Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Instalaşii SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#6679
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
http://www.shop.mira...-prin-acoperis/

#6680
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
O sa scotocesc un pic prin cutiile pe care mi le-au trimis sa vad ce au acolo. Daca nu e nimic care sa poata etansa iesirile tevilor, o sa il iau la intrebari sa vad exact la ce se gandeste si daca nu iese nimic clar poate iau eu ceva ca in exemplul de mai sus.

#6681
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Care e logica de cuplare hidraulica la un boiler cu doua serpentine cu suprafete de schimb diferite?
Serpentina mica se leaga la CT si cea mare la panoul solar, de ce?
Eu cred ca ar trebui invers pentru ca puterea termica e mai mare la cazan fata de panoul solar.

Attached Files


Edited by leomagic44, 09 July 2017 - 08:40.


#6682
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007
Legi panourile pe sepentina de jos ca sa preincalzeasca apa , iar centrala doar sa suplineasca daca este nevoie.
Ideea este ca panourile sa fie sursa principala de incalzire. Acum ca poate pe tine te avantaja sa fie serpentina de sus mai mare  este alt lucru.

#6683
dan_padure

dan_padure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.05.2002
Am un boiler cu 2 serpentine, pe una este conectata CT si pe cealalta ar urma sa fie sistemul solar
Mi-am tras deja de la constructia casei tevi de cupru izolate de la boiler pana sub acoperis.

Acum ar fi momentul sa investesc si in panourile solare, pentru aport la incalzirea boilerului ACM de 200L
M-am tot uitat dar nu imi dau seama care este o solutie optima pentru ce am eu nevoie:  tuburi vidate sau nu?    Peste tot gasesc la vanzare tuburi vidate cu tot cu rezervor deasupra, ceea ce nu este cazul pentru ce am eu nevoie
Urmatoarea intrebare ar fi care este numarul de tuburi necesare.... 2 adulti si 2 copii, locatie Brasov

Multumesc

#6684
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Tie iti trebuie 'colector' cu tuburi HP ,si pentru 200l cam 25--30tuburi.Daca sunt mai multe nu este problema ,se pot scoate tijele de HP,maiputine este nasol ca se incalzeste greu,mai ales in zile cind este si soare si nor.Bine si automatizarea necesara pentru tot ansamblul.

#6685
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005

View Postleomagic44, on 09 iulie 2017 - 08:33, said:

Care e logica de cuplare hidraulica la un boiler cu doua serpentine cu suprafete de schimb diferite?
Serpentina mica se leaga la CT si cea mare la panoul solar, de ce?
Eu cred ca ar trebui invers pentru ca puterea termica e mai mare la cazan fata de panoul solar.
Schimbul de căldură e proporţional cu suprafaţa de contact şi cu diferenţa de temperatură. La panourile solare creşte randamentul dacă suprafaţa schimbătorului este mai mare, pt. că de regulă diferenţa de temperatură este mai mică, 5-8C. La centrală ai apă foarte fierbinte deci se poate merge şi pe o suprafaţă de transfer mai mică şi diferenţă spre 15C sau mai mare.

#6686
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
OK, multumesc pentru explicatii.

#6687
dan_padure

dan_padure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.05.2002

View PostXTH, on 11 iulie 2017 - 11:06, said:

Tie iti trebuie 'colector' cu tuburi HP ,si pentru 200l cam 25--30tuburi.Daca sunt mai multe nu este problema ,se pot scoate tijele de HP,maiputine este nasol ca se incalzeste greu,mai ales in zile cind este si soare si nor.Bine si automatizarea necesara pentru tot ansamblul.

tuburi heat pipe?

automatizarea mi-o fac singur, un arduino nano cu un senzor de temperatura costa 30 lei si face tot ce vrei daca stii sa-l programezi

#6688
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Ai nevoie de minim 2 senzori de temperatură, unul sus altul jos la boiler, dar în rest se poate şi cu Arduino, un cod scris corect e la fel de bun ca realizările profesionale.

#6689
dan_padure

dan_padure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.05.2002
ma gandesc ca in caz de supraincalzire sa dau drumul la un robinet de apa calda spre canalizare, ar fi ok?

doar daca nu este curent poate aparea o problema de temperatura in colector.  ce se face pentru a preveni asta?

#6690
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007
Jaluzele automate alimentate din baterie care sa iti acopere panourile sau un ups care sa iti mentina pompa in functiune. Acum depinde si de cat de mult este cazut curentul.

#6691
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Majoritatea panourilor sunt proiectate să suporte temperaturile de stagnare pt. perioade scurte de timp. Dacă însă pleci în concediu ar fi mai bine să acoperi panourile dacă nu există consum.

#6692
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

View Postdan_padure, on 12 iulie 2017 - 11:37, said:

ma gandesc ca in caz de supraincalzire sa dau drumul la un robinet de apa calda spre canalizare, ar fi ok?

doar daca nu este curent poate aparea o problema de temperatura in colector.  ce se face pentru a preveni asta?
Daca se consuma zilnic,nu se ajunge la supraincalzire.
UPS pentru pompa cu autonomie de 4....ore
Corecta indicatia lui @mihaicozac,le acoperi daca pleci pentru mai multe zile./sau trimiti amanta sa faca dus searaPosted Image Posted Image
Succes!Posted Image

#6693
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
O soluţie mai exotică o reprezintă montarea unui calorifer pe acoperiş, mai sus de panouri, racordat printr-un termoventil sau electroventil care să deschidă pe la 120C, astfel prin efect de termosifon o parte din energia termică din panouri este disipată de calorifer şi nu se mai ating temperaturi periculoase.

#6694
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Tocmai am patit-o cu ups-ul la panouri, adica se deconecteaza la socuri de tensiune, degeaba am avut 2 baterii de 120 Ah pe el daca nu face treaba si este al treilea model de ups care imi face probleme. Pana acum am dat doar de un singur model care rezista la toate mizeriile de pe retea, dar e pus pe rack-ul cu electronice. Stau intr-o zona unde am si cate 30 de pene de curent zilnic, media e de 4-5, asa ca azi am gasit 189 grade in colector si toata izolatia de spuma topita pe tevile de langa colector, a rezista doar aia alba facuta cu ceva fibre.
Descarcare am destula pentru colector, mai trebuie sa si mearga pompa :D

#6695
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Cauta un ups WELL 800 si nu face figuri sub nici o forma.Acumulator mare de 200A si ai scapat de grija curentului5..6h
Duce 4 pompe (300W) sistem de supraveghere cu 12camereIR/DVR,radio,curent lampi avarie.
Spor!

Attached Files


Edited by XTH, 13 July 2017 - 21:20.


#6696
Audica

Audica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.10.2011
Salutare tuturor,
Rog onoranta asistenta sa ma ajute in alegerea tuburilor radiante de care cum înțeleg depinde eficienta întregului sistem. Am o recomandare care se referă la un sistem cu Ferroli Ecotube New si as dori de la cei care au utilizat/montat sau asigurat mentenanța dacă își merita alegerea sau dacă pe piața sunt opțiuni mai bune din punct de vedere al indicelui preț/calitate, Intenționez sa montez la casa pentru 3-4 persoane un sistem cu 30 tuburi și boiler de 200l (locuiesc intr-o zona mai rece) și sunt deschis a orice recomandare. Mulțumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate