Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Instalažii SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#775
caraiane

caraiane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 04.02.2007
Cu acelasi controller pot sa racesc boilerul cind atinge temperatura stabilita de mine comandind o pompa care recircula apa in calorifer. Problema supraincalzirii se rezolva simplu astazi. Chiar si cu un termostat simplu de imersie se poate face treaba asta.

#776
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 caraiane, on May 27 2008, 23:54, said:

Cu acelasi controller pot sa racesc boilerul cind atinge temperatura stabilita de mine comandind o pompa care recircula apa in calorifer
recirculi in calorifere vara?

#777
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 marihuana, on May 27 2008, 08:25, said:

Si care ar fi astea?

Lasa-le sa ramana secretul meu...



 picpro52, on May 27 2008, 08:31, said:

In sfarsit,o veste buna!
Inseamna ca eu am gresit la calcule fiindca in cazul meu (4 pers., casa 120mp) instalatia se va amortiza in 6-7 ani, considerand si cresterea pretului gazului.
Si nu este nici pe departe cea mai scumpa, plus ca unele componente le-am facut eu (automatizarea).
S-ar putea detalierea calculului din care reies cei 3-4 ani, sa vad unde gresesc?
Multumesc.

Ai scos din context textul de mai sus... e vorba de un caz particular, adica in cazul unei anumite instalatii scumpe realizate de mine, deci cea mai scumpa instalatie realizata de firma a fost unul in care se va amortiza in 3-4 ani, deoarece e pensiune turistica, e la munte etc...

Ideea era ca: o instalatie mai scumpa, pusa la locul potrivit, (hotel, motel), se amortizeaza mult mai rapid decat in cazul unei instalatii mai ieftine pusa unei case particulare.

 blimpyway, on May 27 2008, 11:37, said:

Dani_Mois, decat sa ataci persoana mai bine ai veni cu cifre clare:
- cati kwh produc pe metrul patrat panourile tale in fiecare luna, din ianuarie pana in decembrie.
- cati din acestia trebuie aruncati  in piscina - sau, pentru "complexatii" ca mine care n-avem si n-o sa avem niciodata piscina,

Nu pot raspunde, deoarece: exista multe tipuri/dimensiuni/numar de tuburi ... apoi soarele poate straluci mai bine/slab in acealsi interval de timp... dar exista date clare, teste efectuate, inclusiv certificatul TUV, in premiera pe piata romaneasca a panourilor solare, cu masuratori exacte...

Nici eu nu o sa am niciodata piscina... si nu numai pentru ca e foarte scumpa (daca mi s-ar pune pata, as putea face una), ci pentru ca nu isi are locul la clima noastra. Si la modul meu de viata (nu poti lua piscina in masina, nu poti sta la PC in piscina...). As folosi-o sub 1% din durata ei de viata... si as cheltui cu intretinerea ei de 5 ori cat costa ea....

Sunt convins ca si tu daca vrei, poti sa faci o piscina... si ca ai nevoie de ea tot atat ca mine. Scuze daca am spus ca esti complexat, dar am remarcat ca critici ideea de economie de energie aici, iar pe alte posturi esti LA FEL DE CONSTIENT CA SI MINE ca trebuie sa economisim, ca se termina petrolul, apa, resursele etc.

Sa raspund la postul tau: nu trebuie aruncat nimic in piscina, trebuie doar sa faci un dus sau doua in fiecare seara, ca sa mai consumi din apa calda.... iar daca stai la munte unde ai 10-12 grade chiar si in noptile de vara, iti poti permite luxul sa dai drumul la caldura in camere, fara sa trebuiasca sa mai pui lemne pe foc...

Daca nu stai la munte, nu faci dus prea des, iti proiectezi de la inceput un sistem solar cu mai putine panouri, ca sa nu ai prea mare surplus de energie vara. E drept ca economia de energie pe timp de iarna va fi ceva mai mica...

 picpro52, on May 27 2008, 16:44, said:

Din ce-am vazut eu (dl. Mois o sa ma contrazica,parca vad) panourile cu tuburi au o eficienta cam cu 30% mai mare dar sunt duble ca pret fata de cele plane. Asa ca dupa un marketing de vreun an pe Internet si la fata locului prin RFG si Austria (la Sonnenkraft) m-am hotarat la doua panouri plane Megasun de 2,6 mp (asta ca ai intrebat ce panouri am).

Scuze, nu te contrazic, intreb doar: daca ai folosit panouri plane in loc de tuburi vidate, RESTUL componentelor instalatiei au fost mai ieftine? Sau per total ai avut EXACT ACELEASI CHELTUIELI? (mai putin diferenta de pret de la panouri).

Edited by Dani Mois, 28 May 2008 - 07:32.


#778
marihuana

marihuana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 08.12.2007

Dani Mois said:

Lasa-le sa ramana secretul meu...

Altii raspund cu: "This is a very good question!".

Evident, tot fara sa dea nici un raspuns.

picpro52 said:

Intr-adevar,"computerul" meu,pe langa comenzile pompei si a centralei cu gaz si protectiile aferente afisaza puterea instantanee a panoului, energia extrasa zilnic din el (KWh) si energia totala pana la data respectiva. Deoarece nu am gasit un debitmetru la pret convenabil (nu vreau sa extind durata de amortizare dincolo de speranta mea de viata) se introduce valoarea debitului masurata cu un contor obisnuit, deci ar fi o oarecare aproximatie.
In afara de asta, printr-o interfata seriala trimite la PC datele achizitionate (7 temperaturi) si face un grafic zilnic.

picpro52, frecventa de masurare e destul de ridicata? Datele le trimiti constant la pc sau faci upload doar cind citesti memoria pic-ului?

Exista ez430-rf2500, ieftin, zic eu (50 de dolari fara transport) si RF, cu doi senzori de temperatura, cu interfata USB inclusa.

caraiane said:

Referitor la manufacturarea unui controller este prohibitiva. Numai un afisaj lcd te costa de te zvinta. Mai costa si senzorii ... Nu se renteaza dpdv economic. Doar pentru hobby.Plus de asta sunt tot felul de setari tampite pe care te chinui groaznic sa le programezi. Daca vrei discutam serios pe tema asta dar nu public.

Nu-i chiar asa. Sa fabrici doar partea de comanda nu e chiar profitabila, trebuie sa te uiti cui il vinzi. Dar sa valorifici sistemul complet e cu totul altceva. E teoria cu cireasa de pe tort, partile componente sint ieftine (un cazan, pompe, senzori, captatorul) dar "supercomputerul" ne omoara.

Doar ca informatie generala, daca un lcd e asa de scump, de ce un ceas electronic cu lcd e asa de ieftin?

#779
picpro52

picpro52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 01.11.2004

 Dani Mois, on May 28 2008, 08:46, said:

Ai scos din context textul de mai sus... e vorba de un caz particular, adica in cazul unei anumite instalatii scumpe realizate de mine, deci cea mai scumpa instalatie realizata de firma a fost unul in care se va amortiza in 3-4 ani, deoarece e pensiune turistica, e la munte etc...

Ideea era ca: o instalatie mai scumpa, pusa la locul potrivit, (hotel, motel), se amortizeaza mult mai rapid decat in cazul unei instalatii mai ieftine pusa unei case particulare.
............
Scuze, nu te contrazic, intreb doar: daca ai folosit panouri plane in loc de tuburi vidate, RESTUL componentelor instalatiei au fost mai ieftine? Sau per total ai avut EXACT ACELEASI CHELTUIELI? (mai putin diferenta de pret de la panouri).

Ma multumesc cu calculul pentru pensiunea de la munte de care zici. Se poate? Daca nu, le vei da apa la moara celor care te critica pe aici (de multe ori pe nedrept,zic eu).

Referitor la panourile cu tuburi, evident ca restul componentelor costa la fel. Intrebarea e retorica dar nu-si atinge tinta.
Daca luam cu tuburi scoteam din buzunar vreo 1000 Euro in plus(adica 50%), impingand durata de amortizare cu vreo 3 ani. Asta in conditiile in care instalatia o fac ca sa vad daca e vreo economie pe termen rezonabil (nu sa fiu pus la Gazeta de Perete ca protejez Terra de incalzirea globala). Nu am nimic cu tuburile, sper ca nu se intelege asta.

 marihuana, on May 28 2008, 09:20, said:

Altii raspund cu: "This is a very good question!".
............
picpro52, frecventa de masurare e destul de ridicata? Datele le trimiti constant la pc sau faci upload doar cind citesti memoria pic-ului?

Exista ez430-rf2500, ieftin, zic eu (50 de dolari fara transport) si RF, cu doi senzori de temperatura, cu interfata USB inclusa.
...........
Doar ca informatie generala, daca un lcd e asa de scump, de ce un ceas electronic cu lcd e asa de ieftin?

Frecventa de masurare este de 1Hz . Pe interfata seriala se trimite un esantion pe minut.
Controlerele din comert nu fac ceea ce face al meu. Fiindca nu-i necesar. Dar eu vreau putina "cercetare" asa ca... Ca sa pot masura eficienta sistemului nu sunt de ajuns doar doi senzori. In plus, am zis, eu schimb softul din mers, in functie de necesitati. Asa e cand ai de a face cu o chestie noua si controversata.
Toate piesele nu au costat mai mult de 150 de lei (inclusiv cei 7 senzori), dar la soft lucrez de vreun an. Ca amator.
Cine vrea doar sa foloseasca instalatia trebuie sa-si ia un controler din comert, bineinteles. Ca veni vorba, se poate ceva documentatie despre cel de mai sus? Ce senzori are?

Edited by picpro52, 28 May 2008 - 08:43.


#780
marihuana

marihuana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 08.12.2007

 picpro52, on May 28 2008, 09:40, said:

Ca veni vorba, se poate ceva documentatie despre cel de mai sus? Ce senzori are?

http://focus.ti.com/...430-rf2500.html

Daca ai intrebari, cu mare placere...

#781
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,160
  • Înscris: 15.10.2006

 picpro52, on May 28 2008, 09:40, said:

Ma multumesc cu calculul pentru pensiunea de la munte de care zici. Se poate? Daca nu, le vei da apa la moara celor care te critica pe aici (de multe ori pe nedrept,zic eu).

Referitor la panourile cu tuburi, evident ca restul componentelor costa la fel. Intrebarea e retorica dar nu-si atinge tinta.
Daca luam cu tuburi scoteam din buzunar vreo 1000 Euro in plus(adica 50%), impingand durata de amortizare cu vreo 3 ani. Asta in conditiile in care instalatia o fac ca sa vad daca e vreo economie pe termen rezonabil (nu sa fiu pus la Gazeta de Perete ca protejez Terra de incalzirea globala). Nu am nimic cu tuburile, sper ca nu se intelege asta.

Cam cat te-a costat toata instalatia cu totul, eventual diferenta de pret pt. boiler?
Cum ai calculat ca poti amortiza investitia in instalatia solara? Se poate si pe PM.

#782
caraiane

caraiane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 04.02.2007
Va atasez documentatia la un controller veritabil.

#783
picpro52

picpro52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 01.11.2004

 marihuana, on May 28 2008, 09:47, said:

http://focus.ti.com/...430-rf2500.html

Daca ai intrebari, cu mare placere...
Aaaaa, pai asta-i altceva. Asta e o placa de dezvoltare cu procesorul MSP430. E prea bun pentru aplicatia asta. Dar eu nu vad doi senzori, ci doar unul intern si ala cam schiop (precizie doua grade) deci trebuie calibrat. Oricum nu se poate folosi fiindca senzorul trebuie pus pe panou. Dar nu e un controler care sa-l puna omul( care poate e pictor de meserie, sau medic) pe instalatie ci ceva caruia ii trebuie periferice si...soft! Nu face obiectul topicului. Si, ca principiu, eu sunt impotriva sistemelor wireless pentru conducerea proceselor fiindca sunt sensibile la ecranari si perturbatii, mai ales in orase.

 cipaul, on May 28 2008, 10:07, said:

Cam cat te-a costat toata instalatia cu totul, eventual diferenta de pret pt. boiler?
Cum ai calculat ca poti amortiza investitia in instalatia solara? Se poate si pe PM.
Instalatia cu totul nu pot spune acum cat m-a costat fiindca nu am cumparat (inca) decat un panou. Planul initial era sa instrumentez un singur panou si sa folosesc boilerul pe care-l am acum (cu o serpentina) urmand ca in functie de rezultate sa completez instalatia sau sa abandonez proiectul. Din motive independente de mine nu am putut sa-l instalez acum doua luni, asa ca acum voi cumpara restul si fac toata instalatia. Ce-o fi, o fi. Un boiler de 300 litri si doua panouri plane ma vor costa cam 1800 Euro. Restul componentelor le am sau le fac eu. Idem montajul.
Cu amortizarea...
Aici e ca in politica, una crezi si alta se intampla. Eu consum in medie 4500 metri cubi de gaz pe an din care vara aproximativ 500. Presupun (cam optimist, dar trebuie sa gandim pozitiv,nu?) ca voi economisi cei 500 metri "de vara" plus inca vreo 100-150 iarna (masuratorile de temperatura facute iarna asta sunt incurajatoare).
Deci cei 650 metri cubi ar insemna cam 250 Euro, luand in considerare si cresterea pretului la gaz cu 40% in 5 ani. (aici recunosc ca e ca la 6 din 49, poate sa se si dubleze!) . Asa ca 1800/250=7,2 ani. M-am mai incurajat cu faptul ca boilerul pe care-l am e cam vechi, deci trebuia schimbat in viitorul apropiat asa ca...
Cam asta e. Peste un an, dupa ce voi face masuratorile, voi sti mai precis daca am gresit estimarile sau nu.

 caraiane, on May 28 2008, 10:49, said:

Va atasez documentatia la un controller veritabil.
Da, este potrivit pentru o aplicatie "normala". Nu prea inteleg la ce-i trebuie LCD grafic, numai pentru desenul ala?
Am vazut unele si cu contorizare de energie, ca al meu. Asta ce pret are?

Si acum pun si eu o intrebare adresata celor care au firme ce comercializeaza instalatii solare:
Oare cat ar fi costat o instalatie pilot, montata chiar la sediul firmei, instrumentata pentru masurarea cantitatii de energie livrata de panouri? Ar pune capat multor discutii si incertitudini si ar creste vanzarile. Sau nu?

#784
marihuana

marihuana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 08.12.2007

 picpro52, on May 28 2008, 22:28, said:

Aaaaa, pai asta-i altceva. Asta e o placa de dezvoltare cu procesorul MSP430. E prea bun pentru aplicatia asta. Dar eu nu vad doi senzori, ci doar unul intern si ala cam schiop (precizie doua grade) deci trebuie calibrat. Oricum nu se poate folosi fiindca senzorul trebuie pus pe panou. Dar nu e un controler care sa-l puna omul( care poate e pictor de meserie, sau medic) pe instalatie ci ceva caruia ii trebuie periferice si...soft! Nu face obiectul topicului. Si, ca principiu, eu sunt impotriva sistemelor wireless pentru conducerea proceselor fiindca sunt sensibile la ecranari si perturbatii, mai ales in orase.

Pachetul contine doua module, wireless, fiecare cu cite un senzor, si o interfata USB
Unul se alimenteaza de la intrafata USB. Al doilea citeste informatii de la peste 10metri. Si poti sa cumperi mai multe module, fiecare va trimite datele la cel pe la USB.

Eu nu am spus ca-i un controller pentru pictori, nici ala al tau cu PIC nu este. E doar o alternativa pentru studiu si cercetare, parca asta ziceai ca faci. Plus ca pretul de 50 de dolari pentru placa de dezvoltare e foarte convenabil.
Iar modulele wireless au inceput sa fie cam peste tot in solutiile de automatizare a locuintelor.

#785
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,160
  • Înscris: 15.10.2006

 picpro52, on May 28 2008, 22:28, said:

Cu amortizarea...
Aici e ca in politica, una crezi si alta se intampla. Eu consum in medie 4500 metri cubi de gaz pe an din care vara aproximativ 500. Presupun (cam optimist, dar trebuie sa gandim pozitiv,nu?) ca voi economisi cei 500 metri "de vara" plus inca vreo 100-150 iarna (masuratorile de temperatura facute iarna asta sunt incurajatoare).
Deci cei 650 metri cubi ar insemna cam 250 Euro, luand in considerare si cresterea pretului la gaz cu 40% in 5 ani. (aici recunosc ca e ca la 6 din 49, poate sa se si dubleze!) . Asa ca 1800/250=7,2 ani. M-am mai incurajat cu faptul ca boilerul pe care-l am e cam vechi, deci trebuia schimbat in viitorul apropiat asa ca...
Cam asta e. Peste un an, dupa ce voi face masuratorile, voi sti mai precis daca am gresit estimarile sau nu.

Te-am intrebat doar pt. a ma verifica. Mie nu mi-a iesit ca s-ar putea amortiza o instalatie solara de 1700 de Euro. Eu am estimat chiar dublarea pretului la gaz metan (dar calculul l-am facut cu un an in urma).

Acuma la tine: cred ca din cei 500 mc consumati vara, cca. jumatate se duc la aragaz. Gresesc?

Acuma, la mine, am constatat cu surprindere ca se consuma lunar tot mai multa apa calda  :huh: si imi pare rau ca nu am cumparat un boiler suficient de mare pt. o instalatie solara. Nu se rezuma totul la amortizarea investitiei pana la urma.

Succes!

#786
picpro52

picpro52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 01.11.2004

 marihuana, on May 28 2008, 23:53, said:

Pachetul contine doua module, wireless, fiecare cu cite un senzor, si o interfata USB
Unul se alimenteaza de la intrafata USB. Al doilea citeste informatii de la peste 10metri. Si poti sa cumperi mai multe module, fiecare va trimite datele la cel pe la USB.
Asa e, pentru 49 USD se livreaza doua module,nu m-am uitat cu atentie pe oferta comerciala. Dar modulul wireless contine procesorul (MSP430) si transceiverul (CC2500). Senzorul este in procesor! E neeconomic sa folosesc ansamblul asta pentru fiecare punct de masurare (in cazul meu mi-ar trebui 7 placute!), in loc sa pun doar senzorul. Ca sa nu mai spun ca nu am cum plasa placuta in fluidul de lucru in panou si boiler pe o teava de 3/4". Apoi, softul pentru comunicare client-server nu-i la indemana oricui. Oricum, multumesc pentru informatie, poate-l iau in considerare pentru alte aplicatii.
Parerea mea e ca cine vrea sa-si faca un controler solar in regim DIY cel mai bine e sa foloseasca un procesor pe 8 biti , ieftin si senzori digitali.

 cipaul, on May 29 2008, 07:39, said:

Acuma la tine: cred ca din cei 500 mc consumati vara, cca. jumatate se duc la aragaz. Gresesc?

Da. Gatesc electric.
E adevarat insa ca centrala e cu flacara de veghe care consuma ceva (se misca contorul)! Daca o opresc de tot pe timpul verii mai economisesc si de acolo. Dar mor de curiozitate sa vad cata energie solara voi baga in boiler la iarna!
In 5 ani dublarea pretului gazelor e destul de plauzibila. Dar si investitia mea e calculata la minimum posibil, in realitate sunt si cheltuieli necontorizate, etc. Totusi, o valoare medie de amortizare de 7-8 ani pentru o locuinta individuala cu 4 persoane si consum mediu-mare de apa calda nu ar fi departe de adevar. Poate apar intre timp ceva subventii la achizitionare (speranta mea e sa ne oblige UE sau firmele unor "baieti destepti"). Astept totusi sa vad punctul de vedere al celor care vand instalatii. Ca ele sunt rentabile pentru hoteluri/pensiuni, e clar.

#787
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Pretul la gaze s-a dublat in mai putin de cinci ani si cred ca se va dubla mult mai repede.  http://ro.wikipedia....azelor_naturale
Deja energia alternativa nu mai e o investitie ci o forma de asigurare, o plasa pt amortizat socurile.

#788
caraiane

caraiane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 04.02.2007
Ca sa poti contoriza energia trebuie musai un debitmetru care sa-ti dea semnal la automatizare .Poti sa iei un contor de apa cu senzor Hall.Asa masori debitul si diferenta de temperatura care o aduce panoul si afli puterea instantanee a colectorului. Apoi esantionezi , memorezi , aduni si apli pe o anumita perioada. Asa e simplu  dar te doare capul cind te apuci de treaba. Pentru treaba asta eu am cumparat un contor de energie termica Polutherm . Cu astea ( contoare) este dotat Radetu in centrale.

#789
marihuana

marihuana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 08.12.2007

 picpro52, on May 28 2008, 22:28, said:

Si acum pun si eu o intrebare adresata celor care au firme ce comercializeaza instalatii solare:
Oare cat ar fi costat o instalatie pilot, montata chiar la sediul firmei, instrumentata pentru masurarea cantitatii de energie livrata de panouri? Ar pune capat multor discutii si incertitudini si ar creste vanzarile. Sau nu?

Eu nu comercializez instalatii solare. Dar am un raspuns personal la intrebarea ta.

PENTRU CA MINT.

Si domenii din astea, in care se minte in prostie, mai sint multe. Unul ar fi cit consuma masina ta. La deal, la vale, cu un sofer gras, cu unul slab...
S-au schimbat chiar si unitatile de masura elementare. Un gunoi de amplificator scoate 5000Watt PMPO.
Cam asta e si cu instalatiile solare care scot caldura cit un bratz de lemne (imi vor sari toti astia care vind in cap).

Si eu cistig bani din prostia unora, eu proiectez si vind sabuafare de zeci de mii de watti, pentru masina, voi chiar credeti in asemenea prostii? La fel e si cu chestiile astea care te fac sa transpiri iarna.

Cine poate sa inteleaga macar o ecuatie de gradul doi sa-mi raspunda, restul sa aiba vinzare placuta.

PS: Intrebarea ta e o intrebare normala, in tarile civilizate importatorul furnizeaza si microstatii pilot distribuitorului. Evident, tot fara cifre. Niste prostii la care te minunezi ca afara e frig si virful de la tub e fierbinte.
PS2: Tu ce vinzi?

#790
picpro52

picpro52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 01.11.2004

 marihuana, on May 30 2008, 12:24, said:

PS2: Tu ce vinzi?

Nimic.

P.S.
Intrebarea este deplasata; din pacate anonimatul oferit de Internet permite astfel de abordari.

#791
testudox

testudox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.05.2008
salutare tuturor,
Sunt interesat intr-o instalatie solara c+acm, care sa se preteze atat la incalzire prin pardoseala, cat si ca aport de incalzire intr-o centrala termica pe gaz.
Ma poate sfatui cineva in acest sens? Ce utilaje, instalatii samd
Mersi anticipat

#792
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 caraiane, on May 29 2008, 15:19, said:

Ca sa poti contoriza energia trebuie musai un debitmetru care sa-ti dea semnal la automatizare .Poti sa iei un contor de apa cu senzor Hall.Asa masori debitul si diferenta de temperatura care o aduce panoul si afli puterea instantanee a colectorului. Apoi esantionezi , memorezi , aduni si apli pe o anumita perioada. Asa e simplu  dar te doare capul cind te apuci de treaba. Pentru treaba asta eu am cumparat un contor de energie termica Polutherm . Cu astea ( contoare) este dotat Radetu in centrale.


Sau mai simplu, vezi diferenta cand achiti factura de gaz metan, sau cand nu mai trebuie sa te trezesti noaptea sa pui lemne pe foc.

Confortul il SIMTI, nu e musai sa il si contorizezi. Iar daca vrei contorizare, factura de la GAZ e relevanta INTOTDEAUNA.

Masuratori se fac mereu, am zeci de tabele, unele facute de institutii prestigioase din Italia si Germania, cu date concrete. Facute de experti in domeniu, pentru experti.

Clientul nu va primi de la mine acele tabele. II voi spune doar ca produsele sunt certificate TUV, iar daca e scolit intelege esentialul. Apoi va sesiza diferenta la FACTURA DE GAZE. Sau la numarul de alimentari cu lemne, unele in toiul noptii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate