Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Pot utiliza telefon 2G pe RDS?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Te doare mana sa dai o cautare retele pe actualul telefon indiferent de ooeratorul existent sa vezi daca apare Digi.Mobil in lista ?

#20
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Functioneaza 2G, dar doar voce nu si date.

Oricum ca idee: NU s-a majorat nimic de la 25 la 48 lei! Acolo a facut el (utilizatorul) ceva si are alte costuri suplimentare.

#21
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Initiator, despre ce telefon e vorba?

#22
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006

 odastramosilor, on 09 iunie 2021 - 23:06, said:

nu merge 2g
Parintii mei au telefoane 2G la digi din 2019

#23
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 30.08.2006

 JustXXL, on 09 iunie 2021 - 22:57, said:

As trece pe RDS, dar telefonul lui este 2G si il foloseste extrem de rar.
As putea face aceasta portare la RDS?
Ma refer la cartela prepay RDS.
Multumesc!
Se merge in pop Digi si se cumpara una bucata prepay de la casierie.
Apoi mergi la cei care fac contracte si soliciti portarea numarului de Telekom peste cel de Digi. Garantat merge...am portat eu 2 numere asa.
Posibile probleme:
->sa nu gasesti Prepay cu numar(de vazut si in alte magazine...daca sunt in localitatea ta...sau poti sa rogi Helperul sa verifice/te anunte unde sunt pe stoc)
->sa ti se refuze trecerea pe Prepay din diferite motive.II poti arata cele 2 link-uri de mai jos si daca tot refuza ii ceri sa iti scrie pe cererea de portare ca refuza si sa semneze! Nu va face asta....la mine nu mergea la alt operator portarea...si sa vezi....a mers in spate sa intrebe un coleg cum e cu scrisul pe cererea de portare a refuzului si HOP s-a intors CA SE POATE PORTARE!
https://www.ancom.ro...preplatita_5554
http://economie.hotn...alte-retele.htm
Digi a convertit reteau de 3G in banda de 900 de Mhz in 2G+4G 900. Asadar nu vei mai avea 3G900, ci 2G si 4G 900.
Atentie:
->daca situl vechi nu avea 3G900....nu s-a convertit nimic...asadar nu exista 2G! Ex de zona:intre Orsova si Baile Herculane sau Bocsa Montana.
->reteaua de 2G nu ofera date mobile ci doar voce+sms
->calitatea apelurilor vocale este, adesea, problematica din cauza spectrului limitat(5Mhz 3G 900 au mers in 3Mhz LTE900 si 2Mhz 2G900) si te va intoarce in timp in era connex cent/dialog free/revolutia cosmote mai ales daca stai intr-o zona cu semnal slab(eventual de la mai multe statii) sau intr-o zona urbana la etaj superior(unde va intra semnal de la multe statii).Daca ai ghinion sa fie trafic mai mare la anumite ore si situl sa nu poata oferi codec full rate calitatea iar te va intoarce in timp.Semnal slab/calitate slaba+codec half rate=JALE! Evident ca aceasta problema poate aparea, punctual, si la ceilalti operatori.
Personal.....cumparat SIM si testat la fata locului(ideal nu doar la o anumita ora ci si seara/ziua/weekend cand poate e mai mult trafic).Daca e ok mers si portat! Daca cele 2 drumuri genereaza cost(transport de ex pana la oras) te poti risca la portare din prima->dar este riscant.
Daca esti dependent de semnal Telekom, dar vrei sa fugi de la ei->https://www.lycamobile.ro/en/ au optiuni la 3/6/12 luni la preturi foarte ok si cu minute/sms nationale. Ai access la reteaua Telekom.Din pacate mai greu cu portarea la Lyca...dar merita incercat.
Personal nu as da 3G/4G pentru 2G...mai ales cand in retea ai HD call! Daca ar fi sa stau doar pe 2G Digi ar fi trist(dar na ma mai si misc nu stau doar in curte).Eu instant simt cand face HO din 4G VOLTE in 2G, mai ales daca era apel HD(asa ca prefer sa inchid uneori si sa il las sa revina in 4G).
De mers reteaua 2G merge...dar calitatea nu e mereu la nivel ridicat(ex am facut apel Filiasi-Craiova si nu a picat dar uneori am avut probleme).
PS:despre ce localitate este vorba? Persoana calatoreste mult?

 DarthBane, on 10 iunie 2021 - 00:10, said:

Ăștia erau ăia care nu aveau decat 3g.
Acum s au sucit, au si 2g ?
In a doua parte a lui 2019 a inceput conversia 3G900 la 2G+4G900 in unele zone din tara(pana au facut pilotul cu fiecare furnizor de echipamente/pana au stabilit ce trebuie schimbat pe situri etc). In 2020 s-a accelerat si facut toata tara.
3G 2100 a ramas...inca este...si se mai extinde pe ici pe colo...ce-i drept timid.
Nu este suceala ci solutia(buna/rea) la o problema care potential putea sa genereze cost mare/amenzi.

 Mike1alike, on 09 iunie 2021 - 23:22, said:

In schimb, au cam scos 3G, pe care l-au inlocuit cu 4G, si pe unde aveau semnal inca slab la inceput, din 4G telefonia intra direct in 2G.
Nu au renuntat la 3G 2100! Inca este acolo! Da s-a oprit 3G 900 pentru ca nu aveau cum sa puna 2G/3G/4G doar in 5Mhz.

 Mike1alike, on 09 iunie 2021 - 23:22, said:

planul lor fiind foarte clar sa renunte la 3G (probabil costuri inutile prea mari).
Se poate face un exercitiu simplu:inainte era un echipament acolo sub antena sus pe pilon care emitea cu 30W o celula de 3G900, iar acum se emite:o celula de 2G 900 cu puterea ei si alta de 4G 900->ca sunt tehnologii diferite.Sa fi impartit la 2 puterea....15W cu 15W? Pai mai iese acoperirea? Daca au pus 30W si 30W? Posibil, dar ce se intampla cu partea de consum de electricitate??????????????? Nu creste? Sigur->deci costurile??????
PS:oare acele echipamente de sus de langa antene....sunt si ele legate undeva la baza....acolo acele placi merg toate din start 2G/3G/4G? Nope->iar COST de schimbat/adaugat
PS2: https://aisemnal.ro/about acolo este un tabel care arata cum masoara autoritatea acoperirea(operatorii au niste obligatii). La GeSeMe nu se masoara calitatea.Nu mai discut care acopera mai bine...2g/3g/4g ca deja e alt subiect! Dar na se poate intelege motivul real pentru care s-a facut conversia la 2G. 4G900 a venit la pachet ca sa fie niste date mobile acolo(ca na in 2020 cam greu sa vinzi doar voce).Acum ramane sa lucreze in tara pentru a aduce MIMO pe cat mai multe statii de 900 deoarece echipamentele convertite de la 3G900 nu stiau MIMO(fizic->trebuie schimbate sau dublate unitatile).

Edited by yblu, 10 June 2021 - 13:15.


#24
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Tocmai am acordat asistenta tehnica unui vecin mai in varsta, client Digi Mobil.

Avea "probleme cu telefonul" ca mergea doar afara pe terasa. In casa pierdea semnalul. Telefonul era pus pe "Auto 2G/3G/4G".

L-am pus pe "2G Only" (tot de pe softpedia am invatat treaba asta) si acum are semnal MAXIM chiar si in pivnita.

#25
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Păi, pare să fie de la telefon dacă pe "auto" nu făcea fallback în 2G unde zici că are semnal peste tot.

#26
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 01.10.2015
Daca ma intrebi pe mine, nu sarea din 3G in casa, care e 2100 Only Posted Image. Daca avea un telefon VoLTE(sa nu bagam inca VoWiFi aici, inca cu bube) nu cred ca era povestea la fel.

Edited by DUALHD, 08 November 2021 - 20:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate