Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Instalații SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#6283
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Ce am inteles eu :
- ai un panou solar Bramac de 2,4 x 2,4 m
- nu ai boiler ,
- nu ai centrala
- nu ai gaz ; posibiliate de incalzire doar cu energie electrica; sper ca ai bransament trifazic .
La suprafata panoului ti-ar fi bun un boiler de 250  litri .
Pentru incalzirea casei ai calorifere ? Ai si centrala electrica ?

#6284
vasantici

vasantici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.03.2006
:) corect. Dar ce fel de boiler? 2 serpentine, termoelectric, tank in tank?

Da, am bransament trifazic. Incalzirea casei va fi prin cabluri incalzitoare electrice in pardoseala. (Urmeaza sa le montez). Ptr evitare abaterea de la subiect: casa e bine izolata (20 cm xps sub pardoseala, 20 cm vata pe fatada, 35 cm vata in acoperis). Multumesc.

#6285
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Nu ne intelegem deloc.
Hai sa o luam mai babeste . O serpentina ( cea inferioara ) iti trebuie pentru a o conecta la panoul solar .  Spui ca incalzirea va fi IPEL ( incalzire electrica in pardoseala ) . In cazul asta iti trebuie un boiler cu o serpentina solara + rezistenta electrica .  Acu', ca e ( tank-in-tank + rezistenta)  sau cu ( o serpentia + rezistenta) ...e doar alegerea ta  functie de buget .  Eu sincer n-am vazut   boilere tank in tank solare , adica  in manta sa circule antigel dar e posibil sa nu fi cautat suficient .  Am bolduit  serpentina solara pentru ca are suprafata mai mare decat serpentina uzuala.  Fii atent doar ca boilerele mari au si rezistente pe masura - peste 3  kW;  . Asta insumata cu puterea IPEL te poate duce la depasire puterii instalate si ( cel putin) sa iti sara des siguranta principala.

Edited by ggelu, 05 January 2017 - 16:43.


#6286
vasantici

vasantici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.03.2006
Asta era. Sunt clarificat acum. Varianta cu boiler cu 1 serpentina (solara, multumesc) si o rezist electrica + accesorii (pompa, etc ptr panou) ar fi solutia functionala. Asadar se elimina centrala electrica , eventual serpentina 2). Iti multumesc. Voi incerca sa optimizez consumul prin alegerea unui boiler eficient. Ma inclin.

#6287
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
In plus la ce a spus Gelu, iti sugerez ca sa iei boiler cu 2 serpentine (nu cred ca merita tank in tank) in caz ca in viitor o sa ai gaz/lemne (tu stii ce sanse sunt). Daca nu, boiler 250-300l termoelectric solar 1 serpentina.
Acum ai cam 75% din cheltuieli efectuate.
LE Intre timp ai postat. Sunt boilere 300l cu rezistenta 2kw

Edited by doega, 05 January 2017 - 16:06.


#6288
vasantici

vasantici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.03.2006
Initial directia era catre 2 serpentine dar dupa explicatiile de mai sus am inteles diferentele si scopurile si optez ptr 1 serpentina solara + rezist ptr ca nu imi doresc gaz ( reteaua de gaz e la poarta). Stiu si imi asum costurile. Multumesc ptr clarificarea solutiei tank in tank. Cum spuneam caut acum optimizarea prin aparat (boiler). Ma inclin din nou.

#6289
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Trebuie sa cauti Boiler Termoelectric Solar
Termoelecric = are rezistenta incorporata in boiler, din fabrica
Solar = are serpentina mai mare

Daca este cu 2 serpentine, nu este nici o problema. Fie nu legi la nimic serpentina superioara, fie inseriezi cele 2 serpentine.
Boilerele cu 2 serpentine se gasesc mai usor de cumparat, fata de cele cu 1 serpentina de solar. Asa ca pare mai simplu sa cumperi unul cu 2 serpentine si sa inseriezi cele 2 serpentine (eu as cumpara cu 2 serpentine si as inseria cele 2 serpentine)

Edited by florin71_skoda, 06 January 2017 - 10:26.


#6290
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 28.07.2005

View Postvasantici, on 05 ianuarie 2017 - 17:18, said:

Initial directia era catre 2 serpentine dar dupa explicatiile de mai sus am inteles diferentele si scopurile si optez ptr 1 serpentina solara + rezist ptr ca nu imi doresc gaz ( reteaua de gaz e la poarta). Stiu si imi asum costurile. Multumesc ptr clarificarea solutiei tank in tank. Cum spuneam caut acum optimizarea prin aparat (boiler). Ma inclin din nou.

Adica ...tu iti vei incalzi casa cu fire electrice bagate in pardoseala ? Peste sau sub isolatie ?
Poate nu sti dar gasul este cel mai eficient (ca si cost vs performanta) metoda de incalzit .
Acele fire iti vor asigura POATE o minima constanta temperatura dar nu iti va incalzi camerele SAU sigur factura la electric va fi imensa iarna.

Pot sa iti sugerez sa nu abandonezi "gazul de la poarta" !
Ei le am pe toate 3 (calorifere,incalzire in parchet,tuburi solare,panouri solare,centrala pe gaz legate toate la un cilindru solar de 300L cu doua serpentine ) dar nicio data nu m-am gandit sa renunt la gas...poate doar daca instalez o pompa de caldura.
Toate merg impreuna facand incalzirea si apa calda cat mai eficient si automatizat,la cel mai mic cost.

Edited by rolion, 06 January 2017 - 11:17.


#6291
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Buna ziua. M-am gandit la infiintarea unei firme de montare, instalatii fotovoltaice si solare. As dori sa iau impreuna cu mine vreo doua persoane la un curs de specializare. Imi poate recomanda cineva niste cursuri care se desfasoara in viitorul apropiat in Romania. Sunt din judetul Mures, daca acest curs s-ar desfasura in imprejurimi ar fi perfect. Astept sugestiile voastre. Multumesc.

#6292
LeoEu

LeoEu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.09.2015

View Postcampnou, on 22 noiembrie 2016 - 21:05, said:

Buna seara,vreau un sistem de panouri doar pt acm -3 persoane,am disponibili vreo 10 000ron,mi-ati putea recomanda ceva de calitate in suma asta? Multumesc
poti merge cu Vitosol 200, are colectori bine izolati si cu o articulatie ce permite rotirea lor

#6293
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 28.07.2005

View Postmihai_costea, on 10 ianuarie 2017 - 11:54, said:

Buna ziua. M-am gandit la infiintarea unei firme de montare, instalatii fotovoltaice si solare. As dori sa iau impreuna cu mine vreo doua persoane la un curs de specializare. Imi poate recomanda cineva niste cursuri care se desfasoara in viitorul apropiat in Romania. Sunt din judetul Mures, daca acest curs s-ar desfasura in imprejurimi ar fi perfect. Astept sugestiile voastre. Multumesc.


Nu stiu nimic despre cursuri in Romania.

Aici la mine:
pentru tuburi solare,treba sa stii mecanica,instalator sanitar si putina electrica
pentru panouri solare,treba sa stii mecanica si o gramada de electrician.

La noi firmele mari fac cursuri de training la ei la oficiu.
De exemplu,Viessman este mare in asa ceva in UK.

Iti recomand sa contactezi firmele mari si sa vezi daca te poti legana pe langa ei SAU ei cauta un instalator local sau pe regiune.
(Asta pana cand prind ei curaj si te dat la o parte si fac ei,aia de la Centru)
Contacteaza magazinele de specialitate,poate ei stiu mai multe daca imparti cu ei SAU daca ei prind curaj si au incredere in tine.

Daca vrei sa faci de capul tau,incepe a citi,urmari Youtube si pe aici.
Si firmele mari au o gramada de resurse online,unde poti gasi documentatie pentru produsele lor numai dar se aplica in general.
Tine cont ca daca faci contract de instalare cu o firma trebuie sa instalezi numai de la ei si la standardul lor !

Ce fel de ocupatie ai, ce stii sa faci !?
Ai cerere prin zona ta ?

Edited by rolion, 11 January 2017 - 00:52.


#6294
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Buna ziua ,colegi.Sunt nou pe acest topic si va rog niste sfaturi pt o instalatie de încălzire apa calda menajera la casa.Imi trebuie din cate cred panourile(de care?care sunt cele mai bune?ce mărci?),pompa de recirculare un vas de expansiune.Cazanul îl am si am serpentina de cupru in el apa imi sta in el la 40 de grade acum(am serpentina in soba de teracota).va rog dati-mi niste sfaturi.Multumesc mult!!!

#6295
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
ititrebuienistepanourisolaresimoduldecirculatie.acumulatorai?
Cam asa ai intrebat tu, cum am raspuns eu.

Edited by camsonat, 11 January 2017 - 20:38.


#6296
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Am vreo sansa sa fac lipitura tare la cupru cu o lampa cfh lm 1000 sau pz 5000?!

#6297
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Nu, temperatura e prea mica.

#6298
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009

View Postcamsonat, on 19 ianuarie 2017 - 19:16, said:

Nu, temperatura e prea mica.
Posted Image
In cazul asta merge sa lipesc teava de cupru cu lipitura moale la racord panou si grup de pompare sau trebuie sa folosesc racorduri prin compresie?!
Ma chinu sa adun componentele pentru sistemul asta https://forum.softpe...4#entry18919445
O parte le-am luat si  sunt in stadiul asta https://photos.googl...XRfbVNDam5ibC1R si panoul "aruncat" pe jos ...nu sus pe casa.

#6299
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Inceputul este promitatorPosted Image pina la primavara mai ai timp sa le aduni,chiar si urmatoarea primavara...Posted Image
Daca "te maninca" sa lipesti aproape de grupul de pompare sau de colector s-ar putea sa mai treaca 2..3 primaveri pina achizitionezi alte lucruri noi, ca astea o sa le distrugi....
Exista mufe pentru cupru,gen cum sunt cele pentru pexal,montezi elegant/demontezi ,fara probleme.De ce trebuie sa inventezi apa calda?
Deci, atentie!Posted Image

#6300
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Sper ca in aprilie "play".
Mufe pentru cupru...tiemme Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate