranzactionat. Amintim insa ca OLX nu incurajeaza si nu are un sistem prin care cumparatorii sa poata plati produsul online. Singurul moment in care cerem introducerea datelor cardului este cel in care se cumpara serviciile OLX de publicare sau promovare de anunturi.
Incasarea sumei pentru produsele vandute de utilizatori pe OLX si livrate prin curier nu se face niciodata online, ci doar prin intermediul FAN Courier sau Posta Romana, prin ramburs, dupa verificarea coletului. Noi le trimitem vanzatorilor alerte pe e-mail cu statusul tranzactiei, iar FAN Courier si Posta Romana fac plata cash sau direct in cont.

Screenshot_2020-11-10-17-29-28-296_com.android.browser.jpg olx.jpg IMG_9741.PNG
Screenshot_9.png
Ai bani de primit? Prin FAN Courier/Posta Romana nu este nevoie de niciun numar de card sau cod CVV / CVC, totul se cash sau se va vira direct in IBAN-ul contului tau bancar, completat in formularul de curierar si dupa ce ai acceptat comanda primita in sectiunea Livrare prin OLX.
IMPORTANT! Pastreaza datele cardului doar pentru tine.
Iata si alte cateva lucruri care ar trebui sa iti trezeasca suspiciunea, precum si metodele recomandate de a te proteja si a ramane in siguranta.
    Link-uri false si pagini clona
Litera “o” seamana foarte bine cu cifra “0”, nu? Pe asta se bazeaza si atacatorii. Inlocuind subtil anumite caractere, ei creeaza iluzia unei pagini web familiare si sigure. Uita-te atent la orice link pe care ti se cere sa dai click, mai ales daca il primesti prin WhatsApp sau alta mesagerie decat cea oficiala OLX.
Denumirea trebuie sa corespunda perfect.
- https://www.olx.ro/  - site oficial
- olx-ro.online  - site clona
Siteuri_false_olx.png
Verifica pagina acordand atentie modificarilor de ton ale culorilor, umbre si alte imperfectiuni ale textului (gresit gramatical sau cu un font diferit).
phishing2.png
IMPORTANT! Analizeaza orice link inainte de a da click.
    Conversatii mutate in afara chat-ului OLX
Atunci cand un vanzator muta discutia pe o alta platforma de mesagerie, precum Whatsapp, website-ul initial nu mai are control si nu isi mai poate proteja utilizatorii. Daca un cumparator iti scrie prin WhatsApp ca a facut plata si iti cere sa dai click pe un link pentru a vedea dovada, poti fi sigur ca e o inselatorie.
IMG-20201118-WA0002.jpg IMG-20201118-WA0001.jpg
IMPORTANT Pastreaza conversatia doar in mesageria oficiala OLX.
    Mesaje SMS cu expeditor fals
Atacatorii personalizeaza numere de telefon cu denumirea unei companii de incredere, precum OLX, si trimit apoi mesaje false, prin care ii directioneaza pe utilizatori spre paginile proprii. Daca e vorba de o notificare despre o tranzactie in curs, sa stii ca trebuie sa arate ca in modelul nostru.
IMPORTANT! Verifica atent numele expeditorului oricarui mesaj.
    Limbajul si ortografia
Un text scris cu multe greseli si pe un ton de alerta, care iti cere sa iei o decizie imediata, ar trebui sa iti trezeasca suspiciunea.
IMPORTANT Ai incredere in instinctul tau daca un mesaj iti trezeste suspiciuni.
Daca esti sau crezi ca esti tinta unei tentative de phishing, scrie-ne urgent folosind formularul de contact.
Citeste mai mult despre Cum te poti proteja de fraudele online sau Cum poti vinde in siguranta pe OLX.

Edited by MembruAnonim, 10 June 2021 - 21:02.


#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"Fotografia de pe WhatsApp, luata din online cu siguranta, as atasa-o aici insa nu stiu daca este ok asta."

E si aia furata. N-are rost.

#7
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
acum zic si eu cat de debil trebuie sa fii sa dai cuiva altceva decat iban-ul daca esti vanzator. Ala e suficient pentru oricine ar vrea sa-ti plateasca direct pe card. Si oricum plata se face in general ramburs, plata in cont e utila doar daca se cunosc deja vanzatorul si cumparatorul ca nu sunt la prima tranzactie. Sunt unii mai incordati care nu vor sa trimita de frica sa nu fie ridicat pachetul si sa plateasca degeaba un tur retur si cer plata in avans dar pentru ei fie renuntati fie trimiteti doar suma de transport cat face curierul.

Edited by chilly willy, 10 June 2021 - 21:24.


#8
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu foloseste nimanui nr ala, sunt sute de numere care fac chestia asta pe olx si se si nici nu le tin foarte mult pana folosesc altele. Plus ca in punctul asta nu cred ca mai e om care sa nu fie patit sa fie abordat de teparii cu link-uri false.

Edited by Notsure, 10 June 2021 - 21:22.


#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

 chilly willy, on 10 iunie 2021 - 21:20, said:

acum zic si eu cat de debil trebuie sa fii sa dai cuiva altceva decat iban-ul daca esti vanzator. Ala e suficient pentru oricine ar vrea sa-ti plateasca direct pe card. Si oricum plata se face in general ramburs, plata in cont e utila doar daca se cunosc deja vanzatorul si cumparatorul ca nu sunt la prima tranzactie.

Chestia e că îți trimite un link cu pagină falsă de curier unde bagi datele. Așa funcționează țeapa. Ei "se oferă" să plătească în avans "pe card" printr-un serviciu "fan curier"

https://forum.softpe...5449-teapa-olx/

#10
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018
well well well, teapa cu plata in avans, numa ca de data asta avansul e momeala

#11
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
d'aia e binevenita (o) - lege cartele doar cu buletinu...

#12
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018

 Tsunnnami, on 10 iunie 2021 - 21:31, said:

Am pus masina la vanzare pe OLX.

M-a sunat unul sa mi-o cumpere!

Nesimtitul!
Nu mai poti avea seriozitate in tara asta!
Ai dracu', de unde or aparea?

Posted Image



Pan' la urma de ce te plangi? Ca e interesata de ceva ce tu ai pus la vanzare???

Nu voia ma carti. Ii dadea un link sa vare date. Daca nu ai auzit de tipul asta de teapa mai bine afli acum sa nu apari data viitoare ca ai 'cumparat' masina vanduta de tine. Posted Image

Edited by wolfenste, 10 June 2021 - 21:39.


#13
wolfenste

wolfenste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 02.05.2018

 STARTREK1, on 10 iunie 2021 - 21:37, said:

d'aia e binevenita (o) - lege cartele doar cu buletinu...

Pana atunci ce e asa greu sa nu va mai incurcati cu avansul? Asta e un red flag, mai sunt si altele.

#14
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu ai nevoie de nicio cartela cu buletinul, daca virezi niste bani catre un iban banca stie al cui e contul si in plus ai dovada la politie ca ai virat niste bani. Acum sa fii si putin atent sa fie o banca din Romania. Cu cartela nu te ajuta foarte tare, e foarte laborios sa dovedesti ca apelul de la cineva a fost in scop de frauda. Poate domnul stelica ministrul ar putea sa creada ca o sa dispara fraudele daca se vand cartele cu buletinul. Si sa fim seriosi daca ti-a dat teapa de 30 lei cat ar fi transportul nu cred ca politia se va mobiliza prea tare, nu rezolva ei cazuri serioase dar o teapa de 30 lei.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 chilly willy, on 10 iunie 2021 - 21:51, said:

nu ai nevoie de nicio cartela cu buletinul, daca virezi niste bani catre un iban banca stie al cui e contul si in plus ai dovada la politie ca ai virat niste bani.

Exact, bine punctat. :)


Iar legat de initiator, OLX avertizeaza

https://ajutor.olx.r...raudele-online-

#16
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

 addumi, on 10 iunie 2021 - 20:25, said:

Astazi dupa amiaza, numarul de telefon +40 761 996 703 si numele Paula Carte, ma abordeaza pe WhatsApp.
Fotografia de pe WhatsApp, luata din online cu siguranta, as atasa-o aici insa nu stiu daca este ok asta.

De ce vinzi prin WhatsApp ? Aplicaţia respectivă este dedicată tinerilor, nu tranzacţiilor.
Nu era suficient să vinzi clasic, prin telefon ?
Aveai ocazia să asculţi individul şi să-ţi dai seama rapid de intenţiile sale.

#17
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
Eu am un pat pe Olx. Abordat de un nr cu +2 pe whatsapp.Momentan imi cere iban, banca si adresa. Cica il ridica cu o firma de transport care nu accepta sa imi dea banii cash.
Inca astept partea cu teapa Posted Image)

Edited by silvyu_1987, 10 June 2021 - 22:09.


#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Eu le dau block direct, dar nu prea ma abordeaza, probabil nu sunt in zona lor de interes. Pe alti prieteni dupa ce si-au terminat numarul si au vazut ca nu le merge, i-au injurat Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate