Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Instalažii SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#8371
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 16.06.2006
Poate vorbesc degeaba...
(M-am trezit eu sa "vand castraveti la gradinar")

Din ce stiu eu, avem tubul de cupru (heatpipe) care contine ceva apa la presiune negativa (vid ii zicem noi) cu un bulb in partea de jos si un cilindru in partea de sus care se introduce in colector. Prin contact direct se transmite caldura colectorului.

Mai avem tubul din sticla borosilicat cu 2 pereti care izoleaza termic teava de cupru de mediul extern. Poate stie cineva dar dupa parerea mea, tubul de sticla cu cei doi pereti (cilindru in cilindru) nu este vidat. Mai degraba ar contine gaz inert.

In concluzie, cu un tub de sticla spart, heatpipe-ul functioneaza cu randament scazut.
Un tub de sticla care nu mai este transparent, de asemenea reduce eficienta heatpipe-ului.

Edited by radurus, 07 October 2018 - 20:14.


#8372
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Mai @radurus:
-cum sa exprimam nene, contine APA? La "presiune" negativa?Posted Image
Cred ca ai vrut sa spui ca , contine un lichid cu punct de fierber redus,introdus si vidat in acea tija, si o pipa sus,in capatul tijei care se incalzeste prin circulatia vaporilor din acel lichid,pe principiul ce este cald, urca, ce este rece , coboara.Este vorba de acea pipa, care se introduce in teaca colectorului, si se face schimb de caldura.Colectorul are mai multe asemenea teci, functie de nr de tuburi .Prin colector, circula antigel,ca sa nu inghete iarna,-asta asa in linii mari.
Acum problema este :daca se sparge acea teaca de care am facut vorbire, ce se intimpla?-
-pai se va prelinge lichid din teaca pe pipa, si in continuare pe tija, iar de pe tija, nu mai are unde se duce decit, se scurge in tub
-daca nu se stie, acea tija, in tub, este "invelita" de o foita de tabla de aluminiu,tocmai pt. a prelua mai bine si mai repede caldura.
Ce s-a intimplat cu acel tub, probabil a fost spart,fisurat, si-a pierdut vidarea,aerul si umiditatea din aer, a fscut reactia vizibila pe sticla tubului.
Ce este adevarat, ca functioneaza, dar cu randament foarte scazut.
Dacav, in schimb, o teaca din colector, este fisurata, trebuie sa se observe pierdere de presiune din instalatie, mai nasol, poate ca nu este cazul.
Posted Image

#8373
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

 gry2000, on 06 octombrie 2018 - 17:34, said:

Radiatia nu difera mult in Romania caci suntem pe paralela 45, deci la mijloc. Poti lua in considerare graficul pus de mine mai in spate putin, sau cauta pe la universitati. Acum ne situam undeva la 85% din radiatia lunii iulie, iar randamentul instalatiei mele este fix pe acolo vs iulie, ceea ce inseamna ca este paralel. Cine are sub 85% randament acum inseamna ca are pierderi mari pe traseu.

Pe mine m-ar fi interesat date masurate si nu predictii. Adica sa presupunem ca stiu ca pe 25 septembrie am podus cu panourile solare x kWh. As vrea sa stiu ce radiatie solara am avut langa Bucuresti la acea data ca sa fac o comparatie cu ce am masurat eu. In mod sigur aceste lucruri se masoara, dar nu stiu de unde sa le iau. Pana acum cel mai aproape e un site meteo unde spun cate ore de soare au fost in ziua resepctiva, dar si aici era incomplet.

#8374
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 16.02.2008

 camsonat, on 07 octombrie 2018 - 10:58, said:

85% fata de luna iulie zici? Hai sa ne documentam inainte de a pune oamenii sa caute cai verzi pe pereti.

Nu știu de unde ai luat tu graficul, dar numai științific nu e...

Eu am pus unul fćcut de o Universitate, care spune cu totul altceva și e confirmat de practica mea.

Aveai pćreri avizate pānć acum, nu mć face sć-mi schimb impresia.

#8375
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Pai si daca numeri nr de ore de soare si le compari si tot nu iese ca tine. Nu mai punem la socoteala unghiurile.

De vorbe suntem toti capabili. pune o dovada si pe urma dezbatem daca vrei.
Mai atasez o dovada care arata ca suntem cam la 25% fata de iulie.
Sursa:  http://suncalc.net

Attached Files



#8376
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 28.07.2005
Programul acela online...poate sa iti dea si unghiul la care este soarele la o anumita perioada de timp !?
Multam.

#8377
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 16.02.2008

 camsonat, on 08 octombrie 2018 - 12:58, said:

Pai si daca numeri nr de ore de soare si le compari si tot nu iese ca tine. Nu mai punem la socoteala unghiurile.

De vorbe suntem toti capabili. pune o dovada si pe urma dezbatem daca vrei.
Mai atasez o dovada care arata ca suntem cam la 25% fata de iulie.
Sursa:  http://suncalc.net

Sa vorbim tehnic teoretic si practic, ca sa-ti demonstrez ca esti in mare eroare de data aceasta.

Astronomic vorbind, la 04.07.2018 avem o perioada de soare de ~ 15 h 30.
In 04.10.2018 avem ~ 11 h 35 deci cam 75% din radiatia luminoasa a lunii iulie.

In practica eu nu am acces la unghiurile extreme de vara, am aproximativ 200 de grade camp deschis pe S, S-V.
Luand in cosiderarea acestea, m-ai ambitionat sa calculez la virgula randamentul din 04 octombrie vs 04 iulie (am cautat 2 zile fara consum ACM in cursul zilei) si avem dovezi practice atasate.

Deci la 04.07 aveam un castig de 40,10 de grade jos in boiler si 19.80 sus.
La 04.10 aveam un castig de 35,00 grade jos in boiler (87,28%) si 22.60 sus (114,14%)
Facem media si...BIG SURPRISE inclussive for me ...in octombrie am o productie de 100,71% fata de iulie !!!

Acestea sunt date reale, nu grafice luate de la no-nameri sau alte surse.
Tuburi vidate cu suport fixare la ~ 60 de grade, pipe superconductoare de mare eficienta, colector cu izolatie de 50 mm spuma, superizolatie cu elastomer de cea mai buna calitate pe traseul solar scurt, boiler clasa B, these are the winners.

So, nu stiu ce instalatie ai tu draga prietene, de scoti acum doar 25% din randamentul lunii iulie....chiar si la plane ar fi mai mult...
Vezi ca si ovisopa a raportat un randament apropiat de mine vs productia lui din iulie a.c. O sa-l pun sa-l faca si el la virgula.

L.E. Deoarece mi s-au parut cam suspecte rezultatele, am procedat la o verificare a vremii in 04.07 si cred ca nu a fost o zi full soare ca in 04.10, asa ca am sa pun grafice comparative din 06 august unde am avut sigur full soare.

In aceste conditii pe 04 octombrie iese un randament efectiv in boiler de 96% din puterea maxima a zilei de 06 august.

Nice evening!

Attached Files


Edited by gry2000, 08 October 2018 - 20:32.


#8378
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Poti sa te dai si cu dosul de pamant ca tot nu dovedesti ceea ce sustii. Cat despre luna iulie a acestui an, da, a fost cu putin peste ce e acum in octombrie. Asta nu inseamna ca asa e normal. Toata lumea normala la cap a inteles ca am avut o vara anormala.

#8379
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 16.02.2008
Daca nici cu datele reale nu intelegi, inseamna ca esti de rea-credinta si incheiem discutia aici.
Nu vreau sa conving pe nimeni, am pus o statistica reala si basta.

Invata numai cine vrea din experienta de succes a mea.

#8380
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Si eu am in zilele astea frumoase de octombrie cam 80% din cat a fost media pe iulie anul asta. Cred ca toti spunem cam acelasi lucru, asa ca mai bine sa ne mai bucuram de soare cat mai este. Si daca dati peste vreo baza de date cu masuratori reale de iradiere solara sa nu ma uitati ca tot ma intereseaza.

#8381
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
Gry, o sa imi fac cateva modificari la dashboard-ul meu pt ca momentan nu pot alege o data in urma, pt a vedea graficele, mi-am facut doar cateva butoane pt grafic pe 24 ore, 48, 72 .. 1 saptamana si o luna ... Dar dupa cum stii ca mi-am facut un script care imi creaza un gif la fiecare 5 minute, cu imagini live din satelit, pt a urmarii sau a anticipa miscarea norilor, uite aceeasi sursa pe care o folosesc eu , vad ca au o arhiva zilnica, pe youtube, poti vedea cum a fost fiecare zi in parte.

O sa revin cu graficele zilele astea, dar cred ca din 19 august (de cand am montant fotovoltaicele) e prima data cand avem consecutiv mai multe zile fara nici un nor, in graficul de la fotovoltaice vad cel mai bine radiatia solara, pt ca acolo raspunsul e instant, din graficele de la sistemul solar Westech nu imi prea pot da seama daca au fost sau nu, nori, dar pe cel de fotovoltaice la cel mai mic nor scade buterea instant

Attached File  2 - 9 octombrie 2018 .jpg   88.88K   13 downloads

Aici am pus filmele cu miscarea norilor din zilele mentionate de gry

4 iulie 2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-OZt4baVQXw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

6 august 2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f4o0es8sMLQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

04 octombrie 2019
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_E-cl67F8V0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8382
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 16.02.2008
Bine, bine, dar in cazan cum ai stat octombrie vs august ?
Castigul efectiv il vezi usor la senzori si faci un calcul matematic.

Iulie a fost o luna cu putin soare in Romania vs alti ani, deci nu e concludent.
August, da.

#8383
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008
Comparatia august-octombrie la mine, panouri plane. Inclinatia panourilor fiind optimizata aproximativ pentru septembrie, radiatia vazuta de panouri nu a scazut semnificativ. In zilele insorite colectez mai multa energie ca in august. Asta datorita randamentului de colectare mai mare a surplusului care intra in puferul rece ca aport la incalzire.

De pe graficul din august se observa randamentul scazut de colectare dupa cateva zile consecutive de soare, boilerul si puferul ajungand la temperaturi de peste 60 de grade.

Au inceput zilele cu zero colectare, prima in 3 octombrie.

Attached Files


Edited by gmartau, 09 October 2018 - 17:47.


#8384
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
Nu stiu cat de relevant e, eu am incercat sa caut in arhiva (https://www.youtube....zavsrdaw/videos) dar daca verifici si tu o sa vezi ca in August 2018, in zona sibiu, nu stiu daca a fost vreo zi fara nori, asa cum sunt acum zilele astea de octombrie, de vreo 4 zile nu am vazut nici un nor.

Deci e relevant sa compari Octombrie fara nori cu August cu nori ? Poate in bucuresti sunteti obisnuiti sa aveti doar soare, dar aici in Sibiu cum au fost zilele astea, nu tin minte sa mai fi fost asa , de cand am montant tuburile pe casa.

Attached File  westech hy-H58 in sibiu la inceputul lunii octombrie 2018.jpg   91.01K   5 downloads

Aici aiun grafic din 26 iulie pana in 9 octombrie. Varfurile de temperatura in boiler au fost in august, acum in octombrie nu a mai trecut de 55 grade, dar incepe cam in fiecare dimineata de la 18 - 20 grade in boiler (partea de jos), in comparatie cu august cand se pare ca nu a fost asa consum mare, daca te uiti in august nu a coborat temperatura in partea de jos a boilerului pana la 20 grade, cum coboara acum in octombrie.

Attached File  26 iulie - 9 octombrie - westech hy-h58 in sibiu.jpg   101.6K   5 downloads

Edited by ovisopa, 09 October 2018 - 18:25.


#8385
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 16.02.2008
Acum iti vine si apa mai rece din retea la tine vs august, dar per ansamblu nu putem face o comparatie daca spui ca nu ai avut zile cu soare full in iulie-august.
La gmartau este la fel de relevant insa ca la mine. Se confirma faptul ca in practica exista posibilitatea de a scoate randamente de 95-110% in octombrie vs august desi soarele are expunere de 75% acum vs august.

Explicatia fizica tine de unghiurile de azimut rasarit-apus, care in esenta sunt la 160 de grade eficienta maxima atat vara cat si iarna pentru panourile solare. Cum acum avem cei 160 de grade conform sursei date de camsonat, diferenta in minus poate veni doar din puterea mai scazuta a radiatiei solare.
Daca mai pui la socoteala si elevatia reglata pentru toamna undeva la 55-60 de grade, eficienta de acum se explica mai ales in cazul planelor unde este vitala.

Ne mai auzim in 22 decembrie la minimul solar, sa vedem cum stam...

#8386
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008

 ovisopa, on 09 octombrie 2018 - 18:20, said:

Deci e relevant sa compari Octombrie fara nori cu August cu nori ?
Comparam doar zilele 100% fara nori care sunt cam putine si la mine (Bistrita).
Attached File  August.png   57.52K   4 downloadsAttached File  Octombrie.png   18.22K   5 downloads

 gry2000, on 09 octombrie 2018 - 19:17, said:

Ne mai auzim in 22 decembrie la minimul solar, sa vedem cum stam...
Daca o sa fie ca anul trecut, la mine, productie zero in majoritatea zilelor. Pregateste-te sa te lauzi cu sistemul performant, adica sa mearga colectarea datelor. Am observat ca la Bucuresti oricum sunt mult mai multe zile cu soare comparat cu zona mea, pe langa temperaturile mai mari.

#8387
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Gry, eu nu am zis ca scot 25% sau alt procent. Am considerat exagerat 85% fata de luna iulie in general. Luna iulie din 2018 a fost praf la nivel de insorire. Configuratia instalatiei mele e cel putin la fel de buna ca a ta doar ca eu am 90 de tuburi. Daca ai curiozitatea sa cauti "la facultati" vei gasi grafice mult mai complexe bazate pe studii intinse pe multi ani.

#8388
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
@gmartau oare te-am mai intrebat ce senzor folosesti sa masori radiatia solara ? :) Cred ca mi-ar placea sa adaug la colectia mea de senzori si unul dinala, daca nu va fi scump chiar doi as vrea, fiecare pe un acoperis sa pot compara cum e acoperisul spre EST fata de cel spre SUD, as vrea sa mai pun un string de fotovoltaice pe acoperisul orientat spre est.

Mersi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate