Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Instalažii SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#721
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 cipaul, on May 21 2008, 09:31, said:

...Economia care o faci la incalzirea cu lemne fata de gaz o poti baga linistit in panouri solare....diferenta de pret intre panourile plane si cele cu tuburi pe mp?
Da, dar la achizitie cazanul de lemne e mult mai scump decat cel de gaze. Si in plus la instalarea unui cazan de lemne exista si alte costuri (impuse de conditiile de instalare), asta ca sa nu mai mentionez cosul de fum (daca nu-l ai, trebuie sa-l faci).
Faci economie cu lemne in comparatie cu gaze, dar incepi printr-o investitie mai mare.

Cost panouri: iti dau exemplu de la Junkers. Panou plan 2,2 m2=483 euro (1.750 Lei), Colector cu tuburi vidate 1,7 m2 =1.130 euro (4.100 Lei).
Tuburile vidate sunt de 2-3 ori mai scumpe..

#722
marihuana

marihuana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 08.12.2007

 cipaul, on May 21 2008, 08:43, said:

Ai idee cat te-ar costa centrala asta + magazia de stocare a rumegusului?
Eu cred ca nu.
Si tu ai? Sa doar te bagi sa zici ceva? Ori trebuie sa o cumpar si pe asta de la nemtzi, ca numai aia stiu sa faca foc cu rumegush?...
Magazie de stocare... Mai, mai... Apoi daca are 15 camere pensiune, n-avea un sopron?

#723
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006

 marihuana, on May 21 2008, 09:59, said:

Si tu ai? Sa doar te bagi sa zici ceva? Ori trebuie sa o cumpar si pe asta de la nemtzi, ca numai aia stiu sa faca foc cu rumegush?...
Magazie de stocare... Mai, mai... Apoi daca are 15 camere pensiune, n-avea un sopron?

Centrala e clar peste 10.000 de Euro si una mica. Pentru pensiune e mult mai scumpa.

Da, intradevar un sopron unde sa arunce un client un muc de tigara e solutia ta ideala pt. o pensiune. In acelasi timp e si penala.

Mai ieftina decat solutia ta era chiar si o pompa de caldura.

#724
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 cipaul, on May 21 2008, 10:06, said:

Centrala e clar peste 10.000 de Euro si una mica..Da, intradevar un sopron unde sa arunce un client un muc de tigara e solutia ta ideala pt. o pensiune. ...Mai ieftina decat solutia ta era chiar si o pompa de caldura.
Nu trebuie sa fi asa caustic, marijuana a aruncat o si el o vorba. Poate trebuia sa zica cazan cu peleti, ca asta e viitorul, dar tot la costuri mari ajunge

#725
marihuana

marihuana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 08.12.2007

 cipaul, on May 21 2008, 09:06, said:

Centrala e clar peste 10.000 de Euro si una mica. Pentru pensiune e mult mai scumpa.
Esti ridicol sau va meritati soarta. Eu mi-am luat cu mai putini bani un Mitsubishi lancer nou acum o luna.
Romania, tzara tuturor posibilitatilor...

#726
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006

 marihuana, on May 21 2008, 10:14, said:

Esti ridicol sau va meritati soarta. Eu mi-am luat cu mai putini bani un Mitsubishi lancer nou acum o luna.
Romania, tzara tuturor posibilitatilor...

Din pacate nu cred ca ai vazut prea multe oferte de echipamente de incalzire.
Pentru mine cel mai socant a fost un pret pt. o centrala cu porumb care si asta era asa spre 10.000 de Euro, cu toate ca porumbul nu este deloc un combustibil ieftin.
La fel la pompele de caldura preturile sunt superumflate in Romania.

 scheleton, on May 21 2008, 09:53, said:

Da, dar la achizitie cazanul de lemne e mult mai scump decat cel de gaze. Si in plus la instalarea unui cazan de lemne exista si alte costuri (impuse de conditiile de instalare), asta ca sa nu mai mentionez cosul de fum (daca nu-l ai, trebuie sa-l faci).
Faci economie cu lemne in comparatie cu gaze, dar incepi printr-o investitie mai mare.

La gaz conteaza mult cat te costa sa-l instalezi. Daca e doar 1000 de Euro e in regula.
Dar daca e peste 3000 de Euro? Se poate inclina invers balanta costurilor initiale?

#727
marihuana

marihuana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 08.12.2007

 cipaul, on May 21 2008, 09:19, said:

Din pacate nu cred ca ai vazut prea multe oferte de echipamente de incalzire.
Pentru mine cel mai socant a fost un pret pt. o centrala cu porumb care si asta era asa spre 10.000 de Euro, cu toate ca porumbul nu este deloc un combustibil ieftin.
La fel la pompele de caldura preturile sunt superumflate in Romania.
In cazul asta, cred ca e mai bine sa ma apuc proiectat si fabricat echipamente Marihuanassman. Daca nu-s "meid in germani" e bine? Am eu ceva cu nemtzii astia...

Si, ca sa nu deviez total de la topic: stie careva cum se comporta polipropilena la caldura, daca e folosita la incalzirea apei? Probleme cu bacteriile sau alte chestii?l
Intreb pentru ca panourile extrudate din PP sint mult mai ieftine decit cele de policarbonat. E mai rentabil pentru panourile plane Marihuanassman.  :P

Cipaul, moda arsului boabelor de porumb vine din America. In Romania, cel mult ciucalai, ca pe vremea bunicii.
Nu vreau sa intru in pompe de caldura, ca acolo e hotie pe fatza.

 scheleton, on May 21 2008, 09:11, said:

Nu trebuie sa fi asa caustic, marijuana a aruncat o si el o vorba. Poate trebuia sa zica cazan cu peleti, ca asta e viitorul, dar tot la costuri mari ajunge
Nu, am vrut sa zic cazan pe rumegush. Rumegush umed. E aproape gratis, abundent, se poate automatiza relativ usor (un mestecator cu melc, gen masina de tocat carne, un suflator de aer si o electronica de doi lei cu niste senzori).
Peletzi sa foloseasca austriecii si tot neamul lor.

By the way, ma cheama mariHuana. Nu da motive motoarelor de cautare.

Edited by marihuana, 21 May 2008 - 09:45.


#728
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 marihuana, on May 21 2008, 10:42, said:

...Daca nu-s "meid in germani" e bine? Am eu ceva cu nemtzii astia......arsului boabelor de porumb ...Nu, am vrut sa zic cazan pe rumegush. Rumegush umed. E aproape gratis, abundent, se poate automatiza relativ usor (un mestecator cu melc, gen masina de tocat carne, un suflator de aer si o electronica de doi lei cu niste senzori).
Peletzi sa foloseasca austriecii si tot neamul lor.
Acum nu-ti mai plac nici austriecii..
Uite dom'le niste cazane Arca functionand cu porumb, produse intr-o tara care sunt convinsa ca ti-e draga: italia. Preturile sunt asa cum ti-a spus cipaul

Edited by scheleton, 21 May 2008 - 09:48.


#729
marihuana

marihuana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 08.12.2007

 scheleton, on May 21 2008, 09:46, said:

Acum nu-ti mai plac nici austriecii..
Uite dom'le niste cazane Arca functionand cu porumb, produse intr-o tara care sunt convinsa ca ti-e draga: italia. Preturile sunt asa cum ti-a spus cipaul
Si? E de bine? E de rau?
De ce trebuie sa cumpar de la italieni?
Mai exista si alte locatii. La americani ai vazut cit costa? Dar la chinezi? Tu ai auzit de economie de piata? Faptul ca niste nesimtiti isi permit sa afiseze niste preturi nu inseamna ca asta e pretul corect. Dar daca sint prosti sa cumpere, de ce nu?...

PS: De unde ai dedus ca mi-e draga Italia? Asa, doar pentru curiozitatea mea, sa-mi refac cursurile de logica. Bine ca esti convinsa.

#730
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 marihuana, on May 21 2008, 10:58, said:

..La americani ai vazut cit costa? Dar la chinezi? Tu ai auzit de economie de piata? Faptul ca niste nesimtiti isi permit sa afiseze niste preturi nu inseamna ca asta e pretul corect...PS: De unde ai dedus ca mi-e draga Italia? Asa, doar pentru curiozitatea mea, sa-mi refac cursurile de logica. Bine ca esti convinsa.
Eu ti-am dat preturi de la niste produse pe care le poti comanda oricand in Romania. Arca are reprezentanta aici. Exista si alti producatori italieni, dar care nu sunt reprezentati aici si atunci n-are rost sa discut despre ei.
La cazane conteaza si service-ul, piesele de schimb si ...omologarile ISCIR (sau EU).

America, China ..exista si Taiwan, Singapore, Argentina, Brazilia, Mexic -fa tu un tabel comparativ de preturi, ca tu ai inventat economia de piata, ba impreuna cu Soros o si manipulezi din umbra.

Nu conteaza de unde am dedus eu ca ti-e draga italia, important e ca e adevarat.

P.S. draga Marie-juana, pret nesimtit e la Lancer ala al tau. Stai linistit, ca stie lumea pe sosea cand vorba de un Cielo-Lancer si cand e vorba de un Evo. Nu de alta, dar te alearga un pusti cu BMW 1 pe strada de zici ca are M, nu altceva..

Edited by scheleton, 21 May 2008 - 10:16.


#731
marihuana

marihuana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 08.12.2007

 scheleton, on May 21 2008, 11:14, said:

Nu conteaza de unde am dedus eu ca ti-e draga italia, important e ca e adevarat.
Logica de femeie.
Ce te face sa crezi ca nu poti sa comanzi din america sau china "oricind" din romania?
Ce te chinui sa vinzi pe forumul asta, ca tot n-am inteles?...

"P.S. draga Marie-juana, pret nesimtit e la Lancer ala al tau. Stai linistit, ca stie lumea pe sosea cand vorba de un Cielo-Lancer si cand e vorba de un Evo. Nu de alta, dar te alearga un pusti cu BMW 1 pe strada de zici ca are M, nu altceva..  "

Adevarul doare, nu-i asa? Asa am zis si eu cind am vazut case care anul trecut se vindeau cu un milion si acum sint 300 de mii. Asta nu in Italia.

Eu propun moderatorilor sa scoata toate mesajle pe linga subiect. Daca aude careva.

Edited by marihuana, 21 May 2008 - 10:30.


#732
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 marihuana, on May 21 2008, 11:21, said:

Logica de femeie. Ce te face sa crezi ca nu poti sa comanzi din america sau china "oricind" din romania?....Eu propun moderatorilor sa scoata toate mesajle pe linga subiect. Daca aude careva.
Imi pare rau, dar nu sunt femeie, deci nu putem vorbi ca intre noi femeile. Dar nici misogin nu sunt.
Poti sa comanzi ce vrei tu, de unde vrei tu. Uneori poti sa comanzi, ba sa si platesti, si sa nu vina nimic.

Sigur ca adevarul doare, asta a si fost scopul mesajului meu. Restul e problema ta si a doctorului tau.

Marie Juana, te las, ca am putina treaba azi. Vad ca ai mult mai mult timp decat mine, asa ca o sa te rog sa continui cu un monolog. La urma urmei azi nu se da ajutorul de somaj, asa ca ai timp berechet.

#733
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 marihuana, on May 21 2008, 10:42, said:

...
Si, ca sa nu deviez total de la topic: stie careva cum se comporta polipropilena la caldura, daca e folosita la incalzirea apei? Probleme cu bacteriile sau alte chestii?l
Intreb pentru ca panourile extrudate din PP sint mult mai ieftine decit cele de policarbonat. E mai rentabil pentru panourile plane Marihuanassman.  :P
...

Daca te referi la geamul cu care acoperi panoul, problema principala nu-i caldura ci ultravioletele. Panourile de policarbonat au un strat de protectie ce trebuie pus spre exterior si care (zic ei) le asigura viata de 10 ani. Nu stiu despre cele de PP, tre sa vezi specificatiile producatorului.

Un plastic cu viata foarte lunga in UV este sticla de acril, din pacate semnificativ mai scumpa decat policarbonatul.

"Panoul de balcon"  pomenit mai sus (care necesitata orientare cat mai buna spre sud)  merge  cu sticla ordinara, oricat de subtire. Folosind mai putin din 1/5 din suprafata de captare geam orientat in jos  ( (lunina intra in colector de jos) sunt cateva avantaje:

- costuri scazute pentru sticla si material termoizolant
- scade de 3-4 ori cantitatea de teava necesara.
- nu se depune praful pe geam
- nu-l atinge usor nici grindina
- pierderi aproape nule prin convectie (caldura se stratifica vertical, teava colectoare fiind deasupra sticlei)
- reducerea pierderilor prin radiatie si convectie
- temperaturi ridicate de stagnare (datorita concentrarii si reducerii pierderilor)

Dezavantajele sunt
- gasirea unui material reflectorizant de calitate (care sa fie ieftin, usor, durabil, usor de curbat) pentru oglinda cilindrica
-  ajustarea sezoniera sau la cateva saptamani a oglinzii.
- necesitatea orientarii colectorului paralel cu axa est-vest.

Edited by blimpyway, 21 May 2008 - 10:59.


#734
marihuana

marihuana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 08.12.2007
blimpyway,
Ma uit la un panou extrudat pentru ca se elimina complet teava.
Am un generator UV la indemina, voi face niste teste, mersi pentru amanunt.
Panourile policarbonat sint mai rezistente, dar pentru aplicatia mea nu este necesar, polipropilena e mult mai "verde" si mai ieftina. Un metru patrat iese cam la un dolar la 3mm grosime,pret de productie. Probabil ca voi avea nevoie de mai mult, dar acum ma intereseaza doar materialul.
Nu ma intereseaza o ajustare sezoniera. Ajustarea nu inseamna altceva decit optimizarea in asa fel incit sa cada razele perpendicular. Dar daca suprafata e suficient de mare (iar la un dolar mp imi permit) atunci nu ma trebuie sa ma mai invirt dupa soare, doar il pun in pozitie medie.
M-am gindit si la ideea cu oglinzi,  dar e mai ieftin sa captezi cu PP negru. Plus, ca trebuie sa alergi dupa soare.

Problema mea ar fi eventualii germeni generati de aceasta aplicatie specifica. Din cite stiu, PP e destul de curat si pina la 120C e folosit ca ambalaj alimentar.

#735
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 cipaul, on May 20 2008, 10:16, said:

Totusi, parca dupa softul lui Valentine, iese ca la aceiasi suprafata, la panourile cu tuburi obti pe an cu 10..15% energie mai multa.
Depinde doar cat costa in plus instalatia cu tuburi fata de panouri plane.

Ele dau pe intreg ciclul (un an) cam aceasi cantitate de caldura, dar e o diferenta importanta.

In general panourile plate sunt mai eficiente (>80%) la insolatie puternica si diferente mici de temperatura (adica vara) decat cele cu tuburi (care rar sar de 60% considerand suprafata totala dimensiunile latime X lungime ale colectorului).
In schimb, datorita pierderilor mai mari. eficienta asta mare a panoului plat scade foarte mult cand intensitatea luminoasa e mai slaba si diferentele de temperatura sunt mai mari.  Deci din cantitatea aproximativ egala de kwh/mp/an, panoul cu tuburi scoate mai multi pe vreme rece si noroasa decat panoul plat "obisnuit".

Ce zice Dani Mois e partial corect, nu contest asta, nu pun la indoiala decat prezumtiile:
- ca un sistem mult mai scump (chiar daca e mai eficient)  merita folosit pe timp de iarna.
- ca un sistem de incalzire a apei calde menajere e o solutie rentabila de incalzire a spatiului locuibil - vedeti "solar spaces"  - o solutie mult mai buna pentru acest scop.
- ca toate panourile plate sunt la fel de proaste - vezi pagina care am pus-o mai sus - panouri plate care ating temperaturi de stagnare de  peste 200 grade, la pret de 125-130 eur/mp
- ca nu se pot face sisteme viabile si eficiente cu boilere/automatizari/pompe mai ieftine (in total) de 3000 de euro.

------------

marihuana, daca inteleg bine ce descrii tu e vorba de un recipient de plastic negru plat (sau "nai" ca la panourile de policarbonat), fara geam si fara izolatie si evident foarte ieftin, atunci e vorba de panouri pentru incalzirea apei de piscina. Acestea sunt foarte eficiente (mai eficiente si decat cele plate sau cu tuburi) dar numai cand apa de incalzit este mai rece decat aerul (sau la fel de rece).
In aplicatii de apa calda menajera, cand vrei apa calda cu macar 5-10 grade mai calda decat aerul, sunt  deja ineficienta. Plus ca nu suporta presiune ridicata, deci nu scapi de problema unui boiler cu schimbator de caldura

Altfel poti vopsi un butoi in negru,  il bagi intr-o cutie din placaj captusita cu staniol si cu o deschidere acoperita cu folie transparenta de polietilena si gata colectorul. Probabil ieftin, nu stiu cat e de eficient, dar vara, la casuta de vacanta merge.

------------
PS ca sa observi efectele UV asupra plasticului, iti trebuie luni de expunere. Dar polipropilena neagra se comporta destul de bine,  colorantul impiedica UV-ul sa patrunda in material.  Mai sensibile sunt materialele care vrei sa fie transparente - se ingalbenesc sau se matuiesc, chiar si policarbonatul cu strat de protectie isi pierde din transparenta.

Edited by blimpyway, 21 May 2008 - 11:40.


#736
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 blimpyway, on May 21 2008, 09:16, said:

Ele dau pe intreg ciclul (un an) cam aceasi cantitate de caldura, dar e o diferenta importanta.

In general panourile plate sunt mai eficiente (>80%) la insolatie puternica si diferente mici de temperatura (adica vara) decat cele cu tuburi (care rar sar de 60% considerand suprafata totala dimensiunile latime X lungime ale colectorului).
In schimb, datorita pierderilor mai mari. eficienta asta mare a panoului plat scade foarte mult cand intensitatea luminoasa e mai slaba si diferentele de temperatura sunt mai mari.  Deci din cantitatea aproximativ egala de kwh/mp/an, panoul cu tuburi scoate mai multi pe vreme rece si noroasa decat panoul plat "obisnuit".

Ce zice Dani Mois e partial corect, nu contest asta, nu pun la indoiala decat prezumtiile:
- ca un sistem mult mai scump (chiar daca e mai eficient)  merita folosit pe timp de iarna.
- ca un sistem de incalzire a apei calde menajere e o solutie rentabila de incalzire a spatiului locuibil - vedeti "solar spaces"  - o solutie mult mai buna pentru acest scop.
- ca toate panourile plate sunt la fel de proaste - vezi pagina care am pus-o mai sus - panouri plate care ating temperaturi de stagnare de  peste 200 grade, la pret de 125-130 eur/mp
- ca nu se pot face sisteme viabile si eficiente cu boilere/automatizari/pompe mai ieftine (in total) de 3000 de euro.

------------

marihuana, daca inteleg bine ce descrii tu e vorba de un recipient de plastic negru plat (sau "nai" ca la panourile de policarbonat), fara geam si fara izolatie si evident foarte ieftin, atunci e vorba de panouri pentru incalzirea apei de piscina. Acestea sunt foarte eficiente (mai eficiente si decat cele plate sau cu tuburi) dar numai cand apa de incalzit este mai rece decat aerul (sau la fel de rece).
In aplicatii de apa calda menajera, cand vrei apa calda cu macar 5-10 grade mai calda decat aerul, sunt  deja ineficienta. Plus ca nu suporta presiune ridicata, deci nu scapi de problema unui boiler cu schimbator de caldura

Altfel poti vopsi un butoi in negru,  il bagi intr-o cutie din placaj captusita cu staniol si cu o deschidere acoperita cu folie transparenta de polietilena si gata colectorul. Probabil ieftin, nu stiu cat e de eficient, dar vara, la casuta de vacanta merge.

------------
PS ca sa observi efectele UV asupra plasticului, iti trebuie luni de expunere. Dar polipropilena neagra se comporta destul de bine,  colorantul impiedica UV-ul sa patrunda in material.  Mai sensibile sunt materialele care vrei sa fie transparente - se ingalbenesc sau se matuiesc, chiar si policarbonatul cu strat de protectie isi pierde din transparenta.

uite ceva ieftin,sezonier.Attached File  ti_24_26.pdf   261.6K   110 downloads

#737
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 Dani Mois, on May 21 2008, 09:12, said:

.... Viesmann fabrica in China, stiu si fabrica... Mi s-a oferit producatorul ..
Iti cam place sa mistifici adevarul. Sau te faci ca nu cunosti cum stau lucrurile.
Toate marile companii ale lumii au pt. diferitele produse fabrici (si) in China, asa cum au si in USA sau Egipt si cateva (f. putine..) si in Ro. Dar un produs ce iese dintr-o fabrica detinuta de sa zicem Siemens are in mod cert Siemens Quality -indiferent unde s-ar produce.
E adevarat, ca exista si unii care doar iau un produs no-name si isi pun sticker-ul pe el, dar n-o sa intalnesti asta la firmele mari -deatlfel stii f. bine asta, doar te prefaci ca nu stii.

HP produce in China; tu vrei sa spui ca a inventat mancatorul ala de orez un PC sau o plasma dupa mintea lui si acum vine HP si isi pune sitcker-ul pe el? Hai sa fim seriosi. Chinezii n-au inventat nimic, nici macar o solnita, nici macar un cui. Ei sunt doar cei mai mari copiatori si cei mai mari profitori.
Exact cum le umbla renumele: 1,2 miliarde de faker-i.

Hai sa-ti dau o veste care pe tine si pe prietenii tai mancatori de orez o sa va bucure: China va construi pana in 2020 cea mai mare instalatie solara din lume 1.000 MW (sau 1 GW). Ce tari sunt chinezii, nu? Dar cine o va construi efectiv:
Solar Millennium AG, a Germany-based solar energy technology company, is working with its Chinese counterpart to build a multi-billion-dollar solar power plant in North China.
Daca nu crezi, verifica stirea in cotidianul tau preferat: China Daily

Cand o sa produca chinezii un super-tren pentru Germania (nu ca acum, cand se falesc chinezii cu trenul de la siemens) si cand o sa produca ei cea mai mare centrala solara pt. Germania, atunci o sa poata sa se dea si ei rotunzi ..si tu pe langa ei !

Mai am o veste, de data asta proasta: chinezii au fost luati la ochi, ca nu respecta la productia de panouri solare nici un fel de standard de protectie a mediului. Din pacate pt. ei vestea asta a dat-o Washington Post si acum s-au umplut toate site-urile si blog-urile de stirea asta. Verifica aici: Washington Post.
Dupa cum zic americanii in articol "If this happened in the United States, you'd probably be arrested,"..

Tot pe acolo scrie si de pe unde au furat ei meserie: "'The Luoyang Zhonggui factory grew out of an effort by a national research institute to improve on a 50-year-old polysilicon refining technology pioneered by Germany's Siemens. Concerned about intellectual property issues, Siemens has held off on selling its technology to the Chinese. So the Chinese have tried to create their own."

Iti respect optiunea de a lucra cu produse chinezesti, deasemeni si dreptul de a manca o paine de pe urma unei munci cinstite, te rog insa sa nu mai mistifici adevarul. Revin-o la argumetul suprem al produselor chinezesti: preturi mici, n-are rost sa-i scoti tu acum mari inventatori si producatori high-tech.

Edited by scheleton, 21 May 2008 - 23:02.


#738
marihuana

marihuana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 08.12.2007

 scheleton, on May 21 2008, 23:59, said:

Iti cam place sa mistifici adevarul. Sau te faci ca nu cunosti cum stau lucrurile.

Esti informat, nu gluma. Citesti si gazeta, vii cu citate, ce mai, impresionant. Mi-au dat lacrimile.
In acelasi timp, definitia peiorativa "mincator de orez" arata clar gradul de civilizatie. Sint si chinezii locuitori ai acestei planete. Nu te astepta sa fii respectat ca om, daca tu nu ii respecti pe altii.

Eu l-as fi intrebat pe Mois unde a vazut fabrica aia, daca se poate cumpara de la ei si in ce conditii, etc. Tu i-ai dat un shut in barba si te legi ca nu au inventat chinezii plasma.
Dar romanii ce au inventat? Au facut o masina la Pitesti, timp de peste 30 de ani, si aia din prost in si mai prost.
Chinezii au reconstruit tara aia in 20 de ani.

Mai bine ai cumpara un bilet si te-ai duce acolo sa te convingi ca Mois are dreptate.

Si "solar panel" pe care l-au descoperit Siemens (Deutschland, Deutschland uber alles!  :puke: ) sint panouri electrice, nu prea au treaba cu apa calda.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate