Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ma simt rau - simptome diverse - la ce doctor merg?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
La partea cu durerile de cap - eu am suferit toata viata de migrene. Medici, tratamente, draci, laci - nimic nu m-a ajutat sa scap si nici nu am primit vreun diagnostic clar. Se pare ca migrenele au cauze...necunoscute. La fel, dureri care se muta...cand pe-o parte, cand pe alta, cand la frunte, cand la ceafa...etc.
Pana pe la 30-35 ani frecventa era cam 1/1. O zi durere, o zi nu. Dupa varsta asta s-au tot rarit - uneori trece si cate o luna fara dureri.

Stilul de viata conteaza enorm - pe vremuri mancam toate prostiile, fara sa-mi fac probleme; analizele imi ieseau bine tot timpul. Odata cu un stil de viata mai controlat( mancare mai sanatoasa+ceva miscare) si cu reducerea stress-ului (un loc de munca decent) lucrurile sunt mult mai bune.

Ca si afectiuni - pot fi multe - totusi e posibil sa ai o sinuzita care s-a activat in perioada asta de la aerul incarcat cu polen si altele. La mine Parasinus face minuni in durerile de cap.

La partea cu ameteala + zgomote in urechi - primul lucru ar fi sa faci o curatare a urechilor. Picuri apa oxigenata in ureche, o tii cat suporti, apoi scurgi pe un prosop.
Evident, varianta cea mai buna e un consult ORL, eventual sa faci acolo curatarea.

Oboseala si starea generala de "fara chef" - eu as zice ca e legata tot de regimul de viata.
Incearca sa te culci pe la 22;00 , te trezesti la 05:00; iti faci programul de dimineata, apoi mergi o ora la plimbare, in fiecare dimineata. Racoare, aer curat, canta pasarelele.
Incepi cu plimbare lejera, apoi cate putin, cresti ritmul. Dupa 2 saptamani n-o sa-ti vina sa crezi ce diferenta face ora aia de plimbare. Pe langa beneficiile pentru sistemul cardiovascular ajuta si psihic, te relaxeaza, mintea va lucra mai bine....

#20
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postmarianca, on 09 iunie 2021 - 23:20, said:

23 ani.

Meseria,meseria care e?

#21
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
dontai :
- mergi la medicul de familie. Ca sa iti dea trimiteri!
- cardio . Tensounea e cam aiurea :  valori cuprinse intre: 99 cu 62, puls 55 - dimineata  prea mica . mai bine te duci la medic decat sa incepi cu cafea, tigari si bere!
- de mers si la ala de urechi (cu trimitere de la ala de familie). Cu un pic de noroc scap[i cu o spalatura in urechi! [fara misto! Ceara se poate intari .. caz in care iese extrem de greu! De aici poti avea si senzatia de ameteala!)

#22
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

View PostKean, on 10 iunie 2021 - 09:11, said:

Meseria,meseria care e?
Studenta

View PostGhita_Bizonu, on 10 iunie 2021 - 09:33, said:

dontai :
- mergi la medicul de familie. Ca sa iti dea trimiteri!
- cardio . Tensounea e cam aiurea :  valori cuprinse intre: 99 cu 62, puls 55 - dimineata  prea mica . mai bine te duci la medic decat sa incepi cu cafea, tigari si bere!
- de mers si la ala de urechi (cu trimitere de la ala de familie). Cu un pic de noroc scap[i cu o spalatura in urechi! [fara misto! Ceara se poate intari .. caz in care iese extrem de greu! De aici poti avea si senzatia de ameteala!)
Tensiunea luata acum. 144 cu 74, puls 95 si mi-a aparut pe aparat si o inimioara. Fluctuatii de tensiune? Posted Image E grav? Imediat dupa am luat tensiunea din nou si: 108 cu 75 puls 88.
Am fost la cardiolog acum cateva luni, medicul a zis ca e ok totul. Am si programare la medicul de familie.

#23
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Nu te speria din orice , de aici si anxietatea ta care creeaza tot felul de filme .
Iesi afara si plimba-te sa-ti oxigenezi organismul nu sta in casa sa cauti manifestari ale diverselor boli pe internet care din aproape in aproape te duc cu gandul "si eu am aia sau aialalta" . Internetul este pentru generalitati nu de luat tot ce scrie, pentru asa ceva sunt medicii .
Tensiunea corect se ia de 3 ori consecutiv si se face media cu un aparat care in prealabil a fost etalonat la un cabinet medical ca sa cunosti toleranta . Se ia la 30 minute dupa intreruperea oricarei activitati nu dupa ce urci scarile .

Edited by ldpe, 10 June 2021 - 11:53.


#24
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postmarianca, on 10 iunie 2021 - 11:28, said:

Am fost la cardiolog acum cateva luni, medicul a zis ca e ok totul.

Mergi si la un neurolog ca sa te linistesti. Insa dupa cum te vad...linistea o sa tina putin.
O sa ti se para ca medicii aia la care ai fost nu-s buni si.. Incepe balciul iar. Posted Image  Dureri prin toate partile si crezi ca ai cancer la toate organele.
Stiu, e greu de crezut si de acceptat ca unele dureri fizice si stari de rau pe care chiar le simti, nu au baza reala. O sa treaca ceva timp pana te obisnuiesti cu...tine.

Se zice prin batrani ca munca de dimineata pana seara, vindeca pe loc anxietatea si durerile misterioase.
  Aaa..si lasa dracu' cacatul ala de aparat de masurat tensiunea. Ti-a zis cardiologul ca n-ai nimic.

Edited by mariovrs, 10 June 2021 - 13:31.


#25
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015
Tensiunea  se  ia  acum si peste  15  minute.
Si o sa vezi ca scade.
Du-te la  ORL, posibil vertij.
Consultatia  dureaza  minim  30  minute, este o schema complexa pentru evidentiarea  vertijului.....
Iti recomand  medic  primar  ORL , doctor in medicina  Ioana  Voda. Clinica  Nova, Titan, Globului.

#26
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Lipsa p stadiu final. Tratament: injectie la barbat de cel putin 3 ori pe zi.

#27
Sm1th

Sm1th

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 17.05.2021
oftalmologie si neurologie (RMN)

#28
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postmariovrs, on 10 iunie 2021 - 13:29, said:

Se zice prin batrani ca munca de dimineata pana seara, vindeca pe loc anxietatea si durerile misterioase.
Nu si daca si aceasta are un  fond genetic de manifestare.Poti sa dai cu sapa cate hecatare vrei , tot acolo va fi. Solutia este fie terapie sau tratament medicamentos dat de medicul psihiatru sau de psiholog, dupa caz.

Poate multi nu stiati, dar in perioada 20-30 de ani se manifesta bolile de nervi pe care nu stii ca le ai.

#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Vezi sa nu fie vreo sinuzita. Ai hemoglobina 13, nu ai anemie. Nu am văzut VSH-ul care daca e crescut, indica o infectie.

#30
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
Mai trebuiesc si alte analize...rezultatele celor postate sunt dubioase, dar nu foarte ingrijoratoare.

#31
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Am fost la ORL. Totul ok.
Cred ca urmeaza neuro.

#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmarianca, on 05 iulie 2021 - 21:43, said:

Am fost la ORL. Totul ok.
Cred ca urmeaza neuro.
Simptomele mentionate la inceput pot indica o combinatie de sinuzita cronica cu otita medie seroasa, o patologie destul de frecventa. Medicul de familie nu ti-a facut trimitere la RTG de sinusuri paranazale? ORL-stul ti-a facut audiograma, ti-a efectuat testele Weber si Rinne?

Pe partea neuro, posibil un sindrom de vertij, fara examen clinic cam greu de apreciat de unde provine. Din experienta, in majoritatea cazurilor e vorba ori de sindrom vertiginos benign, ori de tensiune musculo-scheletala in regiunea cervico-scapulara.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate